• ZADANIA PEDAGOGA

Możecie im dać swoją miłość, lecz nie myśli wasze,

jako że swe własne myśli posiadają.

Możecie gościć ich ciała, lecz nie dusze ich,

gdyż ich dusze zamieszkują w domu należącym do jutra,

którego nawet w snach waszych odwiedzić nie zdołacie.

Możecie usiłować być podobni do nich,

lecz nie próbujcie nawet uczynić ich podobnymi do was.

Jako że życie się nie cofa ani na dzień wczorajszy nie czeka.

Khalil Gibrana

Przyjdź do pedagoga gdy:

1. Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
          2. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
          3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
          4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
          5. Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
          6. Chciałbyś z kimś porozmawiać.
          7. Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
          8. Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Czym zajmuje się pedagog szkolny?

Organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi, zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji o prawach dziecka.

Jego zadania obejmują:

1. Pomoc wychowawcom w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz bieżące analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowań pojedynczych uczniów i zespołów klasowych.
          2. Prowadzenie rozmów indywidualnych z uczniami i rozwiązywanie problemów zespołów, uczestnictwo w godzinach wychowawczych i realizacja programów profilaktycznych.
          3. Prowadzenie indywidualnych i zespołowych rozmów z rodzicami celem analizowania przyczyn problemów edukacyjnych lub wychowawczych dzieci i młodzieży (udział w wywiadówkach celem bieżącego informowania rodziców na wniosek wychowawców).
          4. Określanie form pomocy uczniom według indywidualnych potrzeb w oparciu o posiadaną dokumentację na wniosek rodziców i wychowawców.
          5. Organizowanie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i treningu ortograficznego.
          6. Podejmowanie działań na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej poprzez informowanie rodziców lub prawnych opiekunów o możliwościach i procedurach uzyskania zasiłków, stypendiów i nieodpłatnych obiadów (współpraca z instytucjami pozaszkolnymi udzielającymi wsparcia materialnego).
          7. Współpraca z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej i innymi instytucjami specjalistycznymi w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy indywidualnych potrzeb ucznia.
          8. Współdziałanie z organami szkoły, policją, sądami w przypadkach wykroczeń uczniów( naruszenie regulaminu szkoły lub prawa).
          9. Prowadzenie dokumentacji, tj. dziennika pedagoga oraz teczek indywidualnych uczniów, zawierających dokumentację prowadzonych badań i czynności uzupełniających. Doskonalenia swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia i  samokształcenia.