• REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12

Czwartek       11.00 - 11.30

Piątek             8.00 - 9.00

I. Postanowienia ogólne Regulamin biblioteki Szkoły Podstawowej nr 12

1. Biblioteka szkolna udostępnia swoje zbiory w wypożyczalni i czytelni wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

2. Godziny pracy podane są na drzwiach wejściowych do biblioteki.

3. Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów zgromadzonych w wypożyczalni i czytelni ustalają  odrębne regulaminy.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Wypożyczalnia jest czynna w ramach pracy biblioteki.

2. Jednorazowo czytelnik ma prawo wypożyczyć 3 książki na okres 3 tygodni. Po upływie wyżej wymienionego terminu wypożyczone materiały powinny zostać

zwrócone do biblioteki.

3. Uczniowie przygotowujący się do konkursów przedmiotowych mają prawo do wypożyczenia większej liczby woluminów niż przewidziane w regulaminie.

4. Wypożyczone dokumenty należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. Czytelnik przed  wypożyczeniem książek powinien zwrócić uwagę na ich stan i

ewentualne uszkodzenie, brakujące strony w książce. Zauważone braki i uszkodzenia powinien zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

5. Uczeń, który nie oddał książki w terminie ( bez uzasadnionego powodu np. omawianie lektury ) nie może wypożyczyć kolejnej pozycji książkowej.

6. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko. Nie wypożycza się książek na nazwisko  koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły.

7. Uczniowie klas pierwszych mają prawo do korzystania ze zbiorów biblioteki na prośbę wychowawcy lub rodzica. Zwyczajowo wypożyczenia dla uczniów klas

pierwszych rozpoczynają się w II semestrze roku szkolnego, po uprzednim spotkaniu uczniów z nauczycielem  bibliotekarzem.

8. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty stanowiące zbiory biblioteczne  jest zobowiązany do odkupienia takiej samej pozycji lub innej

wskazanej przez nauczyciela  bibliotekarza.

9. W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.

10. Na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego wypożyczone książki powinny być zwrócone do biblioteki.

11. W przypadku zmiany szkoły, np.  w trakcie trwania roku szkolnego, czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką, jeżeli wcześniej na jego koncie

zarejestrowano wypożyczenia.

III  Regulamin czytelni

1. Czytelnia jest otwarta w godzinach pracy biblioteki.

2. Czytelnia jest miejscem pracy indywidualnej ucznia, nauczyciela, każdego pracownika szkoły.

3. Dokumenty zgromadzone i wyodrębnione w czytelni nazywa się księgozbiorem podręcznym.

4. Korzystanie z księgozbioru podręcznego, odbywa się wyłącznie za zgodą i wiedzą nauczyciela  bibliotekarza.

5. Czytelnik korzystający z księgozbioru Czytelni zobowiązany jest do wpisania się do

zeszytu  czytelni.

6. W czytelni obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.

7.Klasa może przebywać w czytelni tylko pod opieką nauczyciela.