• Rok szkolny 2017/2018

        •  

          ROK SZKOLNY 2017/2018 ZAKOŃCZONY

          Ostatni dzwonek zabrzmiał 21 czerwca po ósmej godzinie lekcyjnej, ale to uroczysty apel piątkowy zapiął klamrą kolejny rok szkolny. Pomimo obaw związanych z reformą edukacji jego przebieg nie przysporzył większych problemów edukacyjnych i wychowawczych. Duża grupa uczniów  klas IV – VII otrzymała świadectwa z wyróżnieniem, za które nagrody książkowe ufundowała rada rodziców, a wręczyła osobiście pani dyrektor. Trud włożony w naukę przez najmłodszych uczniów został doceniony bardzo dobrą oceną opisową i książką. Na uroczystości nie mogło zabraknąć duchowego przewodnika braci uczniowskiej i pedagogicznej – księdza Henryka Jacuńskiego, proboszcza parafii Świętej Trójcy, który, po wspólnym odmówieniu modlitwy Ojcze Nasz, udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa. Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym zabrzmi 4 września, a dzień wcześniej odbędzie się uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny 2018/2019. Pamiętajmy o uczestniczeniu we Mszy Świętej podczas wakacji i 3 września o godz. 8:00.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

          PROJEKT EDUKACYJNY ZAWODOWA KAWIARENKA

          Przez kilka miesięcy uczestniczki koła polonistycznego realizowały zadania dotyczące projektu edukacyjnego o współczesnych zawodach. Po dokonaniu analizy rynku zatrudnienia wybrały intratne profesje i zgromadziły na ich temat informacje. Przeprowadziły sondę uliczną, sprawdzając znajomość obcobrzmiących nazw przez przechodniów. Napisały scenariusz przedstawienia Spotkanie po latach i zredagowały kilka form użytkowych  związanych tematycznie z projektem. Na zakończenie jego realizacji zaprosiły byłego absolwenta naszej szkoły – Roberta Koja (obecnie ucznia Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu), aby przybliżył siódmoklasistom możliwości zatrudnienia po ukończeniu specjalistycznej placówki edukacyjnej. W ostatnim tygodniu nauki gościliśmy jeszcze pana Jarosława Tudora (tatę Marysi i Agnieszki), starszego oficera, pełniącego na statku transportowym funkcję nawigatora, po prostu marynarza (tak skromnie mówi o  tacie córka Marysia). To na jego barkach spoczywa bezpieczne doprowadzenie  statku do wyznaczonego celu. Gość przypomniał uczniom historię wypraw drogą morską, mówił o plusach i minusach wykonywanej przez siebie pracy, co zobrazował prywatnymi zdjęciami. Wybór przyszłej drogi zawodowej to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, dlatego staramy się im pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

           Opracowała:

          (-)Dorota Król

          KOLEJNE WYRÓŻNIENIE NASZYCH UCZNIÓW

          8 maja 2018r. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem Wakacje z Naturą, dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych na terenie miasta w Gorzowie Wlkp. Uczniowie mieli za zadanie plastycznie przedstawić   bezpieczne spędzanie czasu na łonie natury w okresie wakacyjnym. Celem konkursu było kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań wśród dzieci, polegających na utrwaleniu bezpiecznych form spędzania letniego wypoczynku na łonie natury (w lesie, nad wodą, w górach), kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji wśród dzieci jako instytucji, która dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, także w okresie wakacyjnym, rozwijanie umiejętności prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń. W związku z ogłoszonym konkursem  nasi uczniowie postanowili wziąć w nim udział i w trakcie zajęć technicznych wykonali ciekawe prace, dowolną techniką, z różnych materiałów i według własnego pomysłu na formacie A-3. Następnie wspólnie razem wybraliśmy najciekawsze prace i przekazaliśmy  organizatorom. Wpłynęło bardzo dużo prac z różnych szkół gorzowskich, dlatego komisja konkursowa ogłosiła wyniki dopiero w czerwcu. Podczas uroczystego podsumowania w Komendzie Miejskiej w Gorzowie uczniowie z klasy III b: Nikola Chmiel i Krystian Klekowski  zostali wyróżnieni i otrzymali  dyplomy oraz nagrody. Dla naszej szkoły to wielki sukces. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          W GORZOWSKIM OŚRODKU TECHNOLOGICZNYM

          8 czerwca br. uczniowie klasy I i II pojechali na zajęcia do Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego w Stanowicach, gdzie w ramach Klubu Młodego Wynalazcy mogli rozwijać swoje naukowe zainteresowania. W prawdziwym laboratorium, ubrani w specjalne fartuchy i okulary ochronne, dzieci przeprowadziły samodzielnie cztery doświadczenia. No, może nie do końca samodzielnie, bo pod czujnym okiem pań – instruktorek. Najpierw powstało Mleczne tornado, czyli barwne wzory w wyniku działania detergentu na zabarwione mleko. Następnie Lawa lampa, gdzie efekt lawa lampy uzyskaliśmy poprzez odpowiednie połączenie kilku składników różnej gęstości. Dzieci nauczyły się również jak w prosty sposób samodzielnie wykonać klej do papieru. Na zakończenie warsztatów dostały Magiczny balonik, który same napompowały dwutlenkiem węgla powstałym w wyniku  reakcji chemicznej. W czasie przerwy oraz po skończonych zajęciach była również okazja do zabawy na placu zabaw. To była bardzo pouczająca wycieczka i miło spędzony wspólnie czas.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

          100 % ZDAWALNOŚCI NA EGZAMINIE NA KARTĘ ROWEROWĄ UCZNIÓW KLASY CZWARTEJ

          WARSZTATY AKTORSKIE

          Rok temu dwie drużyny złożone z uczniów klasy 6 zdobyły dwie pierwsze nagrody w tzw. grze miejskiej: bilety na spektakl w wykonaniu aktorów naszego teatru (byliśmy w marcu na Stopklatce) oraz warsztaty dla całej klasy z wybranym aktorem.  Długo nie mogliśmy się zdecydować pod czyim kierunkiem chcemy ćwiczyć się w sztuce aktorskiej, dlatego dopiero dzisiaj (8 czerwca 2018) odebraliśmy naszą nagrodę. W grupie 16. uczniów z wychowawcą udaliśmy się do teatru.  W upale pokonaliśmy pieszo 2 km odcinek drogi, by później klimatyzowanym autobusem MZK dojechać do Teatru im. J. Osterwy, gdzie czekał na nas p. Artur Nełkowski. Powitał nas bardzo entuzjastycznie i w ciągu 60 minut przerobił z nami 4 lata studiów aktorskich.  . Dowiedzieliśmy się, że rękoma wyraża się uczucia a nogami – wolę, że ruch wyzwala głos lub bardziej ogólnie dźwięk, a nawet uruchamia obrazy w głowie. Nową wiedzę od razu wykorzystywaliśmy w odgrywanych etiudach czyli scenkach. Do ćwiczeń pierwszy zgłosił się Franek i Lena D. . W trakcie kolejnych ćwiczeń to właśnie oni okazali się najlepszą parą aktorską w klasie. Inni grali z mniejszymi lub większymi oporami, ale na koniec nawet Kuba, któremu NIC się nie chciało, w końcu pokazał, że potrafi w większej grupie dostosować się do wymagań reżysera. Pisząca te słowa też brała czynny udział w warsztatach oraz postara się wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w swojej pracy (wszak nauczyciel jak aktor występuje przed uczniami) i w pracy nad przygotowaniem kolejnych przedstawień z udziałem uczniów.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

          LUBUSKI TURNIEJ FINAŁOWY PROJEKTU " EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE"

          7 czerwca w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbył się po raz trzeci Lubuski Turniej Finałowy Projektu Edukacja przez Szachy w Szkole, na który stawiły się 24 szkoły, a więc ponad 100 uczestników. Turniej rozegrano, jak w poprzednich latach, systemem szwajcarskim, na dystansie 6 rund (partii). Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klas I - III: Damian Janicki 3b, Tomasz Kaniewski 2a, Hubert Paduszyński 1a, Weronika Sielecka 3a. Po dwóch meczach wygranych, dwóch zremisowanych i dwóch przegranych naszą szkołę sklasyfikowano na XV miejscu. Najlepiej radził sobie i najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobył Hubert Paduszyński, który grając na szachownicy III wygrał pięć partii i w ostatecznej klasyfikacji tej szachownicy był tuż za podium czyli na 4 miejscu. Ogromne podziękowania i brawa należą się wszystkim czworgu uczniom, którzy godnie reprezentowali naszą Dwunastkę w tej królewskiej grze.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

           

          WYCIECZKA DO MZK

          We wtorek, 05 czerwca, uczniowie klasy 1 i 2 wybrali się na wycieczkę do pobliskiego MZK. Naszym przewodnikiem po zakładzie był pan Marcin. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko zobaczyć z zewnątrz, ale i przyjrzeć się z bliska wnętrzom najróżniejszych tramwajów, które w naszym mieście jeździły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Chłopcy ochoczo korzystali z możliwości bycia choć przez chwilę motorniczymi. :-) Dużym zainteresowaniem cieszył się tramwaj, który jako ostatni wyruszył na trasę przed rozpoczęciem remontu torowiska. Sporo czasu spędziliśmy w warsztacie. Tam widzieliśmy, jak wymienia się koła w tramwaju oraz mieliśmy okazję zejść do kanału i poczuć się jak panowie mechanicy. Na zakończenie pobytu dostaliśmy zaproszenie na festyn, który odbędzie się w MZK 17 czerwca br. Dzieci deklarowały, że na pewno przyjdą, bo bardzo im się tu spodobało. Dziękujemy Mamie Łukasza za zorganizowanie wycieczki, a panu Marcinowi za oprowadzenie.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          UCZYMY SIĘ, PODRÓŻUJĄC W CZASIE

          05.06.2018 r. uczniowie kl. VII SP nr 12 wzięli udział w grze przestrzennej Odkryj II RP. Wydarzenie to odbywa się w ramach Lubuskich obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości. Grę zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Odkryj II RP to gra, która jest niecodzienną lekcją historii jak i ekonomii. W całości odbywa się ona wewnątrz budynku biblioteki, w scenerii wystawy, składającej się z różnych instalacji, prezentującej 8 regionów Polski. Podczas rozgrywki uczniowie w parach wcielali się w role przedsiębiorców i prowadzili własne interesy, wędrując po ówczesnej Rzeczpospolitej. Proponowana aktywność miała na celu usystematyzowanie dotychczas zdobytych informacji, rozwijanie umiejętności współpracy, obserwacji, spostrzegawczości, sprytu oraz strategii. Z każdą chwilą można było zauważyć, jak rosło zaangażowanie uczestników gry we wchodzenie w role. Miarą skuteczności była liczba otrzymanych pieczątek na kartach zleceń. Każda pieczątka została zdobyta w wyniku wykonania zadania. Uczniom towarzyszyły ogromne emocje. Dzięki temu z pewnością była to niezapomniana lekcja.

          Opracowała:

          (-)Barbara Grzeszykowska

          WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW DO POZNANIA

          4 czerwca klasy III uczestniczyły w wycieczce turystycznej do Poznania. Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o godz. 6:30 i udaliśmy się w stronę stolicy Wielkopolski. Na miejscu byliśmy o godz.9.30 i udaliśmy się w stronę Starego Ogrodu Zoologicznego. Najpierw spacerowaliśmy po zoo, gdzie oglądaliśmy ciekawe zwierzęta z różnych zakątków świata, piękne akwaria z rybami, które zachwycały nas kolorystyką i wyglądem. Następnie udaliśmy się na zajęcia przyrodnicze, podczas których dzieci mogły zobaczyć na żywo, pogłaskać, dotknąć zwierzaki, które były mieszkańcami zoo, oczywiście pod okiem pracownika ogrodu. Po zakończonym pobycie w zoo udaliśmy się w kierunku Starego Miasta z przewodnikiem miejskim, który zaprowadził nas pod Ratusz ze słynnymi Koziołkami, które ukazały się punktualnie o godz.12:00, a w tle rozbrzmiewał słynny hejnał, grany przez trębacza, który jest tradycją Poznania i pochodzi z czasów renesansu. Następnie poszliśmy zwiedzać Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pod nazwą Fara Poznańska, która należy do najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki barokowej w Polsce. Po tej interesującej lekcji historii wszyscy udaliśmy się na rynek, w celu zakupienia pamiątek, po czym poszliśmy do restauracji na obiad. O godzinie 15.00 ruszyliśmy w kierunku Rogalowego Muzeum, gdzie podczas warsztatów poznaliśmy tajniki wypieku słynnych rogali świętomarcińskich, które nadziewane były masą z białego maku, mielonych migdałów i bakalii. Pod koniec warsztatów wszyscy otrzymaliśmy na pamiątkę Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz możliwość kupienia pysznych rogali w pobliskiej piekarni. Na koniec naszej wycieczki zwiedzaliśmy stadion Lecha Poznań, gdzie pod kierunkiem przewodnika, który nas oprowadzał, mogliśmy zobaczyć  między innymi: salę konferencyjną, szatnię gości, poziom boiska wraz z ławkami rezerwowych, trybunę prasową oraz lożę prezydencką. Mieliśmy okazję zrobić pamiątkowe zdjęcia z podpisami wszystkich naszych piłkarzy Lecha Poznań. Około godziny 19:00 zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń i emocji, udaliśmy się już w kierunku naszego miasta. Wycieczka okazała się wspaniała, szczególnie, że pogoda w tym dniu  była naprawdę piękna!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          TRZY W JEDNYM: FESTYN, DZIEŃ DZIECKA I SPORTU

          W urokliwych plenerach SP 12 spędziliśmy kilka godzin, bawiąc się, rywalizując i korzystając z bogatej oferty stoisk. W pierwszych minutach, po uroczystym otwarciu festynu przez panią dyrektor, najdłuższa kolejka ustawiła się przy loterii fantowej, bo też nagrody, dostarczone przez rodziców, były bardzo atrakcyjne. Tuż obok znajdowało się stoisko z różnościami, na którym oferowano przedmioty, które szukały i znalazły drugiego właściciela. Bardzo kreatywnie zaprezentowali się uczniowie klasy VII; mieli do zaoferowania dwa studia: fotograficzne i z artystycznym tatuażem oraz salon fryzjerski. Starsi uczniowie stanęli w szranki piłkarskich rozgrywek, a młodsi pokonywali tory przeszkód. Po intensywnych zmaganiach sportowych mogli wypić zdrową lemoniadę, zjeść porcję ciasta, loda lub hot-doga. Oprawą muzyczną imprezy oraz komentowaniem kolejnych punktów programu zajął się zupełnie bezinteresownie pan Krzysztof, któremu serdecznie dziękujemy.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          SAVOIR - VIVRE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA

          23 maja dla klas IV - VII odbył się konkurs wiedzy pod hasłem Mistrz dobrych manier- zasady savoir-vivre'u. Celem konkursu było uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi, stosowanie zwrotów grzecznościowych w odpowiedniej sytuacji oraz uświadomienie potrzeby bycia kulturalnym w różnych miejscach użyteczności publicznej. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy konkursu byli podzieleni na 4 drużyny  złożone z 4 uczniów różnych klas. Po kolei każda drużyna  musiała wykonać poszczególne zadanie, wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie. Konkurencje były następujące: magiczna skrzynia, sztućce, zdrowe śniadanie, test kulturalnego ucznia, układanie zastawy na stole. Po  wykonaniu wszystkich zadań uczniowie udali się na krótką przerwę, a w tym czasie jury podliczyło zdobyte punkty przez poszczególne drużyny. I miejsce zdobyła drużyna nr 1 w składzie: Martyna Muchajer, Karolina Koryzna, Pola Szatkowska, Lena Knap, uzyskując 31 punktów. Każdy z uczestników konkursu otrzymał piękny upominek oraz pamiątkowy dyplom. Za udział wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal, Izabela Knap

          KONKURS WIEDZY O POLSKICH PARKACH NARODOWYCH

          24 maja w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Gorzowie odbył się konkurs o Polskich Parkach Narodowych, przeznaczony dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Z naszej szkoły udział wzięły dwa zespoły. Klasa piąta w składzie: Wiktor Rudnicki, Julia Krawczyk  i Kornel Robakowski oraz klasa szósta reprezentowana przez Hannę Robak, Tomasza Urbaniaka, Szymona Twardowskiego. W zmaganiach konkursowych brało udział 15 zespołów z różnych szkół podstawowych  Gorzowa. Zadania postawione przed nimi  to rozwiązanie testu o  polskich parkach narodowych, znajomość położenia parków  na mapie, rozpoznawanie  parków  po logach, krzyżówka i rozpoznawanie zwierząt i roślin. Najlepszy zespół został wyróżniony wycieczką dla całej klasy do Parku Narodowego Ujście Warty. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone książkami. Nasze  drużyny uplasowały się na środkowych miejscach . Udział w konkursie pozwolił poszerzyć  wiedzę i uczył zdrowej rywalizacji.  

            Opracowała:

          (-)Danuta Górska   

          POZNALIŚMY ZABATKI NASZEJ STOLICY

          9 maja uczniowie naszej szkoły udali się na trzydniową wycieczkę do stolicy. Od razu, po nieco spóźnionym przyjeździe, udaliśmy się z przewodnikiem na spacer  po parku Łazienkowskim, w którym zobaczyliśmy Pałac na Wyspie, Belweder, pomnik Chopina. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkające w parku pawie. Następnie pojechaliśmy do Wilanowa, tam zobaczyliśmy pałac oraz piękny ogród  króla Jana III Sobieskiego. Wizytę w parku zakończyliśmy obiadem w stylowej restauracji Złoty Król w Wilanowie i udaliśmy się do hotelu na nocleg. Drugiego dnia zwiedziliśmy Stadion Narodowy, przejechaliśmy metrem  do Centrum Nauki  Kopernik, gdzie czas szybko płynął na wykonywaniu różnych doświadczeń z wielu dziedzin wiedzy. Spacerkiem udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam pomoczyć się w fontannach znajdujących  się na warszawskim Bulwarze. Pan  przewodnik w ciekawy sposób opowiadał nam  ciekawostki dotyczące Pałacu Prezydenckiego, Kościoła św. Anny, Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Placu Zamkowego z Kolumną Zygmunta, Barbakanu. Zmęczeni dotarliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i nocleg. Ostatniego dnia przed powrotem do Gorzowa, wraz z przewodnikiem,  udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie podziwialiśmy pomieszczenia, w których przebywał król, a następnie udaliśmy się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W wytwórni zgłębialiśmy tajemnicę  powstawania filmów, przebieraliśmy się w stroje królewskie, uczestniczyliśmy w goglach VR na planie filmowym. Po obiedzie pełni wrażeń i trochę zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną do  Gorzowa, a zakupione pamiątki będą nam długo przypominać o atrakcjach stolicy.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

          BIJEMY REKORDY W CZYTANIU

          11 maja 2018 r. w naszej szkole w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA odbyła się lubuska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Celem akcji III Przerwa na czytanie była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Nasi uczniowie chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu, czytając podczas drugiej przerwy swoje ulubione książki przyniesione z domu oraz wypożyczone z biblioteki. Sala gimnastyczna  zamieniła się w wielką czytelnię… Wszystkich czytających było 94! Pewnie byłoby nas więcej gdyby nie wycieczka szkolna do Warszawy!!!

          Opracowała:

          (-)Izabela Knap

          CO WSPÓLNEGO MOŻE MIEĆ INSTRUMENT Z FORMUŁĄ NUMER 1 ?

          Na początku kolejnego spotkania z Małą Akademią Jazzu jej założyciel – pan Bogusław Dziekański - powitał nas na pokładzie muzycznym z udziałem pana Dominika Rosłona. Gość zaprezentował słuchaczom niezwykle oryginalny instrument – KAT (nazwa pochodzi od początkowych liter nazwiska wynalazcy – Polaka, Billa Katowskiego). Prowadzenie narracji muzycznej  wymaga od instrumentalisty wielkiej uważności i ciągłej kontroli jak podczas prowadzenia bolida Formuły 1. Instrument składa się z klawiatury sterującej, na której zamieszczone są gumowe sztabki, modułu rejestrującego dźwięki oraz przełączników w formie pedałów. To połączenie umożliwia wydobycie, za pomocą czterech pałeczek, kilku tysięcy dźwięków z imitacją różnych instrumentów. Po zagraniu znanych melodii, reprezentujących odmienne style muzyczne, muzyk zaprosił dwoje uczniów do odtworzenia prostego rytmu na instrumencie perkusyjnym. 

          Opracowała:

          (-)Dorota Król 

            

          ŚWIĘTO NAJWAŻNIEJSZEGO DOKUMENTU

          30.04.2018 r. cała społeczność SP nr 12 pod hasłem Wiwat król! Wiwat konstytucja! obchodziła kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czasie akademii uczniowie kl. IV przypomnieli zebranym okoliczności i atmosferę tamtych czasów. Zwrócili uwagę na fakt, że wielu politykom tamtych lat nie zależało na ratowaniu Rzeczpospolitej po I rozbiorze w 1772 r. Byli też tacy, którzy chcieli reformować kraj, pracowali dla jego dobra. Po tych krótkich informacjach na scenie udekorowanej na wzór sali zamku królewskiego pojawił się król i marszałek sejmu Stanisław Małachowski. Zostali oni przyjęci brawami przez zgromadzonych tam posłów. Marszałek otworzył posiedzenie sejmu. Posłowie zgodnie zagłosowali za zniesieniem liberum veto, dziedzicznością tronu, powiększeniem armii, przyznaniem nowych praw mieszczanom oraz otoczeniem opieką chłopów. Król Stanisław August Poniatowski złożył uroczystą przysięgę na wierność uchwalonej konstytucji. Był to dokument jak na owe czasy bardzo postępowy. Wypracowaliśmy go jako pierwsi w Europie i drudzy na świecie. Od wielu lat czcimy go jako święto narodowe.

          Opracowała:

          (-)Barbara Grzeszykowska

           

          DZIEŃ ZIEMI

          22 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy  Dzień Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim była  ochrona planety przed odpadami, szczególnie przed odpadami plastikowymi.  W naszej szkole, 27 kwietnia, podkreśliliśmy ten dzień przedstawieniem uczniom informacji o surowcach wtórnych. Dzieci z klasy szóstej przebrane  za papier, plastik i baterie podały ważne informacje o tych odpadach. Zbiórka surowców wtórnych prowadzona w naszej szkole, także wskazuje na  potrzebę tych działań.  Gazetka wyeksponowana na korytarzu szkoły również podkreślała święto Ziemi. Jednak  pamiętajmy, działania każdego z nas na rzecz ochrony środowiska muszą trwać przez cały rok.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          WARSZTATY W MAŁYSZYNIE

          W piątek, 20 kwietnia, uczniowie klasy 1 i 2 ponownie gościli w Przedszkolu dla Dzieci z Autyzmem w Małyszynie. Tym razem okazją do wspólnego spotkania było rozwiązanie konkursu plastycznego Wiosna w ZOO, w którym braliśmy udział razem z dziećmi z  Przedszkola Elemelek i Szkoły Podstawowej SOWA. Jury wyróżniło po jednej pracy z każdej placówki. Zdaniem oceniających, najlepszą pracę wśród zgłoszonych z naszej szkoły, wykonała uczennica klasy 2 - Natalia Surmacz. Natalia otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową. Gratulujemy! ! Po części oficjalnej przyszedł czas na warsztaty mydlarskie, które przeprowadziła pani Katarzyna Campbell. Dzięki wskazówkom pani Kasi dzieci samodzielnie zrobiły mydła w silikonowych foremkach, a po stężeniu zabrały je do domu. Ostatnim punktem spotkania była nauka modelowania balonów. Pod okiem instruktorki i jej męża powstały zabawne pieski, miecze, korony, a nawet żółto-niebieski motor żużlowy. To był bardzo udany dzień. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a dzieciom z pozostałych placówek za wspólną zabawę.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          17 kwietnia odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania kompetencji czytelniczych. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy III b oraz VII. Dzieci odgadywały zagadki, które sprawdziły ich wiedzę o bohaterach ze świata baśni i bajek. Dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Królowa Książka dokonała pasowania każdego z uczniów. Sierotka Marysia i Czerwony Kapturek wręczyły małym czytelnikom zakładki do książki oraz słodki upominek.

                                                                                                        Opracowała:

          (-)Izabela Knap

           

          MIEDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POKOCHAJ POEZJĘ

          17 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 20 na ul. Szarych szeregów w Gorzowie Wlkp. odbyła się XXI edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I-III pod hasłem POKOCHAJ POEZJĘ. Celem konkursu było propagowanie twórczości poetyckiej Wandy Chotomskiej, doskonalenie warsztatu recytatorów, rozbudzanie zainteresowań literackich, wymiana doświadczeń między nauczycielami. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z różnych szkół podstawowych z naszego miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III: Agnieszka Caban i Damian Janicki, którzy recytowali wiersze Wandy Chotomskiej pt. Kurcze blade i Kornik i mól. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane; poziom recytacji okazał się bardzo wysoki. Po burzliwych obradach jury wyłoniło 3 laureatów konkursu. Ogromnym sukcesem dla naszej szkoły jest zdobycie II miejsca przez naszego ucznia Damiana Janickiego za deklamację wiersza pt. Kornik i mól. Laureaci otrzymali piękne nagrody książkowe, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy i słodkie upominki. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal  

           

          SZKOLNY POKAZ TALENTÓW

          WSPÓŁPRACA Z PRZEDSZKOLEM W NASZEJ DZIELNICY

          13.04.2018 r. w murach naszej szkoły gościliśmy przedszkolaków z przedszkola Elemelek. Dzieci zostały zaproszone na bajkę muzyczną pt. Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, w wykonaniu uczniów klasy V.  Występ bardzo się podobał przybyłym gościom, a podziękowaniem były gorące brawa oraz słodycze, którymi obdarowali małych aktorów. Na bis artyści odtańczyli taniec weselny . W ramach dalszej współpracy zapewniliśmy się wzajemnie, że na tym jednym spotkaniu się nie skończy, zwłaszcza że do tego przedszkola uczęszczają również przyszli nasi uczniowie.

                                                                                                                                        Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

           

          KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III

          We wtorek, 10 kwietnia, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. Wzięło w nim udział 18 uczestników. Wszyscy recytowali utwory Wandy Chotomskiej, polskiej pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, zmarłej w sierpniu ubiegłego roku. Jury oceniało opanowanie pamięciowe utworu, wyraźne i głośne recytowanie oraz interpretację utworu. Po podliczeniu wszystkich ocen wyłoniono laureatów oraz przyznano dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy III b Damian Janicki, który zaprezentował wiersz Kornik i mól, II miejsce zajęła Agnieszka Caban z klasy III a (wiersz Kurczę blade), a III – Matylda Chmielewska, również z klasy III a, która recytowała fragmenty utworu Moja babcia gra na trąbie. Przyznano również dwa wyróżnienia – uczniom klasy II – Marcie Dziełak i Michałowi Polańskiemu – oboje recytowali wiersz Spacer z psem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Każdy otrzymał słodki upominek, a nagrodzeni uczniowie pamiątkowe dyplomy i książki.  Damian i Agnieszka będą reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

          TEATR KAMISHIBAI, CZYLI SMOK WAWELSKI - PRAWDZIWA HISTORIA

          09 kwietnia uczniowie klasy II po raz kolejny gościli panią Maję Wilczewską z teatrem Kamishibai. Tym razem pani Maja zaprezentowała jedną z najbardziej znanych polskich legend – o Smoku Wawelskim. Nie bez powodu nosi ona w tym papierowym teatrze podtytuł Historia prawdziwa. Wielu ludzi bowiem mylnie łączy Smoka Wawelskiego z Szewczykiem Dratewką. Tymczasem są to dwie zupełnie różne legendy, a pogromca smoka nosił imię Skuba. Dzieci bardzo zaciekawił fakt, że na Wawelu, tuż przy wejściu do Katedry, zawieszone są trzy sporych rozmiarów kości, które jak niesie wieść, należą właśnie do smoka. Tymczasem kości (według badań z 1937 roku) należały do walenia, mamuta i nosorożca. Wiszą tam od średniowiecza, a legenda mówi, że jeżeli łańcuch się zerwie, nastąpi koniec świata (lub – w innej wersji – runie katedra). Na zakończenie zajęć każde dziecko mogło na chwilę stać się smokiem ziejącym ogniem, dzięki wykonanej przez siebie, ze styropianowego kubeczka i bibuły, paszczy smoka. 

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

          Z KURKIEM IDZIEMY

          27 marca uczniowie klasy VII przedstawili młodszym kolegom Wielkanocne zwyczaje. Starym  zwyczajem zapukali do drzwi każdej klasy i zaprezentowali swój występ w formie  chodzenia z kurkiem. Każdorazowo zaściełany był stół obficie zaopatrzony w wielkanocne przysmaki. Największą jednak niespodzianką był prezentowany Lany Poniedziałek z symbolicznym polewaniem wodą.  Wszyscy śmiali się i uważnie słuchali przestawianych treści,  z zaciekawieniem oglądali tekturowego kurka a także próbowali śpiewać końcową  piosenkę o pisankach. Cieszymy się, że występ klasy VII tak bardzo się wszystkim podobał i życzymy zdrowych świąt Wielkiej Nocy.

          Opracowała:     

          (-)Urszula Jarocka

           

          WARSZTATY W ZABORSKU

          20 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w skansenie Jeziorak we wsi Zaborsko. Po zjedzeniu śniadania Pani Kasia, gospodyni skansenu, podzieliła uczniów na trzy grupy, z których pierwsza wyruszyła na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, druga grupa sprawdzała swoje kulinarne talenty na zajęciach manualnych, tworząc własne palmy wielkanocne. Trzecia grupa  odkrywała swoje zdolności kulinarne w kuchni, słuchając opowieści o pieczeniu chleba; poznała rodzaje i gatunki zbóż oraz samodzielnie upiekła bułeczki pszenne w kształcie zajączków. Na koniec wizyty w skansenie dzieci zjadły ciepłą zupę ogórkową. Zabierając swoje prace plastyczne i wypieki kulinarne, zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia udaliśmy się w podróż powrotną do Gorzowa.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

          SPOTKANIE Z TEATREM KAMISHIBAI

          W poniedziałek, 12 marca, uczniowie klasy 2 zaprosili na zajęcia panią Maję Wilczewską z Biblioteki Pedagogicznej, która przez kolejne 4 miesiące będzie dla nich prowadzić cykl spotkań z teatrem Kamishibai. Co to takiego? Pod orientalnie brzmiącą nazwą kryje się niezwykle ciekawa, stara japońska tradycja opowiadania historii za pomocą tekstu i stworzonych do niego kolorowych ilustracji, wsuwanych do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Tłumacząc dosłownie z języka japońskiego, Kamishibai to sztuka teatralna na papierze, czyli teatr obrazkowy. Na pierwsze spotkanie pani Maja wybrała poznańską Legendę o królu kruków, która jest jedną z najpiękniejszych polskich legend. Opowiada o przyjaźni, lojalności, ale także uczy szacunku do zwierząt i tego, że zawsze należy pomagać słabszym. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii chłopca o imieniu Bolko oraz hejnału Poznania, który jest odgrywany codziennie na wieży ratusza. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było odtworzenie przez panią Maję hejnału naszego miasta. W części warsztatowej dzieci wykonały pracę plastyczną zainspirowaną czytaną bajką. Była to wydzieranka - sylwetka kruka. Kolejne spotkanie z teatrem Kamishibai już za miesiąc.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

          W środę, 9 marca, miał miejsce Dzień otwarty szkoły. Do udziału w nim zaprosiliśmy dzieci mieszkające w rejonie szkoły oraz z okolicznych przedszkoli. Od godziny 16:30 szkolne korytarze wypełniły się małymi gośćmi wraz z rodzicami. Dzieci zostały zaproszone do udziału w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich w poszczególnych gabinetach. Mogły m.in. wziąć udział w zajęciach z tablicą multimedialną, chemicznych; poobserwować rozgrywki szachowe; rozwiązać łamigłówki językowe z języka polskiego i angielskiego. Po zaliczeniu każdego z zadań dzieci otrzymywały drobny upominek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bajka muzyczna Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków przygotowana przez klasę V pod kierunkiem pani Urszuli Jarockiej. Mamy nadzieję, że dzieciom i rodzicom spodobało się w naszej szkole.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          BAJKA MUZYCZNA KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

          8 marca, w ramach projektu edukacyjnego, uczniowie klasy V przedstawili bajkę muzyczną pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.  Występ planowano w karnawale, ale z powodu epidemii  grypy termin został przesunięty i wobec tego przedstawienie odbyło się w Dniu Kobiet. Mali artyści z zaangażowaniem  wcielili się w swoje role oraz przygotowali barwne stroje. Pod kierunkiem nauczycielki plastyki namalowali scenografię do tekstu.  Przedstawienie udało się wspaniale. Widownia  poprosiła  o bis i artyści dwukrotnie odtańczyli końcowy taniec weselny. Wszyscy świetnie się bawili i pytali, kiedy będzie następna inscenizacja. Cieszymy się z dostarczonych przeżyć artystycznych i obiecujemy, że będą jeszcze następne spektakle.

          Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

            

          DZIEN KOBIET POD ZNAKIEM MUZYKI

          8 marca, w ramach spotkań z Małą Akademią Jazzu, gościliśmy pana Adama Bałdycha – skrzypka jazzowego, koncertującego prawie na całym świecie. Przedstawił go założyciel i organizator MAJ – Bogusław Dziekański, przypominając losy tego uzdolnionego muzyka, który jako 14-letni młodzieniec przychodził na koncerty jazzowe do gorzowskiego Klubu pod Filarami. Następnie muzyk przedstawił swoje inspiracje muzyczne. Grając utwory innych kompozytorów, zrozumiał, że każdy artysta powinien stworzyć swój mikroświat muzyczny, aby opowiedzieć własną historię. Jazzman cały czas eksperymentuje z brzmieniem i poszukuje nowych dźwięków. Czerpie inspiracje z muzyki krajów skandynawskich, nie zapominając o rodzimej muzyce ludowej. Uzmysłowił uczniom, że warto w różnych dziedzinach twórczości odnosić się do polskiej tradycji, która wprowadza inne wartości do sztuki. Zaprezentował standardy należące do klasycznego jazzu jak i własne kompozycje. Na zakończenie spotkania zagrał utwór łączący harmonię, dźwięk i akordy na skrzypcach akustycznych, których możliwości odkrywa na nowo każdego dnia.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          PROJEKT "NIE PALĘ! ZDROWO SOBIE ŻYJĘ"

          Uczniowie klasy siódmej zrealizowali projekt pt. Nie palę! Zdrowo sobie żyję. Dzieci  przygotowały gazetkę z plakatami o szkodliwości palenia papierosów. Jako alternatywę dla sięgania po papierosy zaproponowały jedzenie warzyw i owoców. Siódmego marca  przygotowały  stolik zdrowia dla całej społeczności szkolnej. Znalazły się na nim owoce: ananas, melon, arbuz, banan, jabłko, gruszka, mandarynka, kiwi,  winogrona oraz pomidory, papryka i marchewka. To przecież zdrowsze niż palenie papierosów. Radzie  Rodziców dziękujemy za wsparcie finansowe naszych działań.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

           

          PROGRAM EDUKACYJNY TESCO OD UPRAWY DO POTRAWY

          We wtorek, 27 lutego br., uczniowie klasy 1 i 2 wzięli udział w Ekspedycji Smaków, czyli wyprawie po Tesco przy ul. Słowiańskiej. Tam, w ramach innowacyjnego programu Od uprawy do potrawy, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Propaguje on wiedzę o pochodzeniu, składzie i jakości produktów spożywczych oraz zdrowym żywieniu. Jego celem jest również kształtowanie pozytywnych postaw w zakresie zdrowego stylu życia. Podczas zajęć dzieci pogłębiły swoją wiedzę o pochodzeniu produktów i ich sezonowości oraz o sposobach różnicowania diety w zależności od pór roku. Miały okazję spróbować wielu produktów, poznać nowe smaki i odkryć różnorodność zdrowych produktów. Degustacja warzyw, owoców, ziół i bakalii okazała się dla niektórych sporym wyzwaniem. J Uczniowie dowiedzieli się również, co kryją tajemnicze cyfry na jajkach, z czego się robi kaszę i mąkę oraz jakie informacje możemy znaleźć na etykietach produktów spożywczych. Będzie to inspiracja, by na co dzień wybierać produkty pełnowartościowe w miejsce produktów przetworzonych. Dowiedzieli się również jak ważną rolę odgrywa woda w nawodnieniu organizmu. Na zakończenie warsztatów każdy mógł skomponować swój ulubiony jogurt naturalny z różnymi zdrowymi dodatkami. Udział w programie to ciekawa przygoda dla uczniów i wyjątkowa lekcja o prawidłowym odżywianiu, dzięki której zdobyli oni wiedzę z zakresu żywienia i umiejętności dokonywania zdrowych wyborów.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          JEST KARNAWAŁ, W KARNAWALE WSZYSCY URZĄDZAJĄ BALE, TO TRADYCJA BARDZO STARA - STROJÓW PIĘKNYCH, CO NIEMIARA

          31 stycznia w naszej szkole odbył się bal przebierańców dla klas I-III. Sala udekorowana była kolorowymi balonami, serpentynami i bibułą. Nasi uczniowie przepięknie przebrani z dumą prezentowali różnobarwne stroje. Były księżniczki, kotki, wróżki, czarodziejki, czarownice, aniołki, motyle, policjantki, piraci i marynarze. Wszyscy bawili się wspaniale, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Przewodnikiem naszej zabawy był wodzirej - pan Dariusz, który w rytmach wesołej muzyki zapraszał nie tylko do tańca, ale również do udziału w konkursach. Uczestnicy balu otrzymali słodki upominek. Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych; organizowanym w tym okresie balom i zabawom towarzyszą  zawsze niesamowite emocje, przeżycia i ogromna radość. Kolejna zabawa już za rok!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          NIEWAŻNE KTO WYGRA, NIEWAŻNE KTO GRA, BYLEBY ZABAWA BYŁA NA 102

          Pod tym hasłem odbyło się kolejne spotkanie z panem Stanisławem Sielickim.  Cuda świata to wspaniała zabawa, która w naszej szkole stała się już tradycją. Od lat pan Sielicki prowadzi naszych uczniów w niesamowitą podróż po świecie. Podczas spotkania dzieci z ogromnym zaangażowaniem odgadywały nazwy państw na podstawie symboli związanych z nimi; trafiły do Egiptu, gdzie rywalizowały w konkurencji - kto szybciej zabandażuje mumię. Dużym zainteresowaniem cieszyło sie układanie nazw z liter, a także rozwiązywanie zagadek matematycznych. W ostatniej konkurencji wzięła udział cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele. Na podstawie fragmentów muzyki rozpoznawano tytuły znanych seriali i bajek. Całej zabawie towarzyszyły ogromne emocje. Poprzez nią dzieci w nietypowy sposób przyswajały wiedzę z różnych dziedzin. Z pewnością wykorzystają ją podczas zajęć lekcyjnych.

          Opracowała:

          (-)Barbara Grzeszykowska

            

          Z WIZYTĄ W OŚRODKU W MAŁYSZYNIE

          W czwartek, 25 stycznia, uczniowie klasy pierwszej i drugiej, gościli w Ośrodku Rewalidacyjno-Edukacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Małyszynie. Wraz z dziećmi z Przedszkola Elemelek i uczniami Szkoły Podstawowej SOWA obejrzeliśmy przepiękne jasełka w wykonaniu podopiecznych OREW-u. Jesteśmy pod wrażeniem trudu, jaki włożyli w przygotowanie występu. Młodych aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami. Bardzo podobały nam się również dekoracje i oprawa muzyczna. Po jasełkach wystąpiły jeszcze przedszkolaki z Elemelka, prezentując piosenkę i tańce oraz nasi drugoklasiści, którzy zaśpiewali pastorałkę Bosy pastuszek. Na zakończenie wspólnego spotkania, gospodarze przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek, który był także okazją do integrowania się dzieci z różnych placówek. Teraz czas na rewizytę – jeśli pogoda dopisze, spotkamy się na Wieprzycach, na wspólnym powitaniu wiosny.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          ZAMIENILI TELEFONY NA SŁODKIE BATONY

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY – ATRAKCYJNE NAGRODY CZEKAJĄ.  Okazało się, że takich uszkodzonych, bądź zużytych telefonów, mamy w domach całkiem sporo. Ogółem zebrano 60 sztuk, czyli prawie 5 kg, które zostały już odebrane przez firmę EKOPHONE i przekazane do profesjonalnego recyklingu. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy pierwszej, którzy przynieśli aż 23 sztuki i to oni dostali słodką nagrodę - niespodziankę. Pierwszakom gratulujemy!

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          NAGRODA I DWA WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE DRUGIE ŻYCIE RZECZY

          Uczniowie z klasy piątej i szóstej uczestniczyli w konkursie organizowanym przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorzowie. Zadaniem konkursowym było wykonanie choinki lub kartki świątecznej z surowców wtórnych. Troje uczniów zostało nagrodzonych dyplomami i książkami. Hanna Robak z klasy szóstej otrzymała nagrodę za wykonanie choinki z gazety. Wyróżnienia przypadły Szymonowi Twardowskiemu, także z klasy szóstej, za zrobienie kartki świątecznej oraz Michalinie Steinborn, uczennicy klasy piątej, za przygotowanie choinki z płatków higienicznych. Uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłów, nagród i dziękujemy za udział.  

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          NASZE WSPARCIE DLA SCHRONISKA AZORKI

          Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji pomocy pieskom ze schroniska. Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku uczennice klasy siódmej: Aleksandra Kobus, Maria Tudor, Aniela Błaszczak i Lena Knap przeprowadziły zbiórkę funduszy, karmy oraz kocy. Brać szkolna wszystkich klas aktywnie włączyła się do akcji. Uzbierano 607 złotych i za te pieniądze zakupiono dodatkową porcję karmy. Karmę i koce zawieźli do schroniska rodzice - Pani Katarzyna Kobus oraz Pani Iza Knap. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i ofiarowali swoją pomoc. Cieszymy się, że udało się nam wesprzeć schronisko w Gorzowie w opiece nad pieskami.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          ŚWIĄTECZNY CZAS

          Z okazji świąt bożonarodzeniowych, zgodnie z naszą szkolną tradycją, dzieci klas trzecich przedstawiły piękne jasełka dla wszystkich uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły. Celem przedstawienia było rozwijanie indywidualnych predyspozycji  dzieci, zdolności aktorskich oraz doskonalenie wyrazistej mowy, pamięci, odwagi i śmiałości, a przede wszystkim wprowadzenie szkolnej braci w atmosferę zbliżających się świąt. Przedstawienie przeplatane było śpiewem kolęd: Jezus Malusieńki, Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Przybieżeli do Betlejem. Aktorzy byli przebrani w stroje zgodnie ze swoją rolą; świetnie ilustrowali mimiką, gestem i ruchem każde wypowiedziane słowo. W sali gimnastycznej, gdzie odbywały się jasełka, panował radosny nastrój, który udzielał się wszystkim odbiorcom. Nasi uczniowie również przygotowali dekorację w postaci pięknych ozdób choinkowych, wykonanych własnoręcznie, które zawieszone były na żywej choince obok stajenki, gdzie narodził się Pan Jezus. Po zakończeniu jasełek, w dalszej części uroczystości, wystąpił szkolny chórek, który przy akompaniamencie gitar, śpiewał tradycyjne, polskie kolędy i pastorałki. Na koniec uroczystego spotkania wystąpiła pani dyrektor, która podziękowała wszystkim za wspaniałe przedstawienie, przygotowanie dekoracji, złożyła świąteczne życzenia i poprosiła o zabranie głosu przez księdza kanonika Henryka Jacuńskiego. Proboszcz naszej parafii przypomniał nam wszystkim o tym, że stanowimy dużą rodzinę i powinniśmy się nawzajem wspierać, szanować i miłować.

          Opracowała:

          (-) Aleksandra Pintal

                                                                  

          ANIOŁY - MOTYWEM ŚWIĄTECZNYM

          7 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs pt.  Bożonarodzeniowy Anioł. Do wykonania prac włączyły się całe rodziny i powstały prześliczne dzieła sztuki. Zastosowano przeróżne techniki i materiały, co w efekcie końcowym dało możliwość podziwiania i  stworzyło niebiański nastrój przedświąteczny na całym korytarzu, gdzie utworzono galerię wystawową. I tak wesołym okiem mrugały do nas anioły koronkowe, włóczkowe, drewniane, papierowe, filcowe,  z masy solnej, z drutu, z wikliny, ze sznurka. Łączono techniki i  materiały takie jak szkło, materiał  czy cekiny. Nie zabrakło również czarnych charakterów -  czarne anioły wzbudzały żywe zainteresowanie i ciekawe komentarze.  Komisja konkursowa w składzie: dyr. Danuta Łukasiewicz, Iza Knap i Urszula Jarocka znalazły rozwiązanie w ocenie tak przepięknych prac. Wszyscy autorzy otrzymają słodkie upominki, a szczególne wyróżnienie przyznano następującym twórcom: 1 miejsce zajęła Hanna Robak, 2. Aniela Błaszczak, 3. Karolina Koryzna , 4. Oskar Szulejko. Nagrody zostaną wręczone na jasełkach szkolnych.

          Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

          PRZEMOCY MÓWIMY NIE!

          6 grudnia uczniowie klasy VI spotkali się z panią sierżant Agatą Mikołajczyk z Komendy Miejskiej Policji. Pani policjant przekazała uczniom informacje dotyczące odpowiedzialności nieletnich za popełnione przez nich czyny oraz przejawy demoralizacji. Poruszyła również temat agresji wśród młodzieży oraz zjawiska cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Ostrzegła uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwróciła także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.

          Opracowała:

          (-)Izabela Knap

          MIKOŁAJKOWE ZAWODY STRZELECKIE

          6 grudnia z udziałem dziewięciu szkół odbyły się mikołajkowe zawody strzeleckie z broni pneumatycznej zorganizowane przez Ligę Obrony Kraju, których głównym celem była  popularyzacja sportu strzeleckiego wśród uczniów szkół podstawowych. Wszystkie dziewczęta, które zgłosiły się do tych zawodów uczestniczyły w nich po raz pierwszy i po raz pierwszy zetknęły się z tą dziedziną sportu. Mimo to w kategorii – pistolet pneumatyczny bardzo dobry wynik uzyskała Maria Tudor 43 pkt. (VII miejsce), a w kategorii karabinka pneumatycznego najlepiej poradziła sobie Aleksandra Koj 25 pkt. W punktacji drużynowej zajęliśmy VII miejsce, uzyskując 91 pkt. Naszą szkołę reprezentowały jeszcze Aniela Błaszczak, Lena Knap i Aleksandra Kobus. Za rok, już z nieco większym doświadczeniem, być może w innym składzie, znów chętnie skorzystamy z zaproszenia wysłanego przez LOK, by jeszcze lepiej reprezentować barwy naszej szkoły.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

           

          PRZEDŚWIĄTECZNA WYCIECZKA

          5 grudnia 45 uczniów z klas 1-3 uczestniczyło w wycieczce do Gniezna. Wizytę w pierwszej stolicy Polski rozpoczęli od wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej. Na początku dzieci obejrzały wystawę multimedialną pokazującą życie za czasów pierwszych władców, a następnie uczestniczyły w warsztatach budowania z różnych  materiałów makiety grodu. Po posiłku w Mc Donaldzie pojechały do Fabryki Ozdób Choinkowych Kadpol. Uczestnicy zapoznali się z całym procesem wytwórczym bombek. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, poznali etapy i tajemnice powstania ozdób od szklanej rurki po produkt finalny czyli bombkę. Kolejnym etapem  wycieczki  były warsztaty plastyczne. Każde dziecko miało do ozdobienia 4 bombki różnej wielkości. Za pomocą specjalnego kleju oraz brokatu ozdabiały swoje bombki według własnego pomysłu. Na koniec pobytu  każdy uczestnik miał możliwość zakupu bombek w firmowym sklepie. Do Gorzowa wróciliśmy późnym wieczorem. Dla wielu uczniów ta wycieczka okazała się niepowtarzalnym przeżyciem.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

          ANDRZEJKOWY WIECZÓR

          30 listopada uczniowie klas IV-VII wzięli udział w dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Muzyka zachęcała do wspólnej zabawy. W krótkich przerwach uczniowie zasiadali do bogato zastawionych stołów. Według tradycji wieczór andrzejkowy jest czasem, kiedy możemy poznać swoją przyszłość. Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych wróżbach, dzięki którym mogli sprawdzić kto pierwszy wstąpi w związek małżeński, a także jak będzie miał na imię ich przyszły partner/partnerka. Pod koniec dyskoteki zostali wybrani król i królowa balu, którzy w ciągu całej zabawy najlepiej prezentowali swoje taneczne umiejętności.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

               

          WRÓŻBY ANRZEJKOWE W KLASIE 3B

          Trzecioklasiści obchodzili andrzejki na wesoło. Uczniowie przygotowali różne wróżby, przy których razem bawili się w kręgu na dywanie. Przed wróżeniem w klasie obejrzeli prezentację na temat tradycji andrzejkowej, która była rozpowszechniona już w XII w. Do Polski dotarła około XVI i do dnia dzisiejszego jest obchodzona. Noc św. Andrzeja zawsze przypada między 29 a 30 listopada. Po prezentacji przystąpili do wróżenia.  Uczniowie losowali kolorowe gwiazdki, na których napisana była jedna wróżba dla każdego. Emocji  było co niemiara, niektóre wróżby były bardzo humorystyczne. Jedna z nich polegała na przekłuwaniu serca, na którym widniały imiona wszystkich dziewcząt i chłopców z  klasy III b. Sekret tej zabawy polegał na łączeniu imion par małżeńskich w przyszłości. Wszyscy bawili się świetnie, wierząc, że marzenia i sekrety kiedyś w przyszłości się spełnią.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W NASZEJ SZKOLE: UŚMIECH I DOBRE SŁOWO NIC NIE KOSZTUJĄ, ROZDAJ JE INNYM :) :) :)

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          10.11.2017 r. nasza szkoła uroczyście obchodziła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię z tej okazji przygotowali uczniowie kl. IV i VII. Przypomnieli w niej najważniejsze historyczne fakty z okresu 123 lat niewoli, wiersze oraz pieśni patriotyczne, które podtrzymywały w tym okresie wiarę i nadzieję naszych przodków na przywrócenie wolności. Na szczególną uwagę zasłużył uczeń kl. I Mateusz Niekrasz, który dzielnie i z dumą odpowiadał na pytania postawione w wierszu Wyznanie wiary dziecięcia polskiego przez Władysława Bełzę. Uroczysty strój, odpowiednia postawa i zaangażowanie sprawiły, że uczniowie naszej szkoły zdali egzamin z patriotyzmu celująco.

          Opracowała:

          (-)Barbara Grzeszykowska

          UNIHOKEJ CHŁOPCÓW - ELIMINACJE GORZOWSKIEJ SPARKIADY DZIECI

          9 listopada w SP 21 odbyły się mecze eliminacyjne Gorzowskiej Spartakiady Dzieci w unihokeja chłopców. Awans do finału mogły wywalczyć tylko dwie drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w grupach Nasi uczniowie rozegrali  w swojej grupie cztery mecze (dwa wygrali 2:0 z SP20 i 4:0 z SP9, jeden zremisowali 0:0 z SP21 i jeden przegrali 1:4 z SSPSE).  Eliminacje wygrała SSPSE., a my mając taką samą ilość punktów co SP21 ale gorszą różnicę bramek, nie weszliśmy do finału tych rozgrywek. Zajęliśmy ostatecznie III miejsce. Zabrakło nam nieco  szczęścia, które odgrywa bardzo ważną rolę w sporcie i nie tylko – jedna bramka a byłoby inaczej. Trzeba umieć godnie przegrywać i cieszyć się ze zwycięstwa. Naszą szkołę reprezentowali: O. Caban, T. Kaczmarek, A. Kobus, F. Mak, K. Mak, M. Oleszkiewicz M. Pawłowski, S. Rydzowski, A. Socha, T. Urbaniak.

          PIERWSZOKLASIŚCI Z DRUGOKLASISTAMI W OWCZOGRODZIE

          We wtorek, 07 października, dzieci  z klasy I i II wyruszyły na wycieczkę do Owczogrodu w Rudnicy, oddalonej niewiele ponad 20 km od Gorzowa. Tutaj rodzina państwa Nowaków szerzy wiedzę na temat hodowli owiec i psów pasterskich. Chociaż był to dość zimny poranek, na miejscu powitała nas niezwykle ciepło przemiła właścicielka gospodarstwa, pani Agnieszka. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z uroczymi zwierzątkami w owczarni. Z zapartym tchem obserwowaliśmy życie w zagrodzie. Niektóre owce dały się  pogłaskać, inne obserwowały przybyłych gości, podskakiwały, zaczepiały siebie nawzajem. Jeszcze inne jadły siano, albo smakołyki, którymi je karmiliśmy. Jednocześnie słuchaliśmy niezwykle pouczających opowieści o zwyczajach i  upodobaniach owiec. Zaciekawiło nas szczególnie to, że w owczarni hoduje się bezrożne odmiany baranów. Zabawa rozpoczęła się na dobre w labiryncie z belek siana, w którym poszukiwaliśmy złotego runa. Zadanie okazało się dość trudne i musieliśmy skorzystać z podpowiedzi w postaci mapy. Ale za to radości było co niemiara i w nagrodę dostaliśmy torbę słodyczy. Podczas warsztatów w Kreatywnej Owczarni sprawdzaliśmy jak się doi sztuczne owieczki – Mecię i Becię, następnie strzygliśmy planszowych pupili, a potem było gręplowanie - czyli czesanie owczego runa. Mogliśmy również zobaczyć efekt końcowy - czyli produkty uzyskane z owczej wełny takie jak np. czapki, zabawki, itp. Później oglądaliśmy zaganianie owiec przez psa pasterskiego Lejdi, suczkę rasy border collie. Był też czas na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Na zakończenie pobytu wykonaliśmy własne owieczki z papierowych talerzyków i owczego runa, które przywieźliśmy na  pamiątkę do domu. W Owczogrodzie miło i aktywnie spędziliśmy dzień. Wiele dowiedzieliśmy się o życiu i hodowli owiec. Była to dla nas wszystkich ciekawa lekcja przyrody.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

          PROJEKT EDUKACYJNY JAK SIĘ UCZYĆ, ŻEBY SIĘ NAUCZYĆ

          Uczestniczące w zajęciach koła polonistycznego siódmoklasistki zakończyły realizację projektu, a  efekty pracy zaprezentowały uczniom klas IV – VII. Zwróciły uwagę na kilka ważnych zagadnień: przygotowanie miejsca nauki, planowanie pracy oraz metody przyswajania wiedzy ze względu na predyspozycje uczniów. Wykorzystały techniki multimedialne, pogadankę i test na style uczenia się. Kolejny projekt realizowany podczas cotygodniowych spotkań będzie dotyczył zawodów. 

          Opracowała:

          (-)Dorota Król 

           

          LEKCJE POZA MURAMI SZKOŁY

          Październikowy pogodny dzień sprzyjał szkolnej wycieczce do Dobiegniewa i Drawieńskiego Parku Narodowego. Pierwsza lekcja – historii – została przeprowadzona w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie powstałym w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez Woldenberczyków (od Woldenbergu – niemieckiej nazwy Dobiegniewa). W oflagu, czyli obozie niemieckim, w którym przebywali w niewoli polscy oficerowie, działał pierwszy na ziemiach odzyskanych Uniwersytet Woldenberski. Dyplomy i świadectwa zdobyte w oflagu honorowane były w powojennej Polsce. Biblioteki obozowe liczyły kilkadziesiąt tysięcy tomów zarówno w języku polskim jak i w językach obcych.  W działającym w obozie teatrze dramatycznym występował Kazimierz Rudzki i Sławomir Lindner. W okresie swego istnienia teatr wystawił 24 sztuki, niektóre wielokrotnie. Był również teatr kukiełkowy, który wystawił 14 sztuk. W obozie pracowała też orkiestra symfoniczna, różne formy kameralne, orkiestra mandolinistów, orkiestra rozrywkowa. Działały stale trzy chóry, a kompozytorzy tworzyli dzieła, które swą wartością przetrwały czasy obozowe i weszły na stałe do naszej muzyki. Plastycy tworzyli obrazy olejne, grafiki, plakaty, znaczki poczty obozowej oraz rzeźby i drzeworyty. W oflagu tworzyli także literaci, piszący głównie wiersze, pieśni oraz sztuki do obozowych teatrów. Na kolejną lekcję przyrody udaliśmy się do Drawieńskiego Parku Narodowego utworzonego w 1990 r. Położony jest on na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskie i wielkopolskiego. Lasy na terenie Parku zajmują 83% powierzchni. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Ponadto 10% powierzchni wodnej Parku zajmują jeziora wraz z rzekami. Główne rzeki to: Drawa i Płociczna. Ewenementem jest Jezioro Czarne, którego duża głębokość i położenie  sprawiają, że jego wody nigdy nie są mieszane przez wiatr do dna. Zjawisko to, będące unikatem w Polsce, nazywane jest meromiksją. Warstwa żyznych wód poniżej 13 m głębokości od lat pozostaje stabilna. Wody te, nie kontaktując się z powierzchnią jeziora, nie zawierają rozpuszczonego tlenu. Dlatego w głębinie jeziora nie żyją żadne zwierzęta. Uczniowie poznali również sekrety z życia zwierząt, m. in. odmiany kaczki, zwanej gągołem, która składa jaja w wyjątkowym jak dla kaczki miejscu - w dziupli drzewa - mieszczącej się nawet do 20 m nad ziemią. Wiedza zdobyta przez uczniów w miejscach sprzyjających edukacji na pewno zagości na dłużej w ich pamięci.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król 

          MUZEUM WOLDENBERCZYKÓW                                      DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY

           

          NASI UCZNIOWIE TRIUMFUJĄ NA POLACH GOLFOWYCH

          Uczennica klasy czwartej, Martyna Muchajer, należy do Klubu Golfowego Zawarcie. Na turnieju par wygrała wycieczkę do Słowacji na pole golfowe Penati Golf Resort, gdzie spędziła 3 dni. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

           

          KOŁO HUMANISTYCZNE POZNAJE HISTORYCZNE MAPY POLSKI

          Na zajęciach koła humanistycznego uczniowie klasy IV rysowali i układali z puzzli mapę Polski w granicach z 1920 r. Mimo że ich przygoda z historią zaczęła się niecałe 2 miesiące temu, wiedzą już, że kształt naszego państwa różnił się od obecnego.

          Opracowała:

          (-) Barbara Grzeszykowska

           

          INTERNETOWY TEATR DLA SZKÓŁ

          17 października uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w transmisji  iTeatru z Łodzi. Teatr Lalek Arlekin wraz ze światowej sławy lalkarzem Berndem Ogrodnikiem podjął się inscenizacji uwielbianej przez dzieci na całym świecie Księgi Dżungli. Jest to opowieść o przyjaźni, mądrości i szacunku dla praw natury, która podana została w bardzo atrakcyjnej formie.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

           

          BICIE REKORDU O ŻYCIE

          16 października, w samo południe, ośmioosobowa grupa uczennic z klasy VII reprezentowała naszą szkołę w obchodach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca na Placu Katedralnym. Celem akcji było popularyzowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie krążenia, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę nabywania i doskonalenia umiejętności resuscytacji, która podjęta odpowiednio wcześnie może uratować czyjeś życie. W ramach akcji nasze uczennice wzięły udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dziewczyny pokazały, że potrafią i chcą udzielać pomocy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Nie mogło nas tam zabraknąć!

          Opracowała:

          (-) Izabela Knap

           

          PIERWSZOKLASIŚCI PRAWOWITYMI UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY

          13 października do grona uczniów naszej szkoły dołączyło 15 pierwszoklasistów. Przed  złożeniem aktu ślubowania dzieci w części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności zdobyte w pierwszym miesiącu nauki.  Ich wysiłek został nagrodzony brawami. Po ogłoszeniu przez panią dyrektor werdyktu, że pierwszaki zasłużyły na to, żeby zostać prawowitymi uczniami szkoły, przystąpiły do złożenia przysięgi. Pani dyrektor pasowała każdego ucznia symbolicznym ołówkiem.  Na zakończenie każdy pierwszak odcisnął swój  paluszek  w Kronice Szkolnej i otrzymał słodki upominek w postaci rożka obfitości, co sprawiło im wielką radość. Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce.

          Opracowała:

          (-) Mariola Żylewicz

              

          PIERWSZE TEGOROCZNE SPOTKANIE Z MAŁĄ AKADEMIĄ JAZZU

          Czwartkowe poranki muzyczne w naszej szkole zainaugurował wybitny saksofonista pan Marek Kazana. Po krótkiej historii jazzu w pigułce przypomniał uczniom rodzaje saksofonów, które zaliczamy do instrumentów dętych drewnianych ze względu na wydobywanie dźwięków przez otwory wykonane w drewnie w części wewnętrznej instrumentu. Pierwsze ćwiczenie rytmiczne utrwaliło sposób klaskania w muzyce jazzowej na 2 i 4. Utrudnieniem było dodanie dźwięków wydobywanych przez gębofon. Ten neologizm bardzo spodobał się słuchaczom MAJ. Następnie muzyk zagrał utwory, które prezentowały rodzaje muzyki jazzowej, m. in. free jazz, czyli jazz wolny, swobodny, bez ograniczeń. Do ostatniego ćwiczenia uczniowie wykorzystali hand clap – klaskanie, refleks i umiejętność liczenia do trzech.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          SZACHY DRUŻYNOWE W RAMACH GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY DZIECI

          10 października w Klubie Szachowym Stilon z udziałem ośmiu szkół odbył się drużynowy turniej szachowy szkół podstawowych w ramach Gorzowskiej Spartakiady Dzieci. Zawody rozegrano systemem „ każdy z każdym”. Po siedmiu rundach nasza szkoła została sklasyfikowana na VII miejscu. Pamiątkowy dyplom odebrali:  H. Caban, B. Kuźbicki, M. Romaniuk i M. Suś, który zdobył najwięcej punktów dla naszej drużyny. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. 

          Z WIZYTĄ W AZYLU W MIRONICACH

          We wtorek, 03 października, uczniowie z kl. I, II i III a wybrali się do Ośrodka Azyl w Mironicach. Celem wyjazdu było zwiedzenie stawów hodowlanych, poznanie warunków życia mieszkających tam zwierząt oraz zdobycie sprawności Młody Kucharz. Podczas warsztatów dzieci poznały różne rodzaje zbóż, mogły samodzielnie wykonać bochenek chleba, który następnie został upieczony na liściu kapusty w piecu chlebowym i zabrany do domu. Następnie przygotowały pizzerki z ulubionych składników. Nie zabrakło na nich sera, szynki i pieczarek. Ostatnią przygotowywaną potrawą były czekoladowe babeczki. Po zajęciach w kuchni dzieci zwiedziły stawy hodowlane oraz odwiedziły zwierzaki w miejscowym mini-zoo. Mogły tam nakarmić kozy, kucyki i konie przywiezionymi z domu marchewkami i kapustą. Sporą atrakcją były króliki, które są oswojone i  żyją na wolności. Podczas spaceru po Ośrodku dzieci miały możliwość poznania dzikich roślin jadalnych m.in. był to topinambur. Na zakończenie pobytu czekała na dzieci dodatkowa atrakcja – ognisko i pieczenie kiełbasek.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

             

          WMT DAY

          INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE W RAMACH GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY DZIECI

          28 września na błoniach nad Wartą przy ulicy Fabrycznej odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody sportowe w ramach Gorzowskiej Spartakiady Dzieci - indywidualne biegi przełajowe szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z rocznika 2005. Najlepsze wyniki w tej kategorii wiekowej uzyskali: Kacper Mak, który zajął X miejsce oraz Adam Kobus XII. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. 

          SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

          Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz włączyli się do akcji Sprzątanie Świata. Rozpoczęliśmy ją krótkim apelem przed szkołą. Zwróciliśmy uwagę na tegoroczne hasło akcji  Nie ma śmieci - są surowce. Wśród odpadów z naszych domostw jest przecież wiele rzeczy, które można przetworzyć i wykorzystać  do ponownego użytku. Segregujmy więc odpady i przekazujmy do punktów zbiórki. Tak pomagamy naszej planecie. Następnie dzieci z poszczególnych klas zaprezentowały przygotowane okrzyki  z okazji  akcji, a brzmiały one między innymi tak:  grzeczne dzieci zbierają śmieci; kocham, lubię, szanuję - nie śmiecę;   o naszą planetę dbamy, bo Ziemię kochamy. Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i otrzymaniu rękawic oraz  worków posprzątaliśmy wydzielone tereny. Zebrane śmieci  były dowodem na to, że nie wszystkie trafiają do śmietników. Dlatego pamiętajmy - naszej planety nie zaśmiecajmy!

          Drodzy Uczniowie , Rodzice

          W szkole prowadzimy zbiórkę makulatury, baterii, nakrętek i elektroodpadów o małych gabarytach. Zapraszamy do wspólnych działań na rzecz ochrony naszego środowiska.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

          Kolejny rok szkolny uroczyście zainaugurowaliśmy w sprzyjającej aurze na boisku wielofunkcyjnym, na którym zebraliśmy się po uczestnictwie we mszy świętej. Po ceremonii wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor, informując o nowym rozdziale w życiu szkoły związanym z reformą oświaty. Następnie przedstawiła nowych nauczycieli i życzyła uczniom samych szóstek i piątek. Uroczystość podsumował ksiądz proboszcz stwierdzeniem: bądźcie uśmiechnięci jak słoneczniki. Na zakończenie wspólnie odmówiliśmy Modlitwę Pańską. Spotkania z wychowawcami uwieńczyły pierwszy dzień w szkole po minionych wakacjach.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król