• Rok szkolny 2014/2015

        •  

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

           

               

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ODDZIALE PPRZEDSZKOLNYM

           

              

           

          PROGRAM MAM KOTA NA PUNKCIE MLEKA

           

          W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Programu pod hasłem Mam kota na punkcie mleka. Organizatorami tego programu jest Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Poprzez jego realizację nastąpiło zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka, jego przetworów, krzewienie dobrych nawyków żywieniowych oraz promowanie aktywnego stylu życia. Programem zostali objęci uczniowie klas II - IV. Nauczyciele otrzymali materiały do prowadzenia różnych ciekawych lekcji pod hasłem Mleczne konspekty, które były realizowane podczas zajęć z wychowawcą klasy. Dodatkowo do materiałów dołączone zostały gry edukacyjne w postaci kart, które stanowiły atrakcyjną formę edukacji dotyczącą walorów mleka i jego przetworów. W pakiecie otrzymaliśmy również książkę pod tytułem Wypisz, wymaluj Super Kota. Wychowawca podczas zajęć z edukacji polonistycznej czytał uczniom różne ciekawe opowieści na temat Mleczysława, jego przygód, zainteresowań. Na podstawie wysłuchanych opowiadań uczniowie wykonali piękne prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych według własnego pomysłu.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

           

          DZIEŃ MAMY I TATY

           

          15 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały się w programie artystycznym złożonym z wierszyków i piosenek. Rodzice zostali obdarowani kwiatkami wykonanymi przez dzieci. Po przedstawieniu rozpoczęły się zabawy. Pierwszym zadaniem rodziców było odnalezienie swojego portretu, wcześniej namalowanego przez dzieci. Następnie odbyły się zabawy z wykorzystaniem chusty Klanza, w których wzięły udział dzieci wraz z przybyłymi gośćmi. Na końcu rodzice ze swoimi pociechami zatańczyli taniec Bingo. Dopełnieniem całego spotkania był słodki poczęstunek.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

           

          WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

           

          15 czerwca uczniowie klas IV – VI zwiedzili Miejską Oczyszczalnię Ścieków przy ulicy Kostrzyńskiej 158, do której trafiają ścieki bytowo–gospodarcze. Poprzez układ kanałów grawitacyjnych, lokalnych przepompowni ścieków i kolektorów tłocznych doprowadzane są najpierw do Centralnej Przepompowni Ścieków przy ul. Sikorskiego i dalej kolektorami tłocznymi stalowymi 2 x DN 800 mm przetłaczane są do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, znajdującej się na granicy miasta Gorzowa Wlkp. z miejscowością Łupowo. Na tę oczyszczalnię doprowadzane są również ścieki z rejonu powstałej specjalnej podstrefy ekonomicznej przy ul. Szczecińskiej, dawnych zakładów URSUS, z gminy Lubiszyn i z gminy Bogdaniec. W pierwszym etapie następuje oczyszczanie mechaniczne, potem biologiczne (beztlenowe). Oprócz oczyszczania ścieków zakład wykorzystuje bakterie powstałe podczas tego procesu do produkcji gazu, który służy do napędzania zakładowych urządzeń.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          FESTYN ŚRODOWISKOWY

           

          W czwartek, 11 czerwca, odbył się doroczny Festyn Środowiskowy, na który zaproszeni byli uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, ale także mieszkańcy Wieprzyc, wśród których znaleźli się przyszli uczniowie dwunastki. Oprócz konkurencji sportowych przygotowano dla dzieci szereg atrakcji. Wśród nich szczególne miejsce zajął dmuchany zamek i stanowisko z watą cukrową. Dziewczynkom bardzo podobało się też malowanie paznokci a chłopcom – twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców, okienko z hot-dogami i napojami oraz loteria fantowa. Festyn uświetnił pokaz umiejętności tanecznych naszych uczniów, które nabyli w ramach zajęć w Ogólnopolskiej Szkółce Tańca i Dobrych Manier Hajdasz. Wszyscy mogli również spróbować swoich sił w ZUMBIE. Zabawa tak się dzieciom podobała, że chociaż minął wyznaczony czas Festynu nikomu nie chciało się iść do domu. A następny Festyn dopiero za rok….

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

             

           

          UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY W POZNAŃSKIM ZOO I W PALMIARNI

           

          10 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela przyrody uczestniczyli w wyjeździe do Poznania, zorganizowanym przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorzowie Wlkp. Wśród uczniów ze szkół gorzowskich była grupa ośmiu uczniów ze szkoły Podstawowej nr 12. Podziwiała ona zwierzęta w ZOO Malta oraz w Palmiarni rośliny różnych stref klimatycznych Ziemi. W trakcie zwiedzania skorzystaliśmy z transportu kolejką Maltanka, przyjrzeliśmy się stadionowi Lecha oraz zjedliśmy co nieco w McDonaldzie. W trakcie wyjazdu integrowaliśmy się z rówieśnikami z innych szkół.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

              

          NAJMŁODSI W SALI ZABAW ACAPULCO

           

          8 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do sali zabaw Acapulco. Na miejscu czekało wiele atrakcji m.in.: wielopoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, a także zawiłe i kręte tunele. Dzieci przez dwie godziny mogły z nich korzystać. Dodatkowo każde chętne dziecko miało możliwość pomalowania twarzy, rączki. Po godzinie zabawy dzieci zostały zaproszone na mały poczęstunek. Na zakończenie uczniowie zostali zawołani do wspólnej zabawy i tańca z gościem niespodzianką, którym okazał się duży, różowy miś. Po uśmiechach dzieci można było wywnioskować, że bardzo dobrze się bawili.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

             

          DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

           

          5 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Sportu. Klasy 0 - II rywalizowały podczas wyścigów rzędów oraz gry w zbijaka. Natomiast uczniowie klas III - IV uczestniczyli w trójboju lekkoatletycznym, natomiast klas V-VI w czwórboju lekkoatletycznym. Trójbój obejmował takie konkurencje: bieg na 60m na czas, rzut piłeczką palantową na odległość, skok z miejsca obunóż. Czwórbój, poza konkurencjami znajdującymi się w trójboju, obejmował dodatkowo bieg długi na czas. Uczniowie klas starszych mogli sprawdzić się w rzucie do kosza z linii rzutów osobistych, jak również w rzucie piłką lekarską w tył. Najlepszą dziewczyną w trójboju została Wiktoria Kamińska, a chłopcem Patryk Ciszewski. Mistrzynią szkoły w czwórboju dziewcząt została Katarzyna Skarżyńska, a mistrzostwo chłopców zdobył Marcel Snowyda. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem, a starsi dodatkowo otrzymali dyplomy i medale. Gratulujemy!

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           
           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS O - III

           

          03 czerwca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wzięło w nim udział 24 dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Celem konkursu była popularyzacja poezji wśród dzieci oraz odkrywanie i rozwijanie ich uzdolnień artystycznych.W doborze repertuaru pomagali rodzice i wychowawcy. W tym roku zaprezentowano wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej oraz Doroty Gellner. Jury w składzie: p. Mariola Żylewicz, p. Katarzyna Parkoła, p. Paulina Marculewicz oceniało opanowanie pamięciowe utworu, wyraźne i głośne recytowanie, interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Po wysłuchaniu wszystkich małych artystów jury postanowiło przyznać I miejsce uczennicy klasy 2 Julii Krawczyk, która w porywający sposób zaprezentowała wiersz Doroty Gellner Brat. II miejsce ex aequo zajęli: Marcelina Januszke z klasy 2 (Konkurs) i Adam Kobus z klasy 3 (Sum). Przyznano także dwa trzecie miejsca - Weronice Górskiej z kl. 2 (O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci) i Magdalenie Gajdzie z kl. 3 (Grzyby). Jury postanowiło również wyróżnić Antoninę Ambrożewicz z oddziału przedszkolnego oraz dwie uczennice z klasy pierwszej – Weronikę Jastrzębską i Wiktorię Adamowicz. Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu i wręczyła nagrody książkowe zdobywcom trzech pierwszych miejsc oraz pamiątkowe dyplomy. Na koniec wszyscy występujący otrzymali słodki upominek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

              
           

          KONKURS WIEDZY O II WOJNIE ŚWIATOWEJ POLSKA I POLACY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

           

          2 czerwca 2015 r. w Społecznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp. odbył się konkurs na powyższy temat. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o II wojnie światowej. Uczestników konkursu obowiązywała wiedza dotycząca dziejów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, a w szczególności: kampania wrześniowa, Polskie Państwo Podziemne, ziemie polskie pod okupacją niemiecką i sowiecką, walki Polaków na froncie zachodnim i wschodnim, Zbrodnia Katyńska, Powstanie Warszawskie, najważniejsze postaci, typy broni i uzbrojenia  oraz umundurowanie. Wiedza uczniów sprawdzana była w zróżnicowanej formie (testu, umiejętności czytania mapy rozpoznawania postaci, uzbrojenia, umundurowania, analizy tekstów źródłowych itp.). Z tak szeroką i trudną tematyką bardzo dobrze radził sobie uczeń klasy VI Bartłomiej Bagiński, który zajął II miejsce. Opiekunem ucznia był nauczyciel historii Kazimierz Bogdanowicz. Gratulujemy sukcesu.

          Opracował:

          (-) Kazimierz Bodganowicz

           

           

          MISTRZOSTWA GORZOWA KLAS II W PŁYWANIU

           

          W poniedziałek i wtorek (1 i 2 czerwca 2015 r.) odbyły się na Słowiance Mistrzostwa Gorzowa Klas II w Pływaniu. To największe tego typu zawody w Polsce, w których wzięło udział blisko 900 uczniów klas drugich - uczestników miejskiego programu Powszechna Nauka Pływania - każde dziecko w Gorzowie Wlkp. umie pływać realizowanego w porozumieniu z Urzędem Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Zespołem Szkół Sportowych. W zawodach będących sprawdzianem i podsumowaniem całorocznej nauki pływania wzięli udział również uczniowie klasy drugiej naszej szkoły. Najlepiej zaprezentowała się Marcelina Januszke zajmując w swojej serii I miejsce a w klasyfikacji ogólnej 36. miejsce z czasem 0:30,60 na ponad 400 startujących w zawodach dziewczynek. I chociaż nie udało nam się zająć miejsca na podium to nasi uczniowie wypadli dobrze – wszyscy ukończyli zawody, niektórzy pokonując przy tym własne lęki i słabości, z czego byli bardzo dumni.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          NAJMŁODSI W KINIE HELIOS

           

          1 czerwca maluchy z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I a wybrali się do kina na bajkę pt. Rechotek. Rechotek jest żabą, która przeżywa kryzys tożsamości – nie lubi skakać i nie znosi niczego, co wiąże się z wodą. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem – latającą wiewiórką – wyrusza na wyprawę przez amazońską dżunglę w poszukiwaniu swego miejsca na ziemi. Po drodze spotkają całą plejadę najbardziej barwnych zwierzątek, jakie można sobie wyobrazić. Kłopoty zaczną się, gdy Rechotek uwierzy, że jest zaklętym w żabę ludzkim księciem i za wszelką cenę postanowi znaleźć księżniczkę, która odczaruje go pocałunkiem. Tylko jak tu w dżungli znaleźć księżniczkę? Nasi uczniowie już wiedzą jakie jest zakończenie tej bajki, a wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia perypetii dzielnej żaby.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak, Paulina Marculewicz

           

           

          SMERFOWY DZIEŃ DZIECKA

           

          W tym roku Dzień Dziecka w naszej szkole przebiegał pod hasłem Dnia Smerfa i został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Przy wejściu do szkoły uczennice z Rady SU przypinały uczniom smerfowe znaczki i wręczały kolorowanki. Podczas drugiej godziny lekcyjnej pani dyrektor obdarowała wszystkich uczniów smerfowymi lodami. Kolejne niespodzianki przygotowali wychowawcy i nauczyciele, organizując wyjście do kina dla najmłodszych uczniów oraz prezentując, podczas kilku minut lekcji, animowany film o biało – niebieskich sympatycznych zwierzątkach.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

             

           

          SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

           

          W ostatnich dniach maja odbył się Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego - Dyktando 2015. Wzięło w nim udział 9 uczniów z klas 4-6. Mieli oni za zadanie napisać krótki tekst o spędzaniu wolnego czasu . Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze. Trudno było wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce przyznane zostało Kamili Gwiazdowskiej z klasy 6, następne drugie miejsce dla uczennicy klasy 4 - Anieli Błaszczak .Trzecie miejsce zajęli dwaj chłopcy: Marcel Snowyda z klasy 6 oraz Aleksander Wejman z klasy 5. Oprócz miejsc na podium przyznane zostały wyróżnienia dla: Oliwii Sieleckiej z klasy 6, Aleksandry Chruszcz z klasy 5 oraz uczennic klasy 4: Leny Knap, Marysi Tudor i Kamili Piaseckiej. Wszyscy uczestnicy otrzymają cenne nagrody na zakończenie roku szkolnego . Gratuluję wszystkim i zachęcam do udziału w następnej edycji konkursu już w kolejnym roku szkolnym.

          Opracowała:

          (-)Katarzyna Parkoła

          WYCIECZKA PO ZIEMI KŁODZKIEJ

           

          W środę 27 maja 2015 roku, uczniowie z klas III-V , wyruszyli na trzydniową wycieczkę po Ziemi Kłodzkiej. Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Największe wrażenie zrobiło na nich nowo udostępnione dla zwiedzających Afrykarium. Jest to wielki kompleks, w którym prezentowane są zwierzęta  Czarnego Lądu. Pływające nad głowami płaszczki i rekiny dały odczucie , jakby każdy z nas był w środku wielkiego oceanu. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście w poszukiwaniu krasnoludków . Figurki krasnali są tworzone przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy  oraz osoby prywatne. Mięliśmy okazję zobaczyć Krasnala Halabardnika, Obieżysmaka, Gołębnika i inne.  Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Kudowy Zdroju na nocleg. Na drugi dzień po śniadaniu pojechaliśmy do Karłowa, gdzie mieliśmy do pokonania 919 m n.p.m. (najwyższy szczyt Gór Stołowych Szczeliniec), leżący na terenie Parku Narodowego. Każdy z wchodzących  na górę  musiał policzyć po ilu stopniach kamiennych dostanie się na sam szczyt (665 schodów). Widoki ze skał Szczelińca były przepiękne. Wyrzeźbione przez wiatr, deszcz i lód formy skalne, przypominały ludzi i zwierzęta. Przechodziliśmy przez głębokie wąwozy i korytarze: Piekiełko, Diabelska Kuchnia w których leżał śnieg. W niektórych miejscach przechodziliśmy na czworakach lub przeciskaliśmy się przez wąskie szczeliny. Trochę zmęczeni przejechaliśmy autokarem Drogę Stu Zakrętów do Radkowa, gdzie znajduje się zespół bloków skalnych tworzących labirynt (Skalne Miasto- Błędne Skały). Błędne Skały utworzyły się wskutek wietrzenia piaskowca. Wiele z nich ma własne nazwy: Skalne Siodło, Kurza Stopka i inne. Podczas zwiedzania łatwo było stracić orientację. Na platformie widokowej mogliśmy podziwiać Szczeliniec Wielki i Mały, czeską stronę oraz Karkonosze. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się pieszo  w stronę miejscowości Czermna, gdzie znajduje się Kaplica Czaszek. Ściany i sklepienie wnętrza Kaplicy pokrywa około 3 tysięcy ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Po bardzo długim, męczącym ale atrakcyjnym dniu właściciele pensjonatu przygotowali dla nas dodatkowo ognisko z kiełbaskami. Pełni wrażeń udaliśmy się na spoczynek. W trzecim dniu po wykwaterowaniu, przejechaliśmy do centrum Kudowy. Tutaj, spacerując po przepięknym Parku Zdrojowym, wstąpiliśmy do Pijalni Wód Mineralnych. Zaopatrzeni w wodę mineralną udaliśmy się na szlak w poszukiwaniu Skalnych Grzybów, ciągnący się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych. Wędrując około 2,5 km krętymi, stromymi ścieżkami, mijaliśmy skałki, które miały kształty grzybów, maczug, baszt. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Wyposażeni w górnicze hełmy, zwiedzaliśmy podziemne wyrobiska górnicze (ponad 700 metrów). Oglądaliśmy maszyny, poznaliśmy terminy stosowane w górnictwie (sztolnia, przodek, urobek, spąg ,strop, ociosy). Uczniowie zobaczyli jak wyglądała ciężka praca górników. Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni był duch-skarbnik strzegący tajemnic kopalni. Kończąc zwiedzanie podziemnej trasy, mogliśmy przejechać się kolejką podziemną, która kiedyś przewoziła górników do pracy. Następnie przeszliśmy do budynku Muzeum, gdzie w czterech salach wystawowych zgromadzone były eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego i oryginalna dyspozytornia stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią. Zmęczeni wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Gorzowa.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

           

          BIWAK W MYŚLIBORZU

          W dniach 18 – 20 maja uczniowie klasy VI przebywali na trzydniowym biwaku w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Spacer z przewodnikiem, zwiedzanie zabytkowej części miasta zakończone zdobyciem brązowej tarczy Myśliborza, zajęcia z mapą czyli tzw. bieg na orientację - przybliżyły uczniom historię tego grodu. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji: wycieczki rowerowej poza miasto, zajęć na pływalni miejskiej, dyskoteki oraz ogniska. Wszyscy mile spędzili czas, łącząc zabawę z nauką i przyjemnością.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

              

           

          OGÓLNOPOLSKI TEST TRZECIOKLASISTY

           

          19.05.2015 r. o godz.8.00 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Test Trzecioklasisty - OBUT 2015, który składał się z dwóch części: edukacji polonistycznej i matematycznej. Uczniowie na napisanie całego testu mieli 90 minut. Podstawowym celem ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów jest dostarczenie nauczycielom dodatkowych, rzetelnych informacji na temat poziomu wiadomości i wybranych umiejętności polonistycznych i matematycznych wśród uczniów kończących klasę trzecią, czyli po zakończeniu I etapu edukacji. Emocji było sporo, ponieważ dla trzecioklasistów był to pierwszy tak poważny sprawdzian, do którego przystąpili. Raport z wynikami poszczególnych uczniów i całej klasy będzie opracowany i przekazany przez IBE do naszej szkoły w miesiącu czerwcu.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          Z WIZYTĄ W TEATRZE

           

          15 maja grupa przedszkolna wraz z uczniami klasy I a pojechała do teatru na jubileusz 15-lecia zespołu tanecznego Fart. Repertuar zespołu był bardzo zróżnicowany, szalony, dynamiczny i żywiołowy, jak również melancholijny i spokojny. Wymagał od odbiorcy czytania tanecznych symboli i metafor. Scenografię stanowiły skromne pojedyncze elementy. Ich znaczenie potęgowała gra świateł. Młodzi miłośnicy tańca skupieni w różnych grupach wiekowych pokazali swoje możliwości, zdolności i umiejętności. Naszym dzieciom najbardziej podobały się występy najmłodszej grupy tanecznej. Dziecięce zabawy w kurczaki, kominiarzy, pajacyki czy zające powodowały żywe reakcje widzów. Warto było podziwiać takich tancerzy.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak, Paulina Marculewicz

           

           

          KLUB MŁODEGO WYNALAZCY

           

          Kilkoro uczniów z klasy IV oraz uczniowie klas V i VI wzięli udział w praktycznych zajęciach laboratoryjnych wymyślonych i wdrożonych w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym Parku Naukowo-Przemysłowym. Młodzi wynalazcy samodzielnie przeprowadzali doświadczenia z chemii i fizyki w dwuosobowych zespołach, pod okiem naukowców. Najwięcej emocji i wrażeń oraz praktycznej wiedzy dostarczyły uczniom zajęcia w pracowni chemicznej, podczas których wykrywali skrobię w materiale roślinnym, tworzyli pole elektromagnetyczne i obserwowali przebieg reakcji egzotermicznej. Kolejne spotkanie naszych uczniów z nauką w praktyce w Ośrodku Badawczym w Stanowicach pomogło im lepiej zrozumieć niektóre zagadnienia chemiczne i fizyczne.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          KONKURS RECYTATORSKI KLAS IV – VI

           

          12 maja chętni uczniowie klas IV – VI stanęli w szranki na słowa wybranych przez siebie wierszy. W tym roku szkolnym największe zainteresowanie uczniów wzbudziły utwory Małgorzaty Strzałkowskiej, na które zdecydowało się troje uczestników konkursu. Młodzi recytatorzy prezentowali wyrównany poziom; dobrze zapamiętali treść wierszy, mówili głośno i wyraźnie, właściwie oddając nastrój i emocje. Jednak na najwyższe uznanie jury, wspieranego przez piątoklasistów, zasłużyły następujące uczennice: Zuzanna Januszke z kl. VI, młodsza o rok Zofia Ambrożewicz i 10-letnia czwartoklasistka Lena Sołowińska. Wręczenie przez panią dyrektor dyplomów i nagród książkowych dla laureatów zakończyło spotkanie z poezją.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          UDANY WYSTĘP NASZYCH UCZENNIC

           

          W sobotnie przedpołudnie 9 maja odbył się XXXIV Bieg Słowiański. Oprócz biegu głównego zorganizowano także biegi dziecięce i młodzieżowe. Bardzo dobrze wypadły w nich dwie uczennice naszej szkoły. Katarzyna Skarżyńska zdobyła srebrny medal na dystanie 500 m w kategorii klas V – VI, a jej młodsza koleżanka Lena Knap brązowy na tym samym dystansie w kategorii klas III – IV. Oprócz medali obie otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze. Uczennicom gratulujemy a rodzicom i opiekunom dziękujemy za pomoc i gorący doping.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

           

          SPOTKANIE PRZYRODNICZE PH. POLSKIE PARKI NARODOWE

           

          8 maja uczennice klasy piątej: Paulina Jasińska, Zofia Ambrożewicz, Magdalena Górniak uczestniczyły w międzyszkolnym spotkaniu przyrodniczym o Polskich Parkach Narodowych, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 9 w Gorzowie Wlkp. W spotkaniu wzięło udział 10 szkół, których uczniowie zachęcali do odwiedzenia określonego parku narodowego. Biorąc udział w spotkaniu, mogłyśmy poszerzyć informacje o parkach narodowych, poznać uczestników innych szkół, obejrzeć ich sposoby na prezentację tematu, a przede wszystkim zmierzyć się z zadaniem- zaprezentować swój sposób na zachęcenie do zwiedzenia wybranego parku. Nasz zespół opowiadał o Ojcowskim Parku Narodowym. W tym roku formuła spotkania nie zakładała typowania miejsc i każdy zespół otrzymał dyplomy i nagrody książkowe.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

            

           

          ŚWIĘTA MAJOWE

           

          06 maja zebrani w sali gimnastycznej uczniowie dowiedzieli się więcej o historii Święta Pracy, którą przybliżył im pan Kazimierz Bogdanowicz. Następnie obejrzeli krótką inscenizację poświęconą Konstytucji 3 Maja. Pod koniec przedstawienia uczniowie wzięli udział w minikonkursie o jednym z najważniejszych dokumentów państwowych. Występ uczniów klasy VI wzbogacił śpiew dziewcząt klasy V, przygotowanych przez panią Urszulę Jarocką.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

             

           

          WYCIECZKA DO BANKU

           

          28 kwietnia uczniowie klasy V uczestniczyli w lekcji bankowości w ramach realizacji projektu Od bochenka chleba do właściciela piekarni. W arkana zasad funkcjonowania oddziału Banku BPH przy ulicy Mostowej wprowadziła przyszłych przedsiębiorców pani Lilianna Pawłowska. Piątoklasiści dowiedzieli się w jaki sposób należy wypełnić wniosek o udzielenie kredytu i jakie należy spełniać warunki; poznali nowoczesny system identyfikujący polegający na skanowaniu naczyń krwionośnych palca ręki i porównaniu ich ze wzorcem przechowywanym w systemie informatycznym; rozpoznawali waluty państw europejskich. Na zakończenie prelekcji odbył się konkurs, za udział w którym uczniowie otrzymali wartościowe nagrody.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          OBCHODY DNIA EKOLOGICZNO-ZDROWOTNEGO

           

          24.04.2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień ekologiczno-zdrowotny, w którym brały udział klasy 0-VI. Celem tego dnia było uświadomienie naszym uczniom konieczności ochrony środowiska społeczno-przyrodniczego, wdrażanie do działań proekologicznych oraz potrzeby dbania o własne zdrowie i zdrowe odżywianie. Na początku odbył się apel w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie i wychowawcy zostali zapoznani z porządkiem dnia. W pierwszej części klasa VI zaprezentowała przedstawienie pt. Podwórkowy happening oraz piosenkę Ziemia wyspa zielona. Następnie zostały przedstawione, w formie prezentacji, informacje o odnawialnych źródłach energii. W związku z tym, że 17.04.2015 r. odbył się konkurs przyrodniczy w klasach IV-VI, najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Potem nastąpiło podsumowanie zbiórki baterii. Najwięcej baterii uzbierała klasa II, klasa IB oraz klasa V, otrzymując nagrody i pamiątkowe dyplomy. Na koniec I części uczennica klasy VI Marcelina Ptasznik zaśpiewała piosenkę pt. Moja planeta. Następnie klasy O-VI zostały zaproszone do II części obchodów Dnia ekologiczno-zdrowotnego, które odbyły się już w klasach pod opieką wychowawców. Uczniowie z podziałem na grupy wykonywali poszczególne zadania: przygotowywali szejka Owocowy raj z wykorzystaniem różnych owoców i produktów mlecznych, następnie rysowali plakat-reklamę dotyczący przygotowanego szejka. Kolejnym zadaniem dla uczniów był test wiedzy ekologiczno-zdrowotny oraz napisanie jadłospisu pod hasłem Zdrowy pomysł na drugie śniadanie. Wszystkie wykonane zadania oceniało jury w składzie: pani dyrektor oraz szkolna higienistka. Spośród wszystkich klas w kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła klasa III i klasa II, II miejsce klasa IA i klasa IB. W kategorii klas starszych I miejsce zdobyła klasa V, II miejsce klasy IV i VI. Za udział w konkursie klasy 0-VI otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po II części naszych obchodów wszyscy uczniowie wyszli na boisko szkolne, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe w piłkę nożną chłopców oraz konkurs skakania na skakance. Za udział w rozgrywkach wszyscy uczniowie otrzymali zbożowe batony i owocowe soki . Na zakończenie dnia na świeżym powietrzu zatańczyliśmy Zumbę pod kierunkiem pani Beaty Sowińskiej. Aura pogodowa w tym dniu wyjątkowo nam dopisała, dlatego bawiliśmy się doskonale!

          Opracowały:

             (-)Aleksandra Pintal, Izabela Knap, Danuta Górska    

                

          SPOTKANIE UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z PRACOWNIKIEM NADLEŚNICTWA BOGDANIEC NA PRELEKCJI MIESZKAŃCY LASU

           

          21.03.2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Aldoną Bernacką z Nadleśnictwa Bogdaniec. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami Dnia Ziemi. Celem było poszerzanie wiedzy o organizmach żyjących blisko nas, a tym samym wiedzy o naszej Ziemi. Uczestniczyli w tym spotkaniu uczniowie klas 3-6. Słuchali ciekawych opowieści o zwierzętach mieszkających w naszych lasach, oglądali ich zdjęcia, poznawali odgłosy, mogli przyjrzeć się przyniesionym porożom. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, brały udział w konkursie z nagrodami przeprowadzonym przez naszego gościa. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Uczniowie podziękowali za spotkanie kwiatami i ciepłymi brawami. W przyszłości będziemy rozwijać naszą współpracę z Nadleśnictwem.

          Opracowała: 

          (-)Danuta Górska

             

           

          NAJWAŻNIEJSZY EGZAMIN W SZKOLE PODSTAWOWEJ JUŻ ZA NAMI

           

          1 kwietnia szóstoklasiści przystąpili do ogólnopolskiego egzaminu zewnętrznego, który sprawdzał wiedzę i umiejętności po sześciu latach nauki w szkole podstawowej. Tegoroczny sprawdzian różnił się od tych z ubiegłych lat, ponieważ składał się z dwóch części: języka polskiego i matematyki oraz języka niemieckiego. Podczas godzinnej przerwy uczniowie zjedli drugie śniadanie w szkolnej stołówce, odpoczywając i nabierając sił przed kolejnymi zmaganiami. Sprawdzian przebiegł zgodnie z procedurami i bez zakłóceń.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          NAJMŁODSI UCZNIOWIE W GRONIE CZYTELNIKÓW SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

           

          17 marca w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klas 0-III gościli aktorkę sceny gorzowskiej panią Kamilę Pietrzak - Polakiewicz, która przeczytała fragmenty Pinokia. Na zakończenie spotkania gość dokonał aktu pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki. Do pamiątek dołączono list do rodziców, mówiący o potrzebie rodzinnego czytania.

          Opracowała:

          (-) Grażyna Molska

          WARSZTATY Z UDZIAŁEM ZERÓWKOWICZÓW

           

          Dzieci z oddziału przedszkolnego po raz kolejny wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sztuki pt. Kulturowe odkrywanie. Krajem przedstawionym na drugim spotkaniu była Australia. Dzieci miały okazję poznać zwierzęta występujące w tym państwie, jego kulturę oraz tradycyjną sztukę aborygeńską, której cechą charakterystyczną było malowanie za pomocą kropek. Po obejrzeniu przykładowych obrazów, starały się samodzielnie wykonać pracę, wykorzystując technikę mieszkańców Australii. Na trzecim spotkaniu dzieci poznały Japonię. Omówiono święta, tradycyjne stroje oraz architekturę. Każde dziecko zapoznało się z położeniem poznanego kraju poprzez zabawę z globusem. Następnie zadaniem dzieci było ułożenie kwiatów według japońskiej sztuki - ikebana

          Opracowała:

          (-) Paulina Marculewicz

           

          SZKOLNE ATRAKCJE PODCZAS FERII

           

          Podczas ferii w szkole odbył się Akcja Zima, dzięki której uczniowie mogli aktywnie spędzić wolny czas. We wtorek wybraliśmy się na basen, na którym korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji części rekreacyjnej. Następnego dnia udaliśmy się do Kina 60 krzeseł na film pt. Misja: Gwiazda. Opowiadał on o przyjaźni, miłości i muzyce. Karl przeprowadził się do nowego miasta, gdzie czuł się obco, a w szkole a w szkole miał problem z nawiązaniem kontaktów. Z pomocą przybyła mu Sawsan, która pomogła chłopakowi odnaleźć się w nowym otoczeniu. Karl chcąc odwdzięczyć się dziewczynie, pomaga jej wziąć udział w muzycznym talent show i spełnić jej największe marzenie. W czwartek po raz kolejny odwiedziliśmy Centrum Sportowo- Rehabilitacyjne Słowianka, tym razem skorzystaliśmy z lodowiska, gdzie przez godzinę uczniowie mogli szkolić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Na ostatni dzień akcji zostały zaplanowane sportowe atrakcje w szkole. W sali gimnastycznej zorganizowaliśmy turniej unihokeja, zbijaka, a także tenisa stołowego.

          Opracowała:

          (-) Paulina Marculewicz

            

           

          FERIE W LABORATORIUM

           

          Pierwszy dzień ferii blisko trzydzieścioro uczniów naszej szkoły spędziło w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym w Stanowicach. Na terenie obiektu prowadzone są zajęcia w ramach Klubu Młodego Wynalazcy. Podczas pobytu dzieci miały możliwość poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał bowiem biały fartuch i okulary ochronne oraz karty pracy z opisem kolejnych doświadczeń i miejscem na zapisywanie własnych spostrzeżeń i wniosków po zakończeniu zadania. Każdy miał też przygotowane stanowisko pracy wyposażone w niezbędne do wykonania doświadczeń rekwizyty, odczynniki i szkła laboratoryjne. Nad całością zajęć czuwała wykwalifikowana kadra Ośrodka. Dzieci miały do wykonania sześć doświadczeń. Pierwsze z nich Erupcja kontrolowana - wulkaniczna super piana polegało na skonstruowaniu mini wulkanu z piasku i plastikowej probówki oraz wykonaniu efektownej erupcji przy użyciu octu, proszku do pieczenia i sody. Kolejnymi doświadczeniami były:

          Owocowy prąd - utworzenie prostego obwodu elektrycznego, zasilanego energią, której źródłem były ogniwa z owoców i warzyw (dwa ziemniaki i jabłko) oraz ogniwa z super taniego elektrolitu.

          Czy to ciecz czy ciało stałe? – wykonanie tzw. „płynu nienewtonowskiego”, uzyskiwanego poprzez zmieszanie odpowiednich proporcji dwóch neutralnych substancji – mąki ziemniaczanej i wody, który wykazuje naprzemiennie właściwości ciała stałego i cieczy.

          Kto kapustą zbada gdzie kwas a gdzie zasada? – badanie pH roztworów wodnych za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, do której dodawano kolejno po kilka kropel wybielacza, soku z cytryny i sody oczyszczonej.

          Rozdzielanie barwników za pomocą kredek i słoików – chromatograficzne rozdzielanie barwników – naniesienie na paski papieru filtrującego nawiniętego na 3 kolorowe kredki, barwników i umieszczenie ich w słoikach z wodą.

          „Magiczny” balon – napompowanie balonu przy pomocy CO2 powstałego w wyniku reakcji chemicznej octu z sodą oczyszczoną. W przerwach między kolejnymi doświadczeniami ugoszczono nas drugim śniadaniem i przepysznym obiadem. Dzieci były zachwycone ciekawymi zajęciami w Ośrodku. Przez całą drogę powrotną dzieliły się wrażeniami. I nikt nie narzekał, że podczas ferii musiał cały dzień spędzić na nauce. Na pewno chętnie tam wrócą, jeśli nadarzy się kiedyś taka możliwość.

           

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          POŻEGNANIE KARNAWAŁU W RYTMACH DISCO

           

          13 lutego uczniowie klas IV – VI bawili się na dyskotece karnawałowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski i wychowawców. Chwile wytchnienia zapewniły konkursy nawiązujące do walentynkowego święta. Na początku zabawy każdy uczestnik otrzymał połówkę papierowego serca.  Po znalezieniu jego brakującego elementu u przeciwnej płci razem stworzyli parę w pierwszej konkurencji  związanej z konsumpcją  jabłka zawieszonego na nitce. Kolejny konkurs sprawdził znajomość zakochanych par z literatury i filmu. Energetyzujący taniec  zakończył dyskotekę, na której zawiązały się pierwsze sympatie.   

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          BAL KARNAWAŁOWY DLA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

           

          Karnawał to czas przepełniony muzyką i zabawą. To także ważna część dzieciństwa. Już od grudnia dzieci żyją myślą o niedługo mającym nastąpić balu. Jest to dla nich wspaniała forma zabawy, ponieważ nie mają zbyt wiele okazji do tego rodzaju spędzenia czasu. Nieodłącznym elementem takich wydarzeń są odpowiednie stroje. Wokół tego istnieje prawdziwa otoczka tajemniczości i niecierpliwości. Dzieci starają się nie zdradzać przed swoimi rówieśnikami w co będą przebrane i w jaki sposób, a już na pewno nie zdradzają szczegółów swoich strojów karnawałowych. Tak też było i u nas. 06 lutego, od godz. 11.00 do godz.13.00, szkolna sala gimnastyczna zamieniła się  w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, czarodziejów, kowbojów, piratów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z bajek i kreskówek. W tych wspaniałych strojach wystąpili uczniowie oddziału przedszkolnego i  klas I-III naszej szkoły oraz zaproszeni goście: starszacy z  Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Krasnala Hałabały oraz Prywatnego Przedszkola ELEMELEK . Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. W tym roku po mistrzowsku poprowadził ją pan Piotr, który od pierwszych taktów muzyki zagrzewał dzieci i ich opiekunów do wspólnej zabawy.  Nawet chłopcy, zazwyczaj siedzący pod ścianami na ławeczkach, z wielkim zaangażowaniem naśladowali gesty pokazywane przez naszego Wodzireja i świetnie przy tym się bawili. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy – oczywiście z nagrodami. Dwie godziny minęły bardzo szybko. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę gimnastyczną. Tegoroczny bal karnawałowy umożliwił naszym najmłodszym uczniom spędzenie czasu w miłej atmosferze oraz integrację z dziećmi zaproszonymi na ten bal z zaprzyjaźnionych z  nami przedszkoli. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa przyniosła im wiele radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. A kolejny bal karnawałowy już za rok.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          WYKŁAD O ZDROWYM ŻYWIENIU

           

          5 lutego o godz.16.30 rodzice naszych uczniów uczestniczyli w wykładzie pt. Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz osób dorosłych przygotowanym i prowadzonym przez specjalistę z gorzowskiego Centrum Dietetyki mgr Edytę Grabską. Podczas wykładu zostały omówione główne zagadnienia z zakresu żywienia. Przedyskutowano zarówno konsekwencje i zagrożenia wywołane błędami żywieniowymi, jak i korzyści które niesie za sobą prawidłowe, racjonalne odżywianie oparte na piramidzie żywności. Nasi rodzice dowiedzieli się także, iż dzięki najnowszym osiągnięciom nauki, jesteśmy w stanie zbadać kod genetyczny i na jego podstawie określić unikalne potrzeby żywieniowe każdego człowieka. Ta zaawansowana technologia oparta o analizę nutrigenetyczną już dziś jest dostępna w gorzowskim Centrum Dietetyki.

          Opracowała:

          (-) Aleksandra Pintal

           

           

          MAŁA AKADEMIA PODRÓŻNIKA

           

          29 stycznia uczniowie klasy I a kolejny raz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Małej Akademii Podróżnika. Na początku spotkania oglądały bajki edukacyjne. Zarówno bohaterowie jak i widzowie szukali odpowiedzi na pytania: dlaczego mam dobre zdanie o bocianie?, dlaczego zwykłej krowie zawdzięczamy zdrowie?, dlaczego żabie trudno żyć w stawie?, dlaczego, wędrując lasem, warto pomyśleć czasem? Po obejrzeniu filmów maluchy znały odpowiedzi na zadane pytania, dowiedziały się również jak zadbać o środowisko, czym zajadają się bociany na polach, gdzie wolno palić ogniska w lesie, dlaczego nie wolno palić traw i pól oraz że staw to nie śmietnik, tylko miejsce życia . W drugiej części zajęć dzieci wykonywały portret koleżanki lub kolegi na folii z wykorzystaniem kolorowych markerów, który następnie przyklejali na kartkę oraz ozdabiali w dowolny sposób ramkę swojego dzieła . A jak im wyszło? Zobaczcie sami! Artystom gratulujemy sukcesu!

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

          LEKCJA W BANKU

           

          21 stycznia br. uczniowie klasy 2 uczestniczyli w niezwykłej lekcji w oddziale banku BPH przy ul. Mostowej. Dzieci, oprócz banknotów i monet w obiegu w Polsce, miały możliwość poznania walut innych krajów oraz mogły przekonać się, jak zabezpieczone są banknoty przed podrabianiem. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie złotych, euro i franków w specjalnym testerze badającym banknoty w świetle ultrafioletowym. Sprawdziliśmy również jak zabezpieczone są dokumenty – dowód osobisty i prawo jazdy. Pani pokazała też jak policzyć sporą sumę pieniędzy w liczarce banknotów, a później pozwoliła spróbować niektórym dzieciom. Dowiedzieliśmy się jak w Banku BPH odbywa się wypłacanie pieniędzy z konta. Wcale nie potrzeba dowodu tożsamości, ani karty – wystarczy własny palec, który identyfikuje klienta po włożeniu do odpowiedniego urządzenia. Mogliśmy zaobserwować, jak wygląda taka transakcja. Zainteresowanie dzieci wzbudził monitor, który był całkiem czarny dla postronnego obserwatora, a tylko pani siedząca na wprost niego widziała kolejne etapy wypłaty gotówki. Ciekawym urządzeniem okazał się znany uczniom bankomat, w którym można również doładować telefon, a nie tylko pobierać pieniądze. Na koniec pobytu w Banku BPH odbył się mini konkurs, w którym dzieci musiały wymienić wszystkie nominały bilonu i banknotów w Polsce, wykazać się znajomością walut oraz powiedzieć do czego służy bankomat. Autorzy poprawnych odpowiedzi otrzymali nagrody, a wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach upominki – notesy i skarbonki, aby uczyły się oszczędzania pieniędzy od najmłodszych lat. To była bardzo ciekawa wycieczka i na pewno na długo zostanie w pamięci drugoklasistów.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          DZIEŃ DZIADKÓW

           

          21 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały się w programie artystycznym złożonym z wierszy i piosenek. Dziadkowie zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi przez dzieci upominkami. Po przedstawieniu rozpoczęły się zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy, w których wzięły udział dzieci wraz z przybyłymi gośćmi. Dopełnieniem spotkania był poczęstunek. Po uśmiechach można było wnioskować, że wszyscy świetnie się bawili.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

            

           

          KOLEJNY PORANEK Z MAŁĄ AKADEMIĄ JAZZU

           

          W czwartek uczniowie klas III, IV i V uczestniczyli w poranku muzycznym, którego głównym prowadzącym był wybitny muzyk, saksofonista i kompozytor – Adam Wendt. Na początku profesor Akademii uświadomił uczniom, że słuchać muzyki trzeba się nauczyć. Tematem spotkania były saksofony: sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy i basowy. Instrumenty królują na koncertach od 150 lat, kiedy członek królewskiej orkiestry belgijskiej – Adolf Saks – skonstruował pierwszy instrument dęty drewniany. Specjalnym gościem MAJ był debiutujący młody muzyk – Marek Konarski, który razem z profesorem Adamem stworzyli świetny duet muzyczny, grając znane jazzowe standardy.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

             

           

          WYRÓŻNIENIA W KONKURSACH DLA NASZYCH UCZNIÓW

           

          15.01.2015 r. odbył się apel dla klas 0-VI, na którym zostały ogłoszone wyniki II edycji konkursu plastycznego na Kartkę świąteczną dla uczniów z klas 0-III pod patronatem Wojewody Lubuskiego. Prac konkursowych było bardzo dużo, niestety nikt nie zdobył nagrody, ale każde dziecko otrzymało dyplom z podziękowaniem od wojewody Jerzego Ostroucha. Dla szkoły przekazano książkę przyrodniczą, która wzbogaci księgozbiór biblioteki. Również zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody Olimpus, w którym brali udział uczniowie z klas IV- VI. Za osiągnięte wyniki otrzymali dyplomy i nagrody wręczone przez panią dyrektor. Na zakończenie apelu przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przypomniał uczniom o akcjach i konkursach organizowanych w szkole w styczniu i lutym.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

          ORSZAK TRZECH KRÓLI

           

          06 stycznia br. ponad trzydzieścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w pierwszym w naszym mieście Orszaku Trzech Króli. Przeszedł on z Placu Grunwaldzkiego ulicą Mieszka I i Chrobrego pod gorzowską Katedrę. Orszak prowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Nasi uczniowie przebrani w piękne stroje dwórek i rycerzy reprezentowali orszak króla Melchiora (Azja). Scenariusz Orszaku jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Zgodnie z tradycją po drodze  odbyło się więc spotkanie z Herodem i jego dworem. Zobrazowano także walkę dobra i zła. Odbyła się rywalizacja aniołków i diabełków o dusze. Na zakończenie przy szopce betlejemskiej królowie oddali pokłon Dzieciątku i złożyli dary. Potem cała świta śpiewała kolędy, które także rozbrzmiewały także w trakcie marszu. Z dumą możemy stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły wyróżnili się w orszaku zielonym; zarówno licznym uczestnictwem jak i pięknymi strojami. Dziękujemy Rodzicom za dowiezienie dzieci i wspólny przemarsz w Orszaku.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

               

           

          PROGRAM ARTYSTYCZNY CUDA ŚWIATA

           

          Po raz kolejny gościliśmy w naszych skromnych progach artystę, aktora – pana Stanisława Sielickiego, który przeniósł nas w głąb historii. W swoim autorskim programie zatytułowanym Cuda Świata opowiedział o ludziach żyjących wiele lat temu i ich dziełach – siedmiu cudach świata: Piramidzie Heopsa, Wiszących ogrodach Semiramidy w Babilonie, Świątyni Artemidy w Efezie, 12 metrowym Posągu siedzącego na tronie Zeusa, liczącym 36 m Kolosie z Rodos, Latarni morskiej na brzegu wyspy Faos i Mauzoleum w Helikarnasie. Przekazywana w interesujący sposób wiedza była połączona z żywiołową zabawą ogromnymi piłkami, wyliczanką oraz wieloma konkursami nawiązującymi do przekazywanych treści. W programie nie zabrakło mądrych sentencji i zasad właściwego postępowania w codziennym życiu.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

             

           

          WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU Z PRZYRODY OLIMPUS

           

          Siedmioro uczniów naszej szkoły brało udział w sesji jesiennej konkursu przedmiotowego Olimpus z przyrody. Uczniowie pisali test, który był oceniany w kategorii poszczególnych klas. A oto wyniki uzyskane przez uczestników:

          - z klasy IV - 18 miejsce zajęła Anna Sobieraj, uzyskując 202 pkt./236 przy 937 uczestnikach,

          - z klasy IV - na 23 miejscu uplasowała się Zuzanna Bubień, otrzymując 192 pkt./236,

          - z klasy V - najlepiej wypadła Paulina Jasińska – miejsce 37, gromadząc 166 pkt./232 przy 1225 uczestnikach,

          - z klasy VI - 25 miejsce przypadło Bartłomiejowi Bagińskiemu, który uzyskał 184 pkt. /238 wśród 1384 uczestników z Polski.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

           

          JASEŁKA

           

          Już od połowy grudnia w szkole czuć było świąteczną atmosferę. W klasach i na korytarzach pojawiły się choinki i okolicznościowe dekoracje. Przy wejściu do szkoły zorganizowano kiermasz, na którym można było nabyć piękne ozdoby wykonane przez panią Urszulę Jarocką oraz uczniów z Koła Plastycznego. W piątek, 19 grudnia, uczniowie przeżywali klasowe Wigilie. Był czas na dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i pastorałek oraz słodki poczęstunek. Następnie wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, by obejrzeć Jasełka przygotowane przez uczniów klasy II pod kierunkiem wychowawcy i ks. Sebastiana. Dzięki oryginalnej scenografii i stylowym kostiumom młodych aktorów obecni mogli przenieść się w czasy narodzenia Pana Jezusa. Z zainteresowaniem obejrzeli urocze Gwiazdeczki rozświetlające ludziom drogę, zmagania św. Józefa w poszukiwaniu noclegu, w czym skutecznie przeszkadzały zabiegi Diabełka, złego króla Heroda, którego odwiedziła Śmierć, Aniołów zwiastujących Dobrą Nowinę oraz Pasterzy i Trzech Króli oddających pokłon Dzieciątku. Szczególne podziękowania należą się dzieciom za przekonujące odegranie swoich ról, ale także uczennicom z klasy V, które stworzyły sympatyczny, Mikołajkowy chórek, a przede wszystkim rodzicom uczniów z klasy II za przygotowanie przepięknych strojów.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          MAGIA ŚWIĄT W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

           

          19 grudnia w naszej szkole zostały zorganizowane klasowe wigilie. Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem oraz brały udział w klasowym konkursie muzycznym, w którym chętne dzieci miały za zadanie samodzielnie zaśpiewać wybraną kolędę. Wcześniej oddział przedszkolny odwiedził św. Mikołaj i wszystkie dzieci otrzymały świąteczne paczki. Uczniowie podziękowali Mikołajowi za prezenty, recytując wierszyk pt. List do świętego Mikołaja oraz obdarowując go samodzielnie wykonanymi laurkami.

          Opracowała:

          (-) Paulina Marculewicz

             

           

          IV MIEJSCE W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

           

          W dniu 18 grudnia w hali sportowej SP 21 przy ul. Taczaka odbył się finał Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju chłopców. Zespoły rywalizowaly systemem "każdy z każdym", dlatego nasi uczniowie rozegrali trzy mecze. Pierwszy z SP 5, który zremisowali 0:0, drugi z SSPSE przegrali 2:3, a trzeci z SP 1 decydujący o miejscu na podium, niestety przegrali 1:2. Tym razem rywale okazali się lepsi i ostatecznie chłopcy SP 12 zajęli IV miejsce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V i VI: G. Bako, J. Caban, M. Chruszcz, J. Niebieszczyński, K. Pietrewicz, M. Snowyda, M. Sylwestrzak, Ł. Szpila, G. Wieczorek. Za postawę i godne reprezentowanie szkoły gratulujemy!

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

            

          I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM

           

          18 grudnia zakończyła się nasza szkolna zbiórka żywności pod hasłem „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Jak zwykle pokazaliście, że zawsze możemy liczyć na Waszą hojność i otwarte serca! Dziękujemy w imieniu obdarowanych rodzin!

          Pedagog szkolny i SU.

          Opracowała:

          (-) Izabela Knap

           

           

          I MIĘDZYSZKOLNY EVENT LEKKOATLETYCZNY

           

          12 grudnia 2014 r. odbył się w Gorzowie Wlkp. I Międzyszkolny Event Lekkoatletyczny. Wzięło w nim udział 11 szkół uczestniczących w projekcie Kids Athletics. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas I b i III. Dzieci zdobywały punkty na poszczególnych stanowiskach lekkoatletycznych, wykazując się swoimi umiejętnościami, szybkością, siłą i skocznością. Pomimo dużego wysiłku wszyscy uczniowie dobrze się bawili. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, medal oraz słodki upominek, natomiast szkoła zdobyła pamiątkowy puchar wręczony przez Dyrektora Wydziału Turystyki i Sportu, dwukrotnego medalistę Olimpijskiego w wioślarstwie, Tomasza Kucharskiego, który był specjalnym gościem tych zawodów.

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY CZYM SKORUPKA ZA MŁODU

           

          04 i 11 grudnia br. uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Edukacyjnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża. Celem Ośrodka jest rozbudzanie zainteresowań poznawczych uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej naukami ścisłymi z wykorzystaniem nauczania opartego na osobistym doświadczaniu, testowaniu i eksperymentowaniu przez dzieci. Zajęcia odbywały się w dwóch blokach tematycznych. W pracowni matematycznej dzieci poznawały tajemnice brył geometrycznych. Najpierw zapoznały się z obcymi jeszcze dla siebie nazwami poszczególnych brył i szukały ich odpowiedników w życiu codziennym. Następnie budowały konstrukcje z klocków wg instrukcji, rozpoznawały ich rzuty, mogły zaobserwować jak wyglądają siatki brył. Na zakończenie zajęć każde dziecko samodzielnie odrysowało wybraną siatkę i wykonało bryłę z brystolu. Dużo emocji wzbudziły zajęcia w pracowni fizycznej. Uczniowie z ogromnym zapałem badali właściwości cieczy, sprawdzali jak różne ciała zachowują się w wodzie – które z nich toną, a które utrzymują się na powierzchni. Prawdziwym przebojem okazało się doświadczenie z cieczą nienewtonowską, która zachowuje się raz jak woda, a raz jak ciało stałe. Na zakończenie zajęć, dzieci w grupach, konstruowały łódź podwodną z plastikowych butelek i organizowały zawody w najszybszym zanurzaniu. Zajęcia w Ośrodku bardzo spodobały się dzieciom. Jest nadzieja, że w przyszłym roku również będziemy mogli w nich uczestniczyć, ponieważ planowane jest rozszerzenie oferty edukacyjnej o zajęcia dla klas trzecich.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

          fotorelacja z dnia 4.12.2014                                  fotorelacja z dnia 11.12.2014

           

             

           

          MAŁA AKADEMIA JAZZU

           

          Gościem cyklicznego spotkania w ramach Małej Akademii Jazzu był pan Piotr Lemański – wieloletni Profesor muzycznych poranków. Uczniowie dowiedzieli się, że ważnym elementem składowym improwizacji jest skład zespołu. Każdy instrument pełni jakąś rolę: perkusja odpowiada za rytm, fortepian za melodię, a kontrabas za linię melodyczną basową, która musi być solidna, ponieważ stanowi fundament utworu. Nauczyciel akademii wprowadził słuchaczy w nastrój świąteczny poprzez przekształcenie fragmentów popularnych kolęd w utwory jazzowe. Dzieci jednocześnie wyklaskiwały rytm i śpiewały kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          KIDS ATHLETICS

           

          Dnia 8 grudnia odbył się w naszej szkole event lekkoatletyczny w ramach projektu Kids Athletics prowadzonego na terenie miasta Gorzowa Wlkp. Celem projektu jest propagowanie lekkoatletyki wśród dzieci. Uczniowie klas I-III brali udział w siedmiu konkurencjach sportowych, w których mogli wykazać się swoimi umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną. Były to następujące konkurencje: formuła1(konkurencja biegowa), wahadłowa sztafeta sprintersko-płotkarska, skoki w krzyżaku, skoki na skakance dla klas pierwszych, skoki w dal o tyczce dla klas starszych, drabinka koordynacyjna oraz rzut dziecięcym oszczepem. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

              

           

          MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

           

          08 listopada wszyscy uczniowie wzięli udział w apelu z okazji mikołajek. Na początku mikołajkowego spotkania opiekunka Samorządu Uczniowskiego ogłosiła wyniki pierwszego konkursu na Klasę Roku pt. List do św. Mikołaja. Najmłodsze dzieci wykonały prace plastyczne, a starsi uczniowie napisali listy. Dzięki koordynacji konkursu przez wychowawców i pomocy rodziców dzieci wykonały piękne prace, spośród których wyróżniono 9. Natomiast z kilkudziesięciu listów wybrano 21. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i czekoladowe mikołaje. W drugiej części spotkania w sali gimnastycznej grzeczne dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – VI zostali obdarowani czekoladkami.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          WYCIECZKA DO FABRYKI CERAMIKI I FABRYKI BOMBEK

           

          Dnia 05 grudnia blisko 50. uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Fabryki Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu i do największej w Polsce Fabryki Ozdób Choinkowych VITBIS w Złotoryi. Tym razem celem wyprawy było poznanie procesu powstawania wyrobów z ceramiki i produkcji bombek. Bolesławiec to miasto słynące od ponad 500 lat z tradycji garncarskiej. Podczas zwiedzania Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura zapoznaliśmy się z pełnym cyklem produkcyjnym wyrobów z ceramiki. Wędrując przez halę fabryczną widzieliśmy jak powstają naczynia - począwszy od ręcznego toczenia z masy ceramicznej, poprzez oczyszczanie i wypalanie w piecu. Po pierwszym wypalaniu naczynia mają różowy kolor i nazywane są biskwitem. Biskwit jest ozdabiany ręcznie, przy użyciu stempli lub pędzelków. Potem pokrywa się go warstwą szkliwa i powtórnie wypala w temperaturze 1200 stopni C. Dowiedzieliśmy się, że glina wydobywana w tych stronach jest najczystsza i dlatego można ją wypalać w tak wysokiej temperaturze. Dzięki temu ceramika z Manufaktury jest praktyczna w użyciu (jest odporna na ścieranie, można jej używać w piekarnikach, mikrofalówkach i zmywarkach). Zwiedzanie zakończyliśmy w sklepiku na terenie fabryki, gdzie mieliśmy możliwość zakupu oryginalnych wyrobów i końcówek serii po obniżonych cenach. Mimo wszystko ceny były dla nas zbyt wysokie i zakupione pamiątki były bardzo symboliczne. Drugim punktem wycieczki była wizyta u producenta wyrobów choinkowych w Złotoryi, gdzie poznawaliśmy etapy i tajemnice powstawania ozdób od szklanej rurki po produkt finalny. Najpierw jednak wzięliśmy udział w warsztatach malowania bombek. Każde dziecko za pomocą specjalnego kleju i brokatu mogło samodzielnie ozdobić 3 bombki. Jak się okazało nie było to łatwe zadanie, ale za to widok własnoręcznie wykonanych ozdób dał dzieciom wiele satysfakcji. Następnie zwiedziliśmy fabrykę. Zobaczyliśmy, jak ze szklanej rurki powstaje gotowa ozdoba świąteczna. Przyglądaliśmy się rozgrzewaniu szkła, które pod wpływem temperatury robiło się tak elastyczne, że przez wydmuchiwanie można było uzyskać bombki nie tylko okrągłe, ale także w innych kształtach. Następnie bombki były malowane, lakierowane i ręcznie ozdabiane. Dzienna produkcja w sezonie wynosi 150 tysięcy bombek. W Fabryce w Złotoryi ustanowiono rekord Guinessa w kategorii największa wydmuchana bombka – miała ona średnicę 30 cm. Zwiedzanie zakończyliśmy w firmowym sklepiku, gdzie mogliśmy nabyć ozdoby świąteczne po atrakcyjnych cenach. Żałowaliśmy tylko, że skończyły się bombki w kształcie ogórków, które powieszone na choince mają zapewnić pomyślność i pieniądze w nadchodzącym roku. 

          Do domów wróciliśmy wieczorem. Ta wycieczka okazała się szczególnym przeżyciem dla dużej grupy pierwszoklasistów. I chociaż niektórzy uczniowie byli w Bolesławcu i Złotoryi po raz drugi, to zgodnie stwierdzili, że było warto - wiele się dowiedzieli, obejrzeli przepiękne wyroby i zrobili praktyczne zakupy. 

           

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          WRÓŻBY I ZABAWA

           

          Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała magiczną moc pozwalającą popatrzeć ludziom w przyszłość. Obecnie andrzejki to przede wszystkim zabawa, a andrzejkowe wróżby to głównie tradycja. Zgodnie z nią w naszej szkole również obchodziliśmy święto Andrzeja. W czwartek 2 listopada klasy starsze miały dyskotekę andrzejkową przy muzyce na żywo w świetlicy szkolnej. Natomiast w piątek w klasach młodszych odbyły się wróżby andrzejkowe. Dzieci w kręgu na dywanie wróżyły sobie wzajemnie z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów: miseczek plastikowych, kubków, balonów, kluczy. Najciekawsze wróżby to: Balonowe życzenia, Kolorowe karteczki, Magiczne kubki, Miłosne marzenia, Szczęśliwe buty. Wszyscy uczniowi bawili się doskonale!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

             

           

          PIERWSZY SPRAWDZIAN PRÓBNY

           

          26 listopada uczniowie klasy VI, w komplecie, przystąpili do I sprawdzianu próbnego, który składał się z dwóch części: języka polskiego i matematyki oraz języka niemieckiego. 80 min trwało rozwiązywanie zadań z pierwszej części, a po przerwie 45 min z drugiej. Sprawdzian przebiegł zgodnie z procedurami i w takich warunkach w jakich uczniowie będą pisali egzamin 1 kwietnia 2015 r. Przeprowadzanie próbnych sprawdzianów zapoznaje uczniów z ich formułą, właściwą organizacją i przebiegiem, co z kolei przekłada się na zmniejszenie stresu i naukę gospodarowania czasem podczas rozwiązywania zadań testowych.

          Opracowała:

          (-) Dorota Król

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           

          25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole nie mogło być inaczej, uczniowie klasy drugiej przynieśli w tym dniu swoje ukochane pluszaki. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie przedstawiali swoje misie, używając zwrotu My TEDDY BEAR's name is... Święto naszych puchatych przyjaciół zostało ustanowione w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w roku 2002.Pomimo dużej konkurencji pluszowe misie mają się dobrze. Mimo, iż inne zabawki są coraz bardziej atrakcyjne i nowoczesne, to wciąż do snu najlepiej utuli pluszowy miś.

          Opracowała:

          (-)Agnieszka Masewicz

           

          OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

           

          W czwartek na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie, którzy galowym strojem podkreślili rangę obchodów. Pan Kazimierz Bogdanowicz, nauczyciel historii, krótko opowiedział uczniom o historii święta, wprowadzając podniosły nastrój przed projekcją dokumentalnego filmu ukazującego historię oręża polskiego w drodze do niepodległości. Film przedstawił dzieje legionów, powstań i I wojny światowej. Piękne pieśni i wiersze patriotyczne, w wykonaniu uczniów klas V i VI, stanowiły dopełnienie obrazu i narracji.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

          WYCIECZKA DO PLANETARIUM I FABRYKI CZEKOLADY

           

          Dnia 05 listopada br. o 6.30 przed budynkiem szkoły zgromadziło się 61. uczniów gotowych do wyjazdu na kolejną wycieczkę zorganizowaną dla nas przez Biuro Podróży TOM-WOJ. Tym razem celem wyprawy była wizyta w Planetarium im. Jurija Gagarina w Cottbus oraz zwiedzenie Fabryki Czekolady Confiserie Felicitas w Hornow. Do Cottbus przybyliśmy około godziny 10.00. Podczas seansu astronomicznego okazało się, że w gnieździe bocianim w nocy można czuć się prawie jak w planetarium. Można odkrywać gwiazdozbiory, śledzić ruchy planet i obserwować nocne niebo. Zabawna historyjka O żabach, gwiazdach i planetach, w prosty sposób wyjaśniła nam astronomiczne wydarzenia zademonstrowane przy pomocy nowoczesnej techniki. Zachwyceni zjawiskowymi widokami opuściliśmy planetarium. Po lekcji astronomii udaliśmy się do Hornow, w celu zgłębienia tajemnicy powstawania czekoladowych przysmaków. Okazało się, że fabryczka Felicitas, to jak wskazuje sama nazwa - miejsce szczęśliwości. W tym urokliwym miejscu mogliśmy rozkoszować się pyszną, gorącą czekoladą oraz skosztować produkowanej tam czekolady. Podczas projekcji filmu poznaliśmy kulisy produkcji czekolady, historię fabryki i jej właścicieli - małżeństwa pochodzącego z Belgii, które w latach 90., po powrocie z Nigerii, postanowiło osiąść na terenie Niemiec i tutaj założyć fabrykę czekolady. Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie, z naturalnych surowców i według oryginalnej belgijskiej receptury. O tym, jak skomplikowana jest ta praca, mogliśmy się przekonać, uczestnicząc w warsztatach zdobienia czekolady. Każdy z nas otrzymał bloczek czekoladowy, elementy dekoracyjne i tubkę z pyszną, białą czekoladą oraz foliową torebkę, do której później zapakowaliśmy gotowe dzieło. Na koniec wizyty w Hornow odwiedziliśmy sklepik z niesamowitymi wyrobami. Oprócz tradycyjnych tabliczek czekolady były tam wyroby czekoladowe w różnorodnych formach i kształtach, a także w bogatym asortymencie czekoladki nadziewane. Szczęśliwi, choć ubożsi o kilka euro, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po krótkim postoju na posiłek ok. 18.30 wróciliśmy do Gorzowa. Właścicielka Felicitas ma cały czas uśmiech na twarzy, więc mamy nadzieję, że słodka wycieczka pozwoli i nam przetrwać smutną, szarą jesień w dobrych nastrojach.

          Opracowała:

          (-)E. Bartelak-Przygoda

            

          BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

           

          Dnia 8.10.2014 r. został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem Bezpieczna droga do szkoły dla klas I-III w ramach programu profilaktyki. Celem konkursu było przypomnienie naszym uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie pracy techniką collage na formacie A-3. Nasi uczniowie na wykonanie swoich prac mieli 2 tygodnie, po czym swoje prace przekazywali wychowawcom. W sumie wpłynęło 34 prace, z których jury wyróżniło 11 najciekawszych prac uczniów klas I-III. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody w postaci odblaskowych polarów, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu dostali plakietki z firmy PZU pod hasłem STOP PIRATOM DROGOWYM oraz słodki upominek. Wszystkie prace konkursowe zostaną wywieszone na tablicach ściennych w korytarzu szkolnym naszej szkoły.

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal, Izabela Knap

             

           

          Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

           

          W październikowy słoneczny ranek czwartoklasiści odwiedzili Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Pierwszym punktem zwiedzania było obejrzenie historycznych przedmiotów znalezionych w ziemi przeznaczonej pod budowę biblioteki. Następnie uczniowie udali się na pierwsze piętro do działu z książkami dla dzieci i młodzieży, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób są uporządkowane zbiory i jak należy z nich korzystać. Mieli również okazję obejrzeć i poczytać czasopisma dla nich przeznaczone. W dziale dla dorosłych pani pokazała im samodzielny sposób wypożyczania lub zwrotu książek. Na drugiej kondygnacji, w dziale muzycznym, uczniów zaciekawiły płyty analogowe i urządzenie do odtwarzania dźwięku – gramofon, zwany potocznie adapterem. Dużo emocji wzbudziła winda do transportowania książek z magazynu znajdującego się w dolnych pomieszczeniach. W kolejnym dziale pani zaprosiła uczniów do korzystania z książek, przede wszystkim popularnonaukowych, i czasopism na miejscu w bibliotece. Ostatnim działem zwiedzonym przez uczniów był dział regionalny, gdzie poznając jego przeznaczenie uczniowie żywo zareagowali na propozycję lekcji o gorzowskich legendach, na którą wybierzemy się w styczniu. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę prac uczniów gorzowskich szkół nt. Rodzina daleka i bliska. Wśród wyróżnionych prac znalazły się rysunki naszych uczennic: Zuzanny Bubień i Anieli Błaszczak z klasy IV, którym serdecznie gratulujemy.

          Opracowały:

          (-)Grażyna Molska, Dorota Król

           

          WYCIECZKA DO SKANSENU W BOGDAŃCU

           

          Uczniowie klasy piątej uczestniczyli w żywej lekcji historii na terenie Skansenu w Bogdańcu, poznając młyńską zagrodę, jej zabudowę, maszyny oraz wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziły dawne urządzenia, m. in. kierat – urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt (koni lub wołów) do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych takich jak sieczkarnia czy wialnia. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy uważnie obserwowali pokaz mistrza piekarnictwa z piekarni w Bogdańcu, który precyzyjnie wyrabiał ciasto chlebowe, nadając mu wymyślne kształty. W tym czasie w piecu chlebowym na liściach chrzanu piekły się chlebki do konsumpcji z kiełbaskami upieczonymi w ognisku. Przejazd szynobusem stanowił dodatkową atrakcję dla uczniów.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

             

           

          WARSZTATY KULTUROWE ODKRYWANIE

           

          Dnia 27 października dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sztuki pt. Kulturowe Odkrywanie. Krajem przedstawionym na pierwszych zajęciach była Francja. Uczniowie mieli okazję poznać flagę, granice oraz tradycyjne potrawy prezentowanego państwa. Nauczyli się kolorów flagi w języku francuskim, które mogli utrwalić dzięki zabawie pt. Touche, touche… .

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

            

           

          MŁODZI NAUKOWCY

           

          Dnia 17 października klasa III brała udział w wycieczce do Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego, który mieści się w Stanowicach. Na terenie obiektu mieści się Park Naukowo-Przemysłowy, w którym znajduje się Laboratorium Fizyczno-Chemiczne. Nasi uczniowie brali udział w warsztatach naukowych, które odbywały się pod okiem wykwalifikowanej kadry. Każdy uczestnik miał przygotowane swoje stanowisko pracy oraz odpowiednie materiały do przeprowadzenia ciekawych doświadczeń fizyczno-chemicznych. Pierwsze doświadczenie Owocowy prąd polegało na utworzeniu prostego obwodu elektrycznego, zasilanego energią, której źródłem były ogniwa z owoców i warzyw (ziemniak, jabłko, cytryna) oraz ogniwa z super taniego elektrolitu. Drugie doświadczenie Erupcja kontrolowana - wulkaniczna super piana polegało na skonstruowaniu mini wulkanu z piasku i sody oczyszczonej, czego efektem było wykonanie efektownej erupcji. Trzecie doświadczenie Lawa lampa polegało na wykonaniu reakcji chemicznej, czyli wymieszaniu kolorowych barwników z olejem, czego wynikiem było powstanie w naczyniu efektu tzw. kolorowej lampy. Po zakończeniu doświadczeń nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratorium, w którym znajdowały specjalne urządzenia, sprzęty, lodówki, gdzie pracownicy ośrodka przeprowadzają badania naukowe. Na zakończenie naszego pobytu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom Młodego Wynalazcy. Uczniowie bardzo zadowoleni i pod ogromnym wrażeniem wrócili do szkoły. Warto było uczestniczyć w takiej wycieczce!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

           

          MAŁA AKADEMIA JAZZU

           

          Dnia 16.10.2014 r. w świetlicy szkolnej odbyła się Mała Akademia Jazzu, w której brały udział klasy II - V. Gościem spotkania był słynny muzyk Marek Kazana, który w pierwszej części swojego wystąpienia przybliżył naszym uczniom krótką historię jazzu. Następnie zaprezentował instrumenty dęte drewniane: saksofon oraz flet prosty, na których grał różne ciekawe utwory muzyczne. W przerwach między graniem opowiadał o budowie tych instrumentów, zadając pytania dotyczące wiedzy z dziedziny muzyki. Nasi uczniowie wspólnie z muzykiem wyklaskiwali różne rytmy, powtarzali takty w rytmie prezentowanego utworu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu z muzyką na żywo.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

           

          MAŁA AKADEMIA PODRÓŻNIKA

           

          Dnia 15 października klasa Ia po raz pierwszy uczestniczyła w Małej Akademii Podróżnika. Na początku dzieci obejrzały bajki pt. Bukolandia i Zła przygoda. Po obejrzeniu bajek prowadząca zapytała je o treści przedstawione w bajkach, które dotyczyły dbania o przyrodę i sprzątania po sobie śmieci. W drugiej części uczniowie tworzyli kliszę filmową, przedstawiając wspomnienia z wakacji techniką kolażu. To była ciekawa forma plastyczna, która rozbudziła ich wyobraźnię.

          Opracowała :

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

            

           

          JESTEM UCZNIEM

           

          Dnia 14 października odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas I. Przed złożeniem aktu ślubowania dzieci musiały zdać test na prawdziwych uczniów. Miały za zadanie przejść po ławeczce gimnastycznej, zjeść kawałeczek cytryny i uśmiechnąć się, oraz przeskoczyć przez książkę pełną tajemnic i wiedzy. Wszystkie dzieci przeszły test doskonale i mogły złożyć akt ślubowania. Następnie pani dyrektor pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Na dowód stania się uczniem dzieci odciskały swoje kciuki. Odciski te zostaną umieszczone w księdze szkoły . W drugiej części uroczystości uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się w wierszach i piosenkach. Ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami. Po występie dzieci otrzymały rożki obfitości ufundowane i wręczone przez rodziców klas pierwszych . Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce!

          Opracowały:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak, Mariola Żylewicz

            

           

          APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

           

          Z okazji święta pracowników szkoły został zorganizowany uroczysty apel z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Tak jak w ubiegłym roku szkolnym krótki montaż artystyczny, na który złożyły się życzenia, scenki o szkole i piosenka w wykonaniu chłopców, przygotowali uczniowie obecnej klasy piątej. Pracowników szkoły obdarowano ciasteczkami i wręczono im pierwszy numer gazetki Wystrzałowe Czytadełko. W drugiej części apelu zaprezentowali się kandydaci do Samorządu Uczniowskiego, uczniowie klas: IV, V i VI. Wybory już w najbliższy piątek.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA BOISKA

           

          Kolejna inwestycja z inicjatywy obywatelskiej budżetu Miasta Gorzowa Wlkp. przy SP 12 została ukończona i udostępniona uczniom oraz mieszkańcom dzielnicy Wieprzyce. Uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego dokonał Prezydent Miasta Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak, któremu towarzyszyli wiceprezydenci, przedstawiciele Rady Miasta i Wydziału Edukacji. W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Danuta Łukasiewicz podkreśliła wielką rolę inicjatorki całego przedsięwzięcia – pani Lucyny Kandel–Feliczak – nauczycielki naszej szkoły oraz mieszkańców dzielnicy, których głosy zdecydowały o wygranej. Na zakończenie uroczystości ksiądz proboszcz Henryk Jacuński poświęcił miejsce i uczniów. Wszyscy uczestnicy otwarcia nowego obiektu sportowego otrzymali słodki poczęstunek.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          CZWARTOKLASIŚCI W PARKU NARODOWYM

           

          Dnia 2.10.2014 roku siedemnastoosobowa grupa uczniów z klasy czwartej z wychowawcą i nauczycielem przyrody, odbyła zajęcia przyrodnicze w Parku Narodowym Ujście Warty. Po dojeździe do Chyrzyna, siedziby Parku, pierwszą godzinę spędziliśmy na prezentacji z pokazem slajdów, poprowadzonej przez pracownika Parku, a dotyczącej ptaków i roślin. Temat był bardzo interesujący i ciekawie przedstawiony. Potem udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną nazywaną Ptasim Szlakiem. Tam obserwowaliśmy przez lunetę i lornetki aktualnie przebywające ptaki tj. żurawie, gęś zbożową, kormorany i inne. Odkrywaliśmy kolejne tajniki wiedzy o ptakach i przyrodzie. Zobaczyliśmy też prawdziwe babie lato, z łąkami spowitymi pajęczyną i niezliczoną ilością pająków wokół nas. Przed powrotem do Gorzowa zjedliśmy zasłużone lody i pełni wrażeń dotarliśmy do Gorzowa.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

            

           

          IV MIEJSCE W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

           

          24 września siedemnastu uczniów reprezentowało naszą szkołę podczas Indywidualnych Biegów Przełajowych, które jako pierwsze zawody sportowe w tym roku szkolnym odbyły się w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. Bardzo dobry wynik uzyskała w kategorii klas V Katarzyna Skarżyńska, zajmując IV miejsce. W tej samej kategorii wyróżnić należy także Paulinę Jasińską ( 10 miejsce) natomiast w kategorii klas VI Kamilę Gwiazdowską ( 13 miejsce) oraz Grzegorza Wieczorka (12 miejsce). Wszystkim pozostałym uczniom należą się ogromne podziękowania za hard ducha, wolę walki oraz godne reprezentowanie szkoły w tej trudnej dyscyplinie sportu.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

            

          LUBUSKI FESTIWAL SIATKÓWKI

           

          Egipt – to państwo, które wylosowała i reprezentowała nasza szkoła podczas Lubuskiego Festiwalu Siatkówki. Odbył się on 21 września w hali sportowej I LO w Gorzowie Wlkp. Całe zawody odwzorowane były systemem gier, jak odbywające się w naszym kraju Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej mężczyzn. Drużyna Egiptu – SP12 w składzie: J. Caban, J. Niebieszczyński, K. Pietrewicz, M. Snowyda rozegrała 9 meczy, po których zajęła ostatecznie XV miejsce. Celem nie było zwycięstwo a doskonała zabawa przez sport i promocja tej wspaniałej dyscypliny. Nie mniej jednak wszyscy zawodnicy otrzymali medale oraz pamiątkowe koszulki. A wszystko to pod patronatem Wojewody Lubuskiego w ramach programu Kibic na 6.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

            

           

           

          AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

           

          Dnia 19.09.2014 roku, na trzeciej godzinie lekcyjnej, w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątanie Świata. Po krótkim apelu uczniowie sprzątali wyznaczone tereny przy szkole. To symboliczne przedsięwzięcie przypomina wszystkim, że o naszą Ziemię należy dbać przez cały rok. Przy tej okazji ogłoszony został konkurs klasowy pt. Zbiórka Baterii oraz akcje zbiórki makulatury i nakrętek. I jak powiedziała na apelu Zuzia z klasy szóstej: A my, my bardzo się staramy i planety nie zaśmiecamy.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

             

           

          AKCJA SPORT GENERACJA 2014

           

          W dniu 17 września na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Wyszyńskiego odbyły się miejskie zawody sportowe dla klas IV – VI pod hasłem Akcja Sport Generacja 2014, których organizatorem była Fundacja Wychowanie przez Sport oraz PZLA. Uroczystego otwarcia imprezy pod patronatem Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. dokonali: Prezydent Miasta Gorzowa p. Tadeusz Jędrzejczak oraz wybitni polscy sportowcy: p. Tomasz Kucharski - dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w kajakarstwie oraz p. Sebastian Chmara - halowy Mistrz Europy i Świata w dziesięcioboju oraz Paweł Januszewski Mistrz Europy na 400 m ppł. Do zawodów przystąpiły 24 - osobowe reprezentacje wszystkich gorzowskich podstawówek. Część sportową imprezy rozpoczął bieg integracyjny, po którym każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i medal. Następnie rozegrano trzy konkurencje lekkoatletyczne: bieg sprinterski, bieg płotkarski oraz rzut piłeczką palantową na odległość w kategorii dziewcząt i chłopców, osobno dla klas IV, V, VI. Zawody kończył bieg sztafetowy, w którym każdą szkołę reprezentowały 3 ośmioosobowe reprezentacje ( czwórka dziewcząt i chłopców klas IV,V,VI). Wprawdzie podczas zawodów wyłaniano najlepszych w poszczególnych konkurencjach, ale tak naprawdę była to świetna zabawa, połączona z możliwością rywalizacji rówieśników z różnych szkół. Owoce, napoje, słodkie niespodzianki oraz konkursy z nagrodami po każdej konkurencji – umilały czas i dodawały sił do podjęcia następnej. Wszystkim należą się gratulacje, a uczniom SP 12 szczególne podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

             

           

          CIEKAWE ZAJĘCIA DODATKOWE DLA UCZNIÓW

           

          Dnia 10.09.2014 r. nasi uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego brali udział w zajęciach edukacyjno - integracyjnych pt. Tanecznym krokiem w świat dobrych manier zorganizowanych przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier HAJDASZ. Placówka od 15 lat zajmuje się propagowaniem tańca jako formy kształtującej kulturę osobistą. Głównym celem programu jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków dla rozwoju ich zainteresowań oraz przyczynianie się do kształtowania ich osobowości, zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu oraz wdrażanie do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego po zajęciach szkolnych. Zajęcia pod hasłem Zatańcz z klasą będą odbywały się w naszej szkole odpłatnie, dla chętnych uczniów, którzy zgłoszą się do wychowawcy klasy, a ich rodzice wypełnią formularz zgłoszeniowy.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

           

          Uroczysty apel o godz. 9:00, po Mszy Św. w kościele parafialnym, zainaugurował nowy rok szkolny. Uczniowie w galowych strojach godnie powitali wprowadzenie sztandaru i odśpiewali hymn narodowy. W sali gimnastycznej największą grupę stanowili najmłodsi: dzieci z oddziału przedszkolnego i dwóch klas pierwszych. To miedzy innymi do nich skierowała słowa dyrektor szkoły, która poinformowała o darmowych podręcznikach dla pierwszoklasistów. Z rąk pani dyrektor pisemne podziękowania odebrali rodzice, którzy czynnie włączyli się w odmalowanie sal lekcyjnych dla klas pierwszych. Ciepło powitał wszystkich ksiądz proboszcz, życząc uśmiechu i wytrwałości w nauce. Po apelu odbyły się spotkania z wychowawcami klas. Przed nami 10 miesięcy wytężonej nauki i pracy, i znowu wakacje.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król