• OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH W NASZEJ SZKOLE
          • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH W NASZEJ SZKOLE

          • Maj to miesiąc obfitujący w rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy, w kolejnym dniu – Święto Flagi, a 3. maja – Święto Konstytucji. Powinniśmy pamiętać również o 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Świąt majowych jest jeszcze kilka (sami poszukajcie w różnych źródłach jakie to święta); na spotkaniu zorganizowanym w sali gimnastycznej z klasami I – III przybliżyliśmy uczniom historię Święta Pracy, Flagi i Konstytucji 3 Maja.

            Siódmoklasistki - Ania i Ola przeprowadziły rozmowy z  „przechodniami” (w tej roli wystąpili: Szymon, Maja z Olgą i Anastazja z Łukaszem) na temat wspomnień dotyczących wyżej wymienionych świąt. Następnie uczniowie  recytowali wiersze związane z naszą ojczyzną. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli najmłodsi uczniowie z klasy I: Kaja Walak, Zosia Sromala, Zosia Respondek i Alex Miszczyk. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Quiz wiedzy o świętach narodowych zakończył patriotyczny poranek. Przed rozejściem się do klas każdy uczeń otrzymał serce, na którym miał narysować lub napisać co zrobi dla ojczyzny, żeby była piękna i bezpieczna. 

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • DZIEŃ  ZDROWEGO ŚNIADANKA
          • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANKA

          • Dnia 23 kwietnia obchodziliśmy Europejski  Dzień Zdrowego Śniadanka. Uczniowie klas I-VIII robili przepyszne, kolorowe, smakowite kanapki , tosty i wrapy z samych zdrowych produktów.  Zapach  i wygląd zachęcał do jedzenia, a jak to było w różnych klasach popatrzcie sami…

            Opracowała:

            (-) Lucyna Kandel-Feliczak

        • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 19 kwietnia uczniowie klas 2 i 3 przystąpili do Szkolnego Konkursu Polonistycznego Wielkanocne potyczki.  Konkurs miał na celu sprawdzenie opanowania zasad ortograficznych i posługiwania się nimi w praktyce. Uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania. Uzupełniali zdania z lukami, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy. Spośród rywalizujących ze sobą uczestników, wyłoniono trzech uczniów, którzy zostali Mistrzami Ortografii.

            1 miejsce zajęła Maria Rudiak z kl. III

            2 miejsce zajęła Magdalena Perska z kl. III

            3 miejsce  zajęła Aniela Kuświk z kl. III

            Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Dołżycka z kl. III i Stanisław Wykowski z kl. II.

            Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • WYCIECZKA DO SZCZECINA
          • WYCIECZKA DO SZCZECINA

          • Ubiegły weekend dla 34 -osobowej grupy uczniów klas szóstej, siódmej i ósmej rozpoczął się już w piątek rano. Tego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Szczecina. Przenikliwy chłód i deszczowa pogoda nie sprzyjały spacerom po mieście - na szczęście większość atrakcji zaplanowano pod dachem, co pozwoliło uniknąć nam przemoczenia.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia schronu mieszczącego się pod dworcem PKP w Szczecinie. Został on zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, a nosił wówczas nazwę Stettin HBF-Kirchplatz.  Dowiedzieliśmy się, że mógł udzielić schronienia przed bombardowaniem aż pięciu tysiącom osób. Następnie przejechaliśmy autokarem przez miasto, oglądając najważniejsze zabytki i miejsca Szczecina, o których ciekawostki opowiadała nam pani przewodniczka. Zatrzymaliśmy się przed strzelistym budynkiem Bazyliki Archikatedralnej p.w. św. Jakuba Apostoła. Wjechaliśmy windą na taras widokowy wieży i wspólnie podziwialiśmy panoramę miasta. W Morskim Centrum Nauki zwiedziliśmy pięć wystaw tematycznych i tu właśnie spędziliśmy najwięcej czasu.  Sercem Morskiego Centrum Nauki jest wystawa składająca się w przeważającej większości z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi przekaz i zwiększającymi atrakcyjność wystawy są obiekty oryginalne – części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia oraz przyrządy związane z żeglugą i różnymi pracami na morzu, modele i makiety, pamiątki marynistyczne. Dużo atrakcji zapewniła nam strefa, w której znajduje się wodny plac zabaw, czyli tamy, śluzy, pompy i armatki wodne. Wykonywaliśmy doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą, poznaliśmy metody nawigacji, sprzęt ratunkowy, kartografię, obyczaje i tradycje ludzi morza, role i zadania osób płynących na statku i ciekawostki o tematyce morskiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donald'sa - aby chwilę odpocząć i posilić się po tak intensywnym dniu pełnym wrażeń.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • Mimo że powoli zmierzamy ku wakacjom i można się czuć trochę zmęczonym, nasi uczniowie nie zwalniają tempa. Szymon Krawczyk - uczeń klasy VII uzyskał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii. Dzięki temu będzie przyjęty w pierwszej kolejności do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. To piękna nagroda za ogromny trud, zaangażowanie i poświęcenie.

            "Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski" - jak powiedział kiedyś Benjamin Franklin. Postawa Szymona może być inspiracją dla innych uczniów naszej szkoły. To nie koniec dobrych wieści. Dnia 16.04. nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnym konkursie - " Nie gniewaj się na mnie Polsko...- jak dziś rozumieć patriotyzm". Organizatorem konkursu było I LO w Gorzowie, a patronatem objął go Lubuski Kurator Oświaty. Dla uczestników przygotowano 10 zestawów pytań. Trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu herbów Polski, znać przydomki koronowanych władców, ułożyć ich w kolejności chronologicznej, nazywać wydarzenia historyczne na podstawie zaprezentowanych map. Uczniowie głowili się nad tym, jakie powstania narodowe zostały uwiecznione na obrazach oraz jakie wydarzenia związane są z przedstawionymi pomnikami. Nasi uczniowie rozpoznawali tytuły pieśni patriotycznych, wykonawców piosenek opozycji antykomunistycznej końca XX i początku XXI w. Świetnie poradzili sobie z rozpoznaniem "żywych obrazów" zaprezentowanych przez uczniów I LO. Zadania konkursowe miały zróżnicowany i aktywizujący charakter. Naszą szkołę reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły: Kacper Dziura, Wojtek Kośmicki, Staś Żelichowski z kl. VI oraz Szymon Krawczyk, Aleksander Rudnicki i Mateusz Niekrasz z kl. VII. Siódmoklasiści zajęli II miejsce. Była to świetna zabawa, zauważyć można było, jak wielką przyjemność sprawiała im ta rywalizacja. Chłopcy zapowiedzieli, że w przyszłym roku sięgną po laury. Będziemy im kibicować.

            Opracowała:

            (-) Barbara Grzeszykowska

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Uroczystość ta odbywa się w połowie II półrocza, kiedy uczniowie znają już cały alfabet. Dnia 9 kwietnia 2024 roku uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się, w jaki sposób zachowywać się w bibliotece i jak z niej korzystać.

            Dzieci wzięły udział w grach czytelniczych, przygotowanych na terenie szkoły. W czasie gier zdobywali punkty w postaci naklejek. Po zabawie młodzi czytelnicy odebrali pamiątkowe zakładki do książek i pierwsze szkolne czytanki.
            Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia w bibliotece.

            Opracowała:

            (-) Katarzyna Czarnogrecka

        • WESOŁY WIERSZYK WIELKANOCNY
          • WESOŁY WIERSZYK WIELKANOCNY

          • W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi i nadejściem wiosny, nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali dla swoich uczniów KONKURS NA WESOŁY WIERSZYK WIELKANOCNY.  Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i poczuciem humoru. Po burzliwej naradzie jury wyłoniło laureatów. I miejsce - Lena Karpowicz z kl. 4 oraz Maja Wasąg z kl. 1(ex aequo)

            II miejsce - Zofia Susz z kl. 4

            III miejsce - Kajetan Świątkiewicz z kl. 2

            Wyróżnienie - Julia Kaczmarek z kl. 4

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami sfinansowanymi dzięki środkom pozyskanym z kiermaszu bożonarodzeniowego.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • WIELKANOCNY STROIK - WARSZTATY ARTYSTYCZNE W KLASACH I-III
          • WIELKANOCNY STROIK - WARSZTATY ARTYSTYCZNE W KLASACH I-III

          • Święta Wielkanocne związane są ze zwyczajami ludowymi, które kultywowane są każdego roku. Zgodnie z tradycją przychodzi czas na malowanie jajek, przygotowywanie stroików świątecznych, święcenie pokarmów i oblewanie się wodą w lany poniedziałek. W związku z tym uczniowie klas 1-3, w dniach 25 - 26 marca, brali udział w warsztatach artystycznych - Wielkanocny Stroik. 

            Pod kierunkiem artystki, pani Ewy Szlempo,  dzieci wykonywały świąteczne stroiki techniką decoupage. Jest to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu do powierzchni specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek. W pierwszej części warsztatów metodą tapowania, z wykorzystaniem farby akrylowej, przygotowały podkład na drewnianej deseczce w kształcie jaja, a następnie suszyły suszarką. W drugiej części wachlarzowym pędzlem, metodą decoupage, dzieci smarowały klejem serwetkę z motywem świątecznym i przyklejały ją na deseczkę. Kolejnym etapem było odbijanie reliefów na jajku masą samoutwardzalną i suszenie suszarkami. Na koniec gotowe już prace pakowane były w ozdobną folię i  wiązane kolorową kokardką.  Wszystkie dzieci wspaniale wykonały swoje stroiki świąteczne. Na pewno będą piękną dekoracją na świątecznym stole w ich domach.

            Opracowała:

            (-)Aleksandra Pintal

        • II MIEJSCE MICHAŁA POLAŃSKIEGO W MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO W TENISIE ZIEMNYM
          • II MIEJSCE MICHAŁA POLAŃSKIEGO W MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO W TENISIE ZIEMNYM

          • Z ogromną satysfakcją informujemy o sukcesie sportowym ucznia klasy ósmej Michała Polańskiego. W ubiegły weekend wywalczył on drugie miejsce na Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w tenisie ziemnym.  Partnerem Michała w grze podwójnej był kolega z Zielonej Góry, Witek Skrobania.

            Gratulujemy obu młodym sportowcom i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • PRZYWITALIŚMY WIOSNĘ W KOLOROWYCH SKARPETKACH
          • PRZYWITALIŚMY WIOSNĘ W KOLOROWYCH SKARPETKACH

          • 21 marca cieszyliśmy się z pierwszego dnia wiosny. Warto jednak pamiętać, że tego dnia obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ponieważ symbolem solidarności z nimi są dwie różnokolorowe skarpetki - nasza szkoła została zaproszona przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze do wzięcia udziału w wojewódzkim happeningu „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”.

            Jaki był cel tego wydarzenia? Przede wszystkim propagowanie postawy szacunku, akceptacji i empatii wobec osób z Zespołem Downa, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania oraz kształtowanie otwartości na potrzeby tych wspaniałych i wartościowych ludzi. 

            Na znak solidarności uczniowie wszystkich klas ozdobili wcześniej przygotowane papierowe skarpetki i wyeksponowali je w klasach, świetlicy, bibliotece oraz przed wejściem do szkoły.

            Wspólnie udało nam się zrobić 200 metrów łańcucha. Tym samym dołączyliśmy do kilku tysięcy osób z całej Polski, które brały udział w akcji.  Według danych z ODN w Zielonej Górze - już do godz. 8.00 same placówki z województwa lubuskiego wykonały aż 6 km łańcucha kolorowych skarpet! Za rok równie chętnie dołączymy do happeningu.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • SPACER W POSZUKIWANIU ZWIASTUNÓW WIOSNY
          • SPACER W POSZUKIWANIU ZWIASTUNÓW WIOSNY

          • W związku z nadejściem kalendarzowej wiosny uczniowie klasy 3 postanowili wybrać się na krótki spacer w celu poszukiwania jej zwiastunów. Niestety 21 marca pogoda sprawiła nam psikusa, od rana padał deszcz i planowane wyjście w tym dniu było niemożliwe. Wszystkie dzieci wiosennie przebrane przyniosły z domu ręcznie przygotowane kolorowe kwiaty z bibuły, które pięknie zdobiły wystrój naszej klasy. 

            Tego dnia razem oglądaliśmy ciekawe filmy o tematyce wiosennej.Następnego dnia pogoda była nieco lepsza, dlatego udaliśmy się na spacer z kwiatami w ręku, niedaleko naszej szkoły. Wprawdzie  delikatnie padał deszczyk, a słońce próbowało przedzierać się zza chmur, ale już można było spacerować w bardziej sprzyjającej aurze, słuchając śpiewu ptaków oraz podziwiając pąki  i listki na drzewach. Otaczająca nas przyroda wyraźnie budzi się do życia. Po spacerze zadowoleni i uśmiechnięci  wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że wiosna zagościła u nas już na dobre, a zimę zobaczymy dopiero za rok!

            Opracowała:

            (-) Aleksandra Pintal

        • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 13 marca odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla chętnych uczniów  klas IV – VIII. Uczestnicy zostali zmotywowani  do powtórzenia poznanych podczas lekcji zasad ortograficznych zawartych w podstawie programowej kształcenia umiejętności poprawnego pisania zgodnego z pisownią polską. W kategorii klas IV – VI zwyciężyły: Martyna Chojnacka z klasy V, która zajęła I miejsce;

            W kategorii klas IV – VI zwyciężyły: Martyna Chojnacka z klasy V, która zajęła I miejsce; zaraz za nią, na drugim miejscu, uplasowały się Amelia Szafer z klasy VI i Lena Karpowicz z klasy IV, a trzecie miejsce zajęła Lena Połeć z klasy VI. W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie otrzymała Aleksandra Głowacka z klasy VII. Życzymy dalszych sukcesów w potyczkach ortograficznych.

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • "NIECHAJ MNIE ZOŚKA O WIERSZE NIE PROSI..."
          • "NIECHAJ MNIE ZOŚKA O WIERSZE NIE PROSI..."

          • To fragment wiersza Juliusz Słowackiego, który został zaprezentowany podczas konkursu recytatorskiego. Odbył się on w naszej szkole w dniu 12.03,2024 r. W konkursie rywalizowało jedenaścioro uczniów z klas IV- VI. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przygotowali i zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Wszyscy nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

            Komisja konkursowa w składzie: Agata Kobus, Helena Buczacka. p. Dorota król i p. Barbara Grzeszykowska wnikliwie wysłuchała wszystkich Recytatorów i wyłoniła następujących zwycięzców:

            1 miejsce - Lena Karpowicz kl. IV

            2 miejsce - Nadia Rudiak  kl. IV

            3 miejsce - Julia Kuźbicka  kl. IV

            Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia:

            Lena Kuświk   kl. IV

            Zuzanna Szymańska  kl.IV

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a szczególnie zwycięzcom, składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do rywalizacji za rok.

            Opracowała:

            (-) Barbara Grzeszykowska