• PASOWANIE NA CZYTELNIKA
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • Dnia 21 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 12, odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której przekazano dzieciom wiedzę o książce i bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani wychowawczyni złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Królowa Książka.

            Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące książki, zakładki do książki, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

            Opracowała:

            (-) Katarzyna Czarnogrecka

        • ODKRYTE SKARBY
          • ODKRYTE SKARBY

          • W dniu 03.03. uczniowie kl. IV uczestniczyli w spotkaniu z gorzowskimi archeologami. Odbyło się ono w Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. w Spichlerzu. Pracownicy muzeum opowiedzieli o trwających wiele lat badaniach archeologicznych, które towarzyszyły prowadzonym na terenie naszego miasta pracom budowlanym. Badania te poszerzyły wiedzę o dziejach Gorzowa, przyniosły liczne niespodziewane i cenne odkrycia. 

            Okazuje się, że najstarsze ślady osadnictwa sięgają epoki kamienia.  Odkrycia dotyczą też kolejnych okresów, w tym dziejów 765- letniego miasta. Efekty badań nasi uczniowie mogli zobaczyć, zwiedzając wystawę Kolejny wiek z archeologią. Badania archeologiczne w XXI wieku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Do najciekawszych skarbów należy złoty wisiorek i zapinka zdobiona srebrem z przełomu I i II wieku. Inne znaleziska to: wyroby garncarskie, monety, naczynia, przedmioty codziennego użytku. Na koniec wizyty w muzeum czwartoklasiści odwiedzili stałą wystawę dotyczącą historii naszego miasta. To wydarzenie jest alternatywą dla typowej lekcji historii.  Stało się jednocześnie inspiracją do rozważań dotyczących tego, co jeszcze kryje ziemia i czym nas jeszcze może zaskoczyć. 

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska

        • W ŚWIECIE CHŁOPCA WYCHOWANEGO PRZEZ WILKI
          • W ŚWIECIE CHŁOPCA WYCHOWANEGO PRZEZ WILKI

          • W środę,1 marca,  klasy I-III wzięły udział w spektaklu  wystawionym przez wrocławski Teatr In- Art. pt. Księga dżungli.  Dzieci poznały chłopca Mowgli, który dorastał wśród zwierząt, a jego domem stała się dżungla. Przedstawienie zachwyciło pięknymi kostiumami oraz wspaniałą scenografią, a gra świateł oraz muzyka tworzyły baśniową otoczkę, co wzbudziło pozytywne emocje wśród młodych widzów

        • KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS I-III
          • KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS I-III

          • 22 uczniów z klas I-III wzięło udział w I Szkolnym Konkursie Matematycznym. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań o różnym stopniu trudności –  za 3 punkty, za 4, ale także i za 5 punktów. Mistrzami matematyki odpowiednio w klasie pierwszej, drugiej i trzeciej zostali: Milena Frańczak, Leon Janicki i Kacper Szcześniak. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Milena Frańczak z klasy 1, która jako jedyna rozwiązała poprawnie aż… 29 zadań!

            Laureaci otrzymali wartościowe nagrody, a wszyscy uczestnicy słodki upominek.

            Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie gratulujemy odwagi i chęci sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności matematycznych.

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

        • PANCAKE DAY - DZIEŃ NALEŚNIKA
          • PANCAKE DAY - DZIEŃ NALEŚNIKA

          • Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie objadają się pączkami, a wybierają naleśniki. Co roku, dzień przed Środą Popielcową Brytyjczycy obchodzą Dzień Naleśnika. Święto to było doskonałą okazją, by uczniowie poszerzyli swoje wiadomości dotyczące  Dnia Naleśnika oraz rozwinęli swoje słownictwo na lekcjach języka angielskiego. Zadaniem uczniów było przygotowanie prac plastycznych prezentujących naleśniki z ulubionymi dodatkami. ​​​​​​​

            Wykonane prace były zrobione w bardzo ciekawy interesujący sposób. Prace projektowe zostały zaprezentowane w klasowej galerii.

            Opracowała:

            (-)Agnieszka Andrzejewska

        • BALE, BALE W KARNAWALE…
          • BALE, BALE W KARNAWALE…

          • Karnawał to czas spotkań, bali, imprez integracyjnych, przebieranych zabaw. 27 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie z klas I-III. Zabawa odbyła się przy muzyce z udziałem Wodzireja, który prowadził całą imprezę dla naszych dzieci. Hitem i jednocześnie niespodzianką na początku naszej zabawy był czerwony dywan, na którym każdy uczestnik miał okazję zaprezentować swój karnawałowy strój.​​​​​​ 

            Radości i emocji było co niemiara, ponieważ dzieci miały również okazję wykazać się umiejętnościami tanecznymi. Wśród przebierańców były księżniczki, wróżki, motyle, biedronki, pawie, piratki, spider man, policjanci, żołnierze, rycerze, różne postaci z bajek jednym słowem fantastyczne stroje! Zabawa przeplatana była różnymi konkursami , w których brały udział chętne dzieci. Każdy uczestnik musiał wykazać się sprawnością, poczuciem rytmu i wytrzymałością. Wodzirej w takt muzyki zachęcał wszystkich do wspólnych pląsów, tańców, a na koniec naszej zabawy z każdej klasy zostały wybrane pary, które najpiękniej tańczyły czyli Król i Królowa balu. Za udział w konkursach i szaloną zabawę dzieci zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów dla swoich pociech!

            Opracowała:

            (-)Aleksandra Pintal

        • INTERNATIONAL PIZZA DAY
          • INTERNATIONAL PIZZA DAY

          • Międzynarodowy Dzień Pizzy to doskonała okazja na wprowadzenie  i utrwalenie  słownictwa  dotyczącego jedzenia oraz do nauki potrzebnych zwrotów  i wyrażeń, które wykorzystujemy  w restauracji.

            Uczniowie przygotowywali swoją ulubioną pizzę w formie papierowej.

        • WYJŚCIE DO TEATRU IM. JULIUSZA OSTERWY
          • WYJŚCIE DO TEATRU IM. JULIUSZA OSTERWY

          • 12 stycznia klasy 4 i 5 wybrały się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakl pt.  Opowieść Wigilijna. To bardzo popularna i czytana na całym świecie powieść, w której główną rolę, Ebenezera Scroogea, odgrywa gorzowski aktor Andrzej Ozga. W nocy nawiedzają go trzy duchy. Początkowo nieufny Ebenezer zmienia zdanie na temat świąt pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych.

            Uczniowie byli zadowoleni. Najbardziej podobała im się muzyka, zmieniające się sceny i dekoracje. Najwięcej emocji wywołała przemiana Scroogea jak i pojawienie się zjaw na scenie.

            Opracowała:

            (-)Katarzyna Czarnogrecka

        • SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY
          • SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY

          • ​​​​​​W poniedziałek 9.01.2023 odbył się w naszej szkole quiz geograficzny pt. Państwa i stolice Europy.
            Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas 5-8. Oto wyniki:
            I miejsce - Jakub Rogaś klasa 8b
            II miejsce - Szymon Krawczyk klasa 6
            III miejsce - Maksymilian Florczak klasa 8a.

            Wyróżnienia zdobyli: Mateusz Durkacz kl.8b, Kinga Plust kl.8a, Julian Jacenik kl.7 i Stanisław Żelichowski kl.5.
            Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie.

            Opracowała:

            (-)Alicja Sabino

        • O MOWIE HEJTU I NIENAWIŚCI
          • O MOWIE HEJTU I NIENAWIŚCI

          • Uczniowie klasy piątej uczestniczyli w ważnych, interesujących zajęciach "O mowie hejtu i nienawiści", które odbyły się w formie warsztatów w Bibliotece Pedagogicznej. Poszerzyli swoją wiedzę na temat szkodliwości działań hejterskich w Internecie, dowiedzieli się, jakie konsekwencje wyrządzić mogą złe słowa skierowane przeciwko drugiej osobie i jak sobie radzić w przypadku doświadczenia przemocy.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • KIERMASZ CHARYTATYWNY DLA WIKTORA
          • KIERMASZ CHARYTATYWNY DLA WIKTORA

          • Coroczny świetlicowy kiermasz świąteczny zamieniliśmy na wspólną akcję pomocy Wiktorowi, do której przyłączyli się uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły. Udało nam się zebrać dla Wiktora przeszło 4.100 zł, w  tym z samego kiermaszu ciast aż 1.380 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkęMożemy jeszcze bardziej pomóc absolwentowi naszej szkoły.

            Przypominam, że w sierpniu ubiegłego roku został u niego zdiagnozowany chłoniak nieziarniczy z komórek B - NHL st.IV z zajęciem OUN. Guz okolicy przykręgosłupowej spowodował, że Wiktor przestal chodzić i stracił czucie w nogach, a na dzień dzisiejszy porusza się o balkoniku. Aby mógł dojść do pełnej sprawności czeka go długotrwała i kosztowna rehabilitacja. Ponieważ zbliża się pora rozliczeń z US, zwracamy się do Państwa o przekazanie w tym roku swojego jednego procenta podatku lub darowizny właśnie na rzecz Wiktora ( dane do przelewu są widoczne na zdjęciu). Nie zostawiajmy go w potrzebie.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • AKCJA NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE
          • AKCJA NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE

          • Akcja Dwunastki Nie oceniaj książki po okładce, polegająca na wypożyczeniu książki owiniętej w papier pakowy, ozdobny i ekologiczny z numerem inwentarza , rozpoczęła się 19 listopada i trwała do 22 grudnia 2022 roku. Celem działania było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży poprzez zabawę z elementem zaskoczenia oraz zainteresowanie czytelników pozycjami, które pozornie nie są dla nich atrakcyjne.

            Zdjęcia z działań w szkołach zostaną udostępnione na Instagramie biblioteki dwunastki oraz na naszej stronie.
            Serdecznie dziękujemy Szkole Podstawowej nr 5 za przesłanie fotografii i życzymy czytelnikom miłego odkrywania nowych historii.

            Opracowała:

            (-)Katarzyna Czarnogecka

        • WYCIECZKA DO MIRONIC
          • WYCIECZKA DO MIRONIC

          • 15.12.2022r. klasy I – III pojechały na wycieczkę do ośrodka agroturystycznego Azyl w Mironicach.  Uczniowie uczestniczyli w Warsztatach Bożonarodzeniowych. Wspólne pieczenie i zdobienie bożonarodzeniowych pierniczków, było ogromną atrakcją. Podczas przerwy, dzieci miały możliwość uczestniczyć w lekcji przyrody, na której mogły zobaczyć, dotknąć oraz nakarmić konia, kucyki oraz kózki  żyjące w ośrodku.

            Obejrzały i wysłuchały jak wygląda hodowla karpia w wielkich stawach. Po kulinarnych doświadczeniach uczniowie samodzielnie przygotowywali ozdobę bożonarodzeniową – lampion. Tym własnoręcznie wykonanym lampionem będą mogli ozdobić bożonarodzeniowy wystrój domu. Warsztaty kulinarne pozostaną na długo w pamięci dzieci, które mogły wszystkimi zmysłami posmakować świątecznych, własnoręcznie zrobionych wypieków.

            Ze wspaniałymi humorami oraz w bożonarodzeniowym nastroju wróciliśmy do domu…

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz