• Rok szkolny 2016/2017

        •  

          UROCZYŚCIE POŻEGNALIŚMY MURY SZKOŁY

          Ostatni dzień pobytu w szkole przywitał uczniów pochmurnym niebem i zapowiedzią opadów. Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy byli podekscytowani i z uśmiechem odbierali świadectwa za całoroczną naukę. Najbardziej pracowici otrzymali nagrody książkowe i cenzury z czerwonym paskiem. Pani dyrektor wyróżniła uczniów, którzy zdobyli wysokie wyniki w różnych dziedzinach: naukowych, sportowych i artystycznych. Podziękowania za bezinteresowną pomoc i życzliwość otrzymali również rodzice uczniów.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          SZKOLNY FESTYN ŚRODOWISKOWY

          W piątkowe przedpołudnie uczniowie, ich rodziny oraz mieszkańcy lokalnego środowiska spotkali się w pięknym otoczeniu szkoły na festynie, który od lat integruje społeczność, jednocześnie umożliwiając dobrą zabawę. Także w tym roku nie mogło zabraknąć ulubionych stoisk z loterią fantową, domowym ciastem, miejscem na zabawy ruchowe. Pojawiły się też nowe atrakcje: stanowisko z  przyrządami do robienia ogromnych baniek mydlanych i kiermasz zdrowych napojów zorganizowany przez dwie grupy uczniów z klasy trzeciej i piątej. Kolejne lokalne spotkanie już za niecały rok.   

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

                  

          ZAJĘCIA W STRAŻY POŻARNEJ

          5 czerwca 2017r. byliśmy na wycieczce w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klas drugich. Celem spotkania było poznanie pracy strażaka, zachowanie bezpieczeństwa podczas pobytu w domu oraz prawidłowe korzystanie z różnych urządzeń gospodarstwa domowego. W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez strażaka. Podczas prezentacji multimedialnej zostały omówione zagrożenia i niebezpieczne sytuacje wynikające z korzystania z różnych urządzeń w naszych domach, które często prowadzą do pożarów. Strażak prowadził z dziećmi pogadankę w oparciu o przykłady z naszego życia codziennego. Często ludzie dorośli a także małe dzieci nie mają świadomości, że jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, które bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu i życiu, dlatego należy prawidłowo korzystać ze sprzętu w naszych domostwach, czyli podczas gotowania, sprzątania, ogrzewania domów. Szczególną uwagę strażak zwrócił naszym dzieciom na czad, który jest cichym zabójcą dla człowieka i w konsekwencji doprowadza do śmierci. W drugiej części naszego pobytu w straży pożarnej udaliśmy się do ogromnej hali, w której mogliśmy obejrzeć różne wozy strażackie, sprzęt który jest niezbędny strażakom podczas swojej pracy. Na koniec naszego pobytu nastąpiło krótkie podsumowanie, czyli usystematyzowanie wiedzy. Wycieczka do straży bardzo nam się podobała, uczniowie z dużymi wrażeniami wrócili do szkoły. Warto było zobaczyć taki obiekt.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          LUBUSKI TURNIEJ FINAŁOWY PROJEKTU EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE ZIELONA GÓRA 2017

          1 czerwca w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbył się  Finałowy Drużynowy Turniej Szachowy, w ramach realizowanego w województwie lubuskim  projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” 2017r. Turniej z udziałem blisko 200 uczniów, z 46 szkół, rozegrano systemem szwajcarskim.  Była to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności jeśli chodzi o planowanie, analizowanie, podejmowanie szybkich decyzji, koncentrację, cierpliwość i wytrwałość. Nasz zespół, reprezentowany przez uczniów klasy 3B, doskonale radził sobie ze stresem, przeżywał zwycięstwa i porażki. Ostatecznie po trzech meczach wygranych i trzech przegranych został sklasyfikowany na miejscu 26. Naszą szkołę  w  turnieju reprezentowali uczniowie, którzy już drugi rok uczą się tajników „królewskiej gry”: Są to: Natasza Konaszewicz, Antoni Jaroszek, Bartosz Kuźbicki i Michał Romaniuk.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

          WYCIECZKA DO ARBORETUM W DOLINIE TRZECH MŁYNÓW W BOGDAŃCU

           

          SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM W OGRÓDKU DYDAKTYCZNYM

          26 maja 2017 r. odbyło się spotkanie z pszczelarzem, mieszkańcem a zarazem miłośnikiem pszczół naszego miasta Gorzowa Wlkp., w którym brali udział uczniowie klas drugich. Celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie dla naszego środowiska społeczno - przyrodniczego mają pszczoły. Na świecie żyje ich niestety coraz mniej, co w konsekwencji może grozić im całkowitym wyginięciem. Pszczoły to jedyny spośród owadów gatunek, który uważa się za udomowiony. Mają ogromne znaczenie w produkcji żywności na całym świecie. Dzięki zapylaniu przez pszczołę miodną kwiatów, rośliny wydają nasiona i owoce. Ogromną korzyścią dla człowieka jest pozyskiwanie za pośrednictwem pszczoły zdrowego miodu oraz pyłku kwiatowego, który jest również jadalny i bardzo odżywczy. Zajęcia odbyły się w przepięknej scenerii, czyli w naszym ogródku dydaktycznym. Pogoda nam dopisywała, świeciło słońce, a pszczelarz  pięknie opowiadał o pszczołach, prezentował ciekawe akcesoria, które można było dotknąć i zobaczyć na żywo. Stanowią one niezbędny element do pozyskiwania w ulach pysznego, zdrowego miodu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, podczas których aktywnie odpowiadały na pytania pana pszczelarza, a za prawidłową odpowiedź otrzymywały pamiątkowe świeczki z wosku w różnych kształtach. Na koniec zajęć odbyła się słodka degustacja miodu, który bardzo wszystkim smakował! Mamy nadzieję, że spotkania z tak ciekawymi ludźmi w naszym pięknym, ukwieconym ogródku będą odbywały się systematycznie, stosownie do aury i pory roku, dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Jesteśmy bardzo dumni, że na terenie naszej placówki znajduje się tak wyjątkowe miejsce!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI NADANIA IMIENIA SZKOLE

          Maj to miesiąc ważnych świąt, które uczciliśmy z należytą powagą i szacunkiem. Ten właśnie miesiąc, obfitujący w okazje do świętowania, dwadzieścia lat temu brać uczniowska wybrała na święto nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. Od 15 maja 1997 roku patronuje nam wielki patriota, przyjaciel dzieci, krzewiciel dobra, radości i uśmiechu. W związku z rocznicą podczas lekcji nauczyciele przypomnieli uczniom najważniejsze fakty z życia i twórczości pisarza. W sali gimnastycznej odbył się apel z krótką inscenizacją oraz konkurs o patronie, przygotowany przez samorząd uczniowski. Podsumowano również inne konkursy związane z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Laureaci odebrali nagrody wręczone przez panią dyrektor. Nasz patron jest wciąż żywy w książkach chętnie czytanych przez uczniów i omawianych podczas lekcji.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          WYCIECZKA DO KOŚCIANA

          24 kwietnia uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do Nenufar Club w Kościanie. Brali udział w programie edukacyjnym pt. Z piratami dookoła świata, który miał charakter zarówno relaksacyjny jak i edukacyjny. Dzieci poznały miniatury budowli świata, ich krótki opis i lokalizację, wynalazki egipskie oraz wierzenia Indian. Program wymagał od dzieci aktywnego udziału i zaangażowania. Dał możliwość wykazania się sprawnością fizyczną, spostrzegawczością, a także umiejętnością współpracy. Po programie grupa przeszła do restauracji,  w której poznały zasady SAVOIR VIVRE przy stole, połączone z ekskluzywnym, trzydaniowym obiadem. Obsługiwani byli przez elegancko ubranych zawodowych kelnerów i kelnerki. Dzieci jadły trzydaniowy posiłek: zupę, drugie danie i deser. Wszystkie dania miały dziecięcą gramaturę. Program - OBIAD - prowadzony był  przez szefa sali, który w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób uczył elegancji i zachowania przy stole. Dopełnieniem wycieczki była wspaniała zabawa na placu zabaw. Zdjęcia z pasowania na pirata można znaleźć na stronie: http://nenufarclub.pl/         

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

          WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLNYM OGRÓDKU DYDAKTYCZNYM

          25 maja przybyły do naszej szkoły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 20 w Gorzowie Wlkp., które uczestniczyły  w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych  w ogródku dydaktycznym - Leśna Szkoła. Maluchy  poruszały się zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałki, a gdy natrafiały na żółty krążek, musiały wykonać określone zadanie tj. wyszukanie Ziemi w Układzie Słonecznym, odszyfrowanie alfabetu Morsa, posegregowanie śmieci,  rzuty do celu, rozwiązanie krzyżówki, odsłuchanie śpiewu bociana, kosa, sikorki i kukułki oraz dopasowanie drzewa  do jego owocu. Na koniec odszukały zakopany skarb. Wszystkie zadania były połączone z ruchem. Podczas wykonywania jednego z zadań przedszkolaki w spontaniczny sposób zaśpiewały piosenkę o kukułce. Dzieci bardzo dobrze się bawiły. Za trud i wysiłek otrzymały drobne upominki.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

          WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

              I DZIEŃ                                                                             II DZIEŃ

             

          III DZIEŃ

           

          10 LATEK W RUCHU DROGOWYM

          XXVI EDYCJA KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY

          W czwartek, 16 marca 2017 r., 9. uczniów naszej szkoły przystąpiło do XXVI edycji międzynarodowego konkursu matematycznego KANGUR. W kategorii Maluch wystartowało trzech uczniów z klasy III i trzech uczniów z klasy IV, a w kategorii Beniamin jeden uczeń z klasy V i dwie uczennice z klasy VI. Po dość długim okresie oczekiwania organizator konkursu – Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu ogłosiło wyniki. Dwoje „naszych Beniaminów” znalazło się na liście laureatów. Gratulujemy Anieli Błaszczak wyniku bardzo dobrego oraz Tomaszowi Urbaniakowi wyróżnienia. Szczegółowe wyniki na tablicy przy gabinecie matematycznym.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

          UROCZYSTE PRZEDSTAWIENIE Z OKAZJI MAJOWYCH ŚWIĄT

          W piątek, przed majowymi świętami, wszyscy uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu. Inscenizację dotyczącą  Konstytucji 3 Maja przygotowali czwartoklasiści. Po nich wystąpiła grupa uczniów z klasy V, którzy przybliżyli ważne informacje związane z historią jednego z symboli narodowych – polską flagą. Montaż słowny wzbogaciła recytacja drugoklasistki oraz piosenka pt. Witaj majowa jutrzenko w wykonaniu uczniów klasy VI.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          Międzynarodowy  Dzień Ziemi  podkreśliliśmy w szkole wieloma działaniami. Rozpoczęliśmy od posadzenia drzewek. Klasy czwarta, piąta i szósta, wspólnie z pracownikami szkoły, posadziły na terenie przyszkolnym drzewka  brzozy, jarzębiny, klonu  oraz świerku. W szkole odbył się apel podsumowujący działania ekologiczne uczniów.  Dzieci  ze wszystkich  klas otrzymały  nagrody za  szkolne zbiórki  makulatury, nakrętek i baterii , za udział w konkursach  wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, za udział w konkursie plastycznym  Dbam o Ziemię. Uczestniczyły także w tworzeniu pracy plastycznej Moja Planeta, rozwiązywały krzyżówkę ekologiczną oraz obejrzały film dotyczący ochrony środowiska. Wszyscy uczniowie, także swoim  ubiorem w barwach zieleni, brązu i żółci podkreślili obchody Dnia Ziemi. I pamiętamy, by o naszą planetę dbać każdego dnia przez takie działania jak chociażby, nie śmiecąc, nie niszcząc roślin, oszczędzając prąd, wodę czy segregując odpady.                                                                                                                    

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          MALI CHEMICY NA ZJĘCIACH LABORATORYJNYCH

          W środę, 19 kwietnia, uczniowie klasy 1 gościli w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Puszkina, gdzie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w pracowni chemicznej. Pod kierunkiem nauczyciela chemii pana Pawła Zaborowskiego przeprowadzili 3 doświadczenia. Były to: lampa wulkaniczna, gorący wulkan i musujący balon. Dzieci zostały podzielone na zespoły, w których samodzielnie wykonywały poszczególne etapy doświadczeń: wsypywały sodę oczyszczoną, wlewały stężoną wodę utlenioną, a nawet kwas octowy. W razie potrzeby pomocą służyły uczennice klasy II E. Lekcja chemii w pigułce bardzo im się podobała. Jeszcze długo przeżywały i komentowały udział w zajęciach. W drugiej klasie postaramy się dalej rozwijać pasje poznawcze i pojechać na wycieczkę do Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego w Stanowicach.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POKOCHAJ POEZJĘ

          4 kwietnia o godz.9:00 w Zespole Szkół nr 20 w Gorzowie Wlkp. odbył się XX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem Pokochaj Poezję. Celem konkursu była popularyzacja kultury żywego słowa, propagowanie twórczości poetyckiej, ukazanie wzorów pięknej polszczyzny. Konkurs był imprezą otwartą dla uczniów. Każdą szkołę reprezentowało 2 uczestników. W konkursie brało udział 18 szkół. W większości uczniowie prezentowali  wiersze bardzo znanych pisarzy, takich jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Naszą szkołę reprezentowało 2 uczniów: z klasy IIa Julia Tumicka, która recytowała wiersz Jana Brzechwy pt. Kłamczucha  oraz Damian Janicki wiersz tego samego poety pt. Żaba. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, a uczestnicy  świetnie przygotowani. Podczas recytacji komisja składająca się z 4 osób przyznawała punkty wg wyznaczonych kryteriów. Po prezentacji wszystkich  wierszy jury udało się na burzliwe obrady, a w tym czasie dla uczestników oraz ich opiekunów został przygotowany słodki poczęstunek. Po zakończonej pracy komisji nastąpił najważniejszy moment, czyli odczytanie wyników oraz rozdanie nagród i dyplomów. Jednogłośnie zwyciężyła nasza uczennica - Julia Tumicka, która pokonała wielu rywali! Dla nas  to ogromny sukces i radość, szczególnie wtedy, kiedy sukcesy odnoszą nasi najmłodsi uczniowie. Julia otrzymała dyplom oraz piękną książkę. Pozostali zwycięzcy  za II i III miejsce również dostali dyplomy i książki, a reszta uczestników dyplomy i na osłodę czekoladowego zająca. Kolejny konkurs dopiero za rok i z pewnością nasi uczniowie chętnie wezmą w nim udział.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III

          24 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. W tym roku wzięło w nim udział 21 uczniów. Wśród zaprezentowanych wierszy przeważały utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Nie zabrakło również utworów współczesnych autorek – Danuty Wawiłow i Doroty Gellner. Występujące dzieci oceniało jury w składzie: panie Aleksandra Pintal i Paulina Marculewicz oraz ks. Sebastian Oszurko. Po wysłuchaniu wszystkich interpretacji jury postanowiło przyznać I miejsce Damianowi Janickiemu z kl. II b (wiersz Żaba – Jan Brzechwa), II miejsce – Julii Tumickiej z kl. II a (Kłamczucha – Jan Brzechwa) i III – Agnieszce Pikule z kl. II b (Dżońcio – Julian Tuwim). Ponadto wyróżnienia otrzymali: uczennice Helena Buczacka z kl. I i Kinga Plust z kl. II a (wiersz Samochwała – Jan Brzechwa) oraz Julia Szyniec z kl. II b (Żuk – Jan Brzechwa). Nagrodzeni oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a wszyscy uczestnicy konkursu drobne upominki. Występującym dzieciom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          WIOSENNY KOROWÓD NAJMŁODSZYCH

          W tym roku przywitaliśmy wiosnę 22 marca, ponieważ aura pogodowa nie była dla nas sprzyjająca. Uczniowie klas I-III tradycyjnie przygotowali kukłę Marzanny oraz kolorowe kwiaty z bibuły. Około godz.10.00 z okrzykiem i śpiewem wesołej piosenki wyruszyliśmy ze szkoły w korowodzie w celu szukania pierwszych oznak wiosny. Podczas naszego spaceru obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę, pierwsze kwiaty w ogrodach, ptaki, które powróciły do nas na wiosnę z ciepłych krajów. Pogoda w tym dniu była piękna,  z bezchmurnego nieba świeciło słońce, a my po powrocie ze spaceru spaliliśmy Marzannę, która jest symbolem odejścia zimy i przyjścia upragnionej wiosny, którą już widać gołym okiem. Jesteśmy dobrej myśli, ze wiosenna aura będzie nam towarzyszyła aż do lata, a zima powróci dopiero po zakończeniu jesieni!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          22 marca odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy VI wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek inscenizacją pt. Zaczarowany bajek świat . Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki oraz szanować je. Królowa Książka dokonała pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki i pamiątkowy dyplom. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość pierwszoklasistów była największa! Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki!

          Opracowała:

          (-)Izabela Knap

          POKAZ TALENTÓW W PIERWSZYM DNIU WIOSNY

          W pierwszy Dzień Wiosny odbył się Pokaz Talentów, w trakcie którego uczniowie klas III-VI mogli zaprezentować swoje zdolności. Chętnych nie zabrakło. Uczennice z klasy IIIA (Hania Zdanowicz, Hania Smoleń, Wiktoria Adamowicz) oraz z klasy IIIB (Weronika Jastrzębska, Agnieszka Tudor, Amelia Kosińska, Hania Bubień)Julia Krawczyk zaśpiewały piosenkę „Jej ostatni rok”. Na zakończenie swoją pasję, czyli taniec, zaprezentowały Marcelina Mąka oraz Nina Szypuła z klasy IV. Po burzliwej naradzie zostali wyłonieni zwycięzcy. Miejsce II zajęły dziewczęta z klasy IIIB oraz Marcelina Mąka, która zatańczyła breakdance. Miejsce I zajęły dziewczęta z klasy VI. Mamy nadzieję, że Pokaz Talentów stanie się w naszej szkole tradycją i za rok znów będziemy mogli podziwiać najlepszych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu waszych zdolności.  Lena Knap z klasy VI zaprezentowały nie tylko zdolności muzyczne, ale także zręcznościowe - poruszając trzymającymi w rękach kubeczkami w rytm śpiewanej piosenki. Uczennice klasy IV , Hania Pintal, Agnieszka Górniak oraz  Wiktor Rudnicki z klasy IV oraz Oliwier Frybezowski z klasy VI. Tomasz Kaczmarek z klasy V zagrał natomiast na akordeonie. Maria Tudor, Aniela Błaszczak oraz  Grę na gitarze zaprezentowali : zaprezentowały układy gimnastyczno - taneczne.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

          DRUGOKLASIŚCI STAWIAJĄ NA ZDROWE ODŻYWIANIE

          W piątkowe przedpołudnie uczniowie  klasy II b przygotowali dla siebie w klasie drugie śniadanie. W związku z tym, że w tym tygodniu omawiane były tematy związane ze zdrowym odżywianiem dzieci przyniosły z domu różne produkty, takie jak: jogurt naturalny, owocowy, płatki kukurydziane, orzechy, migdały, słonecznik, rodzynki, pestki dyni, banany, jabłka oraz miód i same przygotowały bakaliowe jogurty o różnych smakach. W trakcie spożywania tych pysznych jogurtów zaprosiliśmy do nas naszą higienistkę szkolną, która przedstawiła dzieciom piramidę żywności i wskazała te produkty, które warto jeść do każdego posiłku. Pielęgniarka rozmawiała z uczniami o zasadach racjonalnego spożywania stałych posiłków. Szczególną rolę w naszym jedzeniu odgrywa drugie śniadanie, które powinno zawierać produkty znajdujące się u podstawy piramidy. Witaminy, które zawarte są w owocach i warzywach pomagają zachować zdrowie, dlatego nasze posiłki powinny być urozmaicone. Po spożyciu jogurtów uczniowie rozwiązywali krzyżówkę na temat warzyw i owoców, odgadywali ukryte hasło, kolorowali kredkami ilustracje. Wszystkim bardzo smakowało drugie śniadanie, dzieci były zadowolone i bardzo objedzone tymi zdrowymi pysznościami.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

           

          WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

          W dniach 24 lutego i 1 marca gościły w naszej szkole przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Krasnala Hałabały i Prywatnego Przedszkola Elemelek.  Dzieci wraz z uczniami klasy I i III a  poznały bliżej postać bohatera książek Kornela Makuszyńskiego Koziołka Matołka . Wysłuchały fragmentu jego przygód. Następnie pokolorowały postać koziołka. W dalszej części spotkania wykonywały zakładki do książki z gotowych elementów.  Na koniec otrzymały drobną niespodziankę. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

          BAŚNIE PANA PERRAULT

          27 lutego uczniowie klasy III a obejrzeli spektakl pt. Baśnie Pana Perraulta przygotowany przez Teatr Artens we Wrocławiu. Przedstawienie odbyło  się w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp.  Pan Perrault przybliżył  widzom takie bajki jak: Tomcio Paluch, Czerwony Kapturek i Ośla Skórka.  Interpretacja bajek zaciekawiła każdego odbiorcę. Wywołała emocje i rozwinęła wyobraźnię, uprzyjemniając czas. Autor próbował umoralniać widzów, zadając pytania dotyczące walki dobra i zła, oczywiście zawsze zwyciężało dobro.  Nasze spotkanie z kulturą było bardzo pouczające.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

          TŁUSTY CZWARTEK

          W 2017 roku tłusty czwartek wypadł 23 lutego. Tradycyjnie już tłusty czwartek to dzień, w którym zjadane są duże ilości słodkich wypieków: głównie pączków i faworków. W naszej szkole nie zabrakło słodkiego poczęstunku, w postaci faworków, który zorganizował SU. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

           

          BAWIMY SIĘ W KARNAWALE

          26 stycznia 2017 roku, w godzinach popołudniowych, odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV-VI. Inicjatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Uczestnicy dyskoteki mogli nie tylko potańczyć w rytm ulubionej muzyki, spotkać się w gronie przyjaciół i porozmawiać, ale również wziąć udział w zabawach przygotowanych przez członków SU. Jedną z nich była zabawa przy muzyce O jedno krzesło za mało. Innymi, cieszącymi się dużym powodzeniem: Taniec z balonem, Kalambury, Wycieczka do zoo. W trakcie dyskoteki odbył się również konkurs na królową i króla balu. Zostali nimi Hanna Romaniuk oraz  Kornel Robakowski z klasy czwartej. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

           
           

          BAL KARNAWAŁOWY NAJMŁODSZYCH

           

          26 stycznia br. odbył się bal karnawałowy dla naszych najmłodszych uczniów. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnej zabawy grupę starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Krasnala Hałabały przy ul. Słonecznej, którzy bardzo chętnie przybyli do naszej szkoły. Przez dwie godziny pan Piotr, jak zwykle fantastycznie, animował kolejne zabawy i uczył prostych układów choreograficznych do znanych wszystkim ulubionych przebojów. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami, które dostarczyły dzieciom dużo radości. Wszyscy wspaniale się bawili. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie tak pomysłowych i pięknych strojów oraz za słodki poczęstunek w klasach. Aż szkoda, że następny bal karnawałowy dopiero za rok…

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          NASZA TROSKA O BEZPAŃSKIE PIESKI

          Uczennice klasy szóstej Aleksandra Kobus i Zuzanna  Bubień w październiku przeprowadziły w szkole zbiórkę karmy i pieniędzy na jej zakup dla piesków ze schroniska  Azorki w Gorzowie. Uczniowie Szkoły Podstawowej  przynieśli karmę i przekazali fundusze w kwocie 145 złotych. Za uzyskane pieniądze  zakupiono sporą ilość jedzenia dla psów. 25 stycznia karma została przekazana do schroniska przez uczennice Aleksandrę Kobus i Anielę Błaszczak oraz nauczyciela przyrody. Nasza akcja charytatywna  jest wyrazem wrażliwości na los bezpańskich zwierząt oraz wspiera funkcjonowanie schroniska.              

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          WARSZTATY EDUKACYJNE KOSMOS NA TAPETĘ

           

          Uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. Kosmos na tapetę, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej. Warsztaty prowadziła p. Anna Giniewska, która jest pracownikiem biblioteki oraz organizatorem zajęć dla młodszych i starszych uczniów. Celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zachęcanie do czytania książek, pogłębianie wiedzy o Kosmosie i Wszechświecie. W pierwszej części zajęć uczniowie opowiadali na temat Księżyca, odpowiadali na różne pytania dotyczące Wszechświata, życia na innych planetach. Następnie dowiedzieli się wielu bardzo ciekawych informacji na temat Załogi statku Apollo 11, której uczestnicy po raz pierwszy wystartowali rakietą w Kosmos i przeszli do historii. W dalszej części spotkania słuchali odgłosów, które można usłyszeć w Kosmosie oraz oglądali książkę na temat uczestników wyprawy. Następnie podzielili się na trzy grupy i czytali teksty źródłowe  na temat pracy astronautów, co ciekawego odkryli i zobaczyli. W drugiej części zajęć na białych kartach papieru próbowali odcisnąć swój but oraz wyszukiwali i rysowali  faktury ścian pomieszczeń oklejonych tapetą. Pod koniec zajęć zaprojektowali i wykonali ciekawą pracę plastyczną z własnych materiałów papierniczych, narysowanych faktur, które naklejali na duże, papierowe koło w kształcie księżyca.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

          DZIEWCZĘTA BRĄZOWYMI MEDALISTKAMI GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU

           

          18 stycznia w hali sportowej SP1 z udziałem czterech szkół odbył się finał Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju dziewcząt. Jedno zwycięstwo (2:1 z SP5), jeden remis (0:0 z SP21) oraz jedna porażka ( 0:1 z SP1) to bilans naszej drużyny, która z dorobkiem 4 punktów zajęła III miejsce. Pamiątkowy puchar, dyplom oraz brązowe medale dziewczęta otrzymały podczas podsumowania rozgrywek. Drugie miejsce zajęła SP21 a pierwsze SP1. Naszą szkołę reprezentowały: Z. Bubień, W. Kamińska, L. Knap, A. Kobus, A. Koj, K. Piasecka, A.Sobieraj, M. Tudor. Gratulujemy!   

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

           

          AKCJA GÓRA GROSZA

           

          W grudniu, jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w siedemnastej edycji Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja cieszyła się zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie wrzucali monety do przygotowanych przez klasy puszek. Dzięki akcji uczniowie uświadamiają sobie, że oddając chociażby jeden grosik, mogą przyłączyć się do zrealizowania przedsięwzięcia i pomóc innym dzieciom. Akcja ma również charakter integracyjny. Wspólnie udało nam się zebrać 434.91zł.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

          KALEJDOSKOP - POZNAJMY SIĘ I SZANUJMY NAWZAJEM 

          Kalejdoskop - poznajmy się i szanujmy nawzajem - pod tym właśnie hasłem w naszej szkole po raz kolejny odbyło się bardzo ciekawe widowisko artystyczne. Jego twórcą, reżyserem, scenografem, kostiumologiem i prowadzącym był pan Stanisław Sielicki. Artysta bardzo zainteresował liczną widownię – około 150 uczniów. Warto też wspomnieć, że pan Sielicki bardzo dobrze poradził sobie z nieuniknionym przy tej liczbie widzów gwarem w sali gimnastycznej. Do udziału w mądrych i pouczających konkurencjach zaangażował dużą grupę uczniów,  którzy świetnie się bawiąc, rywalizowali między sobą. W przerwach w przedstawieniu wodzirej włączał muzykę i rzucał  bardzo dużą piłkę, która szybowała w powietrzu odbijana przez widzów. Podczas inscenizacji uczniowie mogli wiele się dowiedzieć o różnych religiach i kulturach. Uczestniczyli w konkursie układania świec w chanukowym świeczniku, scence oświadczyn, odgadywali zagadki, budowali wieże i układali kredki w kolor tęczy, instruowani przez przyjaciół z powodu opasek na oczach. Każdy, kto wziął udział w zabawie, otrzymał czekoladową pralinkę. Już nie możemy doczekać się przyszłorocznego spotkania ze świetnym artystą.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          SZKOLNE JASEŁKA 

           

          ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W LIPIANACH 

          9 grudnia uczniowie klas drugich i trzecich reprezentowali naszą szkołę w Lipianach w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich pn. Czekając na Pjongczang. Nazwa igrzysk dotyczy miasta Pjongczang w Korei Południowej, w której w roku 2018 odbędą się właśnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W imprezie wzięło udział 15 drużyn 15-osobowych. Każda drużyna reprezentowała jeden kraj w różnych kategoriach wiekowych i tak: 7-latki reprezentowały Francję, 8-latki Austrię a 9-latki Czechy. Po oficjalnym przemarszu zespołów w hali  i otwarciu igrzysk przez burmistrza Lipian i Panią Dyrektor Szkoły nadszedł czas na rywalizację. Każda drużyna brała udział w 5 konkurencjach  takich jak: worek, łyżwy, sanki, rzut, slalom.  Liczył się czas łączny całego zespołu.  W przerwie dzieci otrzymały słodki poczęstunek, obejrzały pokaz pierwszej pomocy oraz uczestniczyły w quizie o sporcie, w którym bardzo dobrze zaprezentował się nasz uczeń Julian Zdanowicz. Po zaciętej rywalizacji uczniowie 7-letni zdobyli IV miejsce, 9-latkowie zdobyli  brązowy medal, natomiast  8-latki stanęły na najwyższym podium, otrzymując złoty medal. Gratulujemy sukcesu!!!                             

          Opracowała:

          (-)Lucyna kandel-Feliczak

          Z WIZYTĄ W TEATRZE 

          W ramach Mikołajkowych Spotkań Baśniowych uczniowie II etapu edukacji mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. Mały Książę. Adaptacja filozoficznej baśni o poszukiwaniu przyjaciela, zrealizowana w formie musicalu, zachwyciła widzów. Podziwialiśmy barwne stroje i ciekawe układy choreograficzne. Klaskaliśmy w rytmie piosenek, których słowa zawierały mądre przesłania. Dodatkową atrakcją po spektaklu było pojawienie się na scenie dwóch Mikołajów prowadzących ze sobą zabawny dialog. Kiedy udaliśmy się do foyer czekali już na nas ze słodkim upominkiem.   

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Dorota Król


          POMAGAMY DZIECIOM Z ANGOLI 

          Informujemy, że w naszej szkole trwa  akcja z projektu Wszystkie kolory świata. Uszyte przez dzieci i ich bliskich lalki zamieszczane są (sukcesywnie w miarę ich dostarczania do szkoły)na tablicach ogłoszeń na korytarzu I piętra. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Lale będą sprzedawane  15.12.2016 r. na zebraniu rodziców oraz w dniach następnych. Lala, która najbardziej spodoba się większej ilości osób będzie licytowana. Pozyskane  w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na konto UNICEF i wspomogą dzieci z Angoli – ratowanie życia poprzez zakup szczepionek.                                               

          Opracowała:

                                                                                                               (-)Urszula Jarocka- koordynator-projektu   

          MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

          6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole mikołajki. Z tej okazji, na pierwszej godzinie lekcyjnej, uczniowie uczestniczyli w występie czarodzieja. Na drugiej lekcji SU zorganizował pocztę mikołajkową. W tygodniu poprzedzającym mikołajki uczniowie mogli zakupić czekoladowe mikołaje i wręczyć je przyjaciołom i bliskim, właśnie 6 grudnia. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

                     

          III MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU UNIHOKEJA CHŁOPCÓW PIŁKA, KRĄŻEK - HOOP DO BRAMKI 

          W sobotę 3 grudnia w nowoczesnej hali sportowej Gimnazjum w Dobrej / k. Nowogardu siedmiu uczniów klas V - VI reprezentowało naszą szkołę w Regionalnym Turnieju Unihokeja chłopców pod nazwą Piłka, krążek – hoop do bramki. Był on sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki a zorganizowany przez Zachodniopomorski Zarząd Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Szczecinie. W turnieju wzięło udział sześć drużyn chłopców i trzy dziewcząt. Nasz zespół w czasie całego turnieju rozegrał trzy mecze: pierwszy wygrał z SP Maszewo II 2:0, drugi zremisował 1:1 z SP Maszewo I, a trzeci decydujący o zajęciu III miejsca wygrał z SP Wierzbięcin 2:0. Brązowe medale, pamiątkowy dyplom i puchar wręczyli naszym uczniom organizatorzy turnieju, którzy zadbali także o poczęstunek, słodycze oraz napoje dla wszystkich uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: O. Caban, A. Kobus, M. Kamiński, M. Oleszkiewicz, M. Pawłowski, E. Połeć, M. Szczepański. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i miasta.

          Opracował:

                                                                                                              (-)Artur Gałat

           

          SPOTKANIE INTEGRACYJNE

          1 grudnia uczniowie klas trzecich i uczeń klasy IV wybrali się  na wycieczkę do Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem w Małyszynie. Po krótkim przywitaniu i zajęciu miejsc jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki dzieci znalazły się w krainie bajek. W tej właśnie magicznej atmosferze obejrzały przygotowany przez podopiecznych ośrodka spektakl pt. Czerwony Kapturek. Przepiękna scenografia, oprawa muzyczna i wspaniała gra aktorów zachwyciła przybyłych widzów. Po gromkich brawach nadszedł czas na zabawy integracyjne. Wspólny taniec a następnie naśladowanie pieczenia ciasta zbliżyły do siebie dwie grupy. Nie zabrakło  wspólnego poczęstunku oraz pytań dotyczących dzieci patrzących trochę inaczej na świat. Odpowiedzi nauczycieli zadowolili ciekawość uczniów. Na koniec zwiedziliśmy ośrodek i niektóre sale . Po pożegnaniu wróciliśmy do szkoły . Pomimo bardzo deszczowej pogody spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

                                                                                                                         

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

          WIECZÓR ANDRZEJKOWY 

          W późnych godzinach popołudniowych, w imieniny Andrzeja, chętni uczniowie klas IV-VI wzięli udział w andrzejkach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. Nastrojowa muzyka zachęcała do uczestniczenia w zabawach i wróżbach przygotowanych przez wychowawców, a bogato zastawione szwedzkie stoły do konsumowania zdrowych i mniej zdrowych przekąsek. Wspólnie spędzony czas po zajęciach lekcyjnych był okazją do umocnienia klasowych więzi i poznania swojej przyszłości, bo przecież wróżby nie kłamią.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Dorota Król

          WYCIECZKA DO GNIEZNA 

          29 listopada uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami, pojechali na wycieczkę do Gniezna. Najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, w którym w ciekawy i przystępny sposób mogliśmy zapoznać się z historią średniowiecznego państwa polskiego. W trzech salach multimedialnych obejrzeliśmy w 3D filmy pokazujące życie za czasów pierwszych władców oraz liczne eksponaty archeologiczne. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, których efektem było zbudowanie makiety grodu. Kolejnym punktem naszego pobytu w pierwszej stolicy Polski było zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha. Zbudowana w II połowie X wieku przez Mieszka I katedra, była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Uczniowie ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeli znajdujący się w katedrze grób św. Wojciecha. I wreszcie nadszedł czas na wizytę w Fabryce Bombek KADPOL, która w tym roku obchodziła swoje 25-lecie. Podstawową i najważniejszą produkcją jest wyrób szklanych bombek choinkowych. Każdy etap powstawania bombek odbywa się za pomocą ludzkich rąk. Do dziś wyroby są ręcznie dmuchane, a następnie zdobione przez doświadczonych dekoratorów. Dzieci miały możliwość zobaczenia całej linii produkcyjnej, a następnie mogły zakupić te wyjątkowe ozdoby choinkowe w firmowym sklepie. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, podczas których uczniowie z pomocą pani instruktorki ozdabiali bombki. Około godziny 20.00 wróciliśmy do Gorzowa – zmęczeni, ale bogatsi o nowe wiadomości, doświadczenia i umiejętności. Miłą pamiątką będą na pewno przywiezione do domu bombki – zwłaszcza te samodzielnie wykonane.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIETA NIEPODLEGŁOŚCI 

          Dla uczczenia 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Szkole odbył się uroczysty apel. Wszyscy uczniowie w galowych strojach wysłuchali historii o tym, jak doszło do zniknięcia Polski z mapy Europy i o odrodzeniu się, po 123 latach, niepodległego państwa. Montaż słowno-muzyczny zatytułowany BÓG, HONOR, OJCZYZNA został przedstawiony przez uczniów klasy VI. Wzięli w nim udział również uczniowie z klasy III: Zosia, Bartek, Olek, Antek i Jaś. Zaangażowały się także mamy chłopców – to one zadbały o przebranie chłopców za żołnierzy. Szóstoklasiści zaśpiewali Rotę i dwie pieśni żołnierskie: Piechotę i Legiony. Do perfekcyjnego wykonania tych pieśni zostali przygotowani przez panią Urszulę Jarocką. Całość wyreżyserowała nauczycielka, która opracowała notatkę.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Teresa Sągajłło-Abramek

              

          TUŻ ZA PODIUM W FINALE GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU CHŁOCÓW 

          8 listopada w hali sportowej SP1 odbył się finał unihokeja chłopców w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. Rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”, stąd cztery szkoły w nim uczestniczące rozegrały po trzy mecze. Pierwszy mecz nasi uczniowie przegrali 2:0 z SSPSE a następne dwa zremisowali 4:4 z SP1 oraz 1:1 z SP5. Losy brązowego medalu, przy dużej dramaturgii gry, toczyły się do ostatniej chwili. Niewielką różnicą bramek przegraliśmy mecz o brąz, ostatecznie zajmując IV miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: O. Caban, P. Ciszewski, M. Kamiński, A. Kobus, F. Majewski, M. Oleszkiewicz, M. Pawłowski, E. Połeć, A. Socha, M. Szczepański, T. Urbaniak.

          Drużynie gratulujemy!

          Opracował:

                                                                                                              (-)Artur Gałat

           

          AWANS DO FINAŁU GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

          27 października w hali sportowej SP21 odbyły się eliminacje unihokeja chłopców w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. Udany występ zaliczyli nasi uczniowie, którzy w trzech meczach odnieśli dwa zwycięstwa - 5:0 z SP9 i 1:0 z z SP21 i jedną porażkę 1:3 z SPPSE. Tym samym zajęli I miejsce w grupie i awans do finału GSM, który odbędzie w połowie listopada. Naszą szkołę reprezentowali: O. Caban, A. Kobus, F. Majewski F. Mak, M. Kamiński, M. Oleszkiewicz, M. Pawłowski, E. Połeć, A. Socha, M. Szczepański, T. Urbaniak.  

          Opracował:

                                                                                                              (-)Artur Gałat

          CYBERPRZEMOCY MÓWIMY NIE

          17.10.2016 r. odbyło się spotkanie z dzielnicowym Grzegorzem Jastrzębskim dotyczące cyberprzemocy. Celem spotkania były przeprowadzone pogadanki w klasach I-IV dla naszych uczniów. Podczas spotkania uczniowie zostali poinformowani o negatywnych skutkach niewłaściwego korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Technologie te to głównie internet oraz telefony komórkowe, które bardzo często wykorzystuje się w kontekście przemocy wobec grupy rówieśniczej w różnym wieku. Dzielnicowy tłumaczył dzieciom w jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z komputera oraz telefonu komórkowego. Niebezpieczne zjawiska, które mogą wystąpić to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających zdjęć, kompromitujących filmów, podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli. Niebezpieczeństwo wynika z szybkości rozprzestrzeniania się informacji i ich dostępności. Dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie dziecko, które jest ofiarą, zostało otoczone wsparciem i  skuteczną profilaktyką. Cyberprzemoc może wpływać negatywnie na psychikę każdego, młodego człowieka silniej niż przemoc bezpośrednia. Podczas spotkania dzielnicowy również przypomniał naszym uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przebywania w domu  bez nadzoru rodziców oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego na drodze.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Aleksandra Pintal

          ŚLUBOWANIE KLASY I

          14 października odbyło się  uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Od samego rana w szkole panowała świąteczna atmosfera. Przepięknie udekorowana sala gimnastyczna, pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe, a to wszystko po to, by ich ślubowanie wypadło jak najbardziej uroczyście. Na akademię przybyli:  pani dyrektor  Danuta Łukasiewicz,  nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz przede wszystkim najmłodsi uczniowie naszej szkoły.  Po przywitaniu gości rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez dzieci z klasy pierwszej, podczas której zaprezentowały wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszym miesiącu nauki. Z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie swoim wspaniałym występem udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Po programie artystycznym  dzieci musiały jeszcze wykonać dwa zadania sprawnościowe przygotowane dla nich przez Samorząd Uczniowski. Wreszcie w obecności wszystkich zgromadzonych odważnie złożyły przyrzeczenie, w którym ślubowały być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Kolejnym ważnym momentem  było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka dużym ołówkiem. Następnie pierwszoklasiści odcisnęli  kciuki w kronice szkoły i otrzymali okolicznościowe medale. Pani dyrektor życzyła uczniom  sukcesów oraz wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Po tych formalnościach rodzice wręczyli swoim pociechom ufundowane przez siebie domki wypełnione po brzegi łakociami, czym sprawili im ogromną radość. Na zakończenie  uroczystości uczennica klasy szóstej złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji ich święta, a przedstawiciele Rady Rodziców z klasy pierwszej podziękowali pedagogom za trud włożony w edukację oraz wychowanie dzieci i młodzieży, i wręczyli symboliczne kwiaty. Serdecznie dziękujemy  wszystkim rodzicom za przybycie oraz przede wszystkim za pomoc w przygotowaniu tej ważnej uroczystości. Wierzymy, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          Joanna Szwankowska-Misa

           

          VI ŚWIATOWY DZIEN TABLICZKI MNOŻENIA

          Od wtorku do czwartku trwało generalne przypominanie najtrudniejszych przypadków tabliczki mnożenia. Uczniowie zadawali pytania swoim koleżankom i kolegom w najróżniejszej postaci, np. przez ile trzeba podzielić 56, żeby otrzymać osiem? W piątek, 30 września, w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, uczniowie klas III – VI, sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia. Sprawdzaniem prawidłowości odpowiedzi zajmowali się asystenci wyłonieni przez Koordynatora szkolnego. Tylko ok. 50% naszych uczniów wykazało się bezbłędną znajomością TM i oni otrzymali tytuł Eksperta TM. Trochę żal, że rodzice/opiekunowie nie włączyli się do naszej zabawy i nie stanęli do egzaminu.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

          WYCIECZKA DO SKANSENU W BOGDAŃCU

          W środę, kiedy czwartoklasiści zgodnie z planem mają aż siedem godzin lekcyjnych, została zaplanowana i zrealizowana wycieczka szyno busem do oddziału Muzeum Lubuskiego. Prawie półgodzinny spacer do Skansenu sprzyjał integracyjnym rozmowom i poznawaniu zespołu klasowego przez wychowawcę. Po przybyciu na miejsce i powitaniu przez gospodarzy  uczniowie zwiedzili izbę młynarza wypełnioną zabytkowymi meblami i przedmiotami. Następnie poznali dawne narzędzia służące do pracy w polu i dowiedzieli się jak nazywali się ich wytwórcy. Czas oczekiwania na przyjazd pana piekarza spędzili na zabawie w berka. Kiedy ciasto chlebowe trafiło do pieca, zgromadzili się wokół ogniska, aby upiec kiełbaski. Rozdanie pachnącego, pieczonego na liściach kapusty chleba zakończył pobyt w Skansenie.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Dorota Król

           

           

          III MIEJSCE W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH CHŁOPCÓW W RAMACH GSM

          28 września przy ul. Fabrycznej (tereny przy moście kolejowym nad Wartą) obyły się Indywidualne Biegi Przełajowe, które otworzyły tegoroczną edycję Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. Zawody dla szkół podstawowych odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych - rocznik 2004 i 2005 (osobno dla dziewcząt i osobno dla chłopców). Bardzo dobry wynik uzyskał Filip Mak, który w biegu na dystansie 600m chłopców rocznik 2005 zajął III miejsce, tym samym zdobywając brązowy medal i pamiątkowy dyplom. Podziękowania i gratulacje za udział w zawodach należą się także pozostałym dziesięciu uczniom, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę, a są to: O. Caban, Ł. Cyganiak, M. Kamiński, L. Knap, A. Kobus, A. Koj, F. Majewski, M. Oleszkiewicz,  E. Połeć, A. Sobieraj.

           Opracował:

                                                                                                              (-)Artur Gałat

           

          LEŚNA SZKOŁA OTWORZYŁA SWOJE PODWOJE

          W słoneczne przedpołudnie – 21 września –  przy naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie Ogródka Dydaktycznego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor Wydziału Edukacji – pan Eugeniusz Kurzawski, Inspektor ds. Wychowania Przedszkolnego – pani Iwona Sancewicz, pani Anna Zaleska – przyjaciel szkoły i współtwórczyni inicjatyw obywatelskich, Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole – pan Stanisław Jaroszewicz, przedstawiciele wykonawców obiektu oraz nasz duchowy przewodnik ks. Proboszcz Henryk Jacuński. Pani dyrektor przywitała gości, podkreślając wyjątkowość Ogródka i przypominając dwa poprzednie obiekty, które powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. Władze Miasta reprezentował pan Eugeniusz Kurzawski, który docenił dobrą współpracę szkoły ze środowiskiem lokalnym; to dzięki niej koło szkoły powstały trzy wspaniałe inwestycje. Ksiądz Kanonik poświęcił symboliczną bramę wejściową do Leśnej Szkoły. W przecięciu wstęgi oprócz gości wzięli udział przedstawiciele uczniów. Przy dźwiękach wesołej piosenki goście zwiedzili obiekt, udzielając wywiadów do lokalnego radia i telewizji. Zapraszamy mieszkańców Wieprzyc do odwiedzenia ogródka.

                                                                                                                Opracowała:

                                                                                                              (-)Dorota Król


           

           

          AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016"

          Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata odbywa się pod hasłem Podaj dalejDrugie życie odpadów. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko. Proponowane są działania, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dajemy im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej. Najważniejsze jest jednak nieśmiecenie i nietworzenie odpadów na co dzień. Ważne jest także krzewienie kultury szanowania i naprawiania rzeczy, a nie traktowania ich jako jednorazowych. O tym,  uczennice: Lena i Zuzanna z klasy szóstej poinformowały wszystkich uczniów zebranych na apelu rozpoczynającym Sprzątanie Świata w naszej szkole. Ogłosiły  także zbiórkę baterii, makulatury i nakrętek. Po krótkim apelu wszystkie  dzieci przystąpiły do sprzątania wyznaczonych terenów wokół szkoły. Pozbierane śmieci świadczą o tym, że ludzie je wyrzucają, zaśmiecają planetę. A przecież to od nas zależy jak wygląda nasza okolica. Pamiętajmy, że o nasze środowisko dbamy codziennie.

                                                                                                                Opracowała:

                                                                                                              (-)Danuta Górska

           

           

          ZATAŃCZ..... Z KLASĄ W SWOJEJ SZKOLE

          07 września, na drugiej godzinie lekcyjnej, uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcji edukacyjno-integracyjnej na temat: Tanecznym krokiem w świat dobrych manier. „Co to jest fair play?”. Zajęcia odbyły się w ramach programu edukacyjno-wychowawczego, który już od kilku lat realizowany jest w naszej szkole przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier Hajdasz. Podczas spotkania dzieci miały możliwość poznania różnych stylów tanecznych, a następnie powtarzania prostych figur animowanych przez instruktorki. Lekcja przeplatana była nauką kulturalnego zachowania. Tematem savoir vivru była rozmowa o zachowaniu podczas sportowej rywalizacji, szacunku dla współzawodnika oraz zachowania fair play w sporcie. Nasi uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach oraz świetnie się bawili podczas wspólnego tańca.

           

           

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

          01 września o godz. 9:00 rozpoczął się pierwszy apel w nowym roku szkolnym. Pani dyrektor, witając uczniów, szczególnie serdeczne słowa skierowała do pierwszoklasistów, którym zostały wręczone teczki z przyborami artystycznymi. Prezent dla najmłodszych uczniów ufundował komitet rodzicielski. Na uroczystości nie mogło zabraknąć księdza proboszcza ze słowami otuchy, wsparcia i z duszpasterskim błogosławieństwem. Apel zakończyło wyprowadzenie sztandaru przez nowo wybrany poczet w składzie: Aniela Błaszczak, Lena Knap i Patryk Ciszewski. Uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

          Opracowała:

                                                                                                              (-)Dorota Król