• Rok szkolny 2013/2014

        •  

          ROK SZKOLNY 2013/2014

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

           

          27 czerwca uczniowie naszej szkoły po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyli w uroczystym apelu i spotkaniach z wychowawcami. Już o godz. 8:00 spotkali się w kościele, żeby uczestniczyć we Mszy Św., skąd udali się do szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał ksiądz proboszcz, a po nim wystąpiła pani dyrektor, która dokonała podsumowania osiągnięć naszych uczniów. Następnie wystąpili wyróżnieni za wyniki w nauce uczniowie oraz zaangażowani w pracę na rzecz klasy i szkoły rodzice. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa w klasach od wychowawców. W drugim uroczystym apelu wzięli udział szóstoklasiści wraz z towarzyszącymi im rodzicami. Absolwenci pożegnali się ze szkołą w przygotowanym na wesoło przedstawieniu. Uwieńczeniem ostatniego spotkania był ogromny tort - niespodzianka od rodziców. Życzenia uczniom klasy VI złożyli ich młodsi o rok koledzy. W radosnej i serdecznej atmosferze uczniowie pożegnali mury szkoły.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          DZIĘKUJEMY ZA PAMIĘĆ

           

          W dniach 20 – 23 maja gościliśmy w Prenzlau w ramach unijnego projektu „Poznajemy kraj sąsiada”. Podczas pobytu zawiązały się liczne przyjaźnie, których efektem jest list, napisany przez naszych niemieckich kolegów. Do listu dołączona była płyta ze zdjęciami. Bardzo dziękujemy za pamięć! Na pewno pośpieszymy z odpowiedzią.

          Opracowała:

          (-)Izabela Knap

            

           

          W ŚWIECIE DINOZAURÓW

           

          Dnia 26 czerwca grupa przedszkolna pojechała na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądały kiedyś dinozaury w ich naturalnych rozmiarach, uczestniczyły w lekcji edukacyjnej, jak również malowały skamieliny odlane w gipsie. Po zajęciach maluchy zjadły grillowaną kiełbaskę. Pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, wycieczka była bardzo udana.

          Opracowała :

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          SZKOLNY FESTYN

           

          W ostatnim tygodniu czerwca bawiliśmy się na festynie, który już na stałe wpisał się w kalendarz szkolnych imprez. Dla naszych uczniów i ich rodzin przygotowaliśmy wiele atrakcji, m. in.: konkurencje sportowe, rozgrywki piłkarskie między chłopcami klas IV – VI, rysowanie kredą na boisku asfaltowym, zabawy w dmuchanym zamku. Poza zajęciami ruchowymi zostały zorganizowane liczne stoiska: z loterią fantową, w której każdy los wygrywał, pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców i babcie, z malowaniem twarzy i paznokci. Na kiermaszu zorganizowanym na terenie szkoły przez Księgarnię Edukacyjno - Językową POLANGLO rodzice mogli kupić nowe podręczniki oraz skorzystać z bogatej oferty książek na wakacje przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza. Uśmiechy na twarzach naszych uczniów i ich zaangażowanie upewniają nas, że taki rodzaj aktywności wśród koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki oraz rodziców jest tym na co czekają i w czym chętnie uczestniczą.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          WYCIECZKA W GÓRY IZERSKIE – KARKONOSZE

           

          Dnia 16 czerwca 2014 roku, uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę w Góry Izerskie - Karkonosze. Pierwszego dnia po przyjeździe do Sobieszowa spacerkiem weszliśmy na wzgórze Chojnik (627 metrów n.p.m.) z ruinami średniowiecznego zamku. Mieliśmy okazję obejrzeć wnętrze twierdzy, a także wspiąć się na punkt widokowy, skąd podziwialiśmy panoramę Karkonoszy i Gór Izerskich. Następnie pojechaliśmy na malowniczo położony na trasie Karkonoskiego Parku Narodowego tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części wąwozu na skalnym progu na wysokości 520 metrów n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający w dół kaskadą wody zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie na wysokość 13,3 metra. Około godziny 19 przybyliśmy na miejsce zakwaterowania, gdzie udaliśmy się na obiadokolację i nocleg. Drugi dzień spędziliśmy na całodniowej wycieczce w Karkonosze. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Minerałów, gdzie każdy mógł obejrzeć jakie skarby kryje nasza ziemia, a także zakupić ciekawe wyroby jubilerskie. Spacerkiem dotarliśmy nad najwyższy wodospad w polskich Sudetach – Wodospad Kamieńczyka. Zaopatrzeni w kaski, zeszliśmy do kanionu Kamieńczyka. Tam zobaczyliśmy jak woda potoku spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Pokonując 1362 metry n.p.m. dotarliśmy na szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy w pobliżu granicy z Czechami na Szrenicę. Znajduje się na niej doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii. Wracając do miejsca zakwaterowania przejechaliśmy ostry zakręt zwany Zakrętem Śmierci (180 stopni), położony na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Odwiedziliśmy także najdłuższą Halę Spacerową w Domu Zdrojowym. Trzeci dzień rozpoczął się zjazdami na torze saneczkowym w Szklarskiej Porębie. Następnie pojechaliśmy do jednej z najlepiej zachowanych twierdz średniowiecznych, kryjących w sobie wiele legend i tajemnic. Był to Zamek Czocha w miejscowości Sucha nad Zalewem Leśniańskim w polskiej części Łużyc Górnych. W malowniczym zamku powstało wiele filmów fabularnych oraz nagrano teledysk do przeboju Sylwii Grzeszczak. Obecnie zamek jest dostępny publicznie jako ośrodek hotelowo - konferencyjny. Po obiedzie zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

            

           

          MISTRZOSTWA MIASTA GORZOWA WLKP. DLA KLAS II W PŁYWANIU

           

          W dniach 16 – 17 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w Gorzowskiej Spartakiadzie Młodzieży w Pływaniu, która odbyła się na Słowiance. Każdego roku Słowianka organizuje zawody pływackie pod hasłem Mistrzostwa Miasta Gorzowa Wlkp. dla klas II w Pływaniu. Uczestnikami tych zawodów byli uczniowie z najmłodszych klas z różnych gorzowskich szkół podstawowych, którzy przez cały rok szkolny uczyli się pływać. W pierwszym dniu zawodów startowali chłopcy, którzy płynęli na dystansie 25 m stylem grzbietowym. Najlepsi okazali się uczniowie: Adam Kobus i Mateusz Oleszkiewicz, którzy w poszczególnych seriach zdobyli I miejsce. W drugim dniu zawodów startowały dziewczęta, które płynęły na dystansie 25 m również stylem grzbietowym. Magdalena Gajda i Milena Gąsiorek w poszczególnych seriach zdobyły również I miejsce. Niestety w tym roku nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca na podium, ale nasi uczniowie na tle innych szkół prezentowali się bardzo dodrze. Po skończonych zawodach wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zawieszki na klucze od swoich instruktorów nauki pływania.

          Opracowała:

          (-) Aleksandra Pintal

           

           

          LUBUSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY

           

          W dniu 13 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Zielonej Górze przy ul. Sulechowskiej odbył się Wojewódzki Finał Indywidualnych Zawodów Lekkoatletycznych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Bardzo udany występ zanotował uczeń naszej szkoły Tymoteusz Bubień, który reprezentując miasto Gorzów w biegu na dystansie 300m, z czasem 43,90 sek zajął III miejsce! Brązowy medal oraz pamiątkowy dyplom to nie tylko cenne trofea przywiezione z tych zawodów. O wiele ważniejsze są nowe doświadczenia, które miejmy nadzieję owocować będą w kolejnych latach. Gratulujemy Tymoteuszowi i życzymy dalszych sukcesów oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

           

          DOBRY WYNIK NA SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTY

           

          Są już wstępne wyniki jakie osiągnęli nasi uczniowie na zewnętrznym sprawdzianie szóstoklasisty. Aż 10 uczniów otrzymało powyżej 30 punktów na 40 możliwych do uzyskania. Wśród tej grupy jest uczeń, który zdobył 40 pkt. Systematyczna i konsekwentna praca uczniów i nauczycieli przyniosła dobre efekty. Cieszy nas fakt, że nie ma uczniów z najniższym i bardzo niskim wynikiem. Średnia punktów na ucznia wynosi 28,9 pkt., a średnia sprawność za cały test 72,29%.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          CIEKAWA WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW

           

          Dnia 5 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Zakładu Wagony w Gorzowie Wlkp. Ruszyliśmy szynobusem ze stacji Gorzów Wlkp.– Wieprzyce do stacji Gorzów Wlkp. Przeszliśmy spacerkiem do pobliskiego zakładu na terenie PKP. Dzieci po raz pierwszy miały okazje zobaczyć różne wagony towarowe z bliska. Poznały miejsca do naprawy wagonów, wagę, podnośnik do wagonów, suwnicę do prostowania ścian wagonów. Dowiedziały się również jak wygląda tokarnia, szlifiernia, osie wagonowe, lokomotywa manewrowa, pierścienie kół wagonowych oraz klocki hamulcowe. Zobaczyły komory do malowania i czyszczenia wagonów. Dzieci mogły także zaobserwować pracę jaką wykonują pracownicy zakładu. Niektórzy chłopcy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika naszej wycieczki; być może w przyszłości podejmą pracę w tym zakładzie i zrealizują swoje marzenia.

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

          DZIEŃ MAMY I TATY

           

          Dnia 3 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki zaprezentowały się podczas recytacji wierszy, krótkiej inscenizacji i piosenek. Po występie każde dziecko wręczyło kochanym rodzicom wykonany przez siebie prezent, nie zapominając o słodkim buziaku. Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek dla przybyłych gości oraz wspólna zabawa z dziećmi z wykorzystaniem chusty Klanzy i taniec integracyjny Bingo. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i miło spędzali czas.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          II LUBUSKI SEJMIK DZIECIĘCY

           

          2 czerwca 2014 roku przedstawiciele naszej szkoły w osobach: Przemysław Brończyk, Hanna Błaszczak, Tymoteusz Bubień i Konrad Zaleski uczestniczyli w II Lubuskim Sejmiku Dziecięcym w Zielonej Górze. Grupę w charakterze Radnego Sejmiku Dziecięcego reprezentował Konrad Zaleski. Nasza szkoła jak i dwie pozostałe szkoły zostały losowo wybrane do reprezentowania całego powiatu gorzowskiego. Dzieci miały okazję uczestniczyć w obradach, głosowaniu i decydowaniu o ważnych projektach, demokratycznych wyborach, spotkaniu z dorosłymi radnymi – a wszystko to odbyło się w pięknej Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Na uczestników czekał poczęstunek i drobne upominki. Konrad Zaleski i opiekunka Urszula Jarocka udzielili wywiadu do radia na temat celu takich spotkań. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Może ktoś z naszej grupy zostanie w przyszłości politykiem?

          Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

             

           

          I MIEJSKI KONKURS JĘZYKÓW OBCYCH

           

          30. maja siedem dziewcząt z klasy VI wzięło udział w I Miejskim Konkursie Języków Obcych, który organizowany był przez Gimnazjum nr 7. Część uczestników przystępowała do konkursu z języka angielskiego, druga zaś część – w tym także reprezentantki SP12 – miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się językiem niemieckim. Test składał się z zarówno z pytań zamkniętych jak i otwartych. Z zadaniami konkursowymi zmagało się ponad siedemdziesięcioro uczniów z większości gorzowskich podstawówek. Nasza szkoła wypadła w tych zmaganiach wyśmienicie! Dwie szóstoklasistki stanęły na podium – Hanna Błaszczak zajęła II miejsce, a Karolina Trocińska III. Obu dziewczynkom gratulujemy sukcesu, a pozostałych uczniów gorąco zachęcamy do sumiennej nauki języków obcych. Może w przyszłym roku uda się zdobyć pierwsze miejsce? Tego sobie i Wam serdecznie życzę!

          Opracowała:
          (-) Elżbieta Smakulska

           

           

          SPACERKIEM PO GORZOWIE…

           

          Dnia 29 maja dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do centrum naszego miasta. Maluchy zwiedziły Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im . Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Poznały różne działy w niej zawarte. Mogły posłuchać muzyki na płycie winylowej, która w obecnych czasach jest rzadkością, zobaczyć i dotknąć książek pisanych pismem Braille’a, jak również poznać dział dla najmłodszych. Po wizycie w bibliotece dzieci zapoznały się z najważniejszymi zabytkami Gorzowa Wlkp. Przeszły się wzdłuż Warty po bulwarze zachodnim i wschodnim, zobaczyły zegar słoneczny, wolierę z pięknymi papugami i gołębiami, łódź Ksenię, mini plac zabaw. Następnie zwiedziły Katedrę, której historia sięga XIII wieku i stanowi ciekawą budowlę gotycką. Za katedrą znajduje się fontanna Pauckscha -symbol przemysłu rozwijającego się w dawnych czasach. Kolejnym punktem naszego spaceru była Studnia Czarownic i pomnik słynnego gorzowskiego żużlowca Edwarda Jancarza. Po poznaniu ciekawych miejsc naszego miasta wróciliśmy tramwajem do szkoły.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

            

           

          PROJEKT POZNAJEMY KRAJ SĄSIADA

           

          W dniach 20 - 23.05.2014 r. dwudziestopięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły brała udział w drugiej części projektu Poznajemy kraj sąsiada organizowanego przez Fundację Animacji Kobiet, dzięki funduszom unijnym. Uczniowie gościli w miejscowości Prenzlau (Niemcy), gdzie zakwaterowani byli w Schronisku Młodzieżowym Uckerwelle. Wraz z poznanymi w pierwszej części projektu niemieckimi kolegami i koleżankami, nasze dzieci uczestniczyły w wielu zabawach i grach, które były doskonałą okazją do praktycznej nauki języka oraz wzajemnej integracji. Dzieci zwiedziły najważniejsze zabytki Prenzlau, wzięły udział w zajęciach muzycznych, plastycznych, informatycznych i w zajęciach z języka niemieckiego w szkole Diesterweg GS. Również na terenie ośrodka organizowane były zajęcia kreatywne (grawerowanie w szkle) jak i zajęcia taneczne. Dzieci mogły poszaleć w Fikolandzie, na placu zabaw oraz zagrać w bilard, w Wii i tenisa stołowego. Najbardziej oczekiwaną atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po jeziorze oraz wspólna zabawa na dyskotece. Ciekawą lekcją przyrody było wyjście do OKO STATION NATURERLEBNIS PARK (stacja ekologiczna), gdzie uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy rozwiązywali zadania za pomocą wszystkich swoich zmysłów. Podczas uroczystego podsumowania projektu, pod czujnym okiem p. Agnieszki - tłumacza, uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację o naszej szkole i systemie szkolnictwa w Polsce. Dzieci obdarowały się wzajemnie upominkami. Pomimo upału, który doskwierał, i kilometrów, które trzeba było pokonywać pieszo, wszyscy przywieźli ze sobą miłe i niezapomniane wrażenia. Z utęsknieniem czekamy na kolejną część projektu!

          Opracowały:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak, Izabela Knap

             

           

          KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY

           

          W tym konkursie uzyskać można wyróżnienie (odpowiednik III miejsca), wynik bardzo dobry (II miejsce) lub tytuł laureata (I miejsce). Do konkursu, który odbył się w marcu 2014 r. przystąpiło 5. uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Hanna Błaszczak uzyskała 131 pkt. w kategorii Benjamin 6, co dało jej wynik bardzo dobry. Pozostałym zawodnikom zabrakło troszkę szczęścia, a właśnie w tym konkursie jest ono bardzo potrzebne, bo w KANGURZE za błędne odpowiedzi traci się punkty.

          Opracowała:
          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

          WARSZTATY SZTUKI KARUZELA

           

          Minęły dwa kolejne spotkania warsztatów sztuki Karuzela. W kwietniu zajęcia pt. PISANKA-GLINIANKA poprowadziła p. Jagoda Karłowska. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest glina, skąd się ją bierze i jakie procesy musi przejść by z miękkiej, plastycznej masy stać się sztywną i twardą materią. Zadanie polegało na przygotowaniu plastra gliny o równej grubości, z którego potem przy użyciu szablonu wycinały jajko. Własną inwencją stało się udekorowanie pisanki. Do tego celu uczestnicy spotkania mogli wykorzystać różne metody zdobnicze m.in. rysunek wykałaczką, odciskanie stempli, foremek, koronek i innych przedmiotów zostawiających fakturę. Na koniec mogły dodać nieco koloru swoim pracom, używając angoby. Podczas ostatnich zajęć w maju maluchy tworzyły swoje własne struktury przestrzenne - rzeźby, które ewaluowały i przekształcały się wciąż na nowo. Powstały niesamowite kombinacje przestrzenne z drewnianych elementów przypominające zwierzęta, maszyny, postacie ludzkie. Spotkanie poprowadził p. Gustaw Nawrocki - artysta plastyk. W przyszłym miesiącu najmłodsi będą brali udział w podsumowaniu warsztatów. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

           

          15 maja 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klas 0-III gościli aktorkę gorzowskiego teatru panią Kamilę Pietrzak-Polakiewicz. Pani Kamila przeczytała uczniom Pierwszą Księgę Przygód Koziołka Matołka. Spotkanie było jedną z form uroczystych obchodów 17-tej rocznicy nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. W tym dniu w gablotach szkolnych korytarzy zostały przygotowane gazetki poświęcone naszemu patronowi, a tablicę, upamiętniającą patrona szkoły, udekorowano kwiatami i szarfą w barwach narodowych. Podczas lekcji nauczyciele przybliżyli lub przypomnieli uczniom najważniejsze fakty z życia i twórczości wielkiego pisarza oraz opowiedzieli o uroczystych wydarzeniach, które miały miejsce 17 lat temu.

          Opracowała:

          (-)Grażyna Molska

            

           

          ERUDYTA

           

          14 maja w Gimnazjum nr 7 odbył się I Międzyszkolny Konkurs ERUDYTA dla uczniów klas 6. Pytania dotyczyły 5 dyscyplin: język polski, historia, matematyka, przyroda, sztuka i szósta kategoria – niespodzianka, i nie wykraczały poza podstawę programową. Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Błaszczak, Tymoteusz Bubień i Konrad Zaleski. Po I etapie w formie pisemnego testu złożonego z 18 pytań z w/w dyscyplin do II etapu przeszła Hania z 15 pkt. W II etapie zawodnicy (6 uczniów z najlepszymi wynikami po I etapie) odpowiadali na pytania z wylosowanej dyscypliny. Najczęściej kostka zatrzymywała się na liczbie 4 - przyroda, najrzadziej na 3 – matematyka. Hanka zajęła II miejsce (przegrała tylko 1 pkt. ze zwycięzcą).

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

          INDYWIDUALNE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

           

          Dwa medale: srebrny i brązowy zdobyli nasi uczniowie podczas Indywidualnych zawodów LA, które odyły się w dniu 13 maja na stadionie lekkoatletycznym ZWKF przy ulicy K. Wyszyńskiego w Gorzowie Wlkp. Tymoteusz Bubień zajął II miejsce w biegu na 300 m z czasem 47,39 sek, a Konrad Zaleski III miejsce w pchnięciu kulą (4kg) z wynikiem 8,48 m. Obaj uczniowie będą reprezentowali nasze miasto w zawodach wojewódzkich Lubuskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się równo za miesiąc 13 czerwca w Zielonej Górze. Ogromne podziękowania i gratulacje należą się pozostałym uczniom, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w dyscyplinie zwanej od bardzo dawna "Królową Sportu". SP 12 reprezentowali: G. Bako, P. Brończyk, T. Bubień, J. Caban, M. Górniak, K. Gwiazdowska, Z. Januszke, P. Jasińska, J. Jastrzębski, A. Liszkiewicz, O. Pilch, K. Skarżyńska, M. Snowyda,  K. Wieczorek, A. Zachwieja, K. Zaleski.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

             

           

          XXXIII BIEG SŁOWIAŃSKI

           

          W sobotnie przedpołudnie 10 maja w Parku Słowiańskim odbył się już XXXIII Bieg Słowiański. Biegowi głównemu jak zwykle towarzyszyły biegi dzieci i młodzieży, w których bardzo dobrze spisali się nasi uczniowie czterokrotnie stając na podium. Serię medalową rozpoczęła Lena Knap która na dystansie 300 m w kategorii dziewcząt klas I – II zajęła II miejsce. Również II miejsce, ale w kategorii chłopców, zajął Filip Mak. Najlepsze wyniki uzyskali Magdalena Żelazna w kategorii dziewcząt klas III – IV oraz Tymoteusz Bubień w kategorii chłopców klas V - VI zajmując I miejsce. Zwycięzcom poszczególnych biegów pamiątkowe medale, dyplomy, nagrody rzeczowe wręczali w imieniu Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki, dwukrotny medalista olimpijski p. Tomasz Kucharski oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji p. Włodzimierz Rój. Wszystkim uczniom tak licznie reprezentującym SP 12 gratulujemy!!! Rodzicom dziękujemy za pomoc w dowozie dzieci, opiekę i umożliwienie bezpiecznego powrotu do domu.

          Opracował: 

          (-)Artur Gałat

           

           

           

           

          UROCZYSTE OBCHODY MAJOWYCH ŚWIĄT

           

          30 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji trzech świąt państwowych: Święta Pracy, Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja. Kiedy zabrzmiały dźwięki fanfar został wprowadzony sztandar, a uczniowie odśpiewali hymn narodowy oraz wysłuchali Roty w wykonaniu szkolnego chórku. Po części oficjalnej rozpoczęła się żywa lekcja historii, na którą przybyła niezwykła postać – Konstytucja Majowa. Przedstawienie związane z uchwaleniem I Konstytucji w Polsce wzbogaciły piosenki patriotyczne przygotowane przez p. Urszulę Jarocką i uczniów klasy IV. Uroczysty apel zakończyła pogadanka nauczyciela historii p. Kazimierza Bogdanowicza, który opowiedział uczniom krótką historię 1 Maja i Dnia Flagi. Te piękne obchody majowych świąt podsumowała pani dyrektor Danuta Łukasiewicz, dziękując uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i właściwą postawę patriotyczną.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            
           

          DBAMY O ŚRODOWISKO I ZDROWIE

           

          Dnia 29.04.2014r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień ekologiczno-zdrowotny, w którym brały udział klasy I - VI. Celem tego dnia było uświadomienie naszym uczniom potrzeby dbania o środowisko społeczno-przyrodnicze, wdrażanie do zachowania działań proekologicznych oraz potrzebie dbania o własne zdrowie i zdrowego odżywiania. Na początku dnia odbył się apel w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie i wychowawcy zostali zapoznani z porządkiem dnia. Został ogłoszony dla wszystkich konkurs ekologiczno-zdrowotny i przygotowane zadania, które mieli wykonać. Następnie w poszczególnych klasach pod okiem wychowawcy uczniowie z podziałem na grupy przygotowywali zdrowe kanapki i surówki z różnych produktów przyniesionych z domu. Wybrani reprezentanci z każdej klasy przynosili swoje pyszne, kolorowe kanapki i surówki do oceny komisji, która przyznawała punkty. Po przygotowaniu kanapek i surówek uczniowie mieli za zadanie uzupełnić komiks w nawiązaniu do ekologii, następnie ułożyć zdrowy jadłospis składający się z 5 posiłków, uzupełnić mini test z przyrody oraz rozwiązać krzyżówkę, odgadując ukryte hasło z promocji zdrowia. Każde rozwiązane zadanie oceniało jury, przyznając punkty od 1 do 3. Po wykonaniu wszystkich zadań dla uczniów w sali gimnastycznej odbyły się występy przygotowane przez uczennice  klasy II z koła teatralnego oraz starszych uczniów z klas IV-VI. W tym czasie odbywała się degustacja zdrowej żywności przez jury oraz podliczenie wszystkich punktów. Najlepiej wszystkie zadania wykonali uczniowie klasy I oraz klasy VI, zdobywając I miejsce! Każda klasa za ogromne zaangażowanie i czynny udział w konkursie otrzymała pamiątkowy dyplom.

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal, Izabela Knap, Urszula Jarocka

            

           

          JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI

           

          28. kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. Z tej okazji uczniowie przygotowali prezentacje o Polsce, Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii Wielkiej Brytanii oraz o Czechach. W ten sposób chcieliśmy uczcić 10 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz zapoznać się z kulturą i obyczajami innych państw unijnych. Dzień Europejski zakończył się konkursem Jestem Europejczykiem, w którym uczniowie klas IV – VI mieli okazję wykazać się wiedzą na temat państw unijnych.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Smakulska

           

           

          SZKOŁA TAŃCA HIGHER LIVING

           

          25 kwietnia obejrzeliśmy wyjątkowy pokaz street dance w wykonaniu grupy tanecznej Higher Living. Grupa, z której emanuje niezwykła energia, na co dzień zajmuje się promowaniem szeroko pojmowanej kultury Hip-Hop oraz nauką street dance (Breakdance/B-Boying, Hip-Hop, House, Popping, Rocking). Podczas przygotowań do krótkiego pokazu tancerze przedstawili powiązania tych odmian tańca z innymi dziedzinami sztuki. Na zakończenie rozdali uczniom ulotki i zaprosili do udziału w bezpłatnych tygodniowych zajęciach tanecznych.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE

           

          Dnia 24 kwietnia odbył się VI międzyszkolny konkurs dla oddziałów przedszkolnych pt. Żyj z przyrodą w zgodzie. W konkursie brały udział szkoły: SP 1,SP 4, SP 9, SP 10, SP 12, SP 13. Trzyosobowe drużyny miały do wykonania 7 zadań dotyczących takich umiejętności jak: układanie puzzli, rozwiązanie zagadek, rzucie woreczkiem do hula-hop, wyszukaniem mrówek na obrazku i ich przeliczenie, odszukanie różnic między dwoma obrazkami, segregowanie śmieci, zaprezentowanie przygotowanej piosenki. Wszystkie zadania wykonywane były w określonym czasie i punktowanie od 0 do 11pkt. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Jastrzębska, Agnieszka Tudor i Michał Romaniuk. Po zaciętej wyrównanej walce I miejsce otrzymał zespół z SP 10, II miejsce SP 13, III miejsce SP 4, IV miejsce SP 1, V miejsce SP 9 i VI miejsce SP 12. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i dyplomem. Gratulujemy!

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

          MAŁA AKADEMIA JAZZU

           

          Po świętach, 24 kwietnia, starsze klasy wzięły udział w kolejnej lekcji muzycznej. Tym razem odwiedził nas znany w Polsce i w wielu krajach młody muzyk jazzowy – Adam Bałdych. Ten niezwykle utalentowany młodzieniec, pochodzący z Gorzowa, jest kompozytorem, menadżerem i producentem muzycznym. Nawiązał bardzo dobry kontakt z uczniami nie tylko poprzez grę na elektronicznych skrzypcach, ale również rozmawiając z nimi o ich planach i marzeniach, do których trzeba dążyć i nie zrażać się niepowodzeniami lub słowami krytyki.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

           

          Dnia 16.04.2014 r. w Zespole Szkół nr 20 w Gorzowie Wlkp. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. Celem konkursu była popularyzacja kultury żywego słowa, propagowanie twórczości poetyckiej autorów piszących dla dzieci, ukazanie wzorów pięknej poprawnej polszczyzny oraz wdrażanie do prawidłowego odbioru poezji. Konkurs był imprezą otwartą dla uczniów klas I-III szkół podstawowych Gorzowa Wlkp. Z naszej szkoły w tym konkursie brały udział dwie uczennice: Marcelina Januszke z klasy I oraz Magdalena Gajda z klasy II, które reprezentowały swoje wiersze. Dużym sukcesem dla nas było zdobycie wyróżnienia przez uczennicę Magdalenę Gajdę za wiersz Jana Brzechwy pt. Grzebień i szczotka.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

           

          WYCIECZKA DO OCHLI

           

          W dniu 11.04.2014 uczniowie klas I-III uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ochli. Około godziny 10.00 przyjechaliśmy do Drzonowa, gdzie zwiedziliśmy Lubuskie Muzeum Wojskowe z bogatą kolekcją militariów zgromadzonych od darczyńców po drugiej wojnie światowej. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do jednego z samolotów, rozmieszczonych w parku na terenie muzeum. Następnie przyjechaliśmy do Ochli, w której znajduje się Skansen Etnograficzny. Na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytków architektury wiejskiej, różnych typów, czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Wnętrza zabytkowych obiektów mieszkalnych i gospodarczych prezentują kulturę mieszkającej tam ludności autochtonicznej. Po spacerze na terenie skansenu uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych Wokół pisanki wielkanocnej. Każde dziecko własnoręcznie wykonało ozdobne pisanki techniką batikową. Po namalowaniu swoich pisanek dzieci z zainteresowaniem obejrzały wystawę pisanek wielkanocnych, wykonanych różnymi sposobami przez twórców ludowych. Na zakończenie ogrzaliśmy się przy ognisku, zajadając upieczoną przez siebie kiełbasę. W drodze powrotnej do Gorzowa, dzięki uprzejmości pana kierowcy, zatrzymaliśmy się w Świebodzinie, gdzie każdy z uczestników wycieczki mógł z bliska obejrzeć pomnik Chrystusa Króla. Zadowoleni, pełni wrażeń  wróciliśmy do domu. 

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

            

           

          DEBATA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

           

          Na zaproszenie Dyrekcji i SU z Gimnazjum nr 6 dziesięcioosobowa grupa uczniów z kl. 6 z wychowawcą udała się 4 kwietnia do „6” na debatę na temat Jak wykorzystać możliwości, jakie daje nam członkowstwo w Unii Europejskiej? Na debatę w charakterze dyskutantów przybyły 2-osobowe delegacje z kilku gorzowskich szkół gimnazjalnych. Uczniowie naszej szkoły w pierwszej części, wypełnionej wystąpieniami ekspertów w dziedzinie wykorzystania środków unijnych, uczestniczyli jako słuchacze. Po 15-minutowej przerwie, przeznaczonej na słodki poczęstunek, przysłuchiwali się debacie, bardzo sprawnie poprowadzonej przez gospodarzy, a następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali podzieleni na 4 grupy. Każda grupa, wcielając się w inną rolę, np. wielodzietną rodzinę udającą się na wycieczkę zagraniczną, zespół tańca ludowego, właściciela niedużego gospodarstwa rolnego, odpowiadała na pytanie zawarte w temacie debaty. Na zakończenie spotkania, na podstawie tego co powiedzieli eksperci oraz sami uczestnicy warsztatów, sformułowano wnioski ogólne. Oto jeden z nich: Niezależnie od tego czy działa się w małej grupie czy dużej, mając dobrze skonstruowany plan projektu, można skorzystać z finansowej pomocy unijnej.

          Opracowała:
          (-) Teresa Sągajłło-Abramek

           

           

          WARSZTATY SZTUKI KARUZELA

           

          Minęły kolejna dwa spotkania warsztatów sztuki Karuzela. W miesiącu lutym nasi najmłodsi uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych pt. Abstrakcyjne powidoki, które poprowadziła Agnieszka Kowalska-Kucharczyk. Bazą do wyprawy w świat abstrakcji był obraz Powidoki słońca Władysława Strzemińskiego. Prezentowany młodym uczestnikom zajęć wizerunek dzieła artysty, na którym autor uchwycił plamy światła wywołane spojrzeniem na słońce, przybliżył nieco pojęcie abstrakcji i powidoków. Powidoki - zjawisko optyczne powstające po zadziałaniu silnym światłem powoduje powstanie plam w barwach dopełniających - było dla dzieci pojęciem całkiem nowym i nieznanym. Podczas marcowych zajęć maluchy poznały nową metodę wykonania rysunku, którą zaproponował  artysta plastyk, Krzysztof Matuszak. Na początku zajęć dzieci miały za zadanie wyobrazić sobie kosmitę i przenieść swoje wizje na papier. Potem za pomocą mazaków fluorescencyjnych stworzyły na osobnej kartce kolorowe tło dla kosmicznych podróży czy też miejsce, które zamieszkują. Użycie kalki maszynowej umożliwiało stworzenie wielu odbitek z jednego rysunku. Tym sposobem mogły sobie wyobrazić na czym polega drukowanie, kalkowanie i powielanie swojego kosmoludka na wielobarwnym tle.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

          WARSZTATY W GIMNAZJUM NR 7

           

          Dnia 02 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy szóstej złożyli wizytę w Gimnazjum nr 7. Już w progu szkoły zostali serdecznie powitani przez panią wicedyrektor, następnie pani dyrektor Maria Zawadzka powiedziała kilka słów o zasadach rekrutacji do gimnazjum, o dotychczasowych osiągnięciach uczniów oraz na jakie zajęcia pozalekcyjne mogą liczyć przyszli gimnazjaliści. Kolejnym punktem programu wizyty w gimnazjum było uczestnictwo w  warsztatach biologicznych, fizycznych i chemicznych. Na zakończenie obejrzeliśmy przedstawienie na motywach Romea i Julii, które wywoływało salwy śmiechu.

          Opracowała:
          (-) Teresa Sągajłło-Abramek

           

           

          PIERWSZY TAK WAŻNY EGZAMIN JUŻ ZA NIMI

           

          Dnia 01 kwietnia o godz. 9:00 uczniowie klasy VI przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty. W tym samym czasie z zadaniami testowymi zmierzyli się uczniowie klas VI z całej Polski. Egzamin sprawdzał umiejętności uczniów z pięciu standardów: czytania, pisania, korzystania z informacji, wykorzystania wiedzy w praktyce i rozumowania. W tym dniu nasi uczniowie przyszli do szkoły zgodnie z wyznaczonym czasem, podkreślając rangę sprawdzianu galowym strojem. Po oficjalnym powitaniu przez panią dyrektor i przypomnieniu procedur przedstawiciele uczniów z przewodniczącymi zespołów nadzorujących odebrali materiały testowe, przechowywane w sejfie, od dyrektora szkoły. Punktualnie o godz. 9:00 testy zostały rozdane uczniom, którzy po zapoznaniu się z instrukcją, sprawdzeniu kompletności zestawu i zakodowaniu prac rozpoczęli rozwiązywanie zadań arkusza. Pracowali w ciszy i skupieniu przez 60 minut. Na wyniki będziemy musieli poczekać do pierwszych dni czerwca.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          MALUJEMY SŁOWEM

           

          31 marca odbył się konkurs pod hasłem Namalować słowem, podczas którego uczennice klasy III zaprezentowały grupie oddziału przedszkolnego własną interpretację najbardziej znanych baśni. Celem prezentacji było m. in. zainteresowanie czytelnictwem, wzbogacanie słownictwa, zwrócenie uwagi na poprawność wypowiedzi, a także pokonywanie własnych słabości poprzez publiczne występy. Uczennice biorące udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz książki. Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja nt. przeczytanego tekstu poświęconego propagowaniu zachowań ekologicznych w naszym życiu.

          Opracowała:

          (-)Grażyna Molska

           

           

          SUKCESY CZWARTOKLASISTKI

           

          Katarzyna Skarżyńska, uczennica klasy IV przynosi chlubę naszej szkole, zajmując wysokie miejsca w konkursach artystycznych. 16 marca zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Międzyrzecza. Natomiast 26 marca wzięła udział w XIII Szkolnym Konkursie Interpretacji, na którym otrzymała III miejsce. Organizatorem konkursu była Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. Kasi bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

           

          Tradycyjnie jak każdego roku 21 marca witaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu po dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych klasy 0 - III brały udział w barwnym korowodzie po osiedlu na terenie Wieprzyc, śpiewając piosenki o wiośnie. Najmłodsi uczniowie szkoły trzymali w rękach kukły Marzanny oraz kolorowe kwiaty. W tym czasie klasy IV-VI wzięły udział w podchodach zgodnie z wytyczoną trasą, wykonując kolejne zadania na terenie lasu. Następnie po korowodzie i podchodach wszyscy uczniowie udali się na polanę, gdzie smażyli kiełbaski na ognisku oraz bawili się wspólnie na świeżym powietrzu. Po skończonej zabawie wszystkie Marzanny zostały spalone, tym samym na dobre już pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

           

          KANGUR MATEMATYCZNY

           

          Dnia 20 marca 2014 r. o godz. 9.00 pięcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do rozwiązywania zadań konkursowych kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Po dwóch uczniów z klasy 6. i 5. w kategorii Benjamin oraz jedna uczennica z klasy 3. w kat. Maluch. Jest to konkurs nietypowy, bo sprawdza nie tylko umiejętności rachunkowe uczniów, ale również ich umiejętność logicznego myślenia, szybkiego analizowania i wyciągania wniosków. Takie same zadania rozwiązują uczniowie we wszystkich krajach uczestnikach Stowarzyszenia Kangoorou Sans Frontier.

          Na wyniki należy poczekać do maja.

          Opracowała:
          (-) Teresa Sągajłło-Abramek

           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS IV – VI

           

          Dnia 19 marca chętni uczniowie drugiego etapu edukacji zaprezentowali wybrane przez siebie lub nauczyciela wiersze oraz fragment prozy polskich i obcych autorów. Do konkursu zgłosiło się czworo uczniów z klasy IV, troje z V i pięcioro z VI, którzy przygotowywali się w domu i na zajęciach koła polonistycznego. Uroczyste rozpoczęcie konkursu poprzedziła krótka prelekcja na temat poezji i jej roli w życiu młodych czytelników. Po wystąpieniu wszystkich uczestników i krótkich obradach przewodnicząca jury, dyrektor szkoły pani Danuta Łukasiewicz, ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajęła, za interpretację wiersza Strasna zaba K. I. Gałczyńskiego, Zuzanna Januszke – uczennica klasy V; na drugim miejscu uplasowała się Zofia Ambrożewicz – uczennica klasy IV, która przedstawiła wiersz Bogusława Michalca Rekin z Urugwaju; natomiast trzecie miejsce wywalczyła fragmentem prozy z Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery Hanna Błaszczak – uczennica klasy VI. Laureatki konkursu będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym. Życzymy powodzenia.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

           

          Dnia 12 marca w ramach Dnia Otwartego gościliśmy w naszej szkole rodziców z dziećmi 5, 6 i 7-letnimi. Na początku spotkania p. dyrektor przedstawiła rodzicom ofertę szkoły. W tym czasie dzieci obejrzały inscenizację pt. Witaj Wiosno w wykonaniu uczniów klasy II oraz wysłuchały recytacji wierszy laureatów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Następnie rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klasy I i oddziału przedszkolnego, a dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych w sali gimnastycznej i zajęciach plastycznych w gabinetach edukacji wczesnoszkolnej. Po wesołej zabawie każde dziecko otrzymało balona i odrysowało swoją dłoń na arkuszu papieru zatytułowanym Przyszli Absolwenci naszej szkoły. Spotkanie zostało zakończone w świetlicy szkolnej, gdzie na gości czekał słodki poczęstunek i dodatkowe atrakcje: malowanie twarzy dzieciom i zabawy w sali Radosnej Szkoły.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS 0 - III

           

          12 marca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 0-III. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczniów, bo aż 27. Dzieci zaprezentowały wiersze polskich poetów: Ewy Szelburg – Zarembiny, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Józefa Czechowicza i Józefa Ratajczaka. Jury pod przewodnictwem pani dyrektor Danuty Łukasiewicz oceniało opanowanie pamięciowe utworu, wyraźne i głośne recytowanie oraz zainteresowanie, jakie wzbudzili uczestnicy wśród słuchaczy. Po podliczeniu głosów komisji okazało się, że I miejsce zajęła uczennica klasy 2 – Magdalena Gajda, która recytowała wiersz Grzebień i szczotka a II miejsce – Marcelina Januszke z kl. 1 za wiersz A jak będę dorosła. III miejsce zajęli ex-aequo Igor Jacenik z oddziału przedszkolnego (Tańcowała igła z nitką) i Witold Fijołek-Derda (Kałużyści). Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymali uczniowie klasy pierwszej: Karolina Koryzna za interpretację wiersza Zapach czekolady, Weronika Górska za Strasznie ważną rzecz i Karol Mikołajczyk za utwór pt. Szybko. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

             

           

          IV MIEJSCE W PÓŁFINALE LUBUSKIEJ OLIMPIADZIE MŁODZIEŻY W UNIHOKEJA CHŁOPCÓW

           

          W czwartek 6 marca w hali sportowej ZS Brójce odbył się półfinał wojewódzki Lubuskiej Olimpiady Młodzieży Szkół Podstawowych w unihokeja chłopców. Zawody z udziałem siedmiu szkół odbywały się w dwóch etapach. Najpierw drużyny rozegrały mecze w grupach, z których dwie najlepsze awansowały do drugiego etapu – półfinału. SP 12 Gorzów Wlkp, SP 2 Świebodzin, SP Wędrzyn oraz SP Lubniewice to grupa, w której zagraliśmy bardzo dobrze i z I miejsca awansowaliśmy do dalszej fazy rozgrywek. Niestety w finałowych meczach z SSPSE Gorzów Wlkp. i SP Brójce zabrakło nam nieco sił i oba przegraliśmy - ostatecznie zajmując IV miejsce. Dyplom to nie jedyne trofeum, przywiezione z tych zawodów – ważne są nowe doświadczenia oraz zdobyte umiejętności, które na pewno zaowocują w przyszłości. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V i VI: G. Bako, P. Brończyk, T. Bubień, M. Górniak, J. Jastrzębski, K. Kotyński, A. Łatuszyński, K. Pietrewicz, M. Snowyda, K. Zaleski. Wszystkim należą się podziękowania za postawę oraz godne reprezentowanie szkoły.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

            

           

          MAMY LAUREATA Z HISTORII

           

          Znamy już wyniki wszystkich konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2013/2014. Do trzeciego najwyższego etapu, konkursu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwoje uczniów: Hanna Błaszczak i Konrad Zaleski. Hania została finalistką Konkursu przedmiotowego z języka polskiego i Konkursu przedmiotowego z matematyki. Natomiast Konrad został laureatem Konkursu przedmiotowego z historii i społeczeństwa. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów i życzymy dalszych sukcesów na polu nauki.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          ZDROWA RYWALIZACJA

           

          Dnia 5 marca po raz kolejny gościliśmy w naszym murach przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorzowie Wlkp. Spotkanie miało wymiar sportowy. Dzieci brały udział w wyścigach na wesoło. Każdy maluch sprawdził swoje umiejętności nie zapominając o zdrowej rywalizacji i zasadzie fair play. Dzieci wykazały się dużą sprawnością, która została nagrodzona brawami i słodką niespodzianką. Wszystkim uczestnikom spotkania gratulujemy!

          Opracowała :

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

          DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

           

          W czwartkowe popołudnie uczniowie klas IV – VI pożegnali czas karnawału w dyskotekowych rytmach. Na parkiecie królował oryginalny taniec indywidualny. Klasą, która w nim przewodziła była klasa V. Uczniowie w prawie 100% uczestniczyli w konkursach przygotowanych przez SU. Największe zainteresowanie okazali konkursowi: Taniec na gazecie . Pomysłowość par dostarczyła zarówno uczniom jak i nauczycielom wiele zabawy i radości.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          SAKSOFON W ROLI GŁÓWNEJ

           

          Temat kolejnego spotkania uczniów z Małą Akademią Jazzu brzmiał następująco: Elektroniczne wykorzystanie tradycyjnych instrumentów. Prowadzący zajęcia, pan Adam Wendt zaprezentował uczniom najpopularniejsze rodzaje saksofonów: tenorowy, barytonowy, basowy i sopranowy. Następnie przedstawił krótką historię tego akustycznego, samowystarczalnego instrumentu, który skonstruował Belg, Adam Saks. Muzyk pokazał uczniom, że przystawiając do saksofonu mikrofon, podłączony do syntezatora, można na nim grać różne rodzaje muzyki, m. in. muzykę poważną, jazz, filmową, rockandrollową czy taneczną.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY DLA KLAS 0-III

           

          Karnawał to czas miłej, pełnej wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw karnawałowych tradycji, nie tylko dla dorosłych. 21 lutego nasza szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową – z sufitu zwisały różnobarwne bibułowe serpentyny, a ściany dookoła zdobiły kiście kolorowych balonów. Od godziny 11.00 pomieszczenie zaczęły wypełniać postacie z bajek i filmów: królewny i królewicze, wróżki i czarownice, muszkieterowie i piraci, duchy, Spidermany i kowboje. Rozpoczęła się wspólna zabawa przy ulubionych przebojach. Ogromną atrakcją okazał się dla dzieci generator baniek mydlanych. W klasie obok trwała profesjonalna sesja zdjęciowa. Godzinę później pojawili się kolejni muzycy, którzy poprowadzili dwie następne godziny zabawy przy największych hitach list przebojów i nieco starszych piosenkach, których nie może zabraknąć na żadnej dyskotece. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, zwłaszcza podczas ogłaszanych co chwilę konkursach ze słodkimi nagrodami. Te trzy godziny zabawy minęły bardzo szybko. Aż szkoda, że następny karnawał dopiero za rok…

          Opracowała:

          (-) E. Bartelak-Przygoda

            

           

          CZYTAMY NASZYM DZIECIOM

           

          17 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Zaproszenie od uczniów klas ,,O" - III przyjęła pani Iwona Hauba, pracownica gorzowskiego teatru im. J. Osterwy. Spotkanie rozpoczęła pani dyr. Danuta Łukasiewicz, która po przywitaniu wszystkich uczestników zwróciła uwagę na potrzebę codziennego czytania dzieciom oraz na korzyści płynące z tej metody wspomagania rozwoju dziecka. Pani Iwona spotkanie rozpoczęła od nawiązania kontaktu z dziećmi poprzez zadawanie im pytań, na które chętnie odpowiadały, a następnie przeczytała fragmenty dwóch książek. Dodatkową atrakcją spotkania było uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Po złożeniu przysięgi , każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom, drobne upominki oraz list skierowany do rodziców podkreślający walory wspólnego czytania.

          Opracowała:

          (-)Grażyna Molska

            

           

          FERIE Z ZUMBĄ

           

          W dniach od 3 do 7 lutego, uczniowie z klas 0-VI uczestniczyli w szkolnych półkoloniach. Cieszyły się one dużą popularnością, głównie dzięki bogatemu programowi. Atrakcją pierwszego dnia ferii były bez wątpienia zajęcia prowadzone przez panią Agnieszkę Mrozowicz – instruktorkę Zumby. Zumba to latynoskie rytmy połączone w taniec i aerobik.. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do nauki prostych kroków tanecznych oraz kombinacji ruchów i trzeba przyznać, że świetnie sobie radziły. W poniedziałek odbył się też konkurs na najciekawszą maskę karnawałową, a autorzy nagrodzonych prac otrzymali symboliczne upominki. Kolejne dni dzieci spędziły na lodowisku i basenie. W czwartek odbyły się zajęcia sportowe ze studentami w PWSZ, które prowadziła pani Małgorzata Madej. Nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia hali sportowej oraz zobaczenia jak wygląda trening siłowy gorzowskich koszykarek. W czasie półkolonii znalazł się też czas na wyścigi na wesoło, grę w zbijaka, zabawy z klockami Radosnej Szkoły oraz zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solnej.

          Opracowały:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

            

           

          KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

           

          Nasi uczniowie znów w gronie najlepszych. W Konkursie przedmiotowym z języka polskiego oraz Konkursie przedmiotowym z historii i społeczeństwa mamy dwoje finalistów: Hannę Błaszczak i Konrada Zaleskiego. Uczennica kl. VI będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim z języka polskiego, natomiast uczeń kl. VI w etapie wojewódzkim z historii i społeczeństwa. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do przygotowań przed kolejnymi zmaganiami. Etap wojewódzki obu konkursów odbędzie się w Gorzowie Wlkp., w terminach - język polski 01 marca, a historia 28 lutego.

           Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          POZNAWALI DALEKIE KRAJE I ICH KULTURY

           

          Nasza szkoła nawiązała współpracę z Komitetem Lokalnym AIESEC w Poznaniu, a efektem tego porozumienia była realizacja projektu Enjoy My Origin w dniach 27-31 stycznia br. Projekt ten ma na celu umożliwienie uczniom poznania odmiennych kultur, zwyczajów, norm i stylów życia, obecnych w różnych zakątkach świata oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów, gdyż projekt realizowany jest w języku angielskim. Od poniedziałku do piątku w szkole przebywało  dwoje studentów-wolontariuszy z Indonezji i Peru. Cathlea Mahardiestya i Christian Mendoza opowiadali o swoich krajach, kulturze, tradycyjnych strojach, muzyce i tańcach. Dzieci oglądały filmy o ojczystych krajach gości, a także  słuchały indonezyjskich i peruwiańskich piosenek, poznały kroki taneczne salsy. Ważnym elementem codziennych spotkań była nauka języka angielskiego, ale nie zabrakło też podstawowych zwrotów w językach ojczystych studentów. Dzieci szybko przyswajały sobie słówka, gdyż zajęcia prowadzone były za pomocą różnych metod, takich jak nauka poprzez gry, zabawę oraz inne zajęcia interaktywne. Uczniowie  w trakcie minionego tygodnia poznali wiele ciekawych aspektów kulturowych dotyczących wyżej wymienionych krajów. Podczas komunikacji z wolontariuszami poczuli, że nauka języka angielskiego i innych języków obcych może być naprawdę przydatna w życiu. Uczestnicy projektu otworzyli swoje umysły na różnice kulturowe ucząc się tolerancji. Lekcje oraz pojawianie się nietypowych gości bardzo urozmaiciło szkolne życie uczniów. Najlepszym dowodem na atrakcyjność zajęć była gromada entuzjastycznie nastawionych dzieci, nieustannie otaczająca gości. Realizacja projektu „Enjoy My Origin” zapewniła atrakcyjne rozszerzenie cyklu edukacyjnego, wspierając główny cel  edukacji językowej na poziomie szkoły podstawowej – zainteresowanie uczniów nauką języka obcego.

           Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak - Przygoda

              

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

           

          Dnia 31 stycznia br. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały się w inscenizacji Piekł dziadek babkę oraz w programie artystycznym złożonym z wierszy, piosenek i tańca. Po przedstawieniu nasi najmłodsi uczniowie wraz z dziadkami wzięli udział w zabawach integracyjnych. Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek. Wszyscy doskonale się bawili.

          Opracowała:
          (-)Lucyna  Kandel – Feliczak

           

           

           CYBERPRZEMOC - PRELEKCJA

           

          Dnia 31 stycznia gościliśmy w naszej szkole p. sierżant Kingę Nagórkę z KMP w Gorzowie, która przeprowadziła zajęcia z uczniami kl. IV i V na temat cyberprzemocy. Uczniowie obejrzeli materiał filmowy o zagrożeniach jakie mogą być następstwem niewłaściwego i nierozważnego korzystania z komputera, Internetu i telefonu komórkowego. Na spotkaniu padło wiele pytań ze strony uczniów.

          Opracowała:

          (-) Izabela Knap

           

          DODATKOWE ZAJĘCIA EDUKACYJNO - ROZWOJOWO W RAMACH PROJEKTU UNIJNEGO

           

          W  naszej szkole realizowane są dodatkowe zajęcia edukacyjno - rozwojowe dla 36 dzieci z klasy I, II i III (w tym 20 dziewcząt i 16 chłopców) w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowanego przez miasto Gorzów Wlkp. w 16 gorzowskich szkołach podstawowych, w tym w naszej. To już drugi rok realizacji projektu w łącznym wymiarze godzin dla naszej szkoły – 560. Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów klas I-III poprzez indywidualizację procesu kształcenia dostosowanego do zdiagnozowanych potrzeb edukacyjnych tych uczniów oraz ich możliwości psychofizycznych. W ramach projektu w naszej szkole realizowane są 4 rodzaje zajęć: Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji, prowadzone przez  p. Elżbietę Bartelak-Przygoda; Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzone przez p. Mariolę Żylewicz; Gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy, którą prowadzi p. Lucyna Kandel-Feliczak ( jedna grupa) i p. Artur Gałat (2 grupy); Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie, które prowadzi p. Teresa Sągajłło-Abramek. Zajęcia w ramach projektu cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci, o czym świadczy prawie 100% frekwencja. Zadowoleni z dodatkowych zajęć są również rodzice, którzy wysoko ocenili ich przydatność w wypełnionych niedawno ankietach. Realizacja projektu wzbogaciła ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi, zwiększyła stopień i zakres wykorzystania innowacyjnych metod i środków dydaktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem metod aktywizujących, w znacznym stopniu wpłynęła na eliminowanie niepowodzeń szkolnych uczniów i wyrównywanie istniejących braków. W ramach projektu szkoła została doposażona w innowacyjne środki dydaktyczne, które ułatwiają realizację programów i zapewniają atrakcyjność zajęć dla dzieci.

          Opracowała:
          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

               

           

          WYNIKI AKCJI GÓRA GROSZA

           

          Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do akcji Góra Grosza. Tegoroczna zbiórka pokazała, że jesteśmy wrażliwi na los innych, potrafimy się zjednoczyć w imię wspólnego i szczytnego celu, jakim jest pomoc potrzebującym dzieciom. Zbiórka na rzecz akcji Góra Grosza była jednocześnie międzyklasowym konkursem. Z klas I-III i IV-VI nagrodzona zostanie jedna klasa, która uzbierała najwyższa kwotę. Udało nam się uzbierać 276, 35zł, czyli ponad 13kg monet o różnych nominałach. Najbardziej imponujący wynik uzyskała klasa VI – 104,31 zł. Bitwa o drugie miejsce była bardzo zacięta i toczyła się między klasami I i III. Ostatecznie drugie miejsce zajęła klasa III, która uzbierała o 13gr więcej niż klasa I – 47,70zł. Klasa I – 47, 57zł, zajmując tym samym trzecie miejsce. Na czwartym miejscu znalazła się klasa II, która uzbierała 38, 69zł. Przedostatnie - piąte - miejsce przypada klasie IV – 22,85zł. Ostatnie miejsce zajęła klasa V, która do swojej skarbony wrzuciła jedynie 7, 55zł. Liczymy na to, że w przyszłym roku szkolnym uda nam się uzbierać co najmniej dwa razy tyle pieniędzy, co w roku bieżącym. Mamy też nadzieję, że klasa V zmobilizuje się, aby w następnej zbiórce nie zająć ostatniego miejsca! Szczęśliwym zwycięzcom międzyklasowego konkursu – klasom VI i III – serdecznie gratulujemy!!!

          Opracowała:
          (-) Elżbieta Smakulska

           

          WIELKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY

           

          Znamy już wyniki etapu rejonowego Konkursu przedmiotowego z matematyki. Uczennica klasy VI Hanna Błaszczak uplasowała się na I miejscu. Wynik 39 pkt. na 40 możliwych do uzyskania budzi nasze uznanie i zaszczyt, że mamy taką uczennicę. Z całego serca życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 22 lutego.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          KOLEJNE SPOTKANIE Z MAŁĄ AKADEMIĄ JAZZU

           

          W słoneczny mroźny dzień znów zawitali do nas muzycy prowadzący Małą Akademię Jazzu. Tym razem muzyk, pan Leszek Dranicki pokazał nam drogę narodzin różnych rodzajów muzyki, m.in.: bluesa, jazzu, rapu. Uczniowie chętnie włączali się w tworzenie improwizacji do wiodącego motywu, powtarzając za artystą, wywołujące uśmiech na twarzach, wykrzykniki.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          Z WIZYTĄ W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 3

          W ramach współpracy z Miejskim Przedszkolem nr 3 w Gorzowie Wlkp. dnia 16 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się tam z wizytą. Maluchy zwiedziły placówkę i poznały jej gospodarzy. Następnie obejrzały przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci sześcioletnie. Po występie nagrodzonym gromkimi brawami nasi uczniowie wrócili z powrotem do szkoły. Liczymy na kolejne owocne spotkanie.

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

          WARSZTATY SZTUKI KARUZELA

          Podczas grudniowego spotkania pt. Magiczny dom z panem Cezarym Żołyńskim, aktorem gorzowskiego teatru, dzieci próbowały wyobrazić sobie, co by było gdyby zabrakło w domu prądu. Komputer i telewizor przestają działać i nie ma co robić. W co się można bawić w takich kryzysowych okolicznościach? Jak zaczarować zwyczajną szczotkę w cwałującego wierzchowca ? Czy parasol może się zmienić w helikopter ? Podczas zajęć dzieci mogły się przekonać, że przedmioty znalezione w domu można zmienić w rzeczy nie do poznania, używając jedynie wyobraźni, której dzieciom nie brakuje. Natomiast w styczniu maluchy mogły poznać pracę pana Sławomira Sajkowskiego – fotografa, który pokazał im sztukę robienia zdjęć. Dzieci dowiedziały się co to jest timelapse oraz uczestniczyły w jego nakręceniu. To była wspaniała zabawa.

          Opracowała:

          (-) Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          SUKCES SZEŚCIOLATKÓW!

           

          12 stycznia br. odbył się I Ogólnopolski Noworoczny Halowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków rocznik 2007 i młodsi o puchar Prezesa LUKS Junior Różanki, w którym wzięło udział dwóch sześciolatków naszej szkoły, najmłodszych uczniów klasy pierwszej - Bartosz Dziełak i Symeon Izdebski. Z ogromną radością informujemy, że chłopcy zdobyli w turnieju złote medale a ich drużyna - puchar. Gratulujemy i życzymy wytrwałości na treningach oraz oczywiście wielu dalszych sukcesów sportowych.

          Opracowała:

          (-) E. Bartelak-Przygoda

           

          ŻYCZENIA OD PRACOWNIKÓW NIEMIECKIEJ SZKOŁY

           

          Rodzicom, Uczniom oraz Radzie Pedagogicznej przekazujemy list z niemieckiej szkoły w miejscowości Prenzlau, z którą w ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt Poznajemy kraj sąsiada.
          Szanowni Państwo, kolejny pełen sukcesów i licznych przełomów rok zbliża się ku końcowi. Wiele wspólnie zdziałaliśmy i dzięki Państwa wsparciu wiele osiągnęliśmy. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Państwu za współpracę w roku 2013. Cieszy nas to, iż w osobie Pani Dyrektor oraz całej Rady Pedagogicznej mamy godnych zaufania partnerów, z którymi również w 2014 roku chcielibyśmy podjąć współpracę. Wszyscy pracownicy naszej szkoły życzą Państwu pełnych refleksji Świąt Bożego Narodzenia, Wiele radości, zdrowia i pomyślności.

                                                                                                       Z poważaniem,

                                                                                                    Carmen Gehrmann
                                                                                                      dyrektorka szkoły

          Opracowała

          (-) Elżbieta Smakulska

           

          WIDOWISKO ŚWIATOWID

           

          Na początku nowego roku kalendarzowego, po raz kolejny, gościliśmy w naszej szkole pana Stanisława Sielickiego, aktora ze Świebodzina, który przyjechał do nas z widowiskiem pt. Światowid . Nazwa związana jest ze słowiańskim bóstwem Świętowitem (święty – dawniej potężny, wit pan), czczonym przez plemię Słowian połabskich, zamieszkujących na wyspie Rugii w grodzie Arkona. Atrybutem Świętowita był miecz, a świętym zwierzęciem biały koń. W przekaz ważnych informacji na temat odkryć dokonanych przez wybitnych ludzi z takich dziedzin wiedzy jak: nauka, technika, medycyna, podróże, literatura i muzyka artysta wplatał elementy wychowawcze, ucząc tolerancji, dobra i cierpliwości. Dużym atutem przedstawienia było angażowanie uczniów do udziału w zabawach i konkursach. Piękny wystrój sali i przygotowanie wielu akcesoriów oraz dynamiczna zabawa wielkimi piłkami wzbogaciły wspaniałe widowisko.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          JASEŁKA I KLASOWE WIGILIE

           

          W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną uczniowie klasy II po raz drugi występowali w przedstawieniu pt. Bajkowe jasełka dla wszystkich uczniów naszej szkoły oraz całego grona pedagogicznego. Po jasełkach we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie, podczas których uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. W tym dniu gościem specjalnym był ksiądz kanonik Henryk Jacuński, który w życzeniach do uczniów nawiązał do treści widowiska, stwierdzając, że każdy ma szansę na poprawę, trzeba tylko chęci i pracy nad sobą. Ksiądz proboszcz wziął udział w klasowej wigilii uczniów klasy II.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

           

           

          PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS

           

          W tym roku zaprosiliśmy rodziców i opiekunów naszych uczniów na przedstawienie jasełkowe i spotkanie wigilijne. Jasełka przygotowała nauczycielka Aleksandra Pintal z uczniami klasy II oraz ich rodzicami, którzy pomogli w przygotowaniu strojów oraz byli odbiorcami przedstawienia. Występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami. Scenariusz religijnego widowiska wzbogaciły postaci z baśni: Pinokio Carlo Collodiego, Dziewczynka z zapałkami i Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena. Po jasełkach pani dyrektor zaprosiła rodziców na spotkanie wigilijne. Przed wejściem do szkolnej stołówki rodzice oglądali świąteczne stroiki, bombki i inne akcesoria świątecznej dekoracji, które mogli zakupić. Za organizację kiermaszu była odpowiedzialna nauczycielka Urszula Jarocka. Wspólnie spędzony czas wprowadził prawdziwie świąteczny nastrój, a życzenia składane sobie nawzajem zakończyły miłe spotkanie, po którym nauczyciele i rodzice udali się do klas na ostatnie zebranie w I półroczu.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

           

          SP 12 VICE - MISTRZEM GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

           

          W dniu 17 grudnia odbył się finał Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju chłopców. Nasi uczniowie rozegrali trzy mecze, z których pierwszy przegrali 0:4 z SSPSE, drugi zremisowali 0:0 z SP – 21, a trzeci, decydujący o miejscu na podium wygrali 2:1 z SP – 5. Z dorobkiem 4 punktów ostatecznie zajęli II miejsce, zdobywając srebrne medale, pamiątkowy puchar i dyplom. Naszą szkołę reprezentowali: G. Bako, T. Bubień, J. Caban, M. Górniak, J. Jastrzębski, K. Kotyński, A. Łatuszyński, K. Pietrewicz, M. Snowyda, K. Zaleski. Chłopcom należą się podziękowania i wielkie gratulacje.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

          I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM

           

          Zakończyliśmy właśnie dwie akcje. Pierwsza związana była ze zbiórką produktów spożywczych, które wręczone zostały na święta najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej szkoły. Druga zaś akcja wiązała się z gorzowskim schroniskiem dla zwierząt Azorki, dla którego zbieraliśmy karmę. Nasi uczniowie, jak zwykle, wykazali się ogromną szczodrością. Wyniki obu zbiórek prezentujemy na poniższych zdjęciach.

           

          Opracowały:

          (-)Izabela Knap, Elżbieta Smakulska

           

          POMAGAMY ZWIERZAKOM

           

          Z dniem 11 grudnia rozpoczyna się w naszej szkole kolejna akcja, która ma na celu uwrażliwić naszych uczniów na potrzeby innych. Tym razem wspomniani inni to zwierzęta z gorzowskiego schroniska Azorki. Wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny, prosimy o wsparcie czworonogów ze schroniska. Koce, prześcieradła oraz pokarm dla psów można składać w gabinecie nr 8 u nauczycielki języka niemieckiego. Podarujmy bezdomnym psiakom pełne brzuszki oraz suche podłoże! Zbiórka trwać będzie do 19 grudnia.

          Opracowała :

          (-)Elżbieta Smakulska

           

           

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY PT. ANIOŁEK BOŻONARODZENIOWY Z MASY SOLNEJ

           

          Wśród dzieci biorących udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. Aniołek Bożonarodzeniowy z masy solnej, który został ogłoszony przez ZS - 20, nasza uczennica Karolina Trocińska z klasy VI otrzymała wyróżnienie. Na konkurs zostało nadesłanych 350 prac. Odbiór nagrody odbędzie się dnia 19.12.2013 r. o godzinie 16.00 w holu Zespołu Szkół nr 20 przy ul. Szarych Szeregów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

          Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

           

           

          AWANS CHŁOPCÓW DO FINAŁU GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU

           

          W dniach 5 i 9 grudnia w SP - 1 odbyły się eliminacje Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju. W czwartek rywalizowali chłopcy, którzy po dwóch meczach wygranych: 3:0 z SP – 20 i 8:0 z SP – 13, jednym przegranym 0:4 z SP – 5 oraz jednym zremisowanym 1:1 z SP – 1 awansowali do finału tych rozgrywek. O miejsce na podium zagrają 17 grudnia. Natomiast w poniedziałek o prawo wejścia do finału rywalizowały dziewczęta. Niestety jeden przegrany mecz 0:2 z SP – 1 oraz trzy zremisowane 1:1 z SP – 13, 0:0 z SP – 20 i 0:0 z SP – 5 nie wystarczyły dziewczętom do awansu. Naszą szkołę reprezentowali: chłopcy - G. Bako, P. Brończyk, T. Bubień, J. Caban, M. Górniak, K. Kotyński, A. Łatuszyński, K. Pietrewicz, M. Snowyda, K. Zaleski; dziewczęta - H. Błaszczak, A. Caban, R. Caban, N. Feliczak, K. Gwiazdowska, Z. Januszke, N. Krupko, D. Malinowska, K. Trocińska, A. Zachwieja.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

           

           

          GÓRA GROSZA

           

          Od końca listopada trwa w naszej szkole akcja Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie m. in. rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, chętnie włączyli się w akcję. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem ziarnko do ziarnka… każda klasa skrupulatnie zbierała monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, 5 złotych. Niebawem przystąpimy do liczenia góry groszy, którą zebraliśmy, a na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego pochwalimy się, ile pieniędzy udało nam się zebrać. Życzcie nam powodzenia w liczeniu!:)

          Opracowała :

          (-)Elżbieta Smakulska

           

          SZKOLNE MIKOŁAJKI

           

          W tym roku szkolnym mikołajki upłynęły w bardzo radosnej atmosferze. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę mikołajkową. Kilka dni wcześniej każdy uczeń mógł zamówić czekoladową figurkę dla wybranej osoby, by w mikołajkowy dzień trafiła ona w ręce adresata. Natomiast pomocnice św. Mikołaja (aniołki z kl. IV) obdarowywały uczniów tabliczkami czekolady, które zakupiła Rada Rodziców. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły: dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. I udali się do kina na film pt. Ratujmy Mikołaja, a klasy starsze spędziły pierwszą godzinę lekcyjną ze swoimi wychowawcami, którzy przygotowali dla nich różne atrakcje, m. in. przedstawiając historię św. Mikołaja, biskupa z Miry, który urodził się 270 r. na terenach dzisiejszej Turcji. Po śmierci bogatych rodziców swoim majątkiem dzielił się z potrzebującymi. Czynił to w taki sposób, aby nikt nie dowiedział się, kto jest tym dobroczyńcą.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          DRZWI OTWARTE W KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ POLICJI

           

          W dniu 4 grudnia uczniowie z klasy V zapoznali się z atrakcjami, jakie przygotowali policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. podczas drzwi otwartych. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o zadaniach, jakie na co dzień realizują stróże prawa. Wysoki poziom wiedzy uczniów docenili policjanci Ruchu Drogowego oraz Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., przypominając jednocześnie o zagrożeniach, które dzisiaj istnieją wokół nich, a o których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ciekawość uczniów zaczęła narastać, kiedy mieli możliwość zabezpieczenia odbitki swojego palca. Niewątpliwie największą atrakcją cieszył się pokaz Sekcji Antyterrorystycznej, podczas którego policjanci zademonstrowali wiele atrybutów, stanowiących ich codzienne wyposażenie w walce z najbardziej groźnymi przestępcami.

          Opracowała:

          (-) Izabela Knap

           

          WYCIECZKA DO BOLESŁAWCA I ZŁOTORYI

           

          Dnia 02 grudnia 43 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Fabryki Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu, gdzie po dziś dzień wszystkie naczynia wytwarzane są wyłącznie ręcznie i do największej w Polsce Fabryki Ozdób Choinkowych w Złotoryi. W Bolesławcu dzieci miały możliwość zwiedzenia wraz z panią przewodnik fabryki i zaobserwowania w jaki sposób powstają ceramiczne naczynia – począwszy od ręcznego toczenia z masy ceramicznej, poprzez oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń. Najdłużej trwał pobyt w malarni, gdzie dzieci z zainteresowaniem patrzyły jak za pomocą specjalnej techniki stempelkowej powstawały na naczyniach przeróżne wzory. Kolejnym etapem wycieczki była Złotoryja, w której znajduje się fabryka szklanych ozdób choinkowych. Najpierw dzieci wzięły udział w warsztatach malowania bombek, podczas których każdy mógł samodzielnie ozdobić 3 sztuki za pomocą specjalnego kleju i brokatu. I choć zadanie okazało się niełatwe, to sprawiło wszystkim wiele radości i satysfakcji z samodzielnie udekorowanych bombek, które zapakowane w specjalne pojemniki, zabrane zostały do domów. Następnie dzieci miały okazję zwiedzić fabrykę i podpatrzeć jak wygląda proces powstawania bombek od wydmuchiwania przez srebrzenie aż po ręczne dekorowanie. Dużym zaskoczeniem okazała się informacja, że obecnie dzienna produkcja wynosi 100 tysięcy bombek a w sezonie nawet 150 tysięcy. Na koniec pobytu w Złotoryi każde dziecko miało możliwość zakupu bombek w sklepie firmowym na terenie fabryki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad i krótki odpoczynek w galerii handlowej w Lubinie, gdzie ogromną atrakcją okazała się świąteczna dekoracja. Do Gorzowa wróciliśmy późnym wieczorem. Ta wycieczka dla wielu uczniów okazała się niepowtarzalnym przeżyciem.

           

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

           

          SPOTKANIE ANDRZEJKOWE

           

          Dnia 29 listopada odbywały się w grupie przedszkolnej andrzejki. Uczestniczyły w nich dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3. Każdy mógł sprawdzić co przyniesie mu przyszłość, odczytując przygotowane wróżby, tj.: Kolorowe patyczki, Andrzejkowe kubeczki, Moneta w studni, Mowa kwiatów, Andrzejkowe szpilki, Serduszka, Kim będę w przyszłości, Co mnie czeka w najbliższym czasie, Co mówią gwiazdy, Co mnie czeka w przyszłości, Buty. Na zakończenie maluchy otrzymały słodką niespodziankę.

          Opracowała :

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

          WRÓZBY ANDRZEJKOWE W SPICHLERZU

           

          Dnia 22 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum Lubuskie w Spichlerzu. Tematem przewodnim spotkania były zabawy andrzejkowe. Maluchy po krótkiej prezentacji dotyczącej historii Andrzejek i Katarzynek przystąpiły do zabaw andrzejkowych. Dzieci poznały takie zabawy jak: serduszko, zaczarowane pudełko, magiczna butelka, grosik, zabawa z butami i kubeczkami, czarujące kostki. Wszystkie wróżby sprawiły wiele radości naszym najmłodszym uczniom.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          WARSZTATY SZTUKI KARUZELA

           

          Kolejny rok dzieci z oddziału przedszkolnego biorą udział w warsztatach sztuki Karuzela. W miesiącu październiku zajęcia pt. Akordeon i ja poprowadził p. Marek Zalewski - muzyk. Maluchy poznały magię akordeonu i jego budowę. Nauczyły się alfabetu muzycznego, śpiewając skoczną piosenkę zaczynającą się od słów Jedzie pociąg z daleka…. Natomiast w listopadzie najmłodsi uczestniczyli w zajęciach tanecznych pt. Inspiracje klasyką, które poprowadziła p. Agnieszka Błaszkowska - choreograf, instruktor tańca. Dzieci poznały niektóre ćwiczenia i pozycje baletowe. Swoje umiejętności zademonstrowały w krótkim układzie tanecznym.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          BEZPIECZNA ZERÓWKA

           

          Dnia 21 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w VI Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. Bezpieczna zerówka. Podczas testu maluchy odpowiadały na stawiane im pytania. Następnie najlepsi musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w scenkach sytuacyjnych w miasteczku drogowym. Naszą szkołę reprezentowały: Hanna Caban, Hanna Kaniewska i Joanna Żelazna. Dziewczynki otrzymały pamiątkowy dyplom i drobne upominki.

          Gratulujemy!

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

          PALENIE SZKODZI ZDROWIU

           

          Dnia 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów, którego celem było uświadomienie uczniom negatywnych skutków palenia papierosów oraz potrzebę dbania o własne zdrowie. W związku z tym dniem klasy I -III wykonały jeden wspólny plakat z różnych materiałów plastycznych pod hasłem Nie pal przy mnie, proszę. Natomiast klasy IV-VI również wykonały prace dotyczące rzucania palenia papierosów pod hasłem Nie palę, bo.... W poszczególnych klasach odbyły się również pogadanki z uczniami na temat szkodliwości palenia papierosów przeprowadzone przez szkolną pielęgniarkę. W tym dniu na korytarzu szkolnym została zaprezentowana wystawa wszystkich plakatów oraz gazetka tematyczna w gablocie promocji zdrowia.

           

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          SUKCESY SP12 W II MISTRZOSTWACH GORZOWA NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM.

           

          W dniu 19 listopada odbyły się II Mistrzostwa gorzowskich szkół na egometrze wioślarskim. W programie zawodów, w których wystartowało m.in. 7 szkół podstawowych rozegrane zostały wyścigi indywidualne dziewcząt i chłopców oraz sztafety. Zadaniem każdego z uczestników było pokonanie określonego dystansu w jak najkrótszym czasie. Drużyna SP-12 w składzie Natalia Feliczak, Martyna Michniewicz, Przemysław Brończyk, Tymoteusz Bubień okazała się najlepszą w wyścigu na dystansie 4x100m. Wywalczyła ona złote medale za I miejsce oraz dyplom i puchar dla szkoły. Również bardzo dobrze spisali się uczniowie "12" w wyścigach indywidualnych. W wyścigu na dystansie 500m dziewcząt II miejsce zajęła Martyna Michniewicz, a III Natalia Feliczak. W kategorii chłopców, też na dystansie 500m, triumfował Tymoteusz Bubień, zajmując I miejsce. W imprezie sportowej zorganizowanej przez Zespół Szkół Elektrycznych, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz AZS AWF nie zabrakło akcentów związanych z propagowaniem dobrych wzorów zachowań podczas imprez sportowych oraz zasady fair-play. Zawodom towarzyszył cały czas konkurs dobrego kibicowania, wyścigi przeplatane były filmem i inscenizacjami "dobrego dopingu". Za te akcenty sportowej rywalizacji specjalną nagrodę - puchar - ufundował wojewoda lubuski, który wraz z kuratorem oświaty jest patronem tegorocznego programu wychowawczego "Kibic na szóstkę" realizowanego w gorzowskich szkołach. Uczestnikom dzisiejszych zawodów gratulujemy za zwycięstwa i za wzorową postawę kibica!

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

           

           

          WIDOWISKO CYRKOWE W NASZEJ SZKOLE

           

          Dnia 19 listopada w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie cyrkowe Fantik, w którym brali udział uczniowie klas 0-V. Artyści z cyrku zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny z magią i iluzją przy udziale domowych i egzotycznych zwierząt, takich jak: szalony piesek Lord, kotka Lala, fruwające gołębie, małpka Kuki. Ekscytującym momentem programu był pokaz groźnych węży: boa dusiciela, pytona. Ponadto odbył się pokaz gigantycznych baniek mydlanych, latających talerzy oraz żonglerka. Atrakcją programu była zabawa z clownem, który rozbawiał swoim satyrycznym występem całą publiczność. Wszyscy uczestnicy przedstawienia bawili się wspaniale.

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

            

           

          WAŻNI GOŚCIE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

           

          W dniach 5 i 13 listopada gościliśmy w oddziale przedszkolnym przedstawicieli straży pożarnej i policji. Zaproszeni goście zapoznali dzieci z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również zasadami zachowania się podczas pożaru, ataku psa oraz w sytuacjach spotkania tzw. obcej osoby. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wozu strażackiego oraz przymierzenia hełmu strażackiego. Mogli także sprawdzić swoje umiejętności w miasteczku drogowym. To była ciekawa lekcja bezpieczeństwa.

          Opracowała:

          (-)Lucyna Kandel-Feliczak

           

           

          PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

           

          Dnia 12 listopada 2013r. uczennice naszej szkoły w składzie: Marysia Tudor, Kasia Skarżyńska, Marta Sobieraj, Marcelina Ptasznik i Roksana Plust uczestniczyły w Międzyszkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów powiatów gorzowskiego grodzkiego i ziemskiego. Przegląd odbył się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie śpiewałyśmy piosenki pt. Wojenko, wojenko i Serce w plecaku. Nasz występ spodobał się publiczności, ponieważ otrzymaliśmy po 15 głosów z widowni ex aequo z występami uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum, co dało nam III miejsce. Akompaniował nam na gitarze pan Dariusz Skarżyński. Podziękowaniem za występ był pamiątkowy dyplom. Wzbogaceni o nowe doświadczenia na scenie jesteśmy pełni optymizmu co do dalszych osiągnięć artystycznych naszych uczniów.
           

          Opracowała:

          (-)Urszula Jarocka

           

          OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

           

          Dnia 08 listopada na pierwszej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Przedstawienie przygotowane przez nauczyciela historii, pana Kazimierza Bogdanowicza i nauczycielkę muzyki, panią Urszulę Jarocką obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przyszli w tym dniu ubrani w strój galowy, ozdobiony kotylionem w barwach naszego kraju. Piękne kotyliony wykonali uczestnicy koła plastycznego. Prezentowane przez uczniów klas IV-VI patriotyczne wiersze i pieśni były przeplatane przypomnieniem ważnych wydarzeń w drodze do niepodległości przez nauczyciela historii. W apelu wzięli udział chętni rodzice uczniów, nie tylko jako widzowie; tata uczennicy klasy IV, pan Skarżyński akompaniował na gitarze dziewczynkom ze szkolnego chórku. W ramach obchodów ważnego dla Polaków święta uczniowie klas I-III kolorowali rysunek z godłem Polski, a uczniowie klas IV-VI obejrzeli film dokumentalny pt. Marszałek Józef Piłsudski. Żywa lekcja historii w uroczystej oprawie na długo zapadnie w pamięć uczniom.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

          TENIS STOŁOWY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

          W dniu 17 października w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży odbyły się zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Udany występ w hali sportowej Gorzovi przy ulicy Jagiełły zaliczyły dziewczęta SP 12, które po dwóch wygranych meczach i jednym przegranym ostatecznie zajęły V miejsce. Gorzej powiodło się chłopcom – zajęli miejsce IX. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Hanna Błaszczak i Natalia Feliczak, a w kategorii chłopców: Przemysław Brończyk i Adam Łatuszyński.

          Opracował: 

          (-)Artur Gałat

          UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA PIERWSZAKÓW

          Od początku września, to jest od początku roku szkolnego minął już ponad miesiąc i nadszedł czas, aby najmłodsi uczniowie, oswojeni nieco z nowymi obowiązkami, złożyli przysięgę i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 12. Aby tradycji stało się zadość 14 października w naszej „dwunastce” do grona uczniów dołączyło 23 pierwszoklasistów. To był dla nich wyjątkowy  dzień. Odświętnie ubrani i w towarzystwie swojej wychowawczyni, dziarskim krokiem weszli do sali gimnastycznej. Wszyscy byli bardzo przejęci. W tym ważnym dniu towarzyszyli im rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ale także dyrekcja szkoły i wszyscy  nauczyciele. Na początku pani dyrektor Danuta Łukasiewicz skierowała do najmłodszych uczniów kilka ciepłych słów. Uświadomiła im, że w szkole mają bardzo wiele praw, ale  mają też do spełnienia obowiązki i życzyła im samych sukcesów od początku ich edukacji. Po przemówieniu pani dyrektor nastąpił najważniejszy moment  uroczystości.  Uczniowie na sztandar szkoły ślubowali m.in. być dobrymi Polakami i dbać o dobre imię szkoły. Po ślubowaniu  pani dyrektor ogromnym ołówkiem dokonała pasowania wszystkich dzieci na uczniów szkoły.  Potwierdzeniem aktu były odciski palców złożone przez pierwszoklasistów do kroniki naszej szkoły. Już jako prawowici uczniowie pierwszacy  zaprezentowali swoje umiejętności w czasie części artystycznej. I chociaż było widać, że niektórych dopadła trema, to mimo tego poradzili sobie z tym zadaniem celująco. Dumni ze swoich pociech rodzice nie szczędzili braw po kolejnych wierszach i piosenkach. Gromkie oklaski rozległy się też na koniec  występu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i rożek obfitości wypełniony po brzegi słodyczami. Uroczystość zakończyła się w stołówce szkolnej słodkim poczęstunkiem dla dzieci i ich rodziców. Z tego miejsca szczególne podziękowania składam na ręce Rodziców za pomoc w organizacji tej imprezy.

          Opracowała: 

          (-)Elżbieta Bartelak - Przygoda

            
           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          Dnia 11 października podczas pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV, którzy w wypowiadanych kwestiach wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły. Swój występ zakończyli pokazem mody, zawierającym propozycje strojów dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Po występie pani dyrektor podziękowała uczniom, a następnie przekazała kilka komunikatów dotyczących między innymi obowiązujących w szkole zasad segregowania śmieci, zachowania bezpieczeństwa podczas pobytu na placu zabaw oraz organizacji dnia 14 października. Na zakończenie głos zabrała pani Elżbieta Smakulska, opiekunka Samorządu Uczniowskiego, ogłaszając wyniki wyborów do najważniejszego organu władzy uczniowskiej.

          Opracowała: 

          (-)Dorota Król

             
           

          MAŁA AKADEMIA JAZZU

          W nowym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole znane gorzowskie postaci muzyczne.  Pierwsze zajęcia w ramach Małej Akademii Jazzu odbyły się w czwartek na trzeciej godzinie lekcyjnej. Uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w poranku muzycznym, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom gatunku muzycznego jakim jest jazz. Zaproszony przez pana Bogusława Dziekańskiego muzyk zaprezentował słuchaczom znane i mniej znane standardy jazzowe, wykorzystując różne instrumenty dęte.

          Opracowała: 

          (-)Dorota Król

           

          WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          Dnia 9 października 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 12 wybierali swój Samorząd Uczniowski. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci mieli okazję zaprezentować swoje sylwetki braci uczniowskiej, a na szkolnych korytarzach zawisły kolorowe plakaty, na których prezentowano swoje programy. Wśród kandydatów do SU znalazły się: Hanna Błaszczak (kl. VI), Aleksandra Chruszcz (kl. IV), Zuzanna Januszke (kl. V), Paulina Jasińska (kl. IV) oraz Martyna Michniewicz (kl. VI). Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja skrutacyjna w składzie: Adam Łatuszyński (kl. VI) – przewodniczący komisji, Kamila Gwiazdowska (kl. V)  i Katarzyna Skarżyńska (kl. IV). Oddano 107 ważnych głosów. Na podstawie najwyższego wyniku uczennica Hanna Blaszczak obejmuje funkcję przewodniczącej Zarządu SU przy Szkole Podstawowej Nr 12 w Gorzowie Wlkp.. Funkcję zastępcy przewodniczącej obejmuje Paulina Jasińska, sekretarza – Zuzanna Januszke, skarbnika – Martyna Michniewicz. Nowym członkom Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy, zaś pozostałym kandydatom życzymy powodzenia za rok!


          Opracowała:
          (-)Elżbieta Smakulska

          GRZYBOBRANIE

          Dnia 9 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do lasu. Maluchy poznały niektóre gatunki drzew,  zasady zachowania się w lesie oraz dowiedziały się jakie  grzyby są jadalne a jakie trujące. Podczas wyprawy dzieci z oddziału przedszkolnego znalazły wiele podgrzybków, jak również zebrały owoce lasu. To była interesująca lekcja przyrody dla naszych maluchów.

          Opracowała: 

          (-)Lucyna Kandel - Feliczak

          UROCZYSTE OTWARCIE PLACU ZABAW

          Od kilku dni uczniowie naszej szkoły spędzają czas po lekcjach i w trakcie zajęć ruchowych na nowoczesnym placu zabaw, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 02 października. Na początku pani Anna Zaleska, rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa przedstawiła przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz miasta oraz przypomniała historię inicjatywy obywatelskiej, w którą bardzo zaangażowali się rodzice uczniów. Podczas uroczystego otwarcia pan wiceprezydent Stefan Sejwa,  przypomniał, że wniosek na plac przy ul. Dobrej dostał najwięcej głosów – ponad 1300 gorzowian zdecydowało się poprzeć ten projekt. W swoim wystąpieniu skierował dużo ciepłych słów do obecnych na placu uczniów. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: wiceprezydent Stefan Sejwa, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Sobolewski oraz dwie uczennice z klasy III.   

          Opracowała: 

          (-)Dorota Król 

           

          SPOTKANIE Z MELPOMENĄ

          W pierwszy słoneczny dzień października wybraliśmy się do teatru na sztukę pt. Ten obcy. Do przybytku kultury przybyliśmy pół godziny przed rozpoczęciem przedstawienia, wykorzystując czas na rozmowach w holu teatru. Kiedy rozpoczęło się widowisko byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ nie wiedzieliśmy w jaki sposób dokonano adaptacji książki Ireny Jurgielewiczowej, którą skończyliśmy omawiać w zeszłym tygodniu. Na wszystkich duże wrażenie zrobiła gra odtwórców ról: Pestki i Julka, drugoplanowych bohaterów powieści. Skromna dekoracja nie odwracała uwagi od ważnych kwestii wypowiadanych przez aktorów.

          Opracowała: 

          (-)Dorota Król

           

          INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

          25 września przy ul. Fabrycznej na Wartą odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody sportowe w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży - indywidualne biegi przełajowe szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów z klas IV – VI. Najlepszy wynik – IV miejsce w kategorii dziewcząt klas VI zajęła Natalia Feliczak, Tymoteusz Bubień zajął VI miejsce w kategorii chłopców klas VI, a Zuzanna Januszke zajęła VII miejsce w kategorii dziewcząt klas V. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. 

          Opracował: 

          (-)Artur Gałat

           

          SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

           

          Dnia 25 września, w ramach programu profilaktyki, odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dla klas I - III pod hasłem Jestem bezpieczny na drodze. Celem konkursu było przypomnienie uczniom o zasadach ruchu drogowego oraz zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw w domu, na podwórku i na drodze. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy dowolną techniką na formacie A - 4. Na wykonanie prac uczniowie mieli tydzień czasu, po czym przekazywali je wychowawcom klas. Wpłynęło 21 prac, z których jury wyróżniło 3 najciekawsze prace następujących uczniów: Kornela Robakowskiego z klasy I, Nikoli Wesołowskiej z klasy II i Leny Sołowińskiej z klasy III. Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali wspaniałe nagrody w postaci odblaskowych polarów oraz plakatu policyjnego tygryska Lupo.

          Opracowały:

          (-) Aleksandra Pintal, Izabela Knap 

          MY RÓWNIEŻ SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT

          Dnia 20.09.2013r.  o godzinie 10:35 w naszej szkole przeprowadzona została akcja Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej akcji to :  Odkrywamy czystą Polskę. Już 19 września uczennice kl. VI: Natalia Felczak i Martyna Michniewicz przypomniały poszczególnym klasom cel akcji i historię początków sprzątania w Sydney.   Szóstoklasistki przedstawiły również  obszary do sprzątania przydzielone poszczególnym klasom, a znajdujące się w okolicy szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami klas bezpiecznie wrócili po akcji z workami pełnymi śmieci.

          Opracowała:

          (-) Urszula Jarocka

            

          ZATAŃCZ Z KLASĄ… W SWOJEJ SZKOLE! 

           

          We wtorek, 10 września, gościliśmy w naszej szkole instruktorki programu edukacyjno-wychowawczego pn.  Olimpijska Szkółka Tańca i Dobrych Manier Hajdasz. Zajęcia polegają na nauce różnorodnych tańców, świetnej zabawie, a przy jej wykorzystaniu kształtowaniu dobrych manier. Profesjonalnie przygotowane zajęcia taneczne pozwalają dzieciom rozwijać sprawność fizyczną, kształtować wysoką kulturę osobistą, a ponadto pomagają też realizować ich marzenia. Unikalność programu przejawia się w tym, że  nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi i wychowuje. Program skierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat, bez względu na predyspozycję, wygląd czy talent. Podczas godzinnego spotkania instruktorki zaprezentowały kilka scenek, w których postacie z bajki Pingwiny z Madagaskaru w formie zabawy uczyły zasad dobrego wychowania oraz nauczyły dzieci prostej choreografii do znanych wszystkim utworów. Nasi uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach oraz świetnie się bawili podczas wspólnego tańca.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          UCZESTNICZYLIŚMY W PROJEKCJE POZNAJEMY KRAJ SĄSIADA

           

          W dniach 3 – 6 września odbył się w naszej szkole polsko – niemiecki projekt Poznajemy kraj sąsiada. We wtorek przyjechało do nas dwudziestu trzech czwartoklasistów ze szkoły podstawowej w Prenzlau. Podczas wspólnych zajęć mieliśmy okazję poznać niemiecką kulturę oraz porozmawiać w języku naszych gości, którego uczymy się w szkole. Konfrontacja z obcokrajowcami uświadomiła nam jak wiele musimy się jeszcze nauczyć! A uczyliśmy się bardzo chętnie, bo poprzez zabawę braliśmy udział w warsztatach z recyklingu, na których dowiedzieliśmy się m.in. jak wykonać piękną lalkę z butelki plastikowej, odwiedziliśmy razem jednostkę gorzowskiej straży pożarnej, a także wspaniale bawiliśmy się podczas dyskoteki. Goście z Niemiec mieli możliwość zwiedzić nasze miasto oraz szkołę, w której wzięli udział w lekcjach. Zwieńczeniem całego projektu były prezentacje, w trakcie których prezentowaliśmy sobie wzajemnie najciekawsze informacje dotyczące naszych krajów oraz miast.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Smakulska

            

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

          Po pogodnych wakacjach szczęśliwie powróciliśmy do szkoły, aby 2 września wziąć udział w uroczystym apelu. Przed spotkaniem w sali gimnastycznej uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele parafialnym. Wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło apel. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, pani Danuta Łukasiewicz, która przywitała wszystkich obecnych, a szczególnie serdeczne słowa skierowała do najmłodszych uczniów: dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszoklasistów. Glos również zabrał ksiądz kanonik, Henryk Jacuński. Na zakończenie uczniowie z klasy VI i V zaprezentowali krótką część artystyczną w związku z 74. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król