• Rok szkolny 2015/2016

        • AKTUALNOŚCI 

           

           

            UROCZYSTE APELE Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          24 czerwca o godz. 9:00 rozpoczął się pierwszy apel, podczas którego uczniowie klas I – V otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za osiągnięcia w różnych sferach szkolnego życia. Pani dyrektor przede wszystkim składała gratulacje uczniom za bardzo dobre wyniki w nauce oraz bardzo dobre zachowanie. Oklaski i pamiątkowe zdjęcie stanowiły uwięczenie i docenienie całorocznej pracy uczniów. Natomiast o 10:30 w sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klasy VI, ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, aby wspólnie przeżyć ostatnie minuty szóstoklasistów w roli uczniów SP 12. Pięcioro z nich otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, a troje dokonało wpisu do Złotej Księgi dokumentującej tych absolwentów, którzy przez trzy lata w II etapie edukacji zapracowali na świadectwo z biało-czerwonym paskiem. Część artystyczna przygotowana i zaprezentowana przez uczniów oraz pożegnanie ich przez piątoklasistkę zakończyło uroczystość, której podsumowaniem była słodka niespodzianka od rodziców.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

                                                    KLASY I - V                                                                     KLASA VI

           

            DZIEŃ EKOLOGICZNO-ZDROWOTNY

          21 czerwca od godz.9.00 obchodziliśmy Dzień ekologiczno-zdrowotny, w którym brały udział klasy I-VI. Celem naszej imprezy było wdrażanie uczniów do działań proekologicznych na rzecz ochrony przyrody oraz kształtowanie świadomości dbania o własne zdrowie poprzez racjonalne odżywianie. Dzień ten składał się z dwóch części.  Na początku odbył się apel organizacyjny, podczas którego został przedstawiony porządek dnia. W pierwszej części ekologicznej nastąpiło podsumowanie działań ekologicznych związanych z obchodami Dnia Ziemi i rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Przyrodniczego dla klas IV-VI, ogłoszenie wyników konkursu przyrodniczego oraz podsumowanie zbiórki nakrętek. Wyróżnione klasy oraz uczniowie otrzymali upominki. W drugiej części zdrowotnej zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej pt. Zdrowe drzewo z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, wycinków z kolorowych gazet przyniesionych z domu. Uczniowie pracowali w swoich klasach, wykonując pracę zbiorową pod nadzorem nauczyciela, na dużym arkuszu papieru, tworząc metodą collage drzewo, które zawiera zdrowe produkty do spożycia. Wszystkie wykonane prace zostały wyeksponowane w sali gimnastycznej, gdzie jury oceniło i wybrało te najciekawsze, które zasługiwały na szczególne wyróżnienie. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Jednak ostatecznie jury przyznało I miejsce klasie IB, II miejsce klasie VI, III miejsce klasie III. Wyróżnione klasy otrzymały nagrody w postaci pysznych, zdrowych owoców. Na koniec imprezy nasi uczniowie uczestniczyli jeszcze w degustacji egzotycznych owoców, które były przygotowane dodatkowo jako zdrowy poczęstunek dla wszystkich.

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal i Ewa Strzyżykowska

            DZIAŁANIA EKOLOGICZNE W II PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          21 czerwca na apelu szkolnym,  przeprowadzonym  dla klas 1-6, zostały podsumowane działania ekologiczne zrealizowane w drugim semestrze. Celem podjętych zadań było pobudzenie świadomości ekologicznej  u dzieci oraz poszerzenie wiedzy z tego zakresu. Wyróżniający się uczniowie oraz zespoły klasowe zostali nagrodzeni za osiągnięcia. Zrealizowane zadania:

          - w ramach obchodów Dnia Ziemi klasy 4-6 uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Bogdaniec;

          - wyjazd 7uczniów z klas 4 i 5 do Parku Narodowego Ujście Warty na zajęcia zorganizowane przez  Ligę Ochrony Przyrody;

          - przeprowadzenie konkursu plastycznego pt. Dzień Ziemi dla klas 4-6;

          - przeprowadzenie Szkolnego Konkursu Przyrodniczego w klasach 4-6-  w każdej klasie nagrodzono pierwsze trzy miejsca;

          - przeprowadzenie Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody OLIMPUS dla klas 4-6, sesja wiosenna;

          - zbiórki makulatury, nakrętek i baterii przez klasy 1-6 - za wyniki w zbiórce baterii nagrodzono klasy: 1B, 2A, 2B, i 5;

          - udział dzieci  z klas 4-6 w Konkursie Nie wypalamy traw organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody - nagrody zostały wręczone na apelu na zakończenie roku szkolnego;

          - przygotowanie gazetki przez uczniów klasy IV z okazji Dnia Ziemi.

          Wielość  zrealizowanych przedsięwzięć pozwoliła na możliwość udziału w wybranym przez ucznia zadaniu. Pozwoliła też na kształtowanie wrażliwości na potrzebę dbania o nasze środowisko, o naszą planetę Ziemię. Wszystkim dzieciom gratulujemy osiągniętych wyników  i zapraszamy do działań już w nowym roku szkolnym.

                                                                                                                                   Opracowała:

          (-)Danuta Górska

            EDUKACJA W LEŚNEJ STACJI DYDAKTYCZNEJ W LIPACH

          Niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego, w  miejscowości Lipy nad jeziorem Lubie, znajduje się Leśna Stacja Dydaktyczna, w której mieści się biuro terenowe Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Biuro pełni także funkcję ośrodka edukacyjnego, przygotowanego do prowadzenia zajęć w zakresie nauk przyrodniczych. Z takich właśnie zajęć skorzystała klasa trzecia w piątek, 17 czerwca. Podczas dwugodzinnych warsztatów o ekosystemie lasu dzieci utrwalały wiedzę na temat warstw lasu – rozpoznawały tworzące je gatunki, ich mieszkańców oraz rodzaje lasów. Z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację oraz wysłuchały prelekcji pani Agnieszki. Niestety, ze względu na padający deszcz, nie mogliśmy skorzystać z zajęć w terenie. Ale nikt nie narzekał, bo wszyscy dobrze się bawili podczas grania w gry edukacyjne przygotowane przez pracowników Parku. Można też było z bliska zobaczyć jak wyglądają wylinki, gniazda, dziuple, wypchane zwierzęta i inne eksponaty. Po skończonych zajęciach udaliśmy się do wiaty, gdzie czekało ognisko przygotowane przez rodziców oraz gotowe do pieczenia kiełbaski. Szczególne podziękowania należą się rodzicom trzecioklasistów, którzy zorganizowali wycieczkę, zawieźli dzieci do Lip oraz przygotowali swoim pociechom poczęstunek. Dzieciom wycieczka bardzo się podobała i chętnie wrócą do Lip na kolejne zajęcia.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

            EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

          17 czerwca 2016r. uczniowie z klasy czwartej i kilkoro z piątej przystąpili do egzaminu sprawnościowego na kartę rowerową z umiejętności praktycznych z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego i obsługi technicznej roweru. Tydzień wcześniej w szkole uczniowie przystąpili do testów z wiadomości teoretycznych o ruchu drogowym i egzaminu praktycznego z manewrów drogowych oraz pomocy przedlekarskiej przygotowanych i przeprowadzonych przez  p. Beatę Sowińską - nauczyciela zajęć technicznych. Uczniowie, którzy otrzymali pozytywny wynik testu przystąpili do części praktycznej. Egzamin sprawnościowy został przeprowadzony w Miejskim Miasteczku Ruchu Drogowego pod nadzorem policjantów z Komendy Miejskiej Policji z Wydziału Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. Kandydaci na rowerzystów z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przystąpili do egzaminów. Gratulujemy uczniom, którzy pozytywnie pokonali przeszkody i tym samym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i otrzymali swoje pierwsze „prawo jazdy”. Bezpiecznej jazdy !!!

          Opracowała:

          (-) Beata Sowińska

              

            WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO PRZELEWIC

          7.06.2016r. uczniowie klas IA i IB byli na wycieczce w Przelewicach. Celem naszego wyjazdu było poznanie różnych gatunków drzew, kwitnących krzewów, egzotycznej roślinności oraz wdrażanie uczniów do działań proekologicznych i potrzeby dbania o środowisko społeczno-przyrodnicze. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to miejsce, w którym znajduje się kolekcja różnych drzew i krzewów stanowiących prywatną kolekcję miłośników przyrody. Symbolem Ogrodu jest drzewo chusteczkowe o nazwie Dawidia chińska, która znalazła się w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych w skali całej Ziemi. Podczas naszej wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć gołym okiem  kwiat z tego drzewa, który przypominał białą chusteczkę i trafił do herbu Gminy Przelewice. Wchodząc na teren Ogrodu, koło Pałacu Przelewickiego przywitały nas spacerujące dwa piękne kolorowe pawie, które przyglądały nam się z dużym zaciekawieniem. Następnie spotkaliśmy się z p przewodnik, która przedstawiła nam plan zwiedzania Ogrodu. Na początku naszej wycieczki poszliśmy zwiedzać Oranżerię, w której znajdowało się bogactwo różnych gatunków drzew, roślin egzotycznych, pachnących ziół, krzewów ozdobnych, które mogliśmy dotknąć i podziwiać gołym okiem. Potem udaliśmy na zajęcia w terenie. Pani przewodnik oprowadzała nas po ścieżkach wrzosowych, alei świerków oraz Ogrodzie Skalnym, gdzie podziwialiśmy najpiękniejsze zakątki tego miejsca. Bardzo ciekawie opowiadała nam o życiu otaczającej przyrody, wymieniała różne nazwy nowych odmian kwiatów, krzewów, których nie znaliśmy. Po zajęciach w terenie udaliśmy się na polanę, gdzie przy rozpalonym ognisku smażyliśmy kiełbaski na ruszcie, graliśmy w piłkę, biegaliśmy po lesie. Na zakończenie naszej wycieczki poszliśmy do sklepu kupić pamiątki i pyszne lody. Pełni wrażeń i emocji szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. Warto było tam być i poznać takie piękne miejsce na ziemi, gdzie można odetchnąć od trudów dnia codziennego i doznać przyjemności spotkania się z przyrodą. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal i Paulina Marculewicz

           

            II i IV MIEJSCE NASZYCH UCZNIÓW W FINALE CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

          6 czerwca na stadionie LA przy ulicy Wyszyńskiego Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował finał Czwartków Lekkoatletycznych, który był podsumowaniem całego sezonu lekkoatletycznego 2015/2016. Łącznie jesienią i wiosną odbyło się 10 spotkań (zawodów biegowych, skocznościowych i rzutowych). Zarówno w edycji jesiennej, jak i wiosennej dwoje naszych uczniów systematycznie  brało w nich udział, uzyskując wysokie wyniki  i lokaty sportowe. W dzisiejszym finale Filip Mak zajął II miejsce zdobywając srebrny medal w biegu na 60 m w kategorii chłopców rocznik 2005 z czasem 9,42, a jego koleżanka Lena Knap IV miejsce tuż za podium w kategorii dziewcząt rocznik 2005 z czasem 60,02. Obu uczniom gratulujemy, a rodzicom bardzo dziękujemy za całoroczną pomoc i zaangażowanie.

          Opracował:

                                                                                                                                                                           (-) Artur Gałat 

           FESTYN RODZINNY PRZY SP 12

          Trzeciego czerwca spotkaliśmy się na corocznym Festynie Rodzinnym. Nie zawiodła pogoda i oczywiście nasi uczniowie, którzy prawie w komplecie stawili się o godz. 14 na boisku szkolnym. Największą popularnością cieszyła się loteria fantowa i stoiska gastronomiczne. Znaleźli się również amatorzy książek za złotówkę i pchlego targu. Młodsze uczennice ustawiały się w kolejce do malowania twarzy i paznokci. Po zrobionych zakupach i zabiegach upiększających uczniowie mogli stanąć w szranki rozgrywek sportowych, do których włączyli się rodzice uczniów. Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu wprawił wszystkich w dobry humor i stanowił okazję do integracji środowiska rodzinnego i lokalnego.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          SPOTKANIE INTEGRACYJNE

          2 czerwca gościliśmy  w naszej szkole przedszkolaków  z Miejskiego Przedszkola nr 3 im. Krasnala Hałabały i  Prywatnego Przedszkola  Elemelek. Głównym celem spotkania było  zintegrowanie grupy przedszkolnej z grupą szkolną. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I a. Wszyscy uczestnicy spotkania  pomieszani w różne zespoły sprawdzali swoje umiejętności podczas wyścigów rzędów. Wykazywali się  różnorodnymi  zdolnościami, jednak najważniejsza była wspólna zabawa. Wynik naszych zmagań było oczywisty, wszyscy mali i duzi zostali zwycięzcami. Wysiłek został nagrodzony brawami i słodką niespodzianką. Gratulujemy !!!

                                                                                                          Opracowała:

          (-)Lucyna kandel-Feliczak

           FINAŁOWY TURNIEJ SZACHOWY EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

          1 czerwca w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbył się pod patronatem Wojewody Lubuskiego, Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. finałowy turniej szachowy szkół objętych projektem „Edukacja przez Szachy w Szkole” w województwie lubuskim. Całkowitą pieczę nad turniejem sprawował oczywiście Lubuski Związek Szachowy. Pięcioosobowe reprezentacje ponad 40 szkół czyli ponad 200 uczniów klas I – III rywalizowało między sobą o miano zwycięzcy w tej „królewskiej grze” zwanej szachami. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowali: H. Caban, A. Jaroszek, B. Kuźbicki, S. Majewicz ( wszyscy klasa 2B) oraz M. Suś (klasa 3A). Każdy z uczestników w ciągu ponad trzech godzin trwania zawodów rozegrał systemem szwajcarskim sześć partii, dzięki którym organizatorzy mogli wyłonić najlepszych szachistów w sześciu kategoriach wiekowych, klas I – II – III (osobno chłopcy i osobno dziewczęta) oraz siódmej drużynowej. Najwyżej  wśród chłopców klas II, z naszej szkoły, został sklasyfikowany B Kuźbicki (19 miejsce na 82 startujących), A. Jaroszek ( 29miejsce na 82 startujących) oraz M. Suś  w kategorii chłopców klas III ( 16 miejsce na 28 startujących). Słowa uznania należą się  pozostałym uczniom, którzy godnie rozgrywali swoje pojedynki szachowe reprezentując naszą szkołę. Ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji tego największego, jak dotąd w województwie lubuskim szachowego przedsięwzięcia. Turniej cieszył się ogromnym powodzeniem. Przyniósł uczniom, rodzicom, opiekunom wiele emocji i wskazówek do dalszych działań w programie. Uczniowie nie tylko doskonale bawili się, również ćwiczyli i rozwijali strategiczne myślenie, uczyli się, jak poradzić sobie ze stresem, sukcesem lub porażką.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

          WODA I JEJ DROGA

          25 maja  uczniowie klas drugich uczestniczyli  w pogadance o wodzie. Panie Katarzyna Smoleń i Katarzyna Przybylska z Przedsiębiorstwa  Kanalizacji i Wodociągów przybliżyły temat wody. Dzieci dowiedziały się, skąd bierze się woda w naszych domach, ile zużywamy wody dziennie, jak możemy zaoszczędzić wodę oraz  jak sprawdza się przydatność wody do picia. W okolicy Gorzowa Wlkp. jest około 30 ujęć wody głębinowej, która rurami płynie do stacji uzdatniania wody, gdzie jest napowietrzana , filtrowana i dezynfekowana. Tak oczyszczona woda siecią rurociągową trafia do naszych domów. W nich korzystamy z różnych urządzeń, nie myśląc ile wody zużywamy dziennie podczas niektórych czynności. Oto kilka liczb: 150l wody zużywamy podczas kąpieli w wannie, a 80l biorąc prysznic, 15l myjąc zęby, a 1l używając kubeczka z wodą  do mycia zębów, 6l podczas jednego spłukiwania w toalecie.  To jedne z niewielu liczb, ale jak prawdziwe. Możemy zaoszczędzić wodę, pamiętając o zakręcaniu kranu, a niedopitą wodą podlewamy rośliny. Woda to także ścieki . Każda rodzina wytwarza je w gospodarstwie domowym . Panie  zobrazowały wygląd  ścieków, wykonując doświadczenie, jak również przyniosły próbki ścieków z wodociągów. Przekazały również bardzo ważną informację dotyczącą tego czego nie wolno wrzucać do toalet, przede wszystkim patyczków do uszu i chusteczek nawilżających. Przedstawiły również drogę oczyszczania ścieków, których ujście jest w rzece Warta. Uczniowie poznali zasadę nadmuchania  balonika przy użyciu octu i sody oczyszczonej oraz jak wykonać kolorowe bąbelki, korzystając z wody, oleju, barwnika i tabletki musującej. To było bardzo ciekawe spotkanie.

          Opracowała:

                                                                                                                                                         (-)Lucyna Kandel-Feliczak

                                                                                                                                           

           IV MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM UNIHOKEJA DZIEWCZĄT

          18 maja z udziałem sześciu szkół w nowoczesnej hali sportowej Olimpia w Babimoście odbył się finał wojewódzki unihokeja dziewcząt szkół podstawowych. Nasze dziewczęta rozpoczęły zawody bardzo dobrze i po dwóch pierwszych meczach zajęły I miejsce w swojej grupie (1:0 z SP Nowe Kramsko i 0:0 z SP Kosieczyn). Taki wynik spowodował, że już w trzecim meczu zwycięzca miał zapewniony co najmniej srebrny medal. Niestety takiej szansy nie udało się wykorzystać i po bardzo wyrównanej grze z SP Miodnica przegraliśmy 1:0. Ostatni czwarty mecz to mecz o trzecie miejsce, który w normalnym czasie zakończył się remisem (2:2), natomiast w pięciominutowej dogrywce „złotego gola” zdobyła szkoła z Kosieczyna i to ona cieszyła się z brązowego medalu. Mistrzem województwa została SP z Babimostu a my ostatecznie zajęliśmy IV miejsce. Tak zakończył się bardzo wyrównany, zacięty a przez to emocjonujący finał wojewódzkij w którym  naszą szkołę reprezentowały: Z. Ambrożewicz, A. Błaszczak, Z. Bubień, M. Górniak, P. Jasińska, O. Lendzion, E. Rogucka, K. Skarżyńska, A. Sobieraj, M. Sobieraj. Gratulujemy !

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

             

           DWUDNIOWA WYCIECZKA DO POZNANIA I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI

          Uczniowie klasy VI i kilkoro uczniów z klas IV i V zwiedzili stolicę Wielkopolski i okoliczne miasta. Naszą historyczno-przyrodniczą wędrówkę rozpoczęliśmy od Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym uwagę uczniów zwróciły różnorodne gatunki ptaków. Podczas projekcji filmu dowiedzieli się, że powierzchnia Parku wynosi ponad 7 tys. hektarów i zamieszkuje w nim około 160 gatunków ptaków. Stary Rynek w Poznaniu przywitał nas hejnałem i nieodłącznymi, rezydującymi na Ratuszu, Koziołkami. Wielką atrakcją była wizyta w Rogalowym Muzeum, gdzie ubrani w stroje piekarzy, poznaliśmy słowa z gwary wielkopolskiej, a szczuny i mele, czyli chłopcy i dziewczęta, czynnie włączyli się w przygotowanie do wypieku rogali świętomarcińskich. Pokaz urozmaiciła legenda o św. Marcinie, który jako rycerz oddał połowę swego płaszcza żebrakowi, następnie przyjął chrzest, opuścił wojsko, został zakonnikiem i pomagał biednym. Nocleg w Leśnym Ośrodku w Puszczykowie zwieńczył pierwszy dzień wycieczki. Po obfitym śniadaniu udaliśmy się do Muzeum  Arkadego Fiedlera, po którym oprowadzał nas najmłodszy wnuk wielkiego podróżnika. W rodowej siedzibie zgromadzono niezliczoną i barwną kolekcję charakterystycznych dla danych regionów świata przedmiotów związanych z religią, obrzędami i przyrodą. Książki i pamiątki sprzedawali synowie Arkadego Fiedlera. Następnie przenieśliśmy się kilka wieków w czasie, zwiedzając przepiękne i kolorowe sale pałacu w Rogalinie, który został wzniesiony w latach 70-tych XVIII w. i był siedzibą rodziny  Raczyńskich. Przed wyjazdem do Kórnika nie omieszkaliśmy zobaczyć legendarnych dębów Lecha, Czecha i Rusa. Spacer po arboretum kórnickim - ogrodzie dendrologicznym – poprzedził obejrzenie pomieszczeń zamku z XV w. Jego obecna postać wywodzi się z przebudowy z ok. połowy XIX w. Przez wiele pokoleń zamek był w posiadaniu wielkopolskiej rodziny Działyńskich – wielkich patriotów i dobrych gospodarzy. Jednak najbardziej znaną i rozpowszechnioną postacią jest Teofila, znana jako Biała Dama. Po wielu doznaniach estetycznych i wzbogaceni o ogromną ilość nowej wiedzy o Wielkopolsce szczęśliwie wróciliśmy do domów. 

                                                                                                                                         Opracowała:

          (-)Dorota Król

           POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZENSTWIE W RUCHU DROGOWYM

          17 maja 2016 r. odbył się Turniej BRD, w którym wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych i 6 drużyn z gimnazjów. Drużyna z SP 12 w składzie: Zuzanna Bubień, Anna Sobieraj, Patryk Ciszewski i Andrzej Liszkiewicz dzielnie walczyli we wszystkich konkurencjach. Wyniki zdobyte na teście wiedzy i tzw. krzyżówkach oraz udzielanie pierwszej  pomocy przedmedycznej pokazały, że nasi uczniowie wiedzą jak prawidłowo zachować się na drogach, również w sytuacjach niebezpiecznych. Kolejne dwie konkurencje obejmowały: Tor przeszkód i Miasteczko Ruchu Drogowego. Patryk przejechał bezbłędnie całą trasę w Miasteczku. Natomiast na RTP najlepszy był Andrzej, choć zaliczył kilka punktów karnych. Drużyna z SP 12 zajęła VIII miejsce oraz olbrzymie doświadczenie. Zwyciężyła drużyna gospodarzy czyli uczniowie z SP 13 – nikogo to nie zdziwiło, gdyż możliwość trenowania na torze przeszkód i w MRD mają na co dzień.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

           WYCIECZKA DO MNISZEK W POSZUKIWANIU GINĄCYCH ZAWODÓW

          13 maja  uczniowie z klas I-III  wzięli udział w jednodniowej  wycieczce do Centrum Edukacji Regionalnej  i Przyrodniczej w Mniszkach. Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzenia warsztatów ginących zawodów. Zapoznali się z pracą kowala (kuły żelazo), bednarza i stolarza (heblowali deski), pszczelarza i szewca. Zobaczyli jak wyglądał sklep i pomieszczenie kuchenne, w którym znajdowały się przedmioty użytkowe z lat powojennych.   Następnie pan przewodnik zabrał nas do szkoły z dawnych czasów. Dzieci siedziały w ławkach, a  przewodnik pokazywał jak wyglądały dawne tornistry, elementarz, pióro, kałamarz. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym mogliśmy wziąć udział w warsztatach wikliniarskich. Każdy uczestnik otrzymał od pracujących tam pań instrukcję wykonania wozu z wikliny. Z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy. Wykonane przez  siebie prace, dzieci mogły zabrać do domu. Następnie przeszliśmy do innego pomieszczenia, a tam zapoznaliśmy się z pracą pszczelarza (tu samodzielnie wykonaliśmy  świece z wosku pszczelego). Czekając na ciepły posiłek, mogliśmy obejrzeć wystawę- wykonaną przez myśliwych. Znaleźliśmy się w środku lasu, a w nim można było  z bliska przyjrzeć  się jak wygląda lis, dzik, borsuk i inne zwierzęta. Po zjedzeniu kiełbasek przeszliśmy do pomieszczenia, w którym pani pokazała nam jak przygotować glinę do wyrobu różnych naczyń. Największym przeżyciem dla każdego uczestnika było  samodzielne wykonanie dzbanka na kole garncarskim. Naszą przygodę z ginącymi zawodami  zakończyliśmy, piorąc w baliach na tarze kawałki materiałów. Pełni wrażeń i z  własnoręcznie wykonanymi prezentami wróciliśmy do Gorzowa.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

             

           EDUKACJA PRZYRODNICZA W NADLEŚNICTWIE BOGDANIEC

          Jedenastego maja uczniowie z klas czwartej , piątej i szóstej  brali udział w zajęciach z przyrody, zorganizowanych w Nadleśnictwie Bogdaniec. Zajęcia prowadzili pracownicy zajmujący się edukacją w Nadleśnictwie. Po przyjeździe zostaliśmy zaproszeni na ścieżkę edukacyjną .Tam między innymi. poznaliśmy wiadomości o działalności Nadleśnictwa, przyglądaliśmy się i uczyliśmy  rozpoznawać drzewa oraz owady lasu, poznawaliśmy odgłosy ptaków, rodzaje budek lęgowych. Na koniec każdy uczestnik otrzymał ciekawe puzzle i elementy odblaskowe. Potem był czas na pieczenie kiełbasek. Smakowały one szczególnie w otoczeniu dużej ilości zieleni. Znaleźliśmy też chwilę na rozrywkę na placu zabaw, a niektórzy pograli nawet w piłkę nożną. Zajęcia pozwoliły aktywnie poznawać przyrodę naszych lasów, poszerzać wiedzę i doświadczać kontaktu z naturą.                                                                                                          

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          SZKOLNE OBCHODY JĘZYKÓW OBCYCH

          9 maja zaczęliśmy w naszej szkole obchody Dni Języków Obcych. Klasy 4-6 przygotowały prezentacje na temat wylosowanych krajów niemieckojęzycznych, dania typowe dla  państw, przebranie oraz okrzyk. Klasy młodsze zmagały się z zadaniami dotyczącymi Wielkiej Brytanii (tj. kolorowanie flagi czy obiektów charakterystycznych dla Londynu) oraz obejrzały film Sara-Mała księżniczka. We wtorek (10.05) odbył się konkurs o krajach niemieckiego obszaru językowego dla klas IV-VI. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V - Maria Tudor, drugie - Emila Rogucka (VI), trzecie - Aniela Błaszczak (V). Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali po niemiecku sztukę Czterej muzykanci z Bremy. Na zakończenie obchodów klasa trzecia przedstawiła, w języku angielskim, Kota w butach.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

          JUBILEUSZOWY XXXV BIEG SŁOWIAŃSKI

          7 maja w sobotnie słoneczne przedpołudnie kilkoro uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami stawiło się na placu cyrkowym, by wziąć udział w jubileuszowym XXXV Biegu Słowiańskim. W kategorii biegów dziecięcych i młodzieżowych, najlepszy dla naszych uczniów wynik uzyskał Filip Mak, który na dystansie 500m chłopców klas IV zajął III miejsce. Na tym samym dystansie w kategorii dziewcząt klas VI Katarzyna Skarżyńska wywalczyła IV miejsce. Uznanie należy się także pozostałym uczniom, którym nie udało się stanąć na podium, a uzyskali też bardzo dobre wyniki w swoich kategoriach wiekowych:  Milenie Gąsiorek z klasy IV oraz najmłodszym biegaczom z klasy IIB Weronice Jastrzębskiej i Michałowi Romaniakowi. Gratulujemy!

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

          ZIELONA SZKOŁA W MYŚLIBORZU

          W dniach 04-06 maja br. uczniowie klasy III i IV pojechali na Zieloną szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Dla wielu trzecioklasistów był to pierwszy dłuższy wyjazd bez rodziców. „Zielona szkoła” była dla nich dużym sprawdzianem samodzielności, który zdali celująco. Ale po kolei… Pierwszego dnia pobytu, po zakwaterowaniu w ośrodku, poznaniu pań opiekujących się naszą grupą i oczywiście pysznym obiedzie, wyruszyliśmy na zwiedzanie najbliższej okolicy tzw. szlakiem historycznym. Duże wrażenie zrobił na nas cmentarz wojenny zlokalizowany na naturalnym wzniesieni  nad Jeziorem Myśliborskim, na tzw. Półwyspie Ptasim. Jest to nekropolia dla poległych na Ziemi Myśliborskiej żołnierzy polskich i rosyjskich. Po powrocie ze spaceru odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały wizytówki na drzwi swoich pokoi oraz zajęcia świetlicowe - uczniowie zmagali się w grach w piłkarzyki i  tenisie stołowym. Wieczorem odbyła się oczekiwana przez wszystkich dyskoteka. W czwartek do południa zdobywaliśmy Brązową  Odznakę Tarczę Myślibora. Tego dnia dowiedzieliśmy bardzo wiele rzeczy z historii odwiedzanego przez nas miasta. Pan przewodnik oprowadził nas po Myśliborzu i opowiedział historię zabytków oraz legendy z nimi związane. Zwiedziliśmy m.in. Rynek Miasta, Ratusz, Kolegiatę, Basztę Prochową i Mury Obronne, Miejską Bibliotekę i Muzeum Regionalne. Miłym akcentem było spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Myślibórz, panem Piotrem Sobolewskim, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po obiedzie skorzystaliśmy  z przepięknej pogody i udaliśmy się na lody oraz  na spacer dookoła jeziora. Dziewczynkom spodobała się Wyspa Miłości, a chłopcy podziwiali łódki zacumowane w przystani żeglarskiej. Następnie dzieci miały zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, a po nich odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dzień wyjazdu to przede wszystkim dzień na porządki w pokojach i pożegnanie z wychowawcami w ośrodku. Nas czekała jeszcze jedna atrakcja. W piątek rano udaliśmy się na Miejską Pływalnię – niektórzy doskonalili swoje umiejętności pływackie, inni – całą godzinę bawili się na wypłyconym torze. Żal było wyjeżdżać, ale z pewnością wrócimy jeszcze do Myśliborza. Był to mile i intensywnie spędzony czas. Nikt nie narzekał na nudę. Każdy mógł znaleźć zajęcie dla siebie.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

            

           

          ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W PARKU NARODOWYM UJŚCIE WARTY Z ODDZIAŁEM LIGI OCHRONY PRZYRODY W GORZOWIE

          Czwartego maja siedmioro uczniów z klas czwartej i piątej naszej szkoły brało udział w zajęciach zorganizowanych przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorzowie Wlkp. Uczestniczyły w nich dzieci z czterech szkół, z Gorzowa i okolic. Zajęcia odbyły się na terenie najmłodszego w Polsce Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie. Składały się z trzech części. Na początku obejrzeliśmy prezentację prowadzoną przez pracowników Parku, opowiadającą o jego walorach. Potem  udaliśmy się na wieżę widokową, by popatrzeć  na rozciągające się w pobliżu tereny PN Ujście Warty. Następnie przeszliśmy ścieżkę dydaktyczną składającą się z takich atrakcji jak: tropy zwierząt, odgłosy przyrody, rozpoznawanie ryb, ptaków, rodzaje budek lęgowych, oczyszczalnia ścieków, ogród z roślinami miododajnymi, ogród zmysłów. Trzecia część zajęć związana była z wyławianiem organizmów z wody i obserwowaniem ich pod binokularem. Poznawaliśmy tam bezkręgowce wodne, a  przy pomocy kluczy określaliśmy jednostki systematyczne, nazywaliśmy organizmy. Zajęcia były bardzo interesujące, przybliżyły mam świat małych organizmów wodnych Parku. Wróciliśmy z nowym bagażem wiedzy przyrodniczej, zadowoleni z aktywnego jej poznawania.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          29 kwietnia z okazji rocznicy ustanowienia Ustawy Rządowej nazwanej Konstytucją 3 Maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Po odśpiewaniu Hymnu państwowego uczniowie kl. VI oraz Hania Bubień z kl. IIa zaprezentowali się w inscenizacji zatytułowanej Wiwat maj, trzeci maj, wiwat Konstytucja. Zebrani wysłuchali fragment utworu Fryderyka Chopina Preludium Deszczowe nr 15 Des-dur op. 28,  który stał się pretekstem dla Prowadzących do rozmowy o majowej pogodzie i nie tylko… Duch Historii (w tej roli – Eryk Połeć) skierował uwagę słuchaczy na wydarzenie, które miało miejsce 225 lat temu w Warszawie. Na scenie pojawili się: król Polski – Stanisław Poniatowski (w monarchę wcielił się Marcel Kamiński) oraz osoby z portretami twórców Konstytucji. Ponadto zostały odczytane najważniejsze założenia Konstytucji i kilka radosnych wierszy napisanych w XVIII w. wkrótce po uchwaleniu tego ważnego dokumentu. Na zakończenie Zuzanna Bubień zaśpiewała kilka zwrotek pieśni Witaj majowa jutrzenko.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

          WYGRANA SZÓSTOKLASISTÓW

          Gimnazjum nr 6 zaprosiło naszych szóstoklasistów na IV Międzyszkolny Gem Klasa na Szóstkę. Już po raz czwarty uczestniczyliśmy w świetnie zorganizowanej edycji konkursu, któremu towarzyszyła wspaniała, przyjazna atmosfera. Reprezentacje gorzowskich klas VI z entuzjazmem i zapałem podjęły interdyscyplinarne zmagania, stwarzające możliwość utrwalenia wiedzy oraz przeżycia ciekawej intelektualnej przygody. Poznały metody pracy kadry dydaktycznej oraz zapoznały się z wyposażeniem poszczególnych gabinetów. Poszczególne stacje zadaniowe nosiły nazwy: Przez eksperyment do wiedzy, Magiczne sztuczki, Matematyka na co dzień, Czytam, więc rozumiem, Rozsypanki historyczne, Języki obce nie są nam obce, Pierwsza Pomoc Przedmedyczna, W zdrowym ciele zdrowy duch, Programowanie w Scratch i Spotkanie z Absolwentami. A teraz najważniejsza informacja. Uczniowie klasy VI z naszej szkoły zdobyli I miejsce, zdobywając maksymalną ilość punktów! 

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          PIERWSZY, TAK WAŻNY, EGZAMIN ZEWNĘTRZNY JUŻ ZA NAMI

          Piątego kwietnia uczniowie klas szóstych szkół podstawowych przystąpili do egzaminu, który sprawdzał wiedzę i umiejętności z sześciu lat nauki.  W optymistycznym i wesołym nastroju szóstoklasiści wkroczyli do sali gimnastycznej; po uprzednim wylosowaniu numeru stolika, przy którym w ciągu 80 min toczyli zmagania, rozwiązując zadania z części I: języka polskiego i matematyki. Podczas przerwy wzmocnili siły, konsumując drugie śniadanie przygotowane przez Radę Rodziców. Po odpoczynku napisali II część sprawdzianu z języka niemieckiego. Ta część trwała 45 min. Zmęczeni, ale zadowoleni szóstoklasiści udali się na lody, a potem do domów, aby podzielić się wrażeniami z najbliższymi osobami.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

          POKOCHAJ POEZJĘ

          04.04.2016 r. w Zespole Szkół nr 20 w Gorzowie Wlkp. odbył się XIX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI pod hasłem Pokochaj Poezję. Konkurs miał charakter imprezy otwartej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z Gorzowa Wlkp. Każdą szkołę  reprezentowało 2 uczestników. Celem konkursu była popularyzacja kultury żywego słowa, propagowanie twórczości poetyckiej autorów piszących dla dzieci oraz ukazanie wzorów pięknej poprawnej polszczyzny. Z naszej szkoły w konkursie brały udział 2 uczennice: Agnieszka Pikuła z klasy I oraz Marcelina Januszke z klasy III. Poziom był bardzo wysoki, jury miało trudny wybór komu przyznać nagrody dla laureatów konkursu i wyróżnienia. Ogromnym sukcesem dla naszej szkoły było zdobycie wyróżnienia przez uczennicę Agnieszkę Pikułę, która prezentowała wiersz J. Brzechwy pt. Jajko i otrzymała piękną książkę oraz dyplom. Natomiast nasza druga uczennica Marcelina Januszke otrzymała dyplom uznania za udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali słodki poczęstunek.

          Opracowała:

             (-)Aleksandra Pintal

           

          KONKURS RECYTATORSKI STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ

          W pierwszy dzień kwietnia, gdy wiosenne promienie słońca rozświetliły gabinet polonistyczny, rozpoczął się Szkolny Konkurs Recytatorski dla chętnych uczniów klas IV-VI. Po serdecznym powitaniu uczestniczki konkursu wylosowały numery prezentacji utworów, wybranych samodzielnie lub z nauczycielem. Jako pierwsza wystąpiła uczennica kl. IV  Hanna Robak, która recytowała wiersz pt. Kruk w kąpieli Marcina Brykczyńskiego. Następnie wysłuchaliśmy interpretacji Poli Szatkowskiej z klasy IV. Pola zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy Ptasie plotki. Kolejna uczestniczka konkursu Magdalena Gajda, z tej samej klasy, opowiedziała wierszowaną historię Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. Dziad i baba. Kolejna recytacja przypadła w udziale Anieli Błaszczak. Uczennica kl. V deklamowała utwór Juliana Tuwima W aeroplanie. Najstarsza i wieloletnia uczestniczka konkursu recytowała wiersz Adama Asnyka Bławatek. Ostatnie wystąpiły uczennice kl. V. Lena Knap recytowała Żuka Jana Brzechwy, a Lena Sołowińska Parowóz Włodzimierza Ścisłowskiego. Wyróżnienie otrzymała Hanna Robak, III miejsce zajęła Magdalena Gajda, II Aniela Błaszczak, a laureatką konkursu została Zofia Ambrożewicz. Dyplomy i nagrody wręczymy na najbliższym apelu. Serdecznie gratulujemy uczestniczkom konkursu.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

          AWANS DZIEWCZĄT DO FINAŁU LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJA

          23 marca 2016 r. dziewczyny z klasy 5 i 6 SP 12 pojechały na zawody sportowe z unihokeja do Lipek Wielkich. Turniej rozpoczynał się o 10:00 i miał zakończyć się ok. 14:00. Gdy dojechałyśmy na miejsce i weszłyśmy do szkoły w Lipkach, ujrzałyśmy wielką salę gimnastyczną, w której miałyśmy do rozegrania  2 mecze. Na samym początku jeden z sędziów ogłosił, kiedy będą grane mecze i kto z kim będzie rywalizował. Pierwszy mecz zagrały dziewczyny ze szkoły w Strzelcach Krajeńskich i z SP 12. Po zaciętej walce na tablicy widniał wynik 0:0. Następny mecz grali chłopcy z dwóch szkół : Strzelec Krajeńskich i z Gorzowa. Ten mecz zakończył się sukcesem dla chłopców z Gorzowa, wynikiem 0:5. Kolejnym meczem był mecz pomiędzy SP 10 a PSP w Strzelcach Krajeńskich, który zakończył się bezbramkowym remisem. Ostatni mecz był rozegrany przez SP 12 i SP 10 z Gorzowa Wlkp. Ten mecz miał decydować o tym, która drużyna dziewcząt  zajmie l miejsce. Dziewczęta z SP 12 wygrały grą , której nie można opisać słowami. Na samym końcu organizator turnieju wręczył dyplomy następującym szkołom: l miejsce SP 12, ll miejsce PSP w Strzelcach Krajeńskich, lll miejsce SP 10 (dziewczęta);  l miejsce SSPSE  Społeczna, ll miejsce PSP w Strzelcach Krajeńskich (chłopcy). Wszystkim drużynom podziękowano za udział w turnieju. Chyba każdy uczestnik tych zawodów nie zapomni tych niesamowitych meczy, i walki o l miejsce.

          Paulina Jasińska, uczennica kl. VI

          KONKURS RECYTATORSKI KLAS I-III

           

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

          21.03.2016r., tradycyjnie jak każdego roku, w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W końcu nadszedł czas, aby przegonić długą zimę, a powitać  oczekiwaną przez wszystkich wiosnę. W związku z tym dniem nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III przygotowali w swoich klasach wraz z wychowawcami kukłę Marzannę z różnych materiałów przyrodniczych oraz kolorowe kwiaty z bibuły. Natomiast starsi uczniowie z klas IV-VI zaakcentowali ten dzień kolorowym ubraniem lub jednym akcentem wiosennym ubrania w kolorze zielonym. Na piątej godzinie lekcyjnej zebraliśmy się przed szkołą i ruszyliśmy w korowodzie wokół budynku szkoły. Okrzykami i śpiewem piosenki szukaliśmy pierwszych oznaków wiosny, lecz aura pogodowa nie była dla nas łaskawa. Było zimno, padał deszcz, a słońce tylko czasami przebijało się zza chmur. Na koniec naszego korowodu spaliliśmy kukłę Marzanny, która jest symbolem odejścia zimy już na dobre, a przyjścia do nas wiosny. Miejmy nadzieję, że od dzisiejszego dnia będzie już coraz cieplej!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

          KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR

          17 marca, punktualnie o godz.9:00, rozpoczął się Kangur Matematyczny czyli konkurs matematyczny rozgrywany tego samego dnia i o tej samej godzinie w kilkudziesięciu krajach w kilku kategoriach wiekowych – w naszej szkole wystartowało 2 Żaczków z kl. 2, 12 Maluchów (5 z kl. 3 i 7 z kl. 4) oraz 5 Benjaminów (2 z kl. 5 i 3 z kl. 6). Uczniowie z klasy 3 przygotowywali się pod kierunkiem p. Elżbiety Bartelak-Przygody. Znaczna część tegorocznych uczestników konkursu to już weterani, np. Paulina Jasińska, Aniela Błaszczak, Tomek Urbaniak – biorą udział w KANGURZE od klasy drugiej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkę w postaci zabawki – gry Pentomino przestrzenne. Na wyniki musimy poczekać do maja.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

          ZAJĘCIA Z JAJEM

          W piątek 04 marca oraz w środę 09 marca uczniowie klas I-III uczestniczyli w Zajęciach z jajem przygotowanych w ramach Klubu Młodego Wynalazcy w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym w Stanowicach. Najpierw dzieci w Laboratorium Chemiczno - Biologicznym zbadały i wypróbowały różne surowce naturalne stosowane do barwienia jajek takie jak kolorowa bibuła i łuski cebuli, czerwona kapusta, kurkuma. Wyniki swoich obserwacji zanotowały na specjalnie przygotowanych kartach pracy. Następnie w Laboratorium Elektroniki i Cybernetyki samodzielnie zaprogramowały robota, który namalował dla nich „cyfrową” pisankę wielkanocną – z samodzielnie zaprojektowanym wzorem oraz z logo GOT. Udział w zajęciach bardzo się dzieciom podobał i chętnie wrócą do Stanowic na kolejne doświadczenia.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

          W środę, 02 marca, miał miejsce Dzień otwarty szkoły. Do udziału w nim zaprosiliśmy przedszkolaki z Przedszkola nr 3 przy ul. Słonecznej, z Przedszkola Elemelek z ul. Kostrzyńskiej oraz wszystkie dzieci mieszkające w rejonie szkoły. Od godziny 16.30 szkolne korytarze wypełniły się małymi gośćmi wraz z rodzicami. Dzieci zostały zaproszone do udziału w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich w poszczególnych gabinetach. Mogły m.in. dowolnie pomalować farbami figurki gipsowe o tematyce wielkanocnej, posłuchać głośnego czytania bajki, wierszy w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów, poukładać figury przestrzenne z klocków, pokolorować megakolorowanki i kolorowanki w 3D oraz przejść tor przeszkód w sali gimnastycznej. Po zaliczeniu każdego z zadań dzieci otrzymywały drobny upominek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy. W tym czasie rodzice mogli zwiedzić budynek szkoły oraz zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania placówki. Na zakończenie pobytu w szkole dzieci zostawiały pamiątkowy odcisk dłoni. Mamy nadzieję, że dzieciom i rodzicom spodobało się w naszej szkole.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          ZAWODY PŁYWACKIE SZKÓŁEK KLAS III

          27 lutego br. odbyły się na Słowiance zawody pływackie Szkółek klas III. Dzieci rywalizowały na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym. Z radością informujemy, że uczennica klasy trzeciej naszej szkoły Marcelina Januszke zajęcia III miejsce na dystansie: 50 m st. grzbietowym z wynikiem 0:52,51 oraz V miejsce na dystansie: 50 m st. dowolnym z wynikiem: 0:51,98. Marcelinie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

          MAŁA AKADEMIA JAZZU PROMUJE GORZOWSKICH ARTYSTÓW

          25 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Małej Akademii Jazzu. Gościem był jazzman, skrzypek oraz kompozytor Adam Bałdych. Swój występ rozpoczął od zagrania utworu On Green Dolphin Street. Następnie zaprezentował różne brzmienia skrzypiec, pasujące do cięgle zmieniającego się, nowoczesnego świata. Skrzypce wciąż mają wielką, nieodkrytą paletę barw - mówił Pan Adam. W kompozycji zespołu Highway uczniowie mogli usłyszeć połączenie różnych stylów muzycznych. Na zakończenie muzyk zaprosił wszystkich do odwiedzin Jazz Clubu Pod Filarami.

          Opracowała:

          (-)Mira Mickiewicz

           

           

          W RYTMIE DISCO POŻEGNALIŚMY KARNAWAŁ

          W tłusty czwartek Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową, w której uczestniczyli chętni uczniowie klas IV – VI. Biletem wstępu były maski wykonane przez uczniów lub zakupione w świetlicy szkolnej. Uwagę i spojrzenia pełne zachwytu oraz skrzętnie skrywanej zazdrości wywołały stroje dość dużej grupy uczniów. Na parkiecie dominowały tańce w kółkach w gronie klasowym. Wielki aplauz i świetną zabawę zapewnił konkurs ph. Zjedz pączka bez oblizywania ust. Nagrodą dla zwycięzców był kolejny pączek.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

           

          WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z PRZYRODY OLIMPUS

          Otrzymaliśmy wyniki ogólnopolskiego konkursu przedmiotowego z przyrody OLIMPUS. Przedstawiają się one następująco. Test pisało czternaścioro dzieci z klas 4-6. Najlepsze wyniki z poszczególnych klas uzyskali uczniowie:

          Klasa  4   - miejsce 10 i dyplom laureata otrzymał Szymon Twardowski                                                                 

                          - miejsce 29 zajęła Nikola Wesołowska

          Klasa  5  - miejsce 25 przypadło Zuzannie Bubień

                          - miejsce 27 zajęła Maria Tudor

                          - miejsce 28 zdobyła Aniela Błaszczak

          Klasa 6    - miejsce 27 uzyskała Paulina Jasińska

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy przyrodniczej. 

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          PRELEKCJA DLA RODZICÓW O CYBERPRZEMOCY

          04.02.2016r. o godz.16.30 odbyło się spotkanie dotyczące Cyberprzemocy z przedstawicielem policji z Komendy Miejskiej w Gorzowie Wlkp., Sławomirem Koniecznym, z działu prewencji. Zebranie o ww. tematyce zostało zorganizowane dla rodziców naszych uczniów, wszystkich klas. Rodzice zostali poinformowani, że Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Technologie te to gównie internet oraz telefony komórkowe. Definicję tę bardzo często stosuje się w kontekście przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Formy podstawowe zjawiska to nękanie, straszenie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. Głównymi narzędziami do Cyberprzemocy są: czaty, poczta elektroniczna sms, serwisy społecznościowe. Cyberprzemoc może wpływać na psychikę dziecka silniej niż przemoc bezpośrednia. W trudnych przypadkach może towarzyszyć mu obniżenie nastroju a nawet stany depresyjne i działania autodestrukcyjne. Jeżeli dziecko jest ofiarą Cyberprzemocy bardzo ważne jest, aby rodzice otoczyli go szczególnym wsparciem i odpowiednią profilaktyką.

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal, Ewa Strzyżykowska

          STYCZNIOWE SPOTKANIE Z MUZYKĄ

          14 stycznia odbyła się Mała Akademia Jazzu, którą poprowadził muzyk jazzowy, pan Leszek Darwiński. Na początku opowiadał nam – uczniom różne ciekawostki

          kościelnego, w którym rozpoznaliśmy muzykę gospel. Potem rytmicznie klaskaliśmy do kolejnej muzycznej prezentacji, a jazzman na poczekaniu wymyślał słowa do melodii. Na zakończenie rapował wiersz Juliana Tuwima pt. Lokomotywa.

           Katarzyna Skarżyńska, uczennica kl. VI

          WIDOWISKO ARTYSTYCZNE GRA O KRAKÓW

          Jak co roku w styczniu odwiedził nas pan Stanisław Sielicki z przedstawieniem pt. Gra o Kraków. Na początku przedstawiliśmy się sobie nawzajem, a następnie zaśpiewaliśmy zapamiętaną piosenkę i odbijaliśmy wielkie dmuchane piłki. Prowadzący zaprosił na scenę trzech chłopców i trzy dziewczynki. Trzyosobowe grupy miały odgadnąć herby dziewięciu miast. Następną konkurencją było odgadnięcie wagi przeciwników. Po zabawach artysta opowiadał legendy związane z naszą drugą historyczną stolicą – Krakowem. Dowiedzieliśmy się, że hejnał nagle urywa się, ponieważ dawno temu hejnalista został postrzelony strzałą przez Tatarów. Po wesołym i pouczającym widowisku nagrodziliśmy aktora gromkimi brawami.

          Paulina Jasińska, uczennica kl. VI

             

          KARNAWAŁ, KARNAWAŁ, TO TANIEC ZABAWA...

          Karnawał, karnawał, to taniec zabawa, to rytm, który przenika, gdy płynie muzyka… – śpiewają dzieci w popularnej piosence. A muzyka płynęła, płynęła… 

          W piątek, 08 stycznia, w naszej sali gimnastycznej, która na ten dzień stała się pięknie udekorowaną balonami i bibułowymi serpentynami salą balową,  zgromadzili się najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Trudno było ich rozpoznać, gdyż na parkiecie pląsały wróżki, królewny, myszki, kotki, Spidermani, muszkieterowie, czarodzieje, kowboje i trudno zliczyć kto jeszcze. Zabawę poprowadził, podobnie jak w ubiegłym roku, wodzirej pan Piotr. Przez cały czas animował kolejne tańce integracyjne. Szczególnie podobał się dzieciom taniec z balonem, gdyż każde dziecko otrzymało za niego słodki poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne pociągi i taniec kowbojski oraz wszystkie konkursy z nagrodami. Jeśli tylko ktoś chciał się bawić, to naprawdę było przy czym. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów, które z roku na rok są coraz piękniejsze i bardziej oryginalne, a dzieciom za wspólną zabawę.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak – Przygoda

           

           

          HEJ KOLĘDA, KOLĘDA.....

          We wtorek, 22 grudnia, od rana panowała w szkole świąteczna atmosfera. Na pierwszej lekcji trwały w gabinetach przygotowania do Koncertu kolęd i klasowych wigilii. Uczniowie w odświętnych, galowych strojach z zapałem ustawiali stoły, nakrywali je obrusami i wykładali przyniesione przez siebie słodycze. W centralnym miejscu stołów nie zabrakło talerza z opłatkiem i okolicznościowych stroików. Następnie odbyły się próby generalne przygotowanych w wielkiej tajemnicy przed innymi dziećmi wylosowanych wcześniej kolęd. Wreszcie wszyscy zgromadziliśmy się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Nie zabrakło też rodziców, którzy przyszli posłuchać i podziwiać swoje pociechy. Na początku spotkania ks. Sebastian odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie uczniowie z klasy III przedstawili wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Po takim wprowadzeniu przyszedł czas na Koncert kolęd. Kolejno od klasy pierwszej do szóstej uczniowie zaśpiewali piękne, tradycyjne kolędy. Wśród nich m.in. Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu, Do szopy hej pasterze, Przybieżeli do Betlejem, Pójdźmy wszyscy do stajenki i inne. Niektórzy wystąpili w specjalnie przygotowanych kostiumach. Była Maryja z Józefem, pastuszkowie, aniołowie i królowie. Dzięki temu, że do śpiewania włączyli się wszyscy zebrani, przeżyliśmy prawdziwe szkolne kolędowanie. Każde wykonanie nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec pani Dyrektor złożyła świąteczne życzenia. Potem nastąpiły klasowe wigilie. Wychodząc ze szkoły, można było jeszcze nabyć piękne dekoracje świąteczne przygotowane przez dzieci z Koła Plastycznego i panią Urszulę Jarocką.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak – Przygoda

           

          I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM

          Świąteczna zbiórka żywności, pod hasłem I  Ty  możesz  zostać  Świętym  Mikołajem, w naszej  szkole  została  przeprowadzona w  dniach  8-16  grudnia  2015 r.  Uczniowie   wszystkich  klas  pod   przewodnictwem  Samorządu  Uczniowskiego  i  pedagoga  szkolnego   zaangażowali  się  w przedświąteczną   pomoc dla osób potrzebujących. Zebrane  artykuły  żywnościowe oraz zabawki przekazano w formie paczek-prezentów jako dary Świętego  Mikołaja.

          Opracowała:

          (-)Ewa Strzyżykowska

          WARSZTATY KULINARNE

          09.12.2015 roku uczniowie z klas I-V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Dworku Tradycja we wsi Bełczna. W przepięknej zagrodzie edukacyjnej uczestnicy poznali tradycje Pomorza Zachodniego, ukryte w przepisach kulinarnych, historycznych przedmiotach i narzędziach. Kilkugodzinna wizyta w zagrodzie pozwoliła poznać sposoby przygotowywania i przechowywania zdrowej żywności, przetworów. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych (wykonywali świąteczne ozdoby z wykorzystaniem naturalnych materiałów i techniki decoupage), kulinarnych ( wyrabiali ciasto, a następnie formowali je za pomocą tradycyjnych, drewnianych form). Za udział w zajęciach, poświęconych historii szczecińskich pierników, uczniowie otrzymali Certyfikat Piekarnictwa. Ponadto poznali obyczaje przygotowywania tradycyjnej biesiady oraz zasady zachowania się przy stole (nakrycie stołu, podawanie potraw, poprawne posługiwanie się sztućcami). Na koniec otrzymali poczęstunek w postaci ciepłej zupy, kawałka domowego ciasta i kompot do picia. Mimo deszczowej aury wrócili do domu zadowoleni, wyposażeni w nowe doświadczenia i z własnoręcznie zrobionymi piernikami, ozdobami świątecznymi i smacznym chlebem zakupionym w dworskiej piekarni.

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

           

           

          MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO KINA

          W piątek, 04 grudnia, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mikołajkowym wyjściu do kina Helios. Starsi uczniowie obejrzeli film Sawa. Mały wielki bohater. To opowieść o dziesięcioletnim chłopcu, który z grupą nowo poznanych przyjaciół wyrusza w podróż przez magiczną krainę, by uratować swoją wioskę. Uczniowie z klas I-III wybrali się na film Święty Mikołaj dla wszystkich. Jest to ciekawa opowieść o zbliżającej się Gwiazdce – czasie prezentów dla wszystkich dzieci. Trzy młode zwierzaki: Fredzia, Bello i Walker postanawiają sprawdzić, czy Mikołaj pamięta również o zwierzętach i wyruszają na spotkanie z nim. Niosą ze sobą listę prezentów dla całej gromady swych przyjaciół. Droga była długa i pełna niebezpieczeństw, ale jak to w bajce bywa, wszystko skończyło się happy endem. Dzieci w kinie nie tylko miło spędziły czas, ale mogły też poczuć klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

          Opracowała:

          (-)Elżbieta Bartelak-Przygoda

             

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

           Każdego roku w miesiącu listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Palenie Tytoniu w Polsce stanowi nadal bardzo duży problem społeczny, zdrowotny, ekonomiczny. Dym tytoniowy niszczy zdrowie, może być przyczyną wielu chorób przewlekłych. W związku z tą kampanią, która jest realizowana w całym kraju, również w naszej szkole zostały podjęte działania edukacyjne promujące zdrowy, wolny od tytoniu styl życia. Klasy IV-VI brały udział w konkursie plastycznym pod hasłem Palenie Tytoniu Szkodzi zdrowiu. Zadaniem uczniów było wykonanie ciekawej pracy metodą collage w połączeniu z różnymi pomocami plastycznymi wg własnego pomysłu na formacie A-4. W trakcie tego konkursu plastycznego odbyły się pogadanki o negatywnych skutkach palenia papierosów w klasach III-VI z udziałem szkolnej pielęgniarki. Prace naszych uczniów okazały się bardzo ciekawe i pomysłowe, stąd wybór najlepszych prac okazał się dość trudny. Spośród wielu prac, które wykonali uczniowie I miejsce zdobyła Marta Sobieraj z klasy VI, II miejsce Maria Tudor z klasy V, III miejsce Aniela Błaszczak z klasy V; 10 prac zostało wyróżnionych. Wszystkie prace, które są nagrodzone i wyróżnione zostaną zaprezentowane na tablicy ściennej w korytarzu szkolnym. Podczas apelu szkolnego uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają nagrody. 

          Opracowały:

          (-)Aleksandra Pintal, Ewa Strzyżykowska

            

           

          DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA KLAS IV-VI

          26 listopada uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc, dzięki której ludzie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. W dzisiejszych czasach wróżby andrzejkowe to przede wszystkim tradycja i zgodnie z nią uczniowie także mieli możliwość zobaczenia swojej przyszłości. Dzięki wróżbom przygotowanym przez Samorząd Uczniowski mogli dowiedzieć się m.in. czy będą bogaci, czy znajdą żonę/męża oraz poznali imię swojego przyszłego partnera. Dzieci z wielką chęcią i radością uczestniczyły w zaplanowanych atrakcjach. Wizja przyszłości jednych uszczęśliwiła, a innym niekoniecznie przypadła do gustu, jednak, jak wszyscy wiemy to tylko zabawa, a to co czeka nas w życiu jest nadal nieznane.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

          PIERWSZY SPRAWDZIAN PRÓBNY JUŻ ZA NAMI

          25 listopada uczniowie klasy VI napisali pierwszy sprawdzian próbny. Arkusz testowy części 1. z języka polskiego i matematyki został opracowany przez Wydawnictwo NOWA ERA. Składał się z 26 zadań zamkniętych i otwartych, na rozwiązanie których uczniowie mieli 80 minut. Po przerwie przystąpili do 45 - minutowej części 2. z języka niemieckiego. Organizowanie sprawdzianów próbnych ma na celu zapoznanie uczniów z warunkami i procedurami obowiązującymi na sprawdzianie właściwym.

                                                                                                                                                 Opracowała:

          (-)Dorota Król

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Został on ustanowiony na cześć pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś - najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. I co ciekawe, mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Miś jest bohaterem niezliczonej ilości bajek i książek dla najmłodszych. Z pewnością nie ma dziecka, które nie znałoby Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata - Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. Światowy Dzień Pluszowego Misia jest wspaniałym pomysłem. Tego dnia przedszkola, szkoły, biblioteki łączą zabawę z nauką. Tak też i było w naszej szkole. Od samego rana dwunastkę opanowały przeróżne misie - duże, małe, kolorowe, mięciutkie, puszyste, ale także takie z naderwanym uszkiem i rozprutym brzuszkiem. Zwłaszcza nasi najmłodsi uczniowie dumnie trzymali w dłoniach swoje ulubione maskotki. W czasie lekcji dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat powstania tego sympatycznego święta, fragmenty bajek, których bohaterami były niedźwiadki, a przede wszystkim opowiedziały kolegom i koleżankom historie przyniesionych do szkoły pluszowych przyjaciół. Niezależnie od wieku każdy przyzna, że był to bardzo miły i kojarzący się z dzieciństwem dzień. A następne Święto Misia już za rok.

          Opracowała:

          (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda

          SP 12 MISTRZEM GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT

          I miejsce SP12, drugie SP10, trzecie SP5 i czwarte SSPSE. Tak zakończył się finał Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju dziewcząt, który odbył się 19 listopada w hali sportowej SP 1. Zawody rozpoczęły się dla naszego zespołu niedobrze, bo od przegranej 1:0 z SP10. Na szczęście, dzięki ogromnej determinacji, zaangażowaniu, umiejętnościom oraz woli walki dwa pozostałe mecze dzięwczęta wygrały: 3:0 z SSPSE i 1:0 z SP5. Tak naprawdę ten ostatni wynik decydował o ostatecznej kolejności na podium. Pamiątkowy puchar i dyplom oraz złote medale to trofea przywiezione przez uczenice dwunastki na ulicę Dobrą. Zatem to one na przełomie marca i kwietnia będą reprezentowały m. Gorzów w rozgrywkach wojewódzkich w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę w rozgrywkach reprezentowały: Z. Ambrożewicz, A. Błaszczak, Z. Bubień, M. Górniak, P. Jasińska W. Kamińska, A. Kobus O. Lendzion, E. Rogucka, K. Skarżyńska, A. Sobieraj. Gratulujemy!

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

           

          OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          W listopadowy piątek obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości, uczestnicząc w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem nauczyciela historii, pana Kazimierza Bogdanowicza. Po wprowadzeniu sztandaru i wykonaniu hymnu narodowego uczennica klasy VI przybliżyła uczniom krótką historię wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory poetyckie przeplatane mało znanymi piosenkami o charakterze patriotycznym wzbudziły zainteresowanie uczniów i wprowadziły podniosłą atmosferę, wywołując pozytywne emocje. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chórku pod przewodnictwem nauczyciela muzyki, pani Urszuli Jarockiej. Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom za piękne duchowe przeżycia, a rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie galowych strojów dla dzieci.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

          UCZNIOWIE UCZESTNICZYLI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM Z PRZYRODY OLIMPUS

          6 listopada nasi uczniowie wzięli udział w sesji jesiennej ogólnopolskiego konkursu przedmiotowego OLIMPUS. 14 osób z klas 4-6 przystąpiło do konkursu z przyrody. Uczestnictwo w konkursie polegało na wypełnieniu testu wielokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań, który został następnie wysłany do Warszawy. Wyniki zostaną przedstawione pod koniec grudnia. Uczniowie poprzez udział  poszerzają swą wiedzę przyrodniczą i ćwiczą umiejętność rozwiązywania zadań testowych. Czekamy na wyniki.

                                                                                                                                                 Opracowała:

          (-)Danuta Górska

          AWANS DZIEWCZĄT DO FINAŁU GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJU

          5 listopada w hali sportowej SP 1 odbyły się eliminacje Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w unihokeju dziewcząt. Bardzo dobrze w rozgrywkach grupy A, w której brało udział pięć szkół., spisał się nasz zespół. Po dwóch wygranych meczach z SP 1 1:0 i SP 13 5:0 oraz dwóch zremisowanych po 0:0 z SP 9 i SP 10 nasze dziewczęta zajęły II miejsce i awansowały do finału tych rozgrywek. O miejsce na podium będą rywalizowały za dwa tygodnie - 19 listodada. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas V i VI: Z. Ambrożewicz, A. Błaszak, Z. Bubień, M. Górniak, P. Jasińska, W. Kamińska, O. Lendzion, E. Rogucka, K. Skarżyńska, A. Sobieraj. Gratulujemy awansu!

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

            

          NASZE UCZENNICE W GRONIE NAJLEPSZYCH BIEGACZEK

          23 października w Lipkach Wielkich odbyły się wojewódzkie finały Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w indywidualnych biegach przełajowych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W reprezentacji miasta Gorzowa Wielkopolskiego zalazły się dwie uczennice SP 12: Paulina Jasińska i Katarzyna Skarżyńska. Dziewczęta naszej szkoły startowały w biegu na dystansie 800 m dziewcząt szkół podstawowych. Bardzo dobry wynik uzyskała Paulina, zajmując VI miejsce. Obu uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

              

          WSPOMÓŻ PSIAKI

          We wrześniu uczennice z klasy piątej: Aleksandra Kobus, Zuzanna Bubień i Aniela Błaszczak przeprowadziły w szkole akcję Wspomóż psiaki ze schroniska Azorki w Gorzowie. Uczennice zebrały w szkole koce , karmę dla piesków oraz fundusze, które przeznaczyły na zakup kolejnych ilości pokarmu. Nasi uczniowie chętnie wspierali zbiórkę na psiaki. W październiku, po zakończeniu akcji, dziewczęta dostarczyły zebrane rzeczy do schroniska. Nasza szkoła otrzymała podziękowania za okazaną pomoc od Inspektora Schroniska i opiekunów zwierząt. To właśnie Wam drodzy Uczniowie dziękujemy za wsparcie tej akcji oraz Rodzicom, którzy także wspomogli nasze działania.

          Opracowała:

          (-)Danuta Górska

           

          LEKKOATLETYCZNE CZWARTKI

          22 października odbył się po raz ostatni w tym roku kalendarzowym - IV Czwartek Lekkoatletyczny. Następne odbędą się wiosną 2016 r.– pierwszy pod koniec kwietnia. Dwoje uczniów SP 12: Lena Knap i Filip Mak pod opieką rodziców systematycznie w nich uczestniczyło, zajmując wysokie lokaty. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. II miejsce w biegu na 300 m  dziewcząt rocznik 2005 z czasem 59.00 zajęła Lena. Również Filip zajął II miejsce na 60 m chłopców rocznik 2005 z czasem 9,72. Gratulujemy! Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

                 

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

          WIZYTA STRAŻAKÓW W NASZEJ SZKOLE

          21 października 2015 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I –III Szkoły Podstawowej nr 12 ze strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Gośćmi spotkania byli: starszy kapitan PSP pan Stanisław Węsierski oraz starszy ogniomistrz pan Krzysztof Małobłocki. Część pierwsza spotkania odbyła się w sali gimnastycznej. Uczniowie klas młodszych mieli okazję nie tylko dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, które przekazywał pan kapitan, ale również wymieniali swoje spostrzeżenia i demonstrowali zachowania jakie zastosowaliby w sytuacjach niebezpiecznych. Uczniowie z ciekawością przyglądali się charakterystycznym ubraniom strażaków, mogli również obejrzeć i przymierzyć hełm strażacki. Największym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyła się druga część spotkania, dotycząca prezentacji wozu strażackiego z możliwością zajrzenia w różne zakamarki i zapoznania się z wieloma dziwnymi przedmiotami stanowiącymi wyposażenie samochodu . Podczas prezentacji największą radością dla dzieci była możliwość wejścia do szoferki samochodu. Podekscytowani uczniowie czekali z niecierpliwością na swoją kolej i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Podczas spotkania każda klasa z wychowawcą, uwieczniła swoją obecność pamiątkowym zdjęciem. Miłą pamiątką spotkania są zdjęcia, które wykonywane były również w różnych sytuacjach spotkania.

          Opracowała:

          (-)Ewa Strzyżykowska

            

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI PASOWANIA PIERWSZOKLASISTY

          14.10.2015 r. o godz.9.00 odbył się uroczysty apel z okazji Pasowania Pierwszoklasisty, w którym brali udział uczniowie z klas IA i IB, rodzice uczniów, zaproszeni goście, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły. W części oficjalnej uczniowie uroczyście złożyli rotę przysięgi, przez panią dyrektor zostali pasowani symbolicznym ołówkiem na prawowitego ucznia oraz zostawili odcisk paluszka w Kronice Szkolnej. Następnie po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której pierwszaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki związane z życiem szkoły. W związku z tym, że w dniu Pasowania obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, dzieci zaakcentowały to święto, recytując krótkie wiersze, które były skierowane do nauczycieli. Na koniec części artystycznej wszystkie pierwszaki złożyły życzenia dla nauczycieli oraz pracowników szkoły. Po części artystycznej odbyły się otrzęsiny  przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Każdy uczeń miał za zadanie zjeść z uśmiechem na twarzy kawałek cytryny oraz równo przejść po ławeczce. Z zadaniami oraz konkurencjami  dzieci poradziły sobie doskonale! Na pamiątkę od Samorządu Uczniowskiego oraz Koła Polonistycznego otrzymały gazetkę szkolną Wystrzałowe Czytadełko.  A na zakończenie uroczystości nasze pierwszaki zostały obdarowane pamiątkowymi albumami, słodkimi upominkami, rożkami obfitości, które sprawiły im ogromną radość. Po uroczystości w klasach odbyły sie krótkie spotkania wychowawców z dziećmi oraz rodzicami. Dzień ten był pełen wrażeń i ogromnych emocji dla wszystkich. Na pewno nasi najmłodsi uczniowie te niezapomniane chwile z życia szkoły będą zawsze miło wspominać!

          Opracowała:

          (-)Aleksandra Pintal

             

           

          W ŚWIECIE WYROBÓW PIEKARNICZYCH

           

          9 października uczniowie klas drugiej i trzeciej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Marianowa. Swoją przygodę rozpoczęli przejazdem bryczką nad pobliskie jezioro. W rustykalnej scenerii Chlebowego Domu  uczestnicy wzięli udział w warsztatach piekarniczo-cukierniczych. Ponad  czterogodzinne  warsztaty uczniowie rozpoczęli od poznania gatunków zbóż, dowiedzieli się jak powstają z nich rodzaje mąki oraz przekonali się, która jest najzdrowsza i dlaczego.  W trakcie warsztatów przeszli przez wszystkie stopnie  wtajemniczenia w świecie piekarnictwa. Pod okiem mistrza przygotowywali ciasto, a następnie własnoręcznie ugniatali, wałkowali, formowali i dekorowali podpłomyki, chlebki, rogale, bułki drożdżowe i ciastka. Wszystkie smakołyki  uczestnicy próbowali na miejscu, a resztę zabrali do domu. Na koniec otrzymali poczęstunek w postaci ciepłej, pachnącej prosto z pieca domowej pizzy. Zadowoleni z wycieczki, zaopatrzeni w świeżo wypieczony chleb, wróciliśmy do Gorzowa.    

          Opracowała:

          (-)Mariola Żylewicz

           

           

           ZNÓW DOBRE WYNIKI PODCZAS II i III CZWARTKU LEKKOATLETYCZNEGO

           

          Podczas drugiego jesiennego Czwartku Lekkoatletycznego który odbył się 1 października Lena Knap znów zaliczyła udany start. W biegu na 300 m dziewcząt rocznik 2005 zajęła III miejsce z wynikiem 59,62. Lena poprawiła swój czas biegu sprzed tygodnia o 0,31s. Gratulujemy!. Natomiast 8 października podczas III Czwartku Lekkoatletycznego naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: L. Knap, Z. Bubień, F. Mak, M. Szczepański. Lena stanęła na najwyższym podium znów poprawiając swój czas na 59,38s. W tym dniu na II miejscu podium stanął także Filip. Startował on w biegu na dystansie 60 m. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy!

          Opracował:

          (-)Artur Gałat  

             

           

          SPOTKANIE Z JAZZEM

           

          Gościem Małej Akademii jazzu był Marek Kazana, który zachęcił słuchaczy stwierdzeniem, że w jazzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Przypomniał uczniom podział saksofonów na: altowy, tenorowy, barytonowy, basowy i kontrabasowy. Wyjaśnił, że ten typowo jazzowy instrument należy do instrumentów dętych drewnianych, ponieważ wywodzi się od drewnianego fletu. Następnie zaprezentował jazzowe improwizacje przy podkładzie stworzonym dzięki nowoczesnym instrumentom elektronicznym. Spotkanie zakończyło ćwiczenie rytmiczne – hand clap.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król

            

           

           

          III i V MIEJSCE W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH GSM

           

          Jedenastu uczniów reprezentowało naszą szkołę 29 września na zawodach sportowych – w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które otworzyły tegoroczną Gorzowską Spartakiadę Młodzieży.  Bardzo dobrze spisały się w nich dwie nasze uczennice: Paulina Jasińska i Lena Knap. Paulina zdobyła brązowy medal na dystansie 600 m w kategorii dziewcząt klas VI, a Lena  V miejsce wśród dziewcząt klas V. Podziękowania należą się  także innym uczniom, którzy godnie reprezentowali SP 12, są to: P. Ciszewski, M. Górniak, A. Kobus, O. Lendzion, F. Majewski,  F. Mak,  E. Połeć, K. Skarżyńska, M. Szczepański.

          Opracował:

          (-) Artur Gałat

           

           

           

          WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

           

          28.09.2015 r. odbyły się wybory poprzedzone dwutygodniową kampanią wyborczą. Chęć przewodzenia Radzie zgłosiły jedynie dziewczynki – uczennice klas IV –VI: Magda Gajda (IV), Aniela Błaszczak i Maria Tudor (V), Zofia Ambrożewicz, Ola Chruszcz i Paulina Jasińska (VI). W dniu wyborów wszyscy obecni w tym dniu uczniowie klas II – VI oddali swoje głosy. Komisja wyborcza złożona z przedstawicieli klas III – VI czuwała nad wydawaniem kart do głosowania, przypominała, zwłaszcza młodszym koleżankom i kolegom, co zrobić, aby głos był ważny i liczyła głosy oddane na poszczególne kandydatury, po czym sporządziła sprawozdanie i podała do wiadomości, że w tajnym głosowaniu zwyciężyła Maria Tudor z kl. V, zdobywając 37,3% głosów.

          Opracowała:

          (-)Teresa Sągajłło-Abramek

           

          WYCIECZKA ROWEROWA CZWARTOKLASISTÓW

           

          W sobotnie słoneczne przedpołudnie 26 września uczniowie klasy IV, pod opieką wychowawcy oraz dwójki rodziców, uczestniczyli w wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy. Celem jej było poznanie terenów nadwarciańskich znajdujących się niedaleko szkoły, a głównie fragmentu trasy rowerowej „Warta – Noteć”. Prawie dziesięciokilometrowy odcinek obfitował w malownicze krajobrazy, wijące się wzdłuż brzegów rzeki. Doskonałym miejscem na odpoczynek, posiłek i regenerację sił okazał się teren rekreacyjno - sportowy, położony przy trasie. Powstał on kilka lat temu i od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród miłośników szeroko pojętej rekreacji.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

              

            

          V WMTDAY CZYLI 5. ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

           

           

          W naszej szkole do egzaminu z tabliczki mnożenia przed Komisją Egzaminacyjną w składzie: Aniela Błaszczak (kl. V), Hanna Robak (kl. IV), Maria Tudor (kl. V) przystąpili uczniowie z klas III – VI. Ogółem egzaminowi poddało się 74 uczniów. Asystenci Koordynatora: Magda Gajda i Tomasz Urbaniak oraz ww. uczennice egzamin zdali śpiewająco w dniach poprzedzających święto tabliczki mnożenia. Egzamin w pierwszym podejściu (wszystkie odpowiedzi prawidłowe) zdało 29 uczniów, w tym: z klasy III - 9, klasy IV – 5, klasy V – 9, klasy VI – 6. Ponadto w zabawie brali udział uczniowie klas drugich; odpowiadali na pytania dostosowane do swojego poziomu wiedzy. Uczniowie klas IV i V udowodnili podczas wspólnej zabawy, że dobry piłkarz może być dobrym rachmistrzem. Każdy kto przystąpił do gry Piłkarz matematyk, mógł oddać 6 strzałów do pustej bramki (z 6. różnych odległości pod warunkiem, że przed strzałem poda prawidłową odpowiedź (np. na pytanie 32 w czasie nie dłuższym niż 15 s musiał odpowiedzieć: 4 x 8 lub 8 x 4). W grupie dziewcząt komplet punktów (za 6 prawidłowych odpowiedzi i 6 celnych strzałów) zdobyła Aniela Błaszczak, a w grupie chłopców – Eryk Połeć. Gratulujemy!

          Opracowała:

          (-)Teresa Sagajłło-Abramek

           

          NASI UCZNIOWIE NA PODIUM

           

          24 września rozpoczęła się po raz pierwszy w tym roku szkolnym kolejna edycja popularnych czwartków lekkoatletycznych organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie, a odbywających się na stadionie LA przy ul. Wyszyńskiego. Łącznie zaplanowano dziesięć spotkań – pięć jesienią i tyle samo wiosną oraz wielki finał w czerwcu, który może okazać się dla niektórych przepustką na zawody ogólnopolskie. Podczas pierwszego spotkania bardzo dobrze spisali się uczniowie naszej szkoły. Lena Knap zajęła II miejsce w biegu na 300 m dziewcząt rocznik 2005 z wynikiem 59,93. Na podium stanął także Filip Mak, który zajął III miejsce na tym samym dystansie w kategorii chłopców rocznik 2005 z wynikiem 58,18. Podczas dekoracji uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i czekamy na kolejne ich starty. Podziękowania należą się rodzicom, którzy dowieźli swoje dzieci, zadbali o ich opiekę oraz bezpieczny powrót do domu.

          Opracował:

          (-)Artur Gałat

             

           

           

          Z HAJDASZEM W ŚWIAT TAŃCA I DOBRYCH MANIER

          22.09.2015 r. uczniowie klas I-III brali udział w zajęciach edukacyjno - integracyjnych pt. Tanecznym krokiem w świat dobrych manier zorganizowanych przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier HAJDASZ. Placówka zajmuje się propagowaniem tańca jako formy kształtującej kulturę osobistą. Głównym celem programu jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do rozwoju ich zainteresowań, zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu, wdrażanie do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego po zajęciach szkolnych, integracja dzieci poprzez wspólną zabawę i taniec oraz rozbudzenie uczucia empatii. Po wprowadzeniu, panie prowadzące zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci mogły nauczyć się kilku prostych kroków różnych stylów tanecznych m.in. disco, hip-hop czy jazz. Następnie była krótka lekcja savior vivru, podczas której uczniowie poznali zasady zachowania się w różnych sytuacjach. Na zakończenie panie przeprowadziły zabawę na spostrzegawczość,  sprawdzając jak dzieci zapamiętały przekazane przez nie dobre maniery.

          Opracowała:

          (-)Paulina Marculewicz

            

           

          AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

          18 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Akcji Sprzątanie Świata. Dzień był obchodzony pod hasłem Wyprawa – Poprawa i ma za zadanie zachęcić do przemyśleń nad naszym stosunkiem do otaczającego świata. W naszej szkole na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się krótki apel, po którym dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki sprzątały wyznaczone tereny. Ogłoszone zostały także konkursy na zbiórkę baterii, konkurs przyrodniczy Olimpus oraz zbiórki makulatury i nakrętek. Pomimo, że mniej śmiecimy, to worki nie były puste. Pamiętajmy, że o otoczenie dbamy każdego dnia.

          Opracowała: 

          (-)Danuta Górska

           

           

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          Msza św. w kościele parafialnym zainaugurowała nowy rok szkolny. Ksiądz wikariusz uzmysłowił uczniom, że oprócz wiedzy w szkole rozwijają swoje talenty i stają się jeszcze lepszymi ludźmi. Podczas uroczystego apelu, który po raz pierwszy miał miejsce na nowym boisku, pani dyrektor Danuta Łukasiewicz odczytała list wojewody lubuskiego skierowany do uczniów i rodziców. Potem szczególnie serdecznie powitała najmłodszych uczniów, dzieci dwóch klas pierwszych. Następnie przedstawiła nowych nauczycieli i zapoznała uczniów, ich rodziców, dziadków, opiekunów z pracami wykonanymi w budynku szkoły podczas wakacji. Kończąc przemowę, życzyła uczniom dobrych wyników w nauce, miłej zabawy w czasie imprez i wycieczek. Po uroczystym apelu uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

          Opracowała:

          (-)Dorota Król