• WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ I PRZYRODNICZEJ
          • WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ I PRZYRODNICZEJ

          • 23 września 2022 roku uczniowie klas 1-3 wyjechali na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które znajduje się w Mniszkach koło Międzychodu. W centrum było mozna zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać warsztaty ginących zawodów. Trasa zwiedzania połączona była  z  zajęciami edukacyjnymi przez specjalnie przygotowane stanowiska.....

            Trasa zwiedzania połączona była  z  zajęciami edukacyjnymi przez specjalnie przygotowane stanowiska - od kowala poprzez warsztat bednarsko stolarski, szewski, garncarski, stanowisko  praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski do składu kolonialnego, wystawy urządzeń do przeróbki mleka i wyposażenia kuchni. We wszystkich tych stanowiskach uczestnicy wycieczki, podzieleni na grupy , mogli próbować kucia gwoździ, pracować przy urządzeniu do obróbki drewna, poznać pracę szewca, zajrzeć do wnętrza ula, dowiedzieć się, co można było kupić w składzie kolonialnym oraz zobaczyć naczynia kuchenne z dawnej epoki. Największą atrakcją była wizyta w starej sali lekcyjnej i możliwość pisania jak dawniej gęsim piórem, piórem ze stalówką i atramentem. Dużą frajdą dla uczestników warsztatów był także udział w samodzielnym wykonaniu  drewnianych taboretów (ryczek), które dzieci zabrały ze sobą do domu. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały prelekcji o osobliwościach przyrodniczych Doliny Kamionki. W przerwie między zajęciami w dawnym spichlerzu uczestnicy posilili się kiełbaskami z rusztu oraz ciepłą herbatą. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • RAZEM SPRZĄTAMY ŚWIAT
          • RAZEM SPRZĄTAMY ŚWIAT

          • Klasa piąta we współpracy z gorzowską firmą Forvia Faurecia podjęła się udziału w akcji "Sprzątanie Świata". Na ostatniej lekcji wychowawczej  - zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, rękawiczki i worki na śmieci ruszyliśmy do pobliskiego parku. W ciągu zaledwie czterdziestu minut udało nam się posprzątać teren z zalegających śmieci, butelek i opon.

            Wszyscy uczestnicy akcji spisali się na medal, a na zachętę otrzymali od Forvia Faurecia upominki w postaci worków z gadżetami firmowymi. Dziękujemy!

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • OBCHODY 40 ROCZNICY GORZOWSKIEGO SIERPNIA '82
          • OBCHODY 40 ROCZNICY GORZOWSKIEGO SIERPNIA '82

          • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece  Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. 02.09.2022 r. została zorganizowana konferencja historyczna z okazji obchodów 40 rocznicy Gorzowskiego Sierpnia '82. Jej organizatorami byli: Lubuski Kurator, IPN oraz WOM . Na konferencję zaproszono przedstawicieli  uczniów gorzowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały  uczennice  kl. 8 a: Kinga Plust, Matylda Chmielewska i Marta Kaczmarek  wraz z wychowawcą.

            Spotkanie rozpoczęła prezentacja filmu pt.  "31 sierpnia 1982 r." Zebrani zobaczyli nigdzie niepublikowane dotąd zdjęcia,  przedstawiające sceny z tamtych wydarzeń. Oprócz obrazu film zawierał bardzo ciekawą ścieżkę dźwiękową, którą stanowiły rozkazy i relacje  pracowników MO. W tle słychać było syreny alarmowe, odgłosy z megafonów, nawołujące demonstrantów do rozejścia się. Po filmie dr hab. Dariusz Rymar zaprezentował wykład - 31 sierpnia 1982 r. z perspektywy 40 lat. Następnie naoczni świadkowie wydarzeń sierpniowych: p. J. Dutkiewicz, p. Z. Rudzinski oraz p. I. Grzegolec podzielili się osobistymi wrażeniami z tamtych dni. Mówili o tym, gdzie się wtedy znajdowali, co czuli oraz jak przeżyli ten dzień. Ta część konferencji była dla Waszych koleżanek najciekawsza, ponieważ poznały fakty związane z historią naszego miasta bezpośrednio od uczestników wydarzeń. Spotkanie zakończyła bardzo przejmująca  inscenizacja wydarzeń sierpniowych w wykonaniu uczniów II LO w Gorzowie Wlkp. Konferencja była bardzo ciekawą lekcją historii, jej przebieg, panująca atmosfera, przekazane treści z pewnością wzbogaciły wiedzę uczestników oraz dostarczyły im  wielu emocji.

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska