• OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH W NASZEJ SZKOLE
          • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH W NASZEJ SZKOLE

          • Maj to miesiąc obfitujący w rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy, w kolejnym dniu – Święto Flagi, a 3. maja – Święto Konstytucji. Powinniśmy pamiętać również o 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Świąt majowych jest jeszcze kilka (sami poszukajcie w różnych źródłach jakie to święta); na spotkaniu zorganizowanym w sali gimnastycznej z klasami I – III przybliżyliśmy uczniom historię Święta Pracy, Flagi i Konstytucji 3 Maja.

            Siódmoklasistki - Ania i Ola przeprowadziły rozmowy z  „przechodniami” (w tej roli wystąpili: Szymon, Maja z Olgą i Anastazja z Łukaszem) na temat wspomnień dotyczących wyżej wymienionych świąt. Następnie uczniowie  recytowali wiersze związane z naszą ojczyzną. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli najmłodsi uczniowie z klasy I: Kaja Walak, Zosia Sromala, Zosia Respondek i Alex Miszczyk. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Quiz wiedzy o świętach narodowych zakończył patriotyczny poranek. Przed rozejściem się do klas każdy uczeń otrzymał serce, na którym miał narysować lub napisać co zrobi dla ojczyzny, żeby była piękna i bezpieczna. 

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 19 kwietnia uczniowie klas 2 i 3 przystąpili do Szkolnego Konkursu Polonistycznego Wielkanocne potyczki.  Konkurs miał na celu sprawdzenie opanowania zasad ortograficznych i posługiwania się nimi w praktyce. Uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania. Uzupełniali zdania z lukami, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy. Spośród rywalizujących ze sobą uczestników, wyłoniono trzech uczniów, którzy zostali Mistrzami Ortografii.

            1 miejsce zajęła Maria Rudiak z kl. III

            2 miejsce zajęła Magdalena Perska z kl. III

            3 miejsce  zajęła Aniela Kuświk z kl. III

            Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Dołżycka z kl. III i Stanisław Wykowski z kl. II.

            Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • WYCIECZKA DO SZCZECINA
          • WYCIECZKA DO SZCZECINA

          • Ubiegły weekend dla 34 -osobowej grupy uczniów klas szóstej, siódmej i ósmej rozpoczął się już w piątek rano. Tego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Szczecina. Przenikliwy chłód i deszczowa pogoda nie sprzyjały spacerom po mieście - na szczęście większość atrakcji zaplanowano pod dachem, co pozwoliło uniknąć nam przemoczenia.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia schronu mieszczącego się pod dworcem PKP w Szczecinie. Został on zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, a nosił wówczas nazwę Stettin HBF-Kirchplatz.  Dowiedzieliśmy się, że mógł udzielić schronienia przed bombardowaniem aż pięciu tysiącom osób. Następnie przejechaliśmy autokarem przez miasto, oglądając najważniejsze zabytki i miejsca Szczecina, o których ciekawostki opowiadała nam pani przewodniczka. Zatrzymaliśmy się przed strzelistym budynkiem Bazyliki Archikatedralnej p.w. św. Jakuba Apostoła. Wjechaliśmy windą na taras widokowy wieży i wspólnie podziwialiśmy panoramę miasta. W Morskim Centrum Nauki zwiedziliśmy pięć wystaw tematycznych i tu właśnie spędziliśmy najwięcej czasu.  Sercem Morskiego Centrum Nauki jest wystawa składająca się w przeważającej większości z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi przekaz i zwiększającymi atrakcyjność wystawy są obiekty oryginalne – części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia oraz przyrządy związane z żeglugą i różnymi pracami na morzu, modele i makiety, pamiątki marynistyczne. Dużo atrakcji zapewniła nam strefa, w której znajduje się wodny plac zabaw, czyli tamy, śluzy, pompy i armatki wodne. Wykonywaliśmy doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą, poznaliśmy metody nawigacji, sprzęt ratunkowy, kartografię, obyczaje i tradycje ludzi morza, role i zadania osób płynących na statku i ciekawostki o tematyce morskiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donald'sa - aby chwilę odpocząć i posilić się po tak intensywnym dniu pełnym wrażeń.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • Mimo że powoli zmierzamy ku wakacjom i można się czuć trochę zmęczonym, nasi uczniowie nie zwalniają tempa. Szymon Krawczyk - uczeń klasy VII uzyskał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii. Dzięki temu będzie przyjęty w pierwszej kolejności do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. To piękna nagroda za ogromny trud, zaangażowanie i poświęcenie.

            "Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski" - jak powiedział kiedyś Benjamin Franklin. Postawa Szymona może być inspiracją dla innych uczniów naszej szkoły. To nie koniec dobrych wieści. Dnia 16.04. nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnym konkursie - " Nie gniewaj się na mnie Polsko...- jak dziś rozumieć patriotyzm". Organizatorem konkursu było I LO w Gorzowie, a patronatem objął go Lubuski Kurator Oświaty. Dla uczestników przygotowano 10 zestawów pytań. Trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu herbów Polski, znać przydomki koronowanych władców, ułożyć ich w kolejności chronologicznej, nazywać wydarzenia historyczne na podstawie zaprezentowanych map. Uczniowie głowili się nad tym, jakie powstania narodowe zostały uwiecznione na obrazach oraz jakie wydarzenia związane są z przedstawionymi pomnikami. Nasi uczniowie rozpoznawali tytuły pieśni patriotycznych, wykonawców piosenek opozycji antykomunistycznej końca XX i początku XXI w. Świetnie poradzili sobie z rozpoznaniem "żywych obrazów" zaprezentowanych przez uczniów I LO. Zadania konkursowe miały zróżnicowany i aktywizujący charakter. Naszą szkołę reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły: Kacper Dziura, Wojtek Kośmicki, Staś Żelichowski z kl. VI oraz Szymon Krawczyk, Aleksander Rudnicki i Mateusz Niekrasz z kl. VII. Siódmoklasiści zajęli II miejsce. Była to świetna zabawa, zauważyć można było, jak wielką przyjemność sprawiała im ta rywalizacja. Chłopcy zapowiedzieli, że w przyszłym roku sięgną po laury. Będziemy im kibicować.

            Opracowała:

            (-) Barbara Grzeszykowska

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Uroczystość ta odbywa się w połowie II półrocza, kiedy uczniowie znają już cały alfabet. Dnia 9 kwietnia 2024 roku uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się, w jaki sposób zachowywać się w bibliotece i jak z niej korzystać.

            Dzieci wzięły udział w grach czytelniczych, przygotowanych na terenie szkoły. W czasie gier zdobywali punkty w postaci naklejek. Po zabawie młodzi czytelnicy odebrali pamiątkowe zakładki do książek i pierwsze szkolne czytanki.
            Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia w bibliotece.

            Opracowała:

            (-) Katarzyna Czarnogrecka