• KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III
          • KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III

          • 19 kwietnia br. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 21 najmłodszych uczniów z klas I-III. Zaprezentowali swoim rówieśnikom  wiersze polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow,  Doroty Gellner, Tadeusza Śliwiaka czy Marii Terlikowskiej. Wszystkie występy wnikliwie oceniały wychowawczynie klas z edukacji wczesnoszkolnej. Wyłaniając laureatów brały pod uwagę pamięciowe opanowanie utworu, wyraźne i głośne recytowanie oraz interpretację utworu.

            I miejsce zajęła bezapelacyjnie Olga Downarowicz, uczennica klasy III, która brawurowo zinterpretowała wiersz pt. „Wilk u dentysty” Tadeusza Śliwiaka. II miejsce zajęła Gabrysia Dołżycka z klasy II, za ekspresyjną recytację wiersza Jana Brzechwy pt. „Żuk”. III miejsce przyznano Tymonowi Rudiakowi z klasy I - za ciekawą prezentację pełnego humoru wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” autorstwa Doroty Gellner.

            Wymienieni wyżej uczniowie otrzymali zasłużone nagrody, a pozostali uczestnicy konkursu - słodki upominek. Gratulujemy wszystkim dzieciom, które przygotowały i pomimo tremy, pięknie przedstawiły wiersze.

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak - Przygoda

        • PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK w iTeatrze
          • PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK w iTeatrze

          • Dnia 14 kwietnia br. uczniowie klasy pierwszej po raz kolejny uczestniczyli w spektaklu iTeatru. iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S. A. realizuje od 2012 roku. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce. W ramach projektu iTeatr, spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.

            Tym razem pierwszaki obejrzały przedstawienie pt. „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jan Dormana w Będzinie, w reżyserii Edyty Januszewskiej.

            Kto nie słyszał o noszącym zielone majteczki ludziku z plasteliny? Uroczy człowieczek mieszkający w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy, przeżywa niezwykłe przygody. Poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej Zosi i ucieka z niewoli u rozrabiaki Bronka. Wszystko po to, by oswoić dziecko ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się przyjaźnie, uczy się ciekawych rzeczy i przede wszystkim – ćwiczy się swoją wyobraźnię.

            Pierwszaki z zainteresowaniem obejrzały ten lalkowy spektakl. Zauważyły analogię do wielu sytuacji w klasie, a w niektórych postaciach odnalazły siebie…

            Szkoda, że to ostatnie przedstawienie w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że w drugiej klasie nadal będziemy kontynuować przygodę z iTeatrem. 

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak - Przygoda

        • JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY
          • JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY

          • To jakże znany cytat z Zemsty Aleksandra Fredry - kanonu komizmu sytuacyjnego, słownego i postaci. W całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Zemsta zagościła na deskach naszego teatru w ramach Roku Aleksandra Fredry. 15. kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Byli świadkami dowcipnej i przejrzystej intrygi, mieli okazję przyjrzeć się galerii postaci wyposażonych w odwieczne ludzkie słabości.

            Na scenie wiele się działo. Nie było nudy, czas szybko płynął. Artyści wartko przemieszczali się w takt uwspółcześnionej muzyki. Na uwagę zasługiwała ciekawa scenografia oraz nienaganne szlacheckie stroje. Fredro bawił, drwił, koił nerwy, a na końcu uczył. Reżyser Andrzej Ozga wprowadził naszych uczniów w zadumę. Wielu z nich zastanawiało się po co i dlaczego w spektaklu pojawiła się kobieta z nosidłem z wiadrami, śpiewając ukraińską pieśń. Reżyser chciał zapewne, aby tę komedię odczytać współcześnie, mając na uwadze dzisiejszą historię. Zemsta w jego interpretacji to utwór na zgodę, na rozładowanie napięcia, na pokonanie muru, jaki ludzie budują między sobą. Miejmy nadzieję, że odbiór tej sztuki posłuży przyjrzeniu się nam samym ze zrozumieniem i dystansem. 

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska

        • PROPAGOWANIE KULTURY LUDOWEJ POPRZEZ TANIEC
          • PROPAGOWANIE KULTURY LUDOWEJ POPRZEZ TANIEC

          • W kolejny kwietniowy dzień uczniowie klasy 1 i 3 uczestniczyli w koncercie edukacyjnym Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy - Od jesieni do lata- jak to kiedyś bywało. Wykonawcy, wśród których był nasz uczeń z kl. III  Antoni Dziennik, zaprezentowali zwyczaje i obyczaje polskiej wsi. Uczniowie mogli obejrzeć piękne inscenizacje andrzejek na Śląsku, kolędy oraz karnawału u górali orawskich, chodzenie ze Śmierztecką, Marzannę i Marzanioka na Śląsku, Śmiercichę w Wielkopolsce. Zespół zatańczył wiele polskich tańców ludowych.

            Wszyscy mogli podziwiać piękne stroje ludowe, w których występowali tancerze.

            Gospodarz koncertu, w przerwach między tańcami, opowiadał o zwyczajach, których inscenizacje mogliśmy zobaczyć. Popisy tańca i śpiewu podsumowano wielkim finałem,

            w którym zaprezentowały się wszystkie grupy.

            Zebrani widzowie nagrodzili tancerzy gromkimi brawami. Zadowoleni i bogatsi w wiedzę o kulturze ludowej wróciliśmy do szkoły.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • WARZYWA I OWOCE W JADŁOSPISIE TRZECIOKLASISTÓW
          • WARZYWA I OWOCE W JADŁOSPISIE TRZECIOKLASISTÓW

          • 3 kwietnia uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w warsztatach kulinarnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pod hasłem Warzywa, owoce są super. Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką na temat zdrowego stylu życia. Uczniowie omówili poszczególne stopnie piramidy zdrowia, na której umieszczały plusy, przedstawiające zdrowe produkty.  Po krótkiej części teoretycznej, ubrani w jednakowe fartuszki, podzieleni na grupy, ćwiczyły umiejętność przygotowania potraw. Każda grupa przygotowywała inny posiłek

            Chłopcy wykonywali pastę jajeczną, którą wykorzystali do zrobienia kolorowych kanapek. Grupa dziewczynek przygotowała zdrowe sałatki, a kolejna grupa robiła szaszłyki z owoców i soki. Podczas wspólnego przygotowania potraw, a potem wspólnej degustacji, dzieci uświadomiły sobie, że mają wpływ na to co jedzą. Nauczyły się też, czego jeść najwięcej, czego mniej, a jakich produktów unikać. Na zakończenie warsztatów organizatorzy wręczyli każdemu uczniowi upominek w postaci  uzupełnionej  zdrową przekąską śniadaniówki.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz