• ZDROWIE TO PODSTAWA
          • ZDROWIE TO PODSTAWA

          • Zdrowie dla nas wszystkich jest najważniejsze, a najlepszym sposobem na jego utrzymanie jest prawidłowe odżywianie już od najmłodszych lat. Ważne jest nie tylko jedzenie dla zdrowego rozwoju, lecz konieczny jest ruch, zdrowy sen, a także kontrola masy ciała. Dlatego uczniowie z klas I-III w maju aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, degustacjach, prezentacjach oraz wykonywali powierzone im  zadania związane z tym zagadnieniem.

            Tematem spotkań z udziałem higienistki szkolnej było zdrowe odżywianie na podstawie nowej Piramidy Żywienia, która wyraźnie nam pokazuje, że warzywa i owoce powinny być podstawą zdrowego odżywiania w połączeniu z aktywnością fizyczną. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli również krótki film pt. Zuzia i piramida żywności. Następnie przygotowali kanapki z różnych produktów spożywczych oraz warzyw i owoców, które przynieśli z domu. Podczas drugiego śniadania, wspólnie w klasie, spożyli je z ogromnym smakiem. W związku z tym, że robienie kanapek to jedno z zadań do KLASY ROKU, również uczniowie ze starszych klas brali udział w przygotowaniu drugiego śniadania. Kolejnym zadaniem było przygotowanie plakatów pod hasłem: Niech każdy się dowie, czym jest zdrowie. Dzieci projektowały plakaty, a następnie przyklejały obrazki różnych produktów spożywczych według Piramidy Żywienia w graficznej formie. Ostatnim zadaniem był udział uczniów w konkursie z promocji zdrowia. Tutaj mogli wykazać się zdobytą wiedzą na temat zasad zdrowego stylu życia. Uczniowie pracowali w 3 grupach, w każdej z nich był jeden reprezentant z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Zadania były różne: krzyżówka, zagadki, piramida, jadłospis. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tymi zadaniami, za każdą odpowiedź zdobywając punkty.

            Oto wyniki: 

            I miejsce zdobyła grupa w składzie: Miłosz Małecki, Lena Karpowicz, Wiktor Białowąs, II miejsce grupa w składzie: Gabrysia Dołżycka, Jessika Cox, Martyna Chojnacka, III miejsce grupa w składzie Magda Cierach, Natalia Ornatowska, Izabela Nawrocka. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom. Serdecznie gratulujemy!

            Opracowała:

            (-)Aleksandra Pintal

        • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH
          • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH

          • 25 kwietnia rozpoczęliśmy obchody świąt majowych: Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Konstytucji 3 Maja. Podczas godzin wychowawczych i lekcji muzyki uczniowie wszystkich klas słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne. Najbardziej charakterystycznym utworem jest Witaj, majowa jutrzenko, znana też jako: Mazurek 3 Maja, Trzeci Maj, Trzeci maj Litwina – pieśń związana z Konstytucją 3 Maja, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.

            Do 27 kwietnia chętni uczniowie z klas I – III napisali wierszyki o symbolach narodowych. Wpłynęło 6 utworów, których treść, poprawność językowa, ortograficzna, interpunkcyjna, jak i oprawa plastyczna oraz estetyka zasługują na dużą pochwałę. Ze względu na bardzo wyrównany poziom wyróżniliśmy wszystkie prace.

            29 kwietnia, na piątej godzinie lekcyjnej, uczniowie klas I – III i IV – VIII obejrzeli filmiki animowane, filmy dokumentalne oraz prezentacje multimedialne przybliżające wiedzę na temat ważnych Świąt dla Polaków.

             

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • II MIEJSCE NASZYCH UCZNIÓW W V MIĘDZYSZKOLNEJ GRYWALIZACJI EKOLOGICZNEJ
          • II MIEJSCE NASZYCH UCZNIÓW W V MIĘDZYSZKOLNEJ GRYWALIZACJI EKOLOGICZNEJ

          • W dniu 27 kwietnia 2022 r. w SP nr 10 odbyła się  V Międzyszkolna Grywalizacja Ekologiczna" Jak dbam, tak mam". Jest to gra o zasięgu wojewódzkim - pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Celem projektu jest podniesienie wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej segregacji śmieci oraz promowanie zachowań proekologicznych i wdrażanie do edukacji globalnej.

            Naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów klasy  czwartej w składzie: Amelia Szafer, Zuzanna Jasińska, Maja Surmacz, Stanisław Żelichowski i Kacper Dziura.  Wykazali się oni dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnością współpracy - zajmując II miejsce. Nasi    bohaterowie zostali uhonorowani statuetką Kuratora Oświaty, dyplomem, medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Gratulujemy!

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • DZIEŃ  KOSTKI  RUBIKA
          • DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

          • W  1974 roku Erno Rubik wynalazł magiczną kostkę, którą pierwszy raz  układał przez miesiąc. Zabawa polegała na ułożeniu kwadratów, aby na każdej ściance wszystkie  posiadały jeden kolor. Kostka składa się z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek.  Do Polski zabawka trafiła w 1980 r. i do tej pory cieszy się  zainteresowaniem.

            W naszej szkole 26 kwietnia odbył się konkurs na Najszybsze układanie kostki Rubika.  Mistrzem został Damian Janicki z klasy 7B, który ułożył wszystkie ścianki  w czasie 1 minuta i 5 sekund, wicemistrzami zostali: Karolina Kujawa z klasy 7B  i Krystian Łukaszewicz z klasy 4. Kolejne miejsce zajął Karol Kaczmarek z klasy 7B.

            Gratulujemy!

            Opracowała:

            (-)Lucyna Kandel-Feliczak

        • WSPÓŁPRACA NA PLATWORMIE E-TWINNING
          • WSPÓŁPRACA NA PLATWORMIE E-TWINNING

          • W tym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę na platformie e-Twinning. Dzięki tej platformie uczniowie z naszej szkoły mogli wymienić się kartkami wielkanocnymi, przez siebie zrobionymi, z uczniami z Włoch wręcz dwukrotnie. Oto kilka kartek przysłanych nam  z Włoch.

            Opracowała:

            (-)Agnieszka Andrzejewska

             

        • ŚWIETLICOWY KIERMASZ WIELKANOCNY
          • ŚWIETLICOWY KIERMASZ WIELKANOCNY

          • Tradycją naszej szkoły stał się Świetlicowy Kiermasz Wielkanocny. Dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom klas 1-4, którzy włączyli się w akcję własnoręcznie wykonując rozmaitego rodzaju ozdoby. Nie sposób też w tym krótkim podziękowaniu nie wspomnieć o wszystkich nabywcach tych przepięknych dzieł. Dzięki pozyskanym funduszom znów możemy spełniać życzenia naszych najmłodszych uczniów.  

            Świetliczaki już planują zakup nowych gier, zabawek, koralików, modeliny i innych ulubionych drobiazgów.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • KTÓRA WIĘCEJ MALIN ZBIERZE, TĘ ZA ŻONĘ PAN WYBIERZE
          • KTÓRA WIĘCEJ MALIN ZBIERZE, TĘ ZA ŻONĘ PAN WYBIERZE

          • Któż nie zna tych słów, które rozpoczynają serię tragicznych wydarzeń w dramacie Balladyna Juliusza Słowackiego. Nasi uczniowie dzięki inscenizacji gorzowskiego teatru mieli okazję przeżyć opowieść o miłości, zazdrości, zdradzie i ludzkich ułomnościach, tak aktualnych mimo upływu lat. Kto nastawiał się na klasykę, spotkała go niespodzianka. Było świeżo, nowocześnie, kreatywnie i z wykorzystaniem multimediów, światła i cienia, ze skromną, ale jakże wymowną scenografią

            Taki sposób przedstawienia dramatu Słowackiego nie wszystkim przypadł do gustu. Nasi uczniowie po wyjściu z teatru prezentowali różne opinie. Niemniej jednak zawsze niezwykle cenny jest kontakt z kulturą, warto wykorzystywać każdą okazję, aby dać się ponieść emocjom.

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska

        • SZKOLNE KONKURSY DLA UCZNIÓW KLAS IV – VIII
          • SZKOLNE KONKURSY DLA UCZNIÓW KLAS IV – VIII

          • Na przełomie marca i kwietnia dla uczniów II  etapu edukacyjnego zostały zorganizowane dwa konkursy: ortograficzny i recytatorski. Do pierwszego z nich przystąpili chętni uczniowie z klas IV – VI i VII – VIII. W młodszej grupie I miejsce zajął uczeń klasy V – Szymon Krawczyk, II – Zuzanna Jasińska z kl. IV, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo: Amelia Szafer – czwartoklasistka i Anna Skrzypek – piątoklasistka.

            W najstarszej grupie, uczniów klas VII - VIII, I miejsce zajęła Hanna Smoleń, II – Lena Kemus (ósmoklasistki), III – Miłosz Niekrasz (ósmoklasista) i Krystian Klekowski (siódmoklasista). Konkurs recytatorski odbył 1 kwietnia (nie jest to żart primaaprilisowy). Do konkursu zgłosiło się dziesięcioro uczniów: czworo z klasy IV, po jednej uczennicy z klasy V i VI  oraz cztery uczennice z klas VII. W jury zasiedli uczniowie z klasy VIII. Uczestnicy konkursu najczęściej deklamowali utwory, które były omawiane na lekcjach języka polskiego. Największą ilość punktów za cztery kryteria oceniania zdobyła Matylda Chmielewska z klasy VII a. Jej sugestywna, wyważona recytacja fragmentu książki Anny Jagiełło pt. Nie  wiesz o mnie wszystkiego zyskała uznanie nie tylko przed szkolnym jury, ale również u członków komisji Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, na którym Matylda otrzymała wyróżnienie. Drugie miejsce zajęły: Kinga Plust z klasy VII a i Amelia Szafer z klasy IV, trzecie – Julia Szyniec z klasy VII b. Komisja konkursowa wyróżniła dwie uczennice: Antoninę Ambrożewicz i Zuzannę Jasińską. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów.

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I – III
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I – III

          • Dnia 25 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I – III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Podobnie jak w poprzednich latach usłyszeliśmy wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej. Ale w tym roku wyjątkowo dużo było wierszy współczesnych autorów, a wiele z nich recytowane były po raz pierwszy. Jury miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców. Po długiej naradzie ogłoszono werdykt.

            I miejsce zajęła Olga Downarowicz z klasy II, która brawurowo zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy Chrząszcz. II miejsce zajęła Lena Karpowicz z klasy II (wiersz Uliczka Tabliczki Mnożenia – Wanda Chotomska), a III miejsce Gabriela Dołżycka z klasy I (wiersz Spóźniony słowik – Julian Tuwim).

            Jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Magdalena Perska z klasy I – (Obiecanki - cacanki - ks. Jan Twardowski) , Aniela Kuświk z klasy I (Zosia Samosia - Julian Tuwim)  i Amelia Różecka z klasy III (Szklanka Przechwalanka - Hanna Niewiadomska).

            Wymienione wyżej uczennice dostały nagrody i pamiątkowe dyplomy, a każdy z uczestników słodki upominek za udział w konkursie.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak - Przygoda

        • ST. PATRICK'S DAY
          • ST. PATRICK'S DAY

          • Dzień Świętego Patryka to kolejna doskonała okazja aby połączyć nauczanie słownictwa, utrwalanie gramatyki z fajną zabawą. Poznając  zwyczaje będące w innych krajach, razem wykonując zadania, grając w ciekawe gry językowe, śpiewając piosenki po angielsku. Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się kim dla mieszkańców Irlandii jest Święty Patryk, zapoznali się życiorysem i legendą związaną z tą postacią.

            Rozwiązywali interesujące quizy ze słownictwem powiązanym z Dniem Św. Patryka, tradycjami panującymi w Irlandii. Słuchając nagrania w języku angielskim rysowali koniczynkę oraz leśnego skrzata zwanego Leprechaun. Niespodzianką dla uczniów była prezentacja pdf przygotowana przez uczennice z klasy VIII A.

            Opracowała:

            (-)Agnieszka Andrzejewska

        • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO KLAS II - III
          • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO KLAS II - III

          • 18 marca 2022 roku, uczniowie klas II i III przystąpili do Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną. Każdy zespół miał do rozwiązania test ortograficzny, zawierający między innymi: zagadki, rebusy, zadania z pułapkami ortograficznymi. Zwycięzcami zostali uczniowie, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich stosowania w praktyce.

            W kategorii klas III,  pierwsze miejsce zajęła Martyna Chojnacka, drugie – Iza Nawrocka, trzecie – Wiktor Zarzycki. W kategorii klas II, pierwsze miejsce zajęła  Lena Karpowicz, drugie – Lena Kuświk, trzecie – Agata Tomczak. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy  oraz drobne upominki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • ŻEGNAJ ZIMO - WITAJ WIOSNO!
          • ŻEGNAJ ZIMO - WITAJ WIOSNO!

          • Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca, zgodnie z tradycją, nasi uczniowie z klas I-III wyruszyli w poszukiwaniu pierwszych oznaków wiosny. Z samego rana dzieci przyszły do szkoły kolorowo ubrane, z pięknymi kwiatami z kolorowej bibuły, które przygotowały w domu wraz z rodzicami. 

            Po pierwszej godzinie lekcyjnej wszyscy wybraliśmy się korowodem na spacer w okolice naszej szkoły. Wszyscy razem okrzykiem: ŻEGNAJ ZIMO-WITAJ WIOSNO! z radością na twarzy, trzymając kwiaty w ręku, na dobre już pożegnaliśmy zimę. Pogoda nam dopisywała, świeciło piękne słońce na bezchmurnym niebie, wiał lekki wiaterek i wszystkim dopisywały humory. Gołym okiem można było zauważyć zmiany zachodzące w przyrodzie. W oddali słychać było śpiew ptaków oraz pojawiły się już pierwsze pąki na drzewach. Po powrocie do szkoły w swoich klasach uczniowie oglądali bajki o tematyce wiosennej oraz śpiewali wiosenne piosenki. W naszych gabinetach już pojawiły się małe ogródki klasowe: pierwsza posiana rzeżucha, cebulki kwiatowe posadzone w doniczkach. Mamy nadzieję, że zima do nas już nie wróci i każdy następny dzień będzie coraz cieplejszy, a słońca nam nie zabraknie!

            Opracowała:

            (-)Aleksandra Pintal

        • KTÓŻ Z NAS NIE ZNA OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ  CHARLESA DICKENSA?
          • KTÓŻ Z NAS NIE ZNA OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ CHARLESA DICKENSA?

          • Zespół gorzowskiego teatru przygotował prawdziwą ucztę dla wielbicieli tej dziedziny sztuki. Nasi uczniowie również mogli w niej uczestniczyć. Wraz z wychowawcami odwiedzili Teatr im. Juliusza Osterwy w dniu 17.03.2022 r. Podczas spektaklu byli świadkami przemiany skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącej w czasie nocy wigilijnej. Ta poetycka opowieść o starym zgorzkniałym człowieku prowokuje do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: na czym polega szczęśliwe życie?... A może raczej – na czym ono z pewnością polegać nie powinno.

            Świetna gra aktorska, wartka akcja, efekty specjalne oraz taniec i śpiew spowodowały, że nasi uczniowie wyszli z teatru zauroczeni.

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska